12 Haziran 2018 Salı

12.06.2018 Genel Gündem

12.06.2018
TÜRKİYE 
Operasyon Başladı 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda, "Kuzey Irak'ta Kandil demiştim hatırlayın. Oraya operasyonlarımızı başlattık. 20 uçağımızla 14 önemli noktayı yok ettik. Gittiler, vurdular, döndüler. Ama bitmedi, devam edecek. Kandil'i artık bir terör kaynağı olmaktan çıkartıyoruz. Kandil'deki terör bataklığını kurutacağız. Terörü bu ülkenin gündeminden tamamen çıkartacağız" mesajı verdi. Erdoğan, Niğde ve Bursa mitinglerinde özetle şunları söyledi: Bugüne kadar sınırlarımız içinde ve dışında binlerce teröristi etkisiz hale getirdik. Şimdi hedefimiz bataklığın en büyüğünü kurutmak. Kandil'i ülkemiz ve milletimiz için artık bir tehdit, terör kaynağı olmaktan çıkartıyoruz. Zeytin Dalı Harekâtı'ndan hemen sonra başladığımız operasyonlar başarıyla sürüyor. Sahadaki birliklerimiz teröristlerin inlerine doğru adım adım ilerliyor. Kuzey Irak'ta Kandil demiştim hatırlayın. Oraya operasyonlarımızı başlattık. 20 uçağımızla 14 önemli noktayı yok ettik. Gittiler, vurdular, döndüler. Ama bitmedi, devam edecek. Kandil'i artık bir terör kaynağı olmaktan çıkartıyoruz. Kandil'deki terör bataklığını kurutacağız. Terörü bu ülkenin gündeminden tamamen çıkartacağız. Sizden helallik istiyorum. Zira anonsu biraz erken yapmışlar. Niğde'den buraya (Bursa'ya) gelişim gecikmeli oldu, hakkınızı helal edin."
Hürriyet

Sorun Kandil'i Almak Değil Terörü Çözmek 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "16 yıldır terörü bitiremediler. Sorun Kandil'i almak değil sorun terörü çözmek. Terör örgütü liderleri, militanları başka bir yere kaçarlar. Sorun PKK terör örgütünü bitirmek" dedi. Kanal D canlı yayınında Buket Aydın'ın moderatörlüğünde Hande Fırat ve Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Terörle mücadele meşru hakkımız. Her devletin kendi meşru hakkıdır. Terör bir insanlık suçudur. Terörle mücadele de hepimizin ortak hakkı. Gazetelerde zaman zaman okuyoruz. PKK terör örgütünün Kandil'den ayrılıp başka bir bölgeye konuşlandığı şeklinde. Bizim istihbarat örgütümüz yok. Orada teröristler var mı yok mu bilmiyoruz. Kandil öteden beri PKK'nın yuvalandığı bir yer."
Hürriyet

Avusturya Dönem Başkanlığını Yok Sayıyoruz 
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Avusturya'ya dönem başkanlığı öncesinde ya da dönem başkanlığı boyunca herhangi bir ziyarette bulunmayacağım. Avusturya dönem başkanlığını yok sayıyoruz" dedi. Habertürk TV'de AB'nin gelecek dönem başkanlığını yürütecek olan Avusturya'nın cami kapatma kararını değerlendiren Çelik, Avusturya hükümetinin Avrupa'nın geleceği için 'pimi çekilmiş bir bomba' olduğunu söyledi.
Hürriyet

Rantiye Sınıfı Büyüdü 
Seçim çalışmaları kapsamında Malatya'ya gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde yaptığı konuşmada iktidar olmaları halinde Esnaf Bakanlığı'nı kuracaklarını söyledi. Emekli aylığı alt limitinin 10 yıl önce bin 800 lira iken bu yıl 840 lira olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Başka bir demokratik ülkede olsa kıyamet kopar. Bin 800 lira aylığı, sen nasıl 840 liraya indirirsin? der. 'Geçiniriz' diyorsanız gidin iktidara oy verin, 'Geçinemiyoruz' diyorsanız. Oturup düşünmeniz lazım. Sorun benim sorunum değil. Ben milletvekiliyim. Ayda 12-13 bin lira para alıyorum benim derdim yok ki. Herkes geçinebilsin, benim derdim bu." En yüksek sosyal güvenlik primlerinin Türkiye'de olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "5 yıl içerisinde bunu indirmeyi taahhüt ediyoruz. Makul düzeye indireceksiniz ki kayıt dışı olmasın. Eğer yüksek yaparsanız herkes kayıt dışı yapar" dedi.
Milliyet

DÜNYA 
Son Ana Kadar Zorlu Pazarlık 
ABD Başkanı Donald Trump dün sabah Twitter'dan, "Singapur'da olmak muhteşem, havada heyecan var" mesajını paylaştı. Bu nisan başında Paskalya Tatili sırasında henüz daha CIA Başkanı iken Kuzey Kore lideri ile görüşen, yumuşama sürecinin mimarlarından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da zirve ile ilgili, "muazzam potansiyel" olduğu yorumunu yaptı. Bununla beraber Pompeo, bir toplantı sonrasında yarımadanın hemen nükleer silahlardan arındırılmasının beklenmemesi gerektiğini de ekledi.
Hürriyet

'2.5 Milyon Kişi Sınıra Dayanabilir' 
Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye sınırında bulunan muhaliflerin kontrolündeki İdlib vilayetinin nüfusu, diğer bölgelerden çıkarılan savaşçıların ve ailelerinin gelmesiyle giderek artarken, Rusya ve Suriye'nin de bölgeye yönelik hava saldırılarını artırması Türkiye'ye doğru yeni bir göç krizini tetikliyor. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis dün, "2.5 milyon insanın yerlerinden olup Türkiye'ye yönelmesinden endişe duyuyoruz. Bu insanların (Suriye içinde) gidecekleri başka hiçbir yer yok" dedi. İdlib nüfusu, Suriye rejimiyle yaptıkları anlaşma sonucu Halep ve Suriye'nin banliyösü Doğu Guta'dan ayrılan muhaliflerin, DEAŞ üyelerinin ve yakınlarının gelmesiyle yükselmişti.
Hürriyet

Bm'den İdlib Uyarısı 
Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'nin İdlib bölgesinde son dönemde tansiyonun yükselmesinin ardından Türkiye'ye yönelik yeni bir göç dalgası olabileceği uyarısında bulundu. BM'nin Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, bölgede yaşayan 2.5 milyon sivilin ülkede gidebilecekleri bir yerlerinin kalmadığını ifade etti, "2.5 milyon sivilin yerinden edilmesinden ve Türkiye'ye yönelmesinden endişe ediyoruz. Gidebilecekleri başka bir yön kalmadı" dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, Suriye'de nüfusunun yüzde 60'ını çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmiş sivillerin oluşturduğu İdlib'e düzenlenen hava saldırılarından ve bu saldırılarda aralarında çocukların da olduğu sivil kayıplarından derin endişe duyduğunu belirtti.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 4,5252-4,5273
Euro: 5,3260-5,3291
Sterlin: 6,0474-6,0513
Gram Altın: 188,8005-188,9609


Güçlü Büyüme 
Türkiye ekonomisi yıla iyi bir başlangıç yaptı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ilk çeyrekte ekonomi yüzde 7.4 büyüdü. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 7 civarında büyümeye işaret ediyordu. Hem ilk çeyreği artışla geçiren sanayinin hem de harcamalarını hızlandıran vatandaşın etkisiyle ilk çeyrekte güçlü büyümeye ulaştık. İlk çeyrekte dış ticaret ise ithalatın güçlü artışı karşısında ekonomiyi küçültücü etki yaptı. İlk çeyrekteki iyi tablo ikinci çeyrekte sürdürülemeyecek gibi görünüyor. Ekonomistler büyümede hızlı bir yavaşlama bekliyor. Özellikle kurlardaki sert yükseliş ve sanayinin öncü verileri ile tüketici güvenindeki gerilemeler bozulmanın işaretçisi.
Hürriyet

Türk Tipi Koster Geliyor 
Devlet ve özel sektör, dünya denizlerinde Türk bayrağını dalgalandıran koster gemilerinin yenilenmesi için bir araya geldi. Türk Sahipli Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi kapsamında kurulan Koster A.Ş.'nin ortaklık sözleşmesi Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı toplantıda imzalandı. Başbakan Binali Yıldırım, "Karadeniz ve Akdeniz'de bir ölçüde hakimiyet kurmamız gerekiyor. Piyasayı kontrol edebilir hale gelmemiz lazım" dedi. İmza törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldı.
Hürriyet

Gücümüze Güç Katacak 
Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak, toplam uzunluğu 1,850 kilometre olan Trans Anadolu DoğalGaz Boru Hattı'nın (TANAP) açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili'nin katılımıyla Eskişehir'de yapılacak. Türkiye'nin bugüne kadarki en büyük ve uzun boru hattı projesi olan TANAP, hem Türkiye'yi hem Avrupa'yı besleyecek. Projede hisse sahibi olan Türkiye böylece enerjide transit ülke yerine merkez ülke olma konumunu güçlendirirken, Azeri gazı ile tedarik güvenliği de sağlanacak. Eskişehir'deki açılış törenine, enerji bakanları ve enerji şirketlerinin yöneticileri katılacak. Erdoğan, projenin açılışı sonrasında davetliler için bir iftar yemeği verecek.
Milliyet

Tim'de Yarış Kızıştı 
Tekstil Sektör Kurulu Başkanı İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı İsmail Gülle, 30 Haziran'da yapılacak Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkanlık seçimi için adaylığını açıkladı. Konuyla ilgili düzenlenen toplantıda projelerini anlatan Gülle, "Öncelikle hedefimiz ihracatın kilogram değerini 4 dolar seviyesine çıkaracak atılımlar için vizyon oluşturmak. İhracatçı sayısı yüzbinlerle anılacak bir Türkiye hedefimiz var. Çünkü amacımız dış ticaret fazlası veren Türkiye'dir. Bundan sonra ihracatçının sağladığı kaynakları doğrudan ihracatçının hizmetine sunacağız. İhracatçının gücüyle yaratılan ne varsa ihracatçıya misliyle vereceğiz" dedi.
Milliyet

Siyasi Ve Ekonomik İstikrar 'At Başı' Gider 
Başbakan Binali Yıldırım, dün Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik başkanlığındaki heyeti Dolmabahçe'de kabul etti. Yaklaşık 2.5 saat süren görüşme, TÜSİAD'ın seçimler öncesinde siyasi partilerle görüş alışverişi çerçevesinde gerçekleşti. Görüşmede Başbakan Yıldırım, AK Parti'nin başta ekonomi politikaları olmak üzere programları konusunda bilgi vererek TÜSİAD üyeleri ile birçok konuda görüş alışverişinde bulundu.
Vatan

Net Asgari Ücret 1.603 Liranın Altına Düşmeyecek 
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğde, 2 yıldır asgari ücretin yıl başında belirlenen net tutarın altına düşmemesi için geçici olarak uygulanan ilave asgari geçim indirimi uygulamasının kalıcı olmasına ilişkin hüküm de yer aldı. Düzenlemeyle net asgari ücret 1.603 liranın altına düşmeyecek. Tebliğle hizmet erbabına ödenen tazminatların vergilendirilmesiyle istisna uygulaması da düzenlendi. Hizmet erbabına işten ayrılma, emekli olma, dava açılmaması gibi nedenlerle karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi ödemeler yapılırken, bunlar çalışanın tabi olduğu mevzuata göre kıdem tazminatına ilişkin istisna tutarının hesabında dikkate alınacak.
Vatan

SPOR 
Fener Son Virajda 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi final serisi 4. maçında Fenerbahçe Doğuş, TOFAŞ'ı deplasmanda 95-77 yenmeyi başardı, 4 galibiyete uzanacak takımın mutlu sona ulaşacağı seride, durumu 3-1 yaptı. Bir maç önce Fenerbahçe'yi devirmeyi başarmıştı Bursa ekibi ama o maçta sarfedilen enerjinin, karşıdaki takımın Euroleague devi olduğu düşünülünce sıkıntı yaratacağı da muhakkaktı. Ancak bu sıkıntı Fenerbahçe'nin akıllı oyunuyla maksimuma çıktı. Obradovic, hem coşmaya çok müsait rakip karşısında tempoyu kendisi belirlemek, hem de hücumdaki pas temposunu yükselterek rakibin enerjisini erken tüketmek için 4 kısayla maça başladı ve oyunun büyük bölümünü de bu şekilde oynadı. Belki coachun beklediğinden bile fazlasını yaptı sarı-lacivertli oyuncular, 25 asistle doğru pozisyonları bulup, 24'te 15 (yüzde 62) üç sayı isabetine ulaşınca defalarca geri dönmeye çalışan TOFAŞ'ın direncini kırdı. Bir maç önce kadroda bulunmayan Vesely'nin yaptığı 5 asist, Fenerbahçe'nin maça ne kadar iyi konsantre olduğu ve topu ne kadar iyi paylaştığının göstergesiydi. Pas dağıtımının maksimumda olduğu bir günde Datome'nin mükemmel performansı ve ona eşlik eden guardların performansı, farklı galibiyeti getirdi
Milliyet

Futbolun Kalbi! 
Dünyanın en önemli spor branşı kabul edilen futbol ve bu sporun en güzel turnuvası Dünya Kupası, 21. kez sahne alıyor. 88 yıllık dev turnuvanın arkasında binlerce anı ve tarih bulunuyor. Yıllarca Olimpiyat oyunlarına sıkışan futbol, Fransız Jules Rimet'nin, 28 Mayıs 1928 tarihinde Amsterdam'daki FIFA kongresinde verdiği büyük mücadelenin karşılığını aldı. Artık futbolun uluslararası çapta bir kupası vardı.. İlk kupanın da 1930 yılında yapılması kararlaştırıldı. Ancak sıkıntılar hemen patlak verdi. Uruguay'a verilen ev sahipliği nedeniyle Avrupa ülkeleri tepki göstermeye başladı. Hem dönemin şartları hem ekonomik koşullar, bir Güney Amerika yolculuğunu karşılayacak güçte değildi.
Milliyet

Sarı Van Gaal Sürprizi 
Fenerbahçe'de son günlerde teknik adam konusunda yoğun bir trafik yaşandı. Sarı - lacivertliler ardı ardına birçok önemli teknik adamla görüştü. Bu görüşmeler sonunda Hollanda futbolunun yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan Van Gaal'in adı öne plana çıktı. Uzun süren görüşmelerin ardından kararını veren sarı - lacivertli yönetim Van Gaal'ı İstanbul'a davet etti. Dün akşam Amsterdam Havalimanı'nda görüntülenen deneyimli teknik adamın durumu İstanbul'da yapılacak son görüşmenin ardından netlik kazanacak
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme