17 Haziran 2018 Pazar

17.06.2018 Genel Gündem17.06.2018 
TÜRKİYE 
Kandil'e Havadan Karadan Bomba 
Terör örgütü PKK'nın yönetim merkezi Kandil'e yönelik olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin mart ayında başlattığı hava destekli harekata katılmak için sınıra yeni takviye güçler kaydırıldı. Savaş uçakları da bölgede tespit edilen hedefleri yoğun ateş altına alıyor. Hava harekatına sınırdan topçu ateşi ile destek veriliyor. Milliyet, sınıra 10 kilometre mesafede bulunan Bermize Köyü ve Kanireş noktalarını görüntüledi. Bölgedeki PKK noktaları bir saat içinde, savaş uçakları ve topçu ateşi ile en az 10 kez vuruldu. Vurulan hedeflerden yükselen dumanları yakın mesafeden görüntüledik.
Milliyet


Deveye Hendek Atlatıyoruz! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Antalya mitinginde vatandaşlara hitap etti. Antalya'da gün boyu devam eden yoğun yağmura karşın mitinge katılım dikkati çekti. "Turizmde iftiharımız, tarımda lokomotifimiz Antalya, Türkiye'nin marka şehri yüz akı Antalya" diye sözlerine başlayan Erdoğan, Antalya mitinginde şunları söyledi: Antalya'yı dünya şehri haline kimin getirdiğini biliyorsunuz. Türkiye'nin değişimini sizlerle başlattık, devam ettiriyoruz. Şimdi yeni ve daha güçlü atılım eşiğindeyiz. Biliyorsunuz bu seçimlere MHP ile giriyoruz. Yanımızda Muhsin Yazıcıoğlu'nun yadigarı Alperenler de var. Cumhur İttifakı'na destek veriyorsunuz değil mi? Diğerleri buraya geliyor, konuşuyor biz yaptıklarımızı, yatırımları konuşuyoruz. Antalya'ya 38,5 milyar yatırım yaptık. Onlar sadece bol bol palavra atıyorlar. İcraat, icraat... Bizim artık midemiz boş laflara tok.
Milliyet

Emir Verdim Aydınlatılacak! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya mitinginde Sakarya'da yavru köpeğin ayaklarının ve kuyruğunun vahşice kesilmesine çok sert tepki gösterdi. Erdoğan şunları söyledi: Sakarya'da meydana gelen ve hepimizi hüzne boğan hadisenin aydınlatılması için talimat verdim. 2004 yılında hayvanları korumaya yönelik ilk müstakil kanun olan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nu çıkardık. Hayvan haklarıyla ilgili yeni yaptırımları içeren Hükümet Tasarısını da yeni dönemde öncelikli olarak yürürlüğe koyacağız. Bütün vatandaşlarımızı hayvanları koruma konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum. Hayvanları korumak sadece görev değil inancımızın, insanlığımızın da gereğidir. Hayvanlar bir mal değil, candır, bizlere Hüda'nın bir emanetidir...
Vatan

İflas Ettirmek İstemezler 
CHP'nin cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce dün İstanbul'un ilçelerini gezerek mitingler düzenledi. İlk olarak Beykoz'da konuşan İnce, kredi derecelendirme kuruluşlarının not değerlendirmelerine vurgu yaparak şunları söyledi: Onlar Türkiye'ye not veriyor. İyi not verdiklerin de 'Ben aldım' diyor. Kötü not aldı mı 'Bunlar dış mihrak' diyor. 453 milyar dolar borcu var Türkiye'nin. 323 milyar dolarını Erdoğan yaptı. 60 milyar dolarlıkta özelleştirme yaptı. 865 milyar dolar da 16 senede vergi topladılar. Yaptıkları bu. Bu kadar borç yaptın. Alacaklılar kapıda bekliyor. Şimdi bu alacaklılar Türkiye'yi iflas ettirmek ister mi? Bence istemez. Niye istesin? Adamın alacağı var. Dükkan açık olsun ister. Dükkan kapanırsa alacağını alamaz. Beykoz'un tapu sorununu çözeceğini söyleyen İnce şu ifadeleri kullandı: Yurtlarda olan kimsesiz çocuklarımız var. Bu çocuklar 18 yaşına kadar devletin gözetiminde. 81 milyonluk bir devletiz biz. Bu çocuklar benim içimi acıtıyor. Bu çocuklar 18 yaşını doldurunca sokağa bırakılıyor. Allah'ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda o çocukları 18 yaşını doldurduklarında hemen devlet kadrolarına alacağım. O çocukları sokağa bırakmayacağım.
Vatan

'Mhp Anketle Kundaklanamaz' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Durmasınlar, yüzde 5-6'ya düştüğümüzü şerefsizce iddia etsinler. Bunlara aldırış etmeyiniz. Bunları asla ciddiye ve dikkate almayınız" dedi. Bahçeli, partisinin İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Bahçeli, özetle şunları söyledi: "Başaramayacaklar, Ulubatlı Hasan'ın surlara diktiği üç hilali İstanbul'un gönlünden, milletin gövdesinden asla silemeyecekler. Varsın olsun, şirret dedikodularına yenilerini eklesinler. Durmasınlar, yüzde 5-6'ya düştüğümüzü şerefsizce iddia etsinler. Bunlara aldırış etmeyiniz. Bunları asla ciddiye ve dikkate almayınız. MHP'nin inişi ve iflası için el ovuşturan maya ve meşrebi haramla dolanlar 24 Haziran'da ya şok olacaklar, ya da yok olacaklardır. Milliyetçi Hareket Partisi anketle kurulmadı, anketle kundaklanamaz. Milliyetçi Hareket Partisi icazetle kurulmadı, ihanetle yıkılamaz. Her yerdeyiz, her gönüldeyiz, her ömürdeyiz. İstikbal bizimdir. Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye'dir, Türk milletinin ta kendisidir. Buna hiçbir kokuşmuş engel olamayacaktır. Bunun önüne hiçbir gafil geçemeyecek, hiçbir köhne anketçi, hiçbir müflis ve müfteri zihniyet ket vuramayacaktır. Dip dalga diyorlar ya, işte o dalga milletimizin tertemiz iradesidir, Milliyetçi Hareket Partisi'ni hak ettiği, layık olduğu zirveye inşallah çıkaracaktır. Bizimle uğraşmalarının sebebi bellidir, çünkü Türkiye'nin sırtını yere getirmek istiyorlar. Mücadelemizi son nefes, son nefer, Turan'a kadar sürdüreceğiz. Cumhur İttifakı'nın itibar ve iffetine gölge düşürmeyeceğiz."
Hürriyet

DÜNYA 
Avrupa'da Mülteci Alarmı! 
Son dönemde Avrupa Birliği'ne (AB) yönelik mülteci akınının yeniden yükselmesi üzerine Avrupalı liderler çözüm arayışında. Özellikle Avrupa çapında sağcı liderlerin yükselişe geçmesi ve bazı ülkelerde hükümete gelmeleri Avrupa'nın bu konuda önümüzdeki dönemde daha sert önlemlere başvuracağı şeklinde yorumlanıyor. Nitekim özellikle İtalya'nın 600 mülteciyi taşıyan bir gemiyi limanlarına kabul etmemesiyle başlayan son krizde sağcı liderlerin açıklamaları dikkat çekiyor.
Milliyet

Ağzına Geleni Söylemiş 
Geçen hafta yapılan ve ABD'nin çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirme kararı sonrası Trudeau'nun verdiği tepki yüzünden Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Trump arasında çıkan tartışmaların damgasını vurduğu zirvede başka ilginç tartışmaların da yaşandığı belirtiliyor. WSJ'nin zirveye katılan Avrupalı yetkililere dayandırdığı habere göre arkaplanda Trump ile diğer G7 ülkeleri liderleri arasında terörizm ve göç konularında ilginç diyaloglar yaşandı. Habere göre bir noktada göçün Avrupa için büyük bir sorun olduğunu söyleyen Trump Abe'ye dönerek " Şinzo, senin böyle bir sorunun yok ama ben sana 25 milyon Meksikalıyı gönderebilirim ve sen de çok kısa sürede işinden olursun" dedi. Avrupalı yetkiliye göre bu sözler salonda soğuk rüzgarlar estirdi. Aynı kaynak ardından İran ve terörizm konularının ele alındığı sırada Trump'ın bu kez de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u hedefe aldığını ve ona " Emmanuel sen bunu bilmelisin çünkü tüm teröristler Paris'te" dediğini öne sürdü. Trump'ın Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker için de AB'nin ABD'li teknoloji şirketlerine yönelik tekel kurulmasını önleme ve gümrük cezaları nedeniyle de Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker için 'acımasız katil' dediği iddia edildi. Trump G7 ortak deklarasyonunu imzalamamış ve hem Trump hem de yardımcıları zirvenin ev sahibi Kanada Başbakanı'nı 'ihanet ve ikiyüzlülükle' suçlamıştı.
Vatan

Sınırda Dram 
ABD'nin yasadışı şekilde ülkeye giren göçmenleri caydırmak için uyguladığı sınırda yakalanan göçmenlerin çocuklarına el koyma politikası tartışmalara neden olurken, son 6 haftada yaklaşık 2 bin çocuğun ailelerinden alınarak zorla alıkonulduğu açıklandı. Amerikalı yetkililer, sınırda yakalanan ailelerin çocuklarını bazı merkezlere yerleştiriyor. Aileleri ise sınır ihlalinden ayrı bir şekilde gözaltında tutuluyor. ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın rakamlarına göre 19 Nisan-31 Mayıs arasında bin 995 çocuk bu şekilde ailelerinden zorla alındı. Amerikan New York Times gazetesi de nisan ayında yaptığı bir haberde ekim ayından beri 700 çocuğun yanlarındaki yetişkinlerden alındığını ve bu 700 çocuktan 100'ünün 4 yaşının altında olduğunu yazmıştı.
Hürriyet
 
EKONOMİ 
Euro: 5,4910-5,4935
Sterlin: 6,2825-6,2850                                 
Gram Altın: 194,5493-194,6832

İmar Barışı'na Müracaat Yağıyor 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesine yapı sahipleri, Ramazan Bayramı'nda da büyük ilgi gösterdi. Bayramın ilk günü 88 bin kişinin başvurmasıyla toplam başvuru sayısı 448 bin 234'e ulaştı. AA'nın bakanlıktan alınan bilgiye göre, Yapı Kayıt Belgesi için e-Devlet üzerinden 8 Haziran'da başlayan başvurulara vatandaşların ilgisi sürüyor.
Milliyet

Önce Emniyet Sonra Teşvik 
Bir ülke düşünün… 2012 yılında 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu çıkartıyor. Uzman yetiştiriyor, bu iş güvenliği uzmanını ve işyeri hekimini zorunlu istihdam şartı koyuyor. Oldukça ağır yaptırımlarla kanunu düzenliyor. Ancak o ülke 2014'te Cumhuriyet tarihinin en fazla ölümlü iş kazasını yaşıyor. Kayıtlara geçmiş 1.886 ölümlü iş kazasıyla Avrupa 1'incisi, Dünya 3'üncüsü oluyor. 2015 yılında hızını düşürmüyor, sayıyı 1.750 ölümlü iş kazasında tutuyor. İnşaat işkolunda 423 işçi, maden işkolunda 386 işçi ve tarım işkolunda 309 işçi can veriyor. Bu trajikomik ülkeyi tahmin etmek hiçte zor değil aslında…
Vatan

Abd İle Ticarette Denge Çok Bozuldu 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerinden derlenen bilgilere göre, geçen yılın Ocak- Nisan döneminde 3 milyar 390.7 milyon dolar olan Türkiye'nin ABD'den ithalatı, bu yılın ilk 4 ayında 4 milyar 108.2 milyon dolara ulaştı. ABD'den ithalat söz konusu dönemde yüzde 21 arttı. Türkiye'nin ABD'ye ihracatı yılın ilk 4 ayında yüzde 0.2 azalarak 2 milyar 606.5 milyon dolara geriledi. ABD, Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya'nın ardından 6'ncı sırada yer alırken, en çok ithalat yapılan ülkeler sıralamasında Almanya, Rusya ve Çin'in ardından 4'üncü oldu.
Vatan

Piyasalar Seçimi Bekliyor 
Merkez Bankası faiz artırımlarına rağmen borsada düşüş, döviz kurları ve faiz oranlarında yükseliş eğilimi devam ediyor. Yüksek faizle birlikte özellikle döviz kurlarının kısa bir geri çekilmenin ardından tekrar yükselişe geçmesi dikkat çekti. Daha kalıcı bir etki bırakması beklenirdi. Faiz paranın kirasıdır, fiyatını belirler. Milli para değer kaybederse faizi yükseltilerek cazibesi artırılıp milli paraya dönüş ve değer kazanımı beklenir. Aynı zamanda etkili bir para politikası aracı olarak faiz artışı karşısında yükselen döviz kurlarının gerileyerek kur geçişkenliği nedeniyle enflasyonu aşağı çekmesi, enflasyon düşüşü ile de faizlerin tekrar geri çekilmesi hedeflenir. Fakat son faiz artırımları bu yönde beklentileri çok da karşılamadı. Bir bakıma 'atılan taş ürkütülen kurbağaya değmedi' dense yeridir. Bununla birlikte faiz artırımları olmasaydı ne olurdu diye sorulsa onun da cevabı muhtemelen döviz kurlarının daha yukarıları test edebileceği şeklinde olacaktı.
Hürriyet

SPOR 
La Liga Faktörü 
Trabzonspor'dan ayrılarak İspanya'nın Celta Vigo takımına transfer olan Okay Yokuşlu'nun kariyerinde yeni bir sayfa açılıyor. Celta Vigo'ya giderek La Liga'ya imza atan Okay'ın bu süreçte yaşadıkları da bir hayli dikkat çekici.
Milliyet

"Fikret Orman Beni Sevmez" 
Beşiktaş'ın transfer gündemindeki en çok konuşulan isimler arasında olan Manuel Fernandes, siyah-beyazlıların bugün kazandığı parayı veremeyeceğini düşünüyor ayrıca Başkan Fikret Orman'ın kendisini pek sevmediğini düşünüyor. S i y a h - beyazlı takımdan Lokomotiv Moskova'nın yolunu tutan Portekizli futbolcuyla Rusya'da iyi bir arkadaşlık kuran Erdal Çetinkaya'nın mekanı "Chef by Erdal ", Fernandes'in adeta ikinci adresi... Haftada 2-3 gidip yemek yediği ve arkadaşlarıyla buluştuğu yerde futbolcu iyi arkadaşlıklar da kurmuş.
Milliyet

İzlanda Duvarı! 
2018 Dünya Kupası'nda D Grubu'nda Arjantin, İzlanda ile 1-1 berabere kaldı. EURO 2016'da çeyrek final ve eğlenceli takımıyla heyecanlandıran İzlanda ile 2014 Dünya Kupası'nın finalisti Arjantin, tarihlerinde ilk kez karşılaştı. Jorge Sampaoli'nin 4-2-3-1 ile 4-1-4-1 arası giden hareketli takımı ile Hallgrimson'un 4-5-1'i tercih eden sakin takımının maçı keyifli başladı. İlk 10 dakikada Messi'nin kullandığı duran toplarla tehlike arayan Arjantin, 9'da İzlanda'nın baskısı ve savunmadaki riskli pasların sebebiyle Bjarnasson'un tehlikesini yaşadı. 17'de de Messi'nin uzaktan şutuyla ilk kez Arjantin kaleyi yokladı. Topa sahip olup, rakip alanda oynayan Tangocular, 19'da Rojo'nun şut denemesinde ceza sahasında yer alan Agüero'nun şık dönüşü ve sert şutuyla 1-0'ı yakaladı. Ancak sakinliğiyle ünlü İzlanda, 23'te ilk organize atağında golü bularak dikkat çekti. Sigurdsson'un önderliğindeki hücumda ceza sahasında doğru yerde duran Finnbogasson, 1-1'i buldu ve İzlanda tarihinin ilk golü geldi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme