13 Haziran 2018 Çarşamba

13.06.2018 Genel Gündem

13.06.2018
TÜRKİYE
Diyarbakır'da Ak Partili Kardeşlerim de Vardı 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, kendisinin Diyarbakır'da yaptığı mitingle ilgili, "Katılanların tamamına yakını HDP'li" sözlerine, "Diyarbakır'da mitingimde AK Partili kardeşlerim de vardı. Kimseyi ayırmıyorum, dışlamıyorum. Bu ülkeyi barıştıracağım" diye yanıt verdi. İnce, Kayseri, Muğla ve Marmaris mitinglerinde şunları söyledi: "EKONOMİK büyümeyi açıkladılar. 2018'in ilk çeyreğinde 7.4 büyüdü Türkiye. İhracat 1.3 artmış, ithalat 12.7 artmış, cari açık yüzde 80 artmış, 3 ayda cari açık 22 milyar dolar. Dünyada Arjantin, Venezuela, İran ve Türkiye... En yüksek faiz ödeyen ülkeler bunlar. Yani ortada hormonlu bir büyüme var. Kayseri'de ne konuşuyorsam, Diyarbakır'da, Edirne'de de onu konuşuyorum. Diyarbakır'daydım. Erdoğan çıkmış 'Muharrem İnce'nin mitingine HDP'liler de gitmiş' diyor. Sayın Erdoğan, bu devletin istihbaratı ne zamandan beri miting alanlarını kontrol ediyor. Sen bu devletin mitinglerini bırak, görev ver de bomba patlatanları yakalasınlar. Sen kim istihbarat kim? Sen darbeyi eniştenden öğrenen adamsın. MİT'in başındaki adamı değiştir bence. Diyarbakır'daki mitingimde AK Parti'li kardeşlerim de vardı. Kimseyi ayırmıyorum, dışlamıyorum. Bu ülkeyi barıştıracağım."
Hürriyet

Tamamına Yakını Hdp'li 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Diyarbakır mitingiyle ilgili, "İstihbarattan aldığım bilgiye göre mitinge katılanların tamamına yakını HDP'li. Bir tane Türk bayrağı yok. Bunların kimlerle oturup kalktıkları ortada" dedi. Erdoğan, Eskişehir mitinginde özetle şunları söyledi: "Bizim diğer adaylardan, diğer partilerden farkımız ne, biliyor musunuz? Biz size yaptıklarımızı anlatıyoruz. Hizmette sürekliliği ortaya koymuş oluyoruz. Bununla yetinmiyoruz, yeni projelerimizi sizlerin takdirine sunuyoruz. Peki ötekiler ne anlatıyor? Gençlerin deyimiyle ifade edeyim; ötekiler bol bol geyik muhabbeti yapıyor. Emin olun biz olmasak kürsüde söyleyecek sözleri yok. Biz de arada bir latife olsun diye onlara takılmıyor değiliz. 60 dönümlük alanı millet bahçesine dönüştürüyoruz. Şimdi oraya indim ben helikopterle. Mezbelelik, rezalet. Ama önce o 33 bin kişilik mükemmel stadı yaptık. Şimdi de bu millet bahçesini yapacağız. Biz aldatan olmadık, biz icraatçıyız. Tek isteğim var, belediyelerde hepsini topladınız, büyükşehiri alamadık. İnanıyorum martta inşallah büyükşehiri de alacağız. Çünkü, bunlardan bir şey olmaz. Bunların ne yaptığı Eskişehir'de belli."
Hürriyet

Kuzey Irak'ta Kalacağız 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Kandil operasyonunun öncekilerden farklı olduğunu belirterek, "Şimdi orada terörü ortadan kaldırana kadar kalıcı olacağız. Kuzey Irak'ta kalacağız. Bu bölgede üs oluşturuldu. Bu ilk defa yapıldı" dedi. Canikli, AA Editör Masası'nda şunları söyledi: "Yılbaşından bugüne kadar 500'den fazla terörist Kuzey Irak'ta etkisiz hale getirildi. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla orada terörü söküp atana kadar kalacak şekilde operasyona başlamıştık. Neredeyse bir yıla yakın bir süre önce planlama aşamaları başlamıştı. Güvenlik gerekçeleriyle ve hiçbir şekilde başka bir ülkenin toprak bütünlüğüne halel gelmeyecek şekilde ve geçici olarak, ama bu geçicilik bütün teröristler o bölgeden temizlenene ve o bölgeden bir tehdit olmaktan çıkana kadar devam edecek. Geçici operasyon yapıp dönmek değil"
Hürriyet

Gar Davası Sanıklarına Rekor Ceza İstemi 
Ankara Garı önünde 100 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili 36 sanığın yargılandığı davada, Cumhuriyet savcısı, 9 sanığın "kasten öldürmek" suçundan 100'er kez, "anayasayı ihlal" suçundan da birer kez olmak üzere 101'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini talep etti. Bir sanık hakkında ise aynı suçlardan dava açılması için savcılığa ihbarda bulunulmasını istedi. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı. Beyanların ardından savcı, esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Savcının dosyaya sunduğu 55 sayfalık esas hakkındaki görüşünde, saldırının DEAŞ terör örgütü adına gerçekleştirildiği ifade edildi ve eylem "acımasız" ve "vahşi" olarak nitelendirildi.
Milliyet
  
Kandil Harekâtına Dört Yıldızlı Takip 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Irak'ın kuzeyinde Kandil, Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik hava harekâtlarını yoğun bir biçimde sürdürüyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, önceki gece düzenlenen hava harekâtının bir bölümünü Eskişehir'deki Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi'nde kuvvet komutanları ile birlikte bizzat takip etti. Harekatta 12 hedef yerle bir edilirken 1-8 Haziran arasındaki hava harekâtlarında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 34'e ulaştı. Akar, "Ülkemize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bundan dönüş yok. Bu sefer, bu dönemde biz azimle, kararlılıkla tüm terör örgütlerinin, tüm teröristlerin üzerine gitmek suretiyle bunların sonunu getirmek için kararlıyız" dedi.
Milliyet

Türkiye Böyle Sınıfta Kalır 
CHP lideri Kılıçdaroğlu İstanbul'da 2. Bölge KOBİ Buluşması'na katıldı. "24 Haziran'da sandığa gideceğiz. Bu seçimler sıradan seçimler değil. Bir ülke kendi kaderini belirleyecek' diyen Kılıçdaroğlu 'Biz bu seçimlere diğer partiler gibi önem veriyoruz. İttifaklar oluştu. Bu ittifaklar ne söylüyor? Vaatleri nelerdir? Siyasi partilerin vaatleri nedir? Esnaf, KOBİ, sanayici, çiftçi, emekli için ne düşünüyor ve daha da önemlisi önümüzdeki 50 yıl için ne düşünüyor? Emin olun 16 yıldır ülkeyi yönetenler Türkiye'nin geleceğiyle ilgili hiç birşey söylemiyorlar. Dikkat buyurunuz. Ülkeyi 16 yıldır yöneten kişi ekonomi konusunu hiç konuşmuyor. Neden konuşmuyor' dedi.
Vatan

DÜNYA 
Alkış Ve Şüphe 
Singapur, dün dünyanın en gerilimli coğrafyalarından biri olan Kore Yarımadası'nda nükleer silahsızlanma ve barış yolunda tarihi bir zirveye sahne oldu. ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, Sentosa Adası'ndaki Capella Oteli'nde yerel saatle 09.00'da (TSİ 04.00) bir araya geldi. ABD Başkanı'na 38 dakika süren bu görüşmede Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Özel Kalem Müdürü John Kelly ile bir tercüman eşlik etti. Kuzey Kore lideri (34), görüşmeye 71 yaşındaki Amerikalı mevkidaşından 7 dakika önce geldi. Kore basını, Kim için bunun bir jest olduğunu bildirdi. Kore kültürüne göre yaşça küçük olan kişi kendisinden büyük biri ile görüşmeye erken gelerek saygısını gösteriyor. Kim, Trump'a İngilizce olarak, "Memnun oldum Sayın Başkan" dedi. Toplantıya doğru geçmek için yürürlerken tercümanın Trump'a Kim'in şu sözlerini çevirdiği duyuldu: "Dünyadaki pek çok insan bunun bir bilim kurgu filmi içindeki bir çeşit fantezi olduğunu düşünüyor."
Hürriyet

Zirveden Notlar 
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Singapur'da yaptığı görüşme ilgi çekici anlara sahne oldu. İki lider arasındaki görüşmelerin ardından Trump, "The Beast" (Canavar) olarak bilinen limuzinini, Kuzey Kore liderine gösterdi. Kim'in araca bakarken gülümsemesi görüntülere yansıdı. Çalışma yemeğinde, avokado salatasıyla servis edilen geleneksel karides kokteyli, ballı, yeşil limonlu sos ve taze ahtapotlu yeşil mango salatası, Kore usulü doldurulmuş salatalık, brokoli ve kırmızı şarap sosuyla servis edilen sığır eti, kızarmış pirinçli tatlı-ekşi soslu et, turp ve Asya sebzeleri ile servis edilen soya ile pişirilmiş morina balığı yer aldı.
Milliyet

Bir Yılda 82 Milyon $ 
Beyaz Saray'da danışman olarak çalışan Başkan Trump'ın kızı Ivanka ve eşi Jared Kushner'in gecen yıl 82 milyon dolar kazandıkları ortaya cıktı. Ivanka Trump, babasının otellerindeki hisselerinden 3,9 milyon dolar, kişisel markasından ise 5 milyon dolar gelir elde etti. Jared Kushner'in en önemli gelir kaynağı ise aile şirketinin satın aldığı bir arazi oldu. Beyaz Saray'dan maaş almayan ciftin kazançları, çıkar çatışması endişelerini bir kez daha gündeme getirdi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,5849-4,5913
Euro: 5,3931-5,3934
Sterlin: 6,1365-6,1443
Gram Altın: 190,9100-191,2117


İlk Teslimat Haziran 2019'da 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TANAP'ın yıllık 16 milyar metreküp doğalgazla başlayacağını belirterek şöyle konuştu: "6 milyarı Türkiye'ye 10 milyarı Avrupa'ya taşınıyor. Talebe bağlı olarak önce 22 milyar metreküpe akabinde 31 milyar metreküpe ilave yatırımla çıkarmayı hedefliyoruz. Haziran 2019'da ilk gaz teslimini yapacağız. Sadece arz güvenliği açısından değil Hazar'dan Avrupa'ya kadar tüm rota üzerindeki ülkelerin refah ve istihdamına katkı verecek meyvelerini yatırım döneminde almaya başladık. 20 ilde 10 bin kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam oluşturduk. Bu illerde başta KOBİ'ler olmak üzere çok müesseseye yeni iş imkanı sağladık. Türkiye transit bir ülke olmaktan çıkıp üreticiden nihai tüketicilere uzanan zincirin her aşamasında kritik role sahip hub (merkez) olma vizyonuna bir adım daha yaklaştı. TANAP gibi projenin kısa sürede hayata geçmesinde Türkiye'nin son 16 yılda sağladığı siyasi ve ekonomik istikranın önemli rolü vardır. İlk gündeme glediğinde kimi çevreler rüya, gerçekleşmesi imkansız dedi ama biz yaptık. Sonuçta bugün beraber yaşadığımız gurur tablosuna şahit olduk. Sırada yeni büyük hedefler var yeni başarı hikayeleri yazmak var."
Hürriyet

Milyar Dolarlık 10 Firma 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 16 yıldır yapılan ve 26 sektörün tamamını kapsayan İlk 1000 İhracatçı Firma araştırmasının 2017 yılı sonuçları açıklandı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin verdiği bilgiye göre en fazla ihracat yapan şirketler sıralamasında zirve 4 milyar 797 milyon dolarla 2016 yılında olduğu gibi yine Ford Otosan'ın oldu. Listede ikinci sırayı 5 basamak birden yükselerek 4 milyar 443 milyon dolar ihracata imza atan Toyota, üçüncü sırayı ise 3 milyar 209 milyon ihracatla Tofaş aldı. TİM İlk 1000 İhracatçı Firma verilerine göre; firmaların geçen yılki toplam ihracat rakamı 2016 yılına göre yüzde 13.4 artarak 92.3 milyar dolara çıkarken, bu şirketlerin toplam ihracat içindeki payı ise yüzde 58.8 oldu. Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 50.3'üne ilk 500 firma, yüzde 8.5'ine de ikinci 500 firma imza attı. Geriye kalan 70 bin firma da yüzde 41.2'sini gerçekleştirdi. Öte yandan 436 firmanın ihracatı 25 ile 50 milyon dolar arasında kalırken, sadece 10 firma 1 milyar dolar ihracat barajını aşabildi.
Hürriyet

Bayramda Köprü Ve Otoyollar Ücretsiz 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ramazan Bayramı tatili süresince, yap-işlet-devret modeliyle yapılanlar hariç Karayolları Genel Müdürlüğü'nce (KGM) işletilen otoyollarla köprülerin ücretsiz olacağını bildirdi. Arslan, uygulamanın 18 Haziran Pazartesi günü saat 07.00'ye kadar süreceğini söyledi. Karayolları başta olmak üzere, demiryolu, denizyolu ve havayollarında tüm önlemleri aldıklarını belirten Arslan, TCDD Taşımacılık AŞ tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla Ankara-İstanbul hattında 14 ve 17 Haziran'da ek Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri yapılacağını belirtti. Arslan, İzmir Mavi Tren, Konya Mavi Tren, Doğu Ekspresi, Güney-Kurtalan/Van Gölü Ekspresi, Erciyes Ekspresi, Fırat Ekspresi ve Pamukkale Ekspresi'ne de fazladan bir adet pulman vagon eklendiğini ve demiryollarının bayrama hazır olduğunu dile getirdi.
Milliyet

Petrol Üretimi Mayısta Arttı 
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) günlük ham petrol üretimi, mayıs ayında bir önceki aya göre 35 bin varil artarak 31 milyon 870 bin varile yükseldi. OPEC'in Petrol Piyasası Raporu'na göre, mayısta küresel petrol arzı bir önceki aya göre günlük 270 bin varil artarak 97 milyon 860 bin varil oldu. Mayısta OPEC dışı ülkelerde petrol üretimi günlük 100 bin varil artışla 59 milyon 750 bin varile çıktı. OPEC'in ham petrol üretimi ise geçen ay bir önceki aya göre günlük 35 bin varil artarak 31 milyon 870 bin varil olarak gerçekleşti. OPEC'in üretimini kısmasıyla mayısta küresel petrol üretimi içindeki payı yüzde 32.6 oldu. Geçen ay OPEC içinde ham petrol üretimini en fazla artıran ülke Suudi Arabistan oldu. Ülkede günlük üretim 85 bin 500 varil artarak 9 milyon 987 bin varile yükseldi.
Milliyet

% 20 İndirimi 15 Gün Uzattılar 
Ramazan Bayramı öncesinde konut alıcısına 'indirime devam' müjdesi geldi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) başlattığı yüzde yüzde 5 peşinat, 20 indirim kampanyası, 15 Haziran'da son bulacakken 30 Haziran'a kadar uzatıldı. Bankaların faizi yüzde 0.98'e indirdiği kampanya da seçime kadar devam edecek. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, kampanyanın aşırı talep görmesi nedeniyle 15 gün uzatma kararı alındığını açıkladı. Durbakayım, birçok kişinin 9-10 Haziran'da bayram tatiline erken başlamasından dolayı süre uzatım talebinde bulunduğunu aktardı.
Vatan
 
SPOR 
Lüksümüz Yok! 
Trabzonspor Futbol Takımı'nın Macron firması tarafından hazırlanan yeni sezon formalarının tanıtımı yapıldı. Medical Park Stadı'nda gerçekleştirilen tanıtım organizasyonuna ve imza törenine, Başkan Ahmet Ağaoğlu, Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu, TS Club ve Tesisler Koordinatörü Yalçın Orhan ve Macron CEO'su Gianluca Pavanello ve Macron Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Bilece katıldı.
Milliyet

Natomo'nun İşi Bitti 
Galatasaray Yuto Nagatomo'nun işini bitirdi, Inter ile yaşanan bonservis problemi nihayet çözüldü. Fatih Terim'in göreve başlaması sonrasında Galatasaray'a transfer edilen tek isim olan Japon futbolcu, 6 aylık kiralık sürecinde göz doldurmuştu. Bu nedenle oyuncunun bonservisini almak isteyen sarı-kırmızılılar, Inter ile ilk görüşmeyi gerçekleştirmişti. Geçen hafta Milano'ya giden 2. Başkan Abdurrahim Albayrak, İtalyan yetkililerle sıkı bir pazarlığa girişti. Inter, Japon futbolcunun bonservisi için 4.5 milyon euro talebinde bulundu. Ancak Cim-Bom bunun pahalı olduğunu söyleyerek fiyatın daha aşağılara inmesini istedi. Kulüpler arasında yapılan görüşmelerde iş detaylara kalınca bu kez devreye Nagatomo girdi ve Galatasaray'ı istediğini dile getirdi. Bu konuda da İtalyan kulübünün yöneticilerinden önünü açmaları ricasında bulundu.
Milliyet

Brezilya'nın Çok Önündeler 
Milliyet ekibi olarak Brezilya'daki 2014 Dünya Kupası'nın ardından bu sefer Rusya'dayız... İki organizasyon arasında ilk dikkat çeken detay Rusya'nın Brezilya'ya göre daha hazır olması... Örneklemek gerekirse açılış maçı öncesi Brezilya'daki statta hâlâ ciddi eksikler vardı. Sao Paulo'daki Corinthians Arena'da ilk maçtan bir gün önce inşaat, portatif tribünlerin montajı devam ediyor, sıvası bile yapılmayan duvarlar dikkat çekiyordu. Hatta bu inşaat kupanın ikinci haftasına kadar sürmüştü. Unutmuyorum, Uruguay rahatsız edici inşaat sesleri altında İngiltere maçının son provasına çıkmıştı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme