.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

14 Haziran 2018 Perşembe

14.06.2018 Genel Gündem14.06.2018
TÜRKİYE 
Eski Çamlar Bardak Oldu 
Başbakan Binali Yıldırım, dün partisinin Bayburt ve Gümüşhane'de düzenlediği mitinglerde konuştu. Başbakan Yıldırım, daha sonra 24 Haziran seçimlerine 10 gün kala memleketi Erzincan'da son kez bir mitingde vatandaşlarla bir araya geldi. Yıldırım, konuşmasında özetle şunları söyledi: 16 Nisan halk oylamasında Erzincan yüzde 60 ile "evet" dedi. Şimdi millet sevdalısı, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ı 24 Haziran'da seçmeye hazır mısın can Erzincan? Cumhur İttifakı demek Türkiye'nin bekası demek, 15 Temmuz'da alçaklara karşı dimdik durmak demek. Cumhur İttifakı demek terörü bu ülkenin topraklarından tamamen kazımak demek. Cumhur İttifakı'nda Ak Parti, MHP var, ülkücü kardeşlerimiz var. Türkiye'nin istiklali, istikrarı için beraber bu kutlu yürüyüşü sürdürüyoruz.
Milliyet
 

Beka Sorunu Yaratan Sensin 
İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, partisinin Sivas mitinginde konuştu. Akşener, çılgın projeler değil, insana dokunan, şehirlerin yüzünü güldüren projelerle geldiklerini söyledi. Seçmeni etkilemek için 'Akşener seçilirse sosyal yardımları kesecek' şeklinde dedikodular üretildiğine dikkati çeken Akşener, "Onlara diyorum ki 'Ben sen miyim?' Ben ailesinde engelli olan insanım. Bütün maaşlar devam edecek. Bu yardımları devlet yapmak zorundadır. Vatandaşı ortada bırakamaz. Her yoksul aile 'İyi Kart' diye belge vereceğiz. Bütün bu yardımları, yandaş kayrılan bu yardımları tek elde toplayıp aç ve açıkta bir vatandaşımızı bırakmayacağız" dedi.
Milliyet

Almanya'dan Öksüz İçin Yakalama Kararı! 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbeci sözde "Hava Kuvvetleri İmamı" Adil Öksüz'ün Almanya'ya kaçtıktan sonra, örgütün Berlin'deki hücre evlerinde kaldığı iddia edildi. Anadolu Ajansı'na ulaşan bir ihbar mektubunda, Adil Öksüz'ün Almanya'nın başkenti Berlin'in Neukölln ilçesinde Friedelstr 48. 12047 adresinde, S. Yaşar adına kayıtlı bir evde saklandığı belirtildi. Bu ihbar üzerine adrese giden AA muhabirleri, firari Öksüz'ün izini sürdü. Çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı ilçedeki eve ulaşıldığında, kapı zilinde buranın ev sahibi olduğu tahmin edilen "Yaşar" isminin yazılı olduğu görüldü. Dairenin, apartmanın caddeye bakan cephesi yerine sadece arka bahçeyi gören ve dışarıdan fark edilemeyecek bir cephede yer alması dikkati çekiyor. AA'nın görüntülediği ve zilini çaldığı dairede kimsenin kapı açmaması dikkati çekerken, apartmanın Alman sakinleri de S. Yaşar adında bir kişiyi tanımadıklarını söyledi.
Vatan

Bu Nasıl Batmak? 
Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda Ankara muhtarları ve birer mahalle sakiniyle sahurda bir araya geldi. Erdoğan, şu mesajları verdi: Burası babamın köşkü, babamın evi de değil, burası milletin evi. Milletin evi olduğu için de bu milletin gerçek sahipleri muhtarlarımız ve muhtarlarımızın da yanında tercih edeceği bir mahalleli gelmesi çok çok hayırlı olur dedik. Cumhurbaşkanlığı Kütüphanemiz, içinde yer alacak 5 milyon cilt kitabıyla, toplantı ve çalışma salonlarıyla, internetinden ikramına kadar tüm hizmetleriyle inşallah kendi alanında ülkemizin bir numarası olacak. Bu aralar millet kıraathanesi diye anlatıyorum ya meydanlarda, onun bir numaralı örneği burası. Bunu eleştiriyorlar, neye benzetiyorlar? Şaşırıyorum, koskoca bakıyorsun güya ana muhalefetin başı bunu kalkıp kumarhaneye benzetiyor. Niye, çünkü bunların fikri neyse zikri de odur veya zikri neyse fikri de odur.
Vatan

Sen Nasıl Bır Ustasın Ki Çıraktan Kaçıyorsun 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Diyarbakır'da yaptığı mitingle ilgili sözlerini eleştirerek, "İstihbarata sormuş, alana gelen herkes HDP'liymiş. MİT, 'Muharrem'i izleme teşkilatı mı?" dedi. İnce, Ordu ve Giresun mitinglerinde özetle şunları söyledi: "Kampanyamızın 39. günü, 88. mitingimiz. Miting alanına giremeyenler, sizden daha fazla. Böyle bir mitingi ilk kez görüyorum. Bütün balkonlar dolu, yol boyu dolu, her taraf... Cumhurbaşkanı olduğumda fındık 15 lira olacak. Dünyadaki fındığın yüzde 75'ini biz üretiyoruz ama fiyatını biz belirleyemiyoruz. Borsası başka yerde. Böyle bir şey olamaz. Erdoğan buraya gelip bir kez olsun fındık diyemedin. Ama ince hastalık nedeniyle bu sefer diyecektir. (Diyarbakır mitinginin fotoğrafını göstererek) Herkesin elinde Türk bayrağı var. Diyor ki 'Diyarbakır mitinginde kimsenin elinde Türk bayrağı yoktu.' İstihbarata sormuş, alana gelen herkes HDP'liymiş. MİT, Muharrem'i izleme teşkilatı mı? Sana o MİT, doğru cevap vermemiş. O meydanda AK Partili kardeşlerim vardı. Her kişiyi fişledin mi Türkiye'de? Nereden biliyorsun HDP'ye oy verdiklerini? Bugün insan AK Parti'ye oy verir, yarın başka partiye oy verir. Bu ülkenin istihbaratı, Muharrem İnce'nin mitinglerini takip edeceğine bomba patlatanları takip et. Sen yanındaki 5 tane yaveri bile doğru düzgün seçememişsin, yaverlerin bile FETÖ'cü çıktı. Darbeyi eniştesinden öğrenen adam istihbarattan bahsedemez."
Hürriyet

DÜNYA 
'Artık Kuzey Kore'den Nükleer Tehdit Yok!' 
ABD Başkanı Donald Trump, artık Kuzey Kore'den gelen bir nükleer tehdit olmadığını belirtti. Singapur'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la tarihi zirvede buluştuktan sonra ABD'ye dönen Trump, Twitter hesabından açıklamalar yaptı. Trump, "Artık Kuzey Kore'den gelen bir nükleer tehdit yok. Kim Jong-un'la bir araya gelmek ilginç ve oldukça olumlu bir deneyimdi. Kuzey Kore'nin gelecekte büyük bir potansiyeli var!" ifadelerini kullandı. ABD Başkanlığı görevine gelmeden önce herkesin Kuzey Kore ile savaşa girileceğini düşündüğünü belirten Trump, "Eski Başkan (Barack) Obama Kuzey Kore'nin bizim en büyük problemimiz olduğunu söylüyordu. Artık öyle değil, rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz" paylaşımında bulundu. ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim, önceki gün Singapur'da bir araya gelmiş, bu tarihi zirvede taraflar, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması, ABD ve Kuzey Kore arasında yeni ilişkiler kurulması, yarımadada barışın sağlanması konusunda bir dizi taahhüdü içeren ortak bir açıklamaya imza atmıştı.
Milliyet

Gemi Dolusu Mülteci Birbirine Düşürdü 
Akdeniz'deki mülteci krizi derinleşirken, İtalya ile Fransa birbirine düştü. Avrupa Birliği (AB) ise, uluslararası kanunların gereğini yerine getirmeyen ve daha önceki anlaşmalara uymayan üyelerine söz geçiremiyor. İtalya İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, Fransa'nın, "Aquarius" gemisi nedeniyle ülkesine yönelttiği eleştirilere ilişkin "Dayanışmayla ilgili kimseden bir şey öğrenecek değiliz. Tarihimiz, Fransız hükümet yetkililerince bu şekilde azarlanmayı hak etmiyor, umarım özür dilerler" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a da tepki gösteren Salvini, "Macron, konuşmaktan çok eyleme geçmeli ve önceden taahhüt ettiği 9 bin göçmeni hemen kabul etmeli" diye konuştu. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'nin de, Fransa'nın özür dilememesi halinde cuma günü bu ülkeye yapacağı ziyareti iptal etmesi gerektiğini dile getiren Salvini, "Conte, resmi bir özür olmadan Paris'e gitmemekle iyi yapar" ifadesini kullandı.
Milliyet

Makedonya Uzlaşması 
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedonya ile Yunanistan arasında 27 yıldır devam eden isim krizine ilişkin Makedonyalı mevkidaşı Zoran Zaev ile bir anlaşmaya varıldığını açıkladı. Çipras, Makedonya'nın yeni bir isim alması konusunda Zaev'le mutabık kaldıklarını ve bu yeni ismin hem ülke içinde hem de uluslararası alanda geçerli olacağını duyurdu. Çipras, "Mutluyum çünkü Yunan tarafının bütün koşullarını karşılayan iyi bir anlaşmaya vardık" şeklinde konuştu. Makedonya Başbakanı Zaev de Salı akşamı yaptığı açıklamada, ülkenin yeni isminin 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' olacağını duyurdu.
Vatan

Bm'den 'Filistin' Kararı  
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) ABD'nin vetosuna takılan Filistin tasarısı, Türkiye ve Cezayir'in girişimiyle acil olarak gündeme alındığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dün kabul edildi. 120 ülkenin lehte, 8 ülkenin aleyhte oy kullandığı ve 45 ülkenin çekimser kaldığı tasarı, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarındaki Filistin halkının korunmasını talep ediyordu. Karara Türkiye'den ilk tepki ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan geldi. Dün gece katıldığı bir televizyon programında konuşan Erdoğan, "Amerika yine hüsrana uğradı" dedi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,5068-5,5074
Sterlin: 6,2430-6,2486                                 
Gram Altın: 194,7566-194,9477

En Uzun Tünelle Ticarete Doping 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir ilçeleri arasındaki Ovit Dağı Geçidi'nde yapılan, Ovit Tüneli'nin açılışını yaptı. 14.3 kilometrelik Ovit Tüneli Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise 2'nci uzun çift tüplü kara yolu tüneli. Erdoğan, "Ovit geçidi herhangi bir tünel değil, aynı zamanda bu geçit Avrupa ve Orta Asya'ya açılan Kafkasya koridoru üzerinde bulunması sebebiyle stratejik öneme sahip" dedi.
Milliyet

Dolarda Fed Atağı 
Piyasalar dün ABD ve Avrupa merkez bankalarının faiz toplantılarına odaklanırken Türk Lirası benzer para birimlerinden negatif ayrıştı. Reuters'a konuşan analistler, bayram tatili öncesi likiditenin oldukça azaldığını, risk almak istemeyen yatırımcının çıkışlarının yanı sıra lokal döviz talebinin görüldüğünü belirtiyor. Türkiye piyasaları sadece 1.5 gün gibi nispeten kısa bir süre kapalı kalacak ancak bu süreçte varlık alım programının nasıl bir seyir izleyeceğine dair sinyal verilmesi beklenen bugünkü Avrupa Merkez Bankası'nın faiz toplantısı gerçekleşecek.
Milliyet

70 Milyarlık Doping 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mayıs ayı merkezi yönetim bütçesinin fazla vereceğini belirterek, "Ekonomideki canlılık, eski ve yeni yapılandırma kanunları ve imar barışı uygulamasıyla yıl sonuna kadar bütçeye 70 milyar lira civarında ilave gelir gelecek" dedi. Ağbal, Mayıs ayı merkezi yönetim bütçesine ilişkin sonuçları takvimine uygun olarak Ramazan Bayramı'ndan sonra açıklayacaklarını ancak şu ana kadar oluşan tablonun, bütçe fazlasını gösterdiğini söyledi.
Vatan

3'üncü Nükleer Santral Trakya'ya 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Hande Fırat moderatörlüğünde Demirören Medya Grup Başkanı Mehmet Soysal ve Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle: TANAP töreninde devlet adamlarının da katılımıyla tarihi bir lansmanla ifade etsek de söylemimizin de ötesinde tarihi bir projeyle karşı karşıya olduğumuzu milletimizin bilmesi gerekiyor. Enerji konusunda çok önemli bir coğrafyada bulunuyoruz ve çok önemli adımlar atıyoruz. TANAP cumhuriyet tarihinin bence en önemli projelerinden biri. Türkiye ekonomik olarak en büyük, en istikrarlı ülkelerinden biri değil bölgesinin aynı zamanda en güvenilir ülkelerinden de biri. Her zaman kazan-kazan ilişkisiyle yürümüş bir ülke. Türkiyesiz bir enerji projesinin bölgede kazanması mümkün değil. İlk sondaj gemimiz, dünyanın en büyüklerinden biri, ikincisini de kısa zamanda ülkemize kazandıracağız. Onu da Karadeniz'e göndereceğiz. Agresif bir enerji politikası güdeceğiz derken bunu kastediyorduk.
Milliyet

4 Günde 270 Bin Başvuru 
Ruhsatsız ve imara aykırı yapılara yasallık kazandıracak imar barışı düzenlemesi yoğun ilgi gördü. Dün NTV'de açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "İlk tahmin ettiğimiz rakamları yakaladık, çünkü tespitlerimiz doğruydu. 26.5 milyona yakın bağımsız birim var, imara aykırılık, mülkiyet ve başka sorunları olan bina sayısı da 15 milyona yakın. Çözüm hususunda doğru adım attık. Belediyelerle, devletle kavgalı olmaktan bıkmış vatandaş. Bütün bunları sona erdirecek yasa geldi ve müthiş bir memnuniyet var. İnternet ve il müdürlüklerine binlerce vatandaş geliyor. 3-4 gün oldu ve 270 bin bağımsız birim devletle barışmak için girişim yapmış durumda" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Yabancı Olmazsa Kocaman'la Devam 
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Sportif Direktör Damien Comolli'nin imza töreninde başta teknik direktör olmak üzere gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Koç, Türk teknik adamla çalışmaya karar vermeleri halinde bu ismin kesinlikle Aykut Kocaman olacağını duyurdu. Teknik patron Aykut Kocaman'la iki kez görüştüğünü bildiren Ali Koç, "Takımın resmini çekmemiz açısından çok yardımcı oldu. Bu kadroyu ikinci yapıp, Şampiyonlar Ligi'ne taşıması çok büyük başarıdır. Önümüzdeki sezon için kendi beklentilerimizi, o kendi beklentilerini bizimle paylaştı. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki yerli hoca ile çalışacaksak bu Aykut hocadan başkası olmayacaktır" diye konuştu.

Tartışmasız Şampiyon 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin 5. maçında TOFAŞ'ı ağırlayan Fenerbahçe Doğuş, 94-64 ile seriyi 4-1'e taşıdı, şampiyonluğu kucakladı. Fenerbahçe Doğuş oyuna yine 4 kısayla ve baskıyla başladı, rakibini art arda top kayıplarına zorlayarak kontrolü ele aldı. 5. dakikada 13-8 önde olan sarı-lacivertli ekip, Nunnally'nin üçlükleriyle ilk periyodu 25-12 önde tamamladı. 2. çeyreğin başında Barış'ın 5 sayısıyla umutlanan ve Berkan'ın enerjisi ile farkı 4 sayıya çekmeyi başaran TOFAŞ karşısında Vesely'yi yeniden oyuna dahil ederek boyalı alanda etkisini artıran Fenerbahçe, devreyi de 45-26 galip bitirdi. İkinci yarıya da fırtına gbi başladı Fenerbahçe, boyalı alanda Ahmet'i devreye sokarak arayı açtı. Ali Muhammed'in basketiyle 28. dakikada 67-42 ile 25 farkı yakalayan Fenerbahçe, son çeyreği de 69-48 galip tamamlamayı bildi.
Milliyet

Karnaval Zamanı 
2018 FIFA Dünya Kupası, ev sahibi Rusya ile Suudi Arabistan arasında bugün yapılacak açılış maçıyla başlayacak. Toplam 32 takımın katıldığı Dünya Kupası, 15 Temmuz Pazar günü Moskova'da oynanacak finalle sona erecek. 64 maça sahne olacak şampiyonada 8 grupta dörder takım mücadele edecek. Toplam 11 kentte düzenlenecek kupada ilk tur gruplarında 48 maç oynanacak. Kupada grup maçları 28 Haziran Perşembe günü tamamlanacak. Gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar 2. tura yükselecek Moskova'daki Luzhniki Stadı'nda oynanacak Rusya - Suudi Arabistan A Grubu karşılaşması saat 18.00'de başlayacak. Açılış maçını Arjantinli hakem Nestor Pitana yönetecek. Pitana'nın yardımcılıklarını Juan Pablo Bellati ve Hernan Maidana yapacak. Brezilyalı hakem Sandro Ricci ise 4. hakem olarak görev alacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme