16 Haziran 2018 Cumartesi

16.06.2018 Genel Gündem16.06.2018 
TÜRKİYE  
Komandolar kritik noktalara indirildi 
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinin karşısına düşen Kuzey Irak'ın Hakurk bölgesinde terör örgütü PKK'ya yönelik bir kaç noktadan operasyonlarını sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kandil'e uzanan stratejik Sidekan kasabası sırtlarına konuşlandı. Kandil'e kapsamlı harekât için son hazırlıklar yapılırken, tespit edilen kampların çevrelerine nokta operasyonları için helikopterlerle komandolar indirildi. Hakurk'tan Kandil'e ilerleyişini sürdüren aralarında özel operasyon timleri ve komandoların da yer aldığı birlikler, Lelikan tepesi çevresi ve Bermize köyü üzerindeki engebeli arazilerdeki bazı köyler ve hakim tepelerin bir çoğunu denetim altına aldı.
Milliyet


Birkaç gün içinde müjdelerimiz olacak 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şu ana kadar başta İnce olmak üzere, bunların ağzından terörle mücadele diye bir şey duydunuz mu? Niye? Bunların kitabında terörle mücadele yok ama bizde var" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Sultançiftliği Merkez Camisi'nde kıldıktan sonra partisinin mitinginde halka hitap etti. Suruç'ta AK Partililere yönelik saldırıya değinen Erdoğan, Kürt olan Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın dün esnaf ziyareti yaptığını, bu sırada milletvekilinin ağabeyinin öldürüldüğünü hatırlattı.
Milliyet

"Seçilmeden hizmete başladım" 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı İnce, "Öğretmenlere ve polislere 3600 dedim, Erdoğan da 3600 ek göstergeyi vereceğini söyledi. OHAL'i 48 saat içinde kaldıracağım' dedim. Erdoğan da seçimden sonra OHAL'i kaldıracağını söyledi. Bu 'ince hastalık' korkusu Erdoğan'a çok şey yaptırıyor. Daha seçilmeden Türkiye'ye hizmetlerim başladı" dedi. Yalova'nın Elmalık köyündeki evinin bahçesinde yabancı gazetecilere konuşan İnce şunları söyledi: "Ben Anayasa Mahkemesi'ne başkan seçilmeyeceğim. Bu seçimde yargıç da olmayacağım. Ben Allah'ın izni milletin isteğiyle cumhurbaşkanı seçileceğim. Cumhurbaşkanının da Erdoğan'ı ya da başka birini yargılamak gibi bir görevi yoktur. Derdim intikam değildir, derdim rövanş değildir. Derdim, 'devr-i sabık yaratmak' değildir. Ben bağımsız bir yargı oluşması için çalışacağım. Bu bağımsız yargı Erdoğan'ı yargılar, yargılamaz; ben onu bilemem. Ama o bağımsız yargının beni de yargılayabilme ihtimalini düşüneceğim. Ben 'gelecek' diyorum, 'nanoteknoloji' diyorum, 'demokrasi' diyorum, 'hukuk devleti' diyorum, 'evrensel değerler' diyorum, 'uzay madenciliği' diyorum. Bunlar proje değil de ne? 3B diyorum. Barışacağız, büyüyeceğiz, adil bölüşeceğiz. 'Çocuklara, gençlere güzel hayaller kurduracağız' diyorum. Meydanlarda en büyük projeleri söyleyen benim."
Hürriyet

Bir hayalim var 
Bayram sofrasını Bitlis'in Ahlat ilçesinde kuran İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, "Bir hayalim var, umudum var; o umut için yol yürüyorum. Edirneli damatla, Diyarbakırlı gelinle, kulağı küpeli kuzenle, başı örtülü yeğenle, kadınların hazırladığı sofrada herkesin yiyeceklere aynı anda ulaşabildiği bayram sofrasını Türkiye'de hayata geçirmek" dedi. Ahlat'ta ailesi ve dünürleriyle bayramlaşan Akşener, ardından da Van Gölü kıyısında kurulan sofrada Türkiye'nin dört bir yanından gelen partililerle ve Ahlatlılarla bir araya geldi.
Hürriyet
 
DÜNYA 
'Zirveden istediğimiz her şeyi aldık' 
ABD Başkanı Donald Trump Kuzey Kore zirvesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. ABD'de yayın yapan Fox televizyonunun yayınına katılarak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Singapur'da gerçekleştirdiği zirve ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Trump, Kim ile görüşmesinin barış yolunda önemli bir girişim olduğunu söyledi. Trump, zirve sonuç bildirisinin belirsiz olduğu yönünde eleştirilere de "Zirveden istediğimiz her şeyi aldık" ifadeleriyle cevap verdi. Trump, zirvenin yarattığı olumlu hava sayesinde Kuzey Kore yönetiminin ateşkes nedeniyle naaşları ülkelerine iade edilmeyen, kayıp durumdaki Amerikan askerlerine ait kemik parçalarını iade etmeye başladığını belirtti. Öte yandan zirve sırasında Kuzey Kore heyetiyle tokalaşırken Kuzey Koreli korgenerale asker selamı vermesiyle ilgili çıkan tartışmalara da yanıt veren Trump, "Kim, bana heyetinin gece boyu uyumadan beklediğini söylediğinde ben de onlara saygımı göstermek istedim" dedi.
Milliyet

Darbe çağrısı 
Yunan ve Makedon hükümetleri arasında üzerinde uzlaşmaya varılan 'isim krizi' mutabakatına ilişkin Meclis Genel Kurulu'nda konuşan aşırı sağcı Altın Şafak Milletvekili Konstantinos Barbarousis, "Orduyu, bu ihaneti durdurmak amacıyla, Başbakan Aleksis Çipras, (Savunma Bakanı) Panos Kammenos ve Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'u tutuklayarak antlarını yerine getirmeye çağırıyorum" dedi. Mecliste tansiyonun yükselmesine sebep olan çağrı, özellikle hükümetin ana ortağı SYRIZA'lı vekillerin tepkisine ve sözlü sataşmasına yol açtı. Meclis grup başkanlarını olağanüstü toplantıya çağıran Meclis Başkanı Nikos Voutsis, Barbarousis'in sözlerine ilişkin "Bu ifadeler darbeye açık bir davettir" ifadelerini kullandı. Voutsis, 'neo-nazi' Altın Şafak Partisi'nin Atina ve Üsküp arasında imzalanacak anlaşma öncesinde şiddeti tırmandırmayı hedeflediğini savunarak, Altın Şafak'ın konuya ilişkin genel kurul toplantılarına katılımının yasaklanmasını teklif etti. Teklif, Altın Şafak haricindeki diğer tüm partilerin onayıyla kabul edilerek, partinin görüşmeler boyunca Genel Kurul'a katılımı engellendi.
Vatan

Pakistan talibanı lideri hedef alındı 
Afganistan, Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah'ın ülkenin kuzeydoğusundaki Kunar vilayetinde ABD'nin insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda öldürüldüğünü bildirdi. Afganistan Savunma Bakanlığı Fazlullah'ın geçen perşembe günü, Pakistan sınırı yakınındaki Marawara bölgesinde öldürüldüğünü açıkladı. Afganistan'daki ABD Güçleri Komutanlığı Sözcüsü Yarbay Martin O'Donnell, Amerikan kuvvetlerinin geçen perşembe günü sabah saatlerinde sınır bölgesinde bir operasyon düzenlediğini ve 'bir terör örgütünün üst düzey bir liderinin hedef alındığını' söyledi. Fazlullah'ın Pakistanlı aktivist Malala Yusufzay'a 2012'de düzenlenen saldırıyla da bağlantısı olduğu belirtiliyor.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,4765-5,4806
Sterlin: 6,2720-6,2807                                 
Gram Altın: 198,0124-198,3146

Muhteşem dönüş 
2018 yılı Türk turizminin yeniden dönüş yılı oldu. Yabancı turistin yeniden Türkiye'de tatil yapmaya başlaması yılın başından bu yana rakamlarda etkisini gösteriyor. Artan turist sayısı havaalanlarındaki yoğunluklardan da görülüyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) rakamlarına göre, İstanbul'un iki havalimanında büyük hareketlilik yaşanıyor. İlk 5 ayda İstanbul'a iniş yapan turist sayısı 24 milyona yaklaşırken, geçen yılın aynı dönemine göre artış rakamı 3.8 milyon turiste karşılık geldi. Büyüme rakamlarına bakıldığında Atatürk Havalimanı'nın dış hat yolcu rakamlarında yüzde 18'lik, Sabiha Gökçen'in ise yüzde 13'lük çıkışa imza attığı görülüyor.
Milliyet

Mikrokredi desteği 750 milyon tl'yi aştı 
Dar gelirli kadınların küçük sermayelerle kendi işini kurmasını desteklemek için son 15 yılda 170 binden fazla kadına 750 milyon liralık mikrokredi kullandırıldı. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'ndan (TİSVA) alınan bilgiye göre, Türkiye genelinde 60 ilde 90 şubede faaliyetlerin yürütüldüğü Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında verilen mikrokredilerin geri dönüşünde ise yüzde 100'lük başarı sağlandı. Aile fertleri dahil edilerek bakıldığında, mikrokredi imkanından yararlanan kişi sayısının yaklaşık 600 bin olduğu tahmin ediliyor. Program ile bu yılın tamamında, 200 milyon liralık mikrokredi dağıtılması hedefleniyor. Mikrokredi uygulamasında, dar gelirli kadınların çoğunlukla ev işleriyle ilgilenmesine aynı zamanda da bir iş yaparak gelir getirici bir faaliyette bulunmasına imkan tanıyan el işi ürünleri üretimi ilk sırada yer aldı. Böylece kadınların kullandığı mikrokrediler, yüzde 37.9'la en fazla 'işlem ve üretim' sektöründe değerlendirildi.
Milliyet

Fırtınalı döneme ayak uyduruyoruz 
Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz, sektörde 2018'de yüzde 20 civarında büyüme beklediklerini belirterek, bu yılın ilk çeyreğinde beklentiler doğrultusunda bir gelişme gerçekleştiğini kaydetti. Kur artışından dolayı bilançolarda yükselme yaşandığını ifade eden Akyüz, "Faizler ve enflasyon artıyor. Makroekonomik dengelerde bozulma var. Bankalar da yeni duruma ayak uydurmaya çalışıyor. Yeni dengeler oluşacak. Mümkün olduğunca bu fırtınalı dönemi hasar almadan geçirmeye gayret ediyoruz. Finansal aktivitede çok fazla bir bozulma yok. Dikkatli ve ihtiyatlı hareket edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
Vatan

Alışverişte çifte bayram 
Perakende sektörü, hazır giyimden kozmetiğe, kuyumdan aksesuara tüm hazırlıklarını tamamladığı Babalar Günü'nün Ramazan Bayramı'nın son gününe denk gelmesi dolayısıyla babaların yaşayacağı çifte bayramın heyecanını taşıyor. Özel günlerin sevdiklerine iyi dilekler bildirme, bir araya gelip güzel anlar paylaşma fırsatı sunduğunu ifade eden Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, hediyeleşmenin bu paylaşımın bir yansıması olarak özel günlerin vazgeçilmez geleneklerinden birini oluşturduğunu belirtti. Öncel, "Elbette bu gelenek perakende sektöründe cirolara olumlu yansıyor. Verilere bakıldığında hediyeleşme için yılbaşından sonra en çok harcama Anneler Günü'nde yapılıyor" diye konuştu.
Vatan

Tek derdim bızı itip kakmasınlar 
Kendisini "kısık seslilerin temsilcisi" olarak tanımlayan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, sendikacılıkta geçen 46 yılının hikayesini anlattı. İlk Adapazarı Vagon Fabrikası'nda işe başladığını söyleyen Atalay, "Çırak okulunda okurken, akşamları da hale gider hamallık yapardım. 1972'de mezun oldum Çırak okulundan. Adapazarı'nda 3 bin kişilik vagon fabrikasında işe başladım. Fabrikaya bir gittim. Kocaman bir fabrika. Her yer demir, her yerde çalışan insanlar var. Baktım baktım, 'bu fabrikada hayat nasıl geçecek' dedim" diyerek o günleri anlatıyor.
Hürriyet
  
SPOR
Durmak yok satışa devam 
Yeni bir dönemin kapılarını açan Fenerbahçe'de transfer çalışmaları başladı. Teknik direktör konusu henüz netleşmemesine rağmen Sportif Direktör Damien Comolli bu çalışmaları şu an için tek başına yürütüyor. Ancak bunun yanı sıra takımdan ayrılacak oyuncular da Comolli'nin gündeminde önemli bir yer tutuyor. UEFA ile imzalanan Finansal Fair Play çerçevesinde zararını sıfırlamak zorunda olan sarı-lacivertliler bilindiği gibi futbolcu satmadan bonservisli bir oyuncu alamıyor. Bu nedenle 3 milyon euro bonservisle Suudi Arabistan ekibi Al Wahda'ya gönderilen Jose Fernandao örneğinde olduğu gibi iyi teklif gelen kim olursa olsun satılacak. Böylece daha genç ve mantıklı transferler için yeni kaynak yaratılacak.
Milliyet

Topunuz gelin! 
2018 Dünya Kupası B Grubu maçı adeta nefesleri kesti. İspanya ile Portekiz'in buluşmasından galip çıkmadı: 3-3. Evet dev organizasyon önceki gün başladı. Ama bütün futbolseverlerin beklediği mücadele son Avrupa şampiyonu Portekiz ile son dünya şampiyonu İspanya'nın maçıydı. Portekiz'in tahmini değerinin 620 milyon, İspanya'nın ise 1 milyar euronun üstünde oluşu maçı adeta yıldızlar savaşı haline getirdi. İki takım da birbirinin oyununu çözemeden müsabaka şok bir golle başladı. 2. dakikada Nacho'nun müdahalesi ile Ronaldo yerde kaldı. Atışı kullanan yıldız futbolcu Portekiz'i öne geçirdi: 1-0.
Milliyet

"Biz dik durduk" 
TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı ile hem 2026 Dünya Kupası oylamasını hem de Türkiye'nin EURO 2024 adaylığını konuştuk. Yardımcı, "Fas oylamada bizim desteğimizden çok mutlu oldu. Biz dürüst oynadık. Amerikalılara da söyledik. Söz verdik diye. Sözümüzden dönemeyiz dedik. Bizden oy istedi Amerikalılar. 'Kararınızı gözden geçirir misiniz' dediler. 'Biz de geçiremeyiz' dedik. Açık oynadık. İki taraf için de iyi oldu. Hem Amerikalılar takdir etti. Hem de Faslılar bizim desteğimizden çok mutlu oldular. Biz dik durduk. Kongre iyi geçti. Seçim olunca kulis heyecanı vardı. Amerikalılar ve Faslılar tarafından yoğun bir kulis çalışması yapıldı. Amerika'nın dosyası daha güçlüydü. Fas'ın statları hazır değildi. Mevcut statlar içinde 4'ünü elden geçirecek. 6'sı yeniden yapılacak. Bu yüzden Amerika, Meksika ve Kanada daha hazırdı" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme