15 Haziran 2018 Cuma

15.06.2018 Genel Gündem15.06.2018 
TÜRKİYE 
Türkıye'yi Aynı Bayram Sofrasına Oturtacağım 
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Bitlis'in Ahlat ilçesinde kuracağı 'bayram sofrası' öncesinde dün Mardinlilerle bir araya geldi. 24 Haziran'ı 'süper baskın seçim' olarak değerlendiren Akşener, özetle şunları söyledi: "Bir ülkede kadınlar bir konuya karar verirse artık o iş düze çıkar. Anadolu'da kimsenin barıştıramadığı ailelerin kadınlarından en yaşlısı çıkarır kafasından tülbentini, atar yere ve o aileler barışmak zorunda kalır. Bana soruyorlar, 'Kürtler sana oy verir mi' diye. 'Hayır vermezler' demeyi kendime ayıp sayarım. Diyorlar ki 'Bu problemi nasıl çözeceksin'. Söylüyorum, o başımdaki tülbenti yere atacağım, herkes arkasını dönecek. Yarın bayram ve ben Ahlat'tayım. Partimi kurar kurmaz ev kiraladım. Türkiye'de bütün aileler bayramlarda ya anneannenin ya da babaannenin evine gider. Bir bayram sofrası kurulur, o sofrayı kadınlar kurar. Kulağı küpeli yeğen de oradadır, başörtülü kuzen de. Edirneli damat da oradadır, Mardinli gelin de oradadır. O büyük sofranın en büyük özelliği, o sofrada uzanan eller eşit biçimde o yemeklere uzanabilirler. Allah izin verecek ben Türkiye'yi vallahi de o bayram sofrasına oturtacağım." Bitlis'te iftara katılan Akşener, daha sonra Star TV'nin canlı yayınına katılarak soruları yanıtladı.
Hürriyet


Bölgeyi Şiddete Terk Etmeyeceğiz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli İrade Platformu Tarafından Yenikapı'da organize edilen Sivil Toplum Kuruluşları (STK) İftarına katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve yakınlarına yönelik saldırıyı şiddetle kınadığını ifade ederek, şunları söyledi: "Milletvekilimizin aynı zamanda adayımızın ağabeyi bu saldırıda PKK'lılar tarafından öldürüldü. Milletvekilimizin hayatını kaybeden kardeşine Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu olay, PKK ve HDP'nin Kürtlerin kanından beslenerek büyüme stratejilerini hala terk edemediklerinin en bariz örneğidir. Bizim Kürt kardeşlerimizle sorunumuz yok, bizim PKK ile sorunumuz var. Kürt kardeşlerimizin de bu oyunu bozacaklarına inanıyorum. Şu anda bir yola girmiş vaziyetteyiz, bu hazımsızlık bunları iyice çılgınlaştırıyor." Erdoğan, 6-8 Ekim olaylarında 53 vatandaşın ellerine kanları bulaşanların, çukur eylemlerinde on binlerce Kürt vatandaşın evini başına yıkanların, bir kez daha AK Parti mensuplarını hedef aldığını belirterek, "Biliyorsunuz bunlar daha önce de bölgede bizim pek çok il ve ilçe yöneticimizi ne yazık ki şehit ettiler. Biz bölgedeki Kürtleri, PKK'nın ve HDP'nin boyunduruğundan kurtarma yolunda mesafe kat ettikçe, bunlar yine en iyi bildikleri iş olan şiddete kayıyorlar. Ne bölgedeki kardeşlerimizi, ne partimiz mensuplarını, PKK ve HDP şiddetine terk etmeyeceğiz. Bu hadisenin önünde ve arkasında kim varsa emniyetimiz ve yargımız mutlaka bulacaktır" diye konuştu.
Milliyet

Fetö'cüler Abd Bayrağı Öpüyor 
Başbakan Binali Yıldırım, Anadolu Ajansı'nın ABD'deki FETÖ üyelerinin ABD bayrağını öpüp kilisede toplanmalarına ilişkin haberine dikkat çekerek, "O milleti dinle imanla aldatmaya çalışan FETÖ'cüler, şimdi Amerikan bayrağını öpüyorlar. Bunların gerçek kimliği ortaya çıktı. Kilisede toplanıp dua ediyorlar, kiliselerden medet umuyorlar. Yıllarca Müslüman'ın parasını, pulunu, hayrını, hasenatını, toplaya toplaya günün birinde döndü geldiler, silah olarak, tank olarak bu milletin üzerine mermiler, yağdırdılar. Alçak bunlar alçak" ifadelerini kullandı. Seçim çalışmalarını İstanbul'da sürdüren Yıldırım, ilk konuşmasını Sultanbeyli'de yaptı. Ardından Sancaktepe Kadir Topbaş Kültür Merkezi'nde kanaat önderleri ve STK temsilcileriyle buluşan Yıldırım, terörle mücadelenin kararlı şekilde süreceğini belirtti.
Milliyet

İnce İlk Kez 'Mola' Verdi 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, adaylığının açıklandığı 4 Mayıs'tan bu yana yürüttüğü yoğun kampanya sürecinde ilk kez "mola" verdi. İnce "aile geleneği" olarak nitelendirdiği arife gününü Yalova'daki köyünde ailesiyle birlikte geçirdi. 4 Mayıs'ta Ankara'da düzenlenen törende cumhurbaşkanı adaylığının açıklanmasının ardından yoğun bir programa başlayan İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarıyla kıyaslandığında kampanya sürecinde en fazla miting gerçekleştiren isim oldu. İnce, toplam 56 ilde 89 miting düzenledi. İnce'nin 24 Haziran seçimlerine kadar 106 miting yapmasının planlandığı bildirildi.
Milliyet

Ecb Varlık Alımını Aralık'ta Sonlandıracak 
Mario Draghi ve Avrupa Merkez Bankası'ndaki (ECB) diğer yetkililer, varlık alımlarından çıkış tarihine ilişkin ilk resmi görüşmeyi dün gerçekleştirdi. Yönetim Konseyi'nin toplantısında, faiz oranlarını sabit tutma kararı alındığı belirtilerek, politika faizinin sıfırda, mevduat faizinin yüzde eksi 0.40'ta ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0.25'te bırakıldığı kaydedildi. ECB'nin faiz oranlarının en azından 2019 yaz dönemi boyunca ve gerektiği sürece mevcut seviyelerde kalmasının beklediği aktarılan açıklamada, aylık net varlık alım miktarının 30 milyar euro seviyesinde Eylül 2018 sonuna kadar devam edeceği, ardından orta vadeli enflasyon görünümüne ilişkin verilere göre yıl sonuna kadar aylık 15 milyar euroya indirileceği ve yıl sonunda da biteceği kaydedildi.
Vatan

DÜNYA 
Askerler Menbiç Konusunda Anlaştı 
Türkiye ve ABD Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ile Mike Pompeo arasında 4 Haziran'da Washington'da yapılan görüşmede üzerindeki anlaştıkları Menbiç yol haritasının uygulanmasında iki ülke askeri makamları da mutabık kaldı. Bu mutabakata göre terör örgütü YPG, Menbiç'ten Türk ve ABD askerleri gözetiminde 4 Temmuz'dan itibaren çekilmeye başlayacak. Çekilme ve yeni yerel yönetimin kurulması dahil tüm süreç 90 gün içinde tamamlanacak. Çavuşoğlu ile Pompeo buluşmasında varılan uzlaşı sonucu, Türkiye ve ABD askeri yetkilileri "Menbiç yol haritası ve güvenlik prensiplerini" ayrıntılı şekilde görüşmek ve değerlendirmek üzere 12 ve 13 Haziran'da Almanya'nın Stuttgart kentinde bulunan ABD Avrupa Komutanlığı karargahında biraraya geldi. Askeri makamlar, Ankara ve Washington ile irtibat halinde kalınarak sürdürülen görüşmeler sonucu, YPG terör örgütü unsurlarının Menbiç'ten çıkartılması ve bu işlemin askeri gözetiminin Türk ve ABD askerlerince birlikte yapılması ve bu mutabakatın üst makamların onayına sunulması için anlaştı.
Hürriyet

Yemen'de Husilere Karşı İlerliyorlar 
SUUDI Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonunun desteklediği Yemen hükümet güçleri, İran'a yakınlığıyla bilinen Husilerin elindeki stratejik Hudeyde kentini almak için önceki gün başlattıkları operasyonda Nakhilia kentini ele geçirdi. Operasyon güçlerinin ilk hedefinde Hudeyde havalimanı bulunuyor. Havalimanının 2 km uzağında meydana gelen çatışmalarda Husilerden 30, hükümet yanlısı güçlerden ise 9 can kaybı oldu. Bir kıyı kenti olan Hudeyde'nin limanı, Yemen'in ithal ettiği gıdaların yüzde 70'inin geçtiği yer. Yemen'e gönderilen insani yardım ve akaryakıtın büyük kısmı da buradan geçiyor. Bu sebeple uluslararası yardım kuruluşları ve BM, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni Hudeyde'ye yönelik bir saldırı başlatmamaları konusunda uyarmış ve böyle bir operasyonun ülkeye gönderilen yardımların yolunun kesilmesine neden olabileceğini ifade etmişti. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri'nin BM Elçisi Obaid Salem el-Zaabi, gazetecilere "Husilerin füze taşımasına mı izin vermeliyiz?" diyerek operasyonun yapılacağını söylemişti. Husiler ise operasyona karşı yaptıkları açıklamada "Koalisyon güçlerinin Hudeyde savaşını başlatmaları, Kızıldeniz'de tehlike seviyesini yükseltmiştir. Onlar bunun sonuçlarına katlanacak" ifadelerini kullandı. Bu arada, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, operasyonu takip etmek üzere ülkesinin güneyinde bulunan sahil kenti Aden'e geldi.
Hürriyet

Bm'den Tarihi Filistin Kararı 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK), Filistin için oldukça önemli bir karara imza attı. Filistin halkı için koruma talep eden karar tasarısı, BMGK'da kabul edildi. Türkiye'nin yoğun girişimlerinin ardından Cezayir'in de desteğiyle Filistin tasarısını görüşmek üzere Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, özel oturumda toplandı. BM Genel Kurulu'nda düzenlenen oturumda, ABD tarafından BM Guvenlik Konseyi'nde veto edilen, Filistin halkı için koruma isteyen tasarı tekrar görüşüldü ve oylamaya sunuldu. Tasarı 120 oyla BM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tasarıya 8 ülke karşı çıktı, 45 ülke ise çekimser kaldı. Kararda, "BM Genel Sekreteri'nden, mevcut durumu inceleyip en kısa zamanda, söz konusu tasarının kabul edilmesinin ardından 60 gün içinde İsrail işgali altındaki Filistin'de sivillerin korunması, güvenliği ve refahı için yapılması gerekenlerin yanı sıra uluslararası koruma mekanizmalarıyla ilgili önerilerinin de bulunduğu yazılı rapor sunması" talep ediliyor.
Milliyet
 
EKONOMİ 
Euro: 5,4765-5,4806
Sterlin: 6,2720-6,2807                                 
Gram Altın: 198,0124-198,3146

Fonları Fonlayacak 
Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin en çok ihtiyacı olan yatırım ve fon bulma konusunda devlet ve özel yatırımcılar 'Tech-InvesTR' programıyla el ele verdi. TÜBİTAK'ın yeni girişim sermayesi destekleme programı olan Tech-InvesTR ile ekonomiye katma değer sağlayacak bilgi, teknoloji ve ürün geliştirme potansiyeli bulunan teknoloji tabanlı erken aşama girişimlere yatırım yapacak fonların teşvik edilmesi amaçlanıyor. Türkiye'deki girişimcilik ve teknoloji transferi ekosisteminin kapasitesinin arttırılmasını ve fikri mülkiyet temelli projelere, startup'lara, üniversitelerin bilgi ve becerilerini ticarileştirmek amacıyla kurulan şirketlere ve KOBİ'lere yatırım yapılmasını hedefliyor.
Hürriyet

Tutuklu Olan Aday Olamayacak 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, tutuklu Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını eleştirirken, "İnşallah şu seçimi atlatalım, adaylık şartları arasına sadece hükümlü olmayı değil, tutukluluğu da koyacağız. Niye? Tutuklu olan da aday olamaz. Burası yol geçen hanı mı?" dedi. Erdoğan dün Yalova'daki mitinginde özetle şunları söyledi: "(Muharrem İnce'nin HDP adayı Selahattin Demirtaş'ı ziyareti hakkında) Edirne'de cezaevi ziyareti yapıyor. PKK terör örgütünün arkasında olduğu malum siyasi partinin genel başkanı sözde, onu ziyaret ediyor. Şu hale bak. Benim milli, yerli, inançlı Yalovalı kardeşim böyle birini asla desteklemez. Hakkâri'de Bay Kemal, bir tane Türk bayrağı olmadan miting yaptı. Şimdi, Bay Muharrem de Diyarbakır'da malum partinin desteğiyle miting yaptı. Kardeşlerim, bu kişi 6-8 Ekim'de, Diyarbakır'da, 'Dökülün sokaklara' demek suretiyle orada 53 Kürt kardeşimizin ölmesine neden olan kişi değil mi? Sen bunu nasıl gider ziyaret edersin? Bunlar, katillerle beraber. Bunlar bu ülkede teröristlerle beraber."
Hürriyet

Çifte Bayram Fırsatı 
Ev sahibi olmak isteyenler için Ramazan Bayramı fırsatları, çifte bayram yaşatacak. Konut sektörü çatı örgütlerinin öncülüğünde hayata geçirilen yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat fırsatını 100'ün üzerinde firma uyguluyor. 30 Haziran'a kadar geçerli olacak kampanya, bu dönemde konut alıcısına büyük destek oluyor. Yanı sıra, kamu bankalarının başlattığı ve bazı özel bankaların da dahil olduğu 120 ay vadeye 0.98 konut kredisi faizi de önemli avantajlar sunmaya devam ediyor. Ev sahibi olmak isteyenleri teşvik edene bu adımlar dışında, pek çok markalı konut geliştirici, projelerinde ek sürprizler de sunuyor. Bayrama özel yapılan kampanyalar, aynı zamanda 17 Haziran Pazar gününe gelen Babalar Günü'nü de kapsıyor. Pek çok proje, hemen teslim fırsatıyla öne çıkarken, konut alıcısına farklı farklı lokasyonlarda seçenekler oluşuyor.
Milliyet

Yapılandırmada Bayram Sürprizi 
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılması kapsamında, borcu olduğunu öğrenen vatandaşların başvurularını Ramazan Bayramı süresince de internetten almayı sürdürecek. Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki alacakların yapılandırılması için 31 Temmuz'a kadar süre tanındı. Bu imkandan yararlanmak isteyenler www.gib. gov.tr, e-devlet (www.turkiye.gov. tr) ve vergi daireleri üzerinden müracaatta bulunabiliyor. GİB, vatandaşların Ramazan Bayramı süresince de yeniden yapılandırma başvurularını online olarak yapabilmelerine imkan sağladı. Borcu olan vatandaşlar bayramda başvurularını www. gib.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilecek.
Milliyet

SPOR 
Terim Su Serpti 
UEFA'nın finansal fair play kuralları (FFP) çerçevesinde Galatasaray'a getirdiği kısıtlamalar karşısında Teknik Direktör Fatih Terim'in sergilediği tavır yönetimi memnun etti. Gelen 21. şampiyonluk sonrası tecrübeli teknik adam ilk mesajını Şampiyonlar Ligi ile alakalı vermiş ve hedefinin açık açık bu arenada başarılar olduğunun altını çizmişti. UEFA'nın açıklamasının ardından Terim, hedefini değiştirmedi. Tecrübeli teknik adamın bu ılımlı tavrı büyük takdir topladı. Terim, acı reçetenin farkında olduklarını ama planlarında değişikliğe gitmeyeceklerinin altını çizdi.
Milliyet

Sözümü Tutarım Yine Buradayım 
Fenerbahçe Doğuş'un başında geçirdiği 5. sezonda 4. lig şampiyonluğunu yaşatan, toplamda da 8 kupasını kaldıran Zeljko Obradovic, sarılacivertli taraftarların mutluluğunu ve umutlarını artıracak açıklamalar yaptı. Kısa bir süre önce 'gelecekte ne olacağını bilemeyiz' açıklamasıyla kafalarda soru işareti yarattığını hatırlattığımız tecrübeli çalışırıcı, geleceğiyle ilgili sorumuza, "Ben verdiğim sözü her zaman tutarım. Bunun da ötesinde zaten Fenerbahçe ile kontratım var. Burada çok mutluyum. Çok iyi bir organizasyonun içindeyim. Bu kulübü ve taraftarı çok seviyorum. Burada kalmaya devam edeceğim" dedi. Takımının çok iyi bir sezon geçirdiğinin altını çizen Obradovic, "Oyuncularıma Final Four bittikten hemen sonra hepsiyle gurur duyduğumu söyledim. Şampiyonluklar gelir gelmez ama oynadıkları basketbolla beni çok mutlu ettiklerini anlattım. Ancak bir de uyarı yapmıştım. Daha işimiz bitmemişti ve burada oynamamız gereken bir lig vardı. Camianın bizden beklentisinin şampiyonluk olduğunu biliyorduk ve buna göre davranmalıydık. Bunu da başarıyla yaptık ve istediğimizi aldık. Bu nedenle de mutluyum" diye konuştu.
Milliyet

Dünyanın Favorisi Almanya 
Bütün futbolseverlerin merakla beklediği ve ilgiyle izlediği 2018 Dünya Kupası dün start aldı. Dünya'nın en önemli araştırma şirketlerinden Ipsos, Türkiye dahil 27 ülkeden bireylere dev organizasyon hakkındaki görüşlerini ve tahminlerini sorarken, Almanya öne çıkmayı başardı. Rusya'nın ev sahipliğinde 32 ülkenin mutlu sona ulaşmak için kıyasıya rekabet göstereceği turnuva için tahminde bulunanlara ilk sorulan soru futbolla ne derece ilgili oldukları yönündeydi. Sonuçlara göre; genel olarak her 10 kişiden ikisinin tutkulu takipçiler oldukları, her 10 kişiden üçünün ise zaman zaman takip ettiği ortaya çıktı. En tutkulu takipçiler ise Suudi Arabistan ve Peru'daki bireyler oldu. Türkiye'deki katılımcıların da %26'sı futbolu yakın takip ettiklerini belirtti. Ülkemizdeki katılımcıların %40'ı futbolu takip ettiklerini fakat sadece favori lig ya da takımlarının maçlarını izlediklerini de bildirdi. En ilginç sonuçlardan biri ise Rusların %9 ile futbola en az ilgi gösteren ülke olması.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme