.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

18 Haziran 2018 Pazartesi

18.06.2018 Genel Gündem18.06.2018
TÜRKİYE 
Bunların İşi Gücü Engel Olmak 
Başbakan Binali Yıldırım, Yenikapı'daki mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce sahneye çıktı. Konuşmasında muhalefete yüklenen Başbakan Yıldırım şunları söyledi: "Adamlar nereye gidiyorsa yıkımdan bahsediyorlar. 'AK Parti ne yaptıysa bunları durduracak, bunları yaptırmayacağız, bunları yıkacağız' diye ağızlarından bir hayır kelime çıkmıyor bunların. Bunların bu ülkede tek bir dikili ağaçları yok. Bunlar meydana çıkıyorlar, yol vaadi verelim diyorlar. Yollar yapılmış. Köprü yapalım diyorlar, köprüler yapılmış. Hastaneler de bitmiş, havalimanı da bitmiş. Okul yapalım diyorlar, o da bitmiş. Sinirleniyorlar. Yapacak iş bulamayınca iftira yapalım, yalan söyleyelim, yıkmaya çalışalım…"
Hürriyet


Elinizi Vicdanınıza Koyun 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlarla Ankara'da bir araya geldi. "Sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyacak ve oy kullanacaksınız. Ben sizden yalnızca bunu istiyorum" diyen Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Bu bayramda Suruç'ta acı bir olay yaşadık. 4 kişi yaşamını yitirdi. Eğer bu bölgenin bu ülkenin hâkimi, savcısı, güvenlik güçleri olaya el koymuşsa oturup tüm ayrıntılarıyla kamuoyunun önüne olayı koymalılar. Bizler de gerçeği öğrenmeliyiz. Her vatandaşımızın hayatı değerlidir. İnsan hayatına önem vermemiz gerekiyor. Siyaset bir kavga aracı değildir. Siyaset ülkeye hizmet etme aracıdır. Her siyasi görüşe saygı göstermeliyiz.
Hürriyet

Yolun Sonu Görünüyor 
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, "Madem her şey çok iyiydi, niye seçime gidiyoruz? Madem her şey kötü ve seçimle düzeltilecek o zaman niçin iktidar partisine oy verelim? Kötüyse niye seni seçelim, iyiyse niye seçime gidiyorsun? Artık yolun sonu görünüyor" dedi. Bursa ve Bilecik'te konuşan Akşener özetle şunları söyledi: "İşinizi, gücünüzü bıraktınız; bayram günü buradasınız. Allah sizlere karşı beni utandırmasın. Bir seçime gidiyoruz, 24 Haziran'da, süper baskın seçime gidiyoruz. Şimdi soru şu? Madem her şey çok iyiydi, biz niye seçime gidiyoruz? Madem her şey kötü ve seçimle düzeltilecek, o zaman niçin iktidar partisine oy verelim? Kötüyse niye seni seçelim, iyiyse niye seçime gidiyorsun? 16 yıldır iktidardalar. Bugün İYİ Parti var."
Hürriyet

Bayram Trafiğinde 64 Kişi Can Verdi! 
Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 64 kişi hayatını kaybetti, 425 kişi yaralandı. Bayram tatilinin başladığı arife günü yurt genelinde meydana gelen kazalarda 11 kişi yaşamını yitirdi, 70 kişi yaralandı. Bayramın ilk günündeki trafik kazaları ise 15 kişinin ölümü, 98 kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı. Tatilin ikinci gününde ise kazalarda 17 kişi hayatını kaybetti, 118 kişi yaralandı. Ramazan Bayramı tatilinin üçüncü gününde ise 21 kişinin yaşamını yitirmesi, 149 kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı. Böylece bayram tatilinin başladığı arife gününden bayramın üçüncü gününe kadar yaşanan kazalarda 64 kişi hayatını kaybetti, 425 kişi yaralandı.
Milliyet

Komandolar Köylere İndi 
TSK'nın Kandil'e ilerleyişi sürerken, çatışmalar Sidekan kasabasının Lelikan bölgesinde yoğunlaşıyor. Kandil'e doğru geniş bir alanı tutarak ilerleyen TSK, stratejik tepe ve noktaların çevresinde saldırı ve sızmalara karşı güvenlik kuşağı oluşturuyor. Karadan ilerleyen operasyon timlerinin önünü açmak amacıyla sınırdan top ve havan, ileri cephelerde ise savaş uçakları PKK'lıların üstlenme alanlarına etkili nokta atışları yapıyor. Uçakların hedefinde daha çok örgütün arazide küçük gruplar halinde hareket eden eylem grupları bulunuyor. İHA ve SİHA'lardan tespit edilen gruplar, Kandil üzerinde dolaşan savaş uçakları tarafından vuruluyor. Önceki gün ve dün Kandil'in Enza köyü çevresinde faaliyet gösteren örgütün eylem grubunun bulunduğu noktalar etkili şekilde vuruldu.
Milliyet

'İstanbul Kararını Verdi' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün AK Parti'nin Yenikapı meydanında düzenlenen büyük İstanbul mitinginde yüzbinlerce kişiye seslendi. Konuşmasına, "İstanbul... Aşkım, sevdam, yarim İstanbul. Yoldaşım, sırdaşım, sığınağım İstanbul. Kardeşim, kaderdaşım, yoldaşım İstanbul. Güleni şöyle dursun, ağlayanı bile bahtiyar İstanbul" diyerek başlayan Erdoğan, CHP'nin adayı Muharrem İnce ve CHP'yi eleştirdi. Erdoğan özetle şöyle konuştu: En baba mitingimizi İstanbul'da yapıyoruz. İstanbul, 24 Haziran'da vakit İstanbul vakti diyor muyuz? İrade erdem ve cesaretle Türkiye'yi şahlandırıyor muyuz? Maşallah ben inanıyorum, İstanbul kararını verdi. 24 Haziran Demokrasi bayramımız şimdiden hayırlı olsun. Birileri gibi konuşmayacağım. Yalanın bini bir para... Yani usta neyse çırağı da o."
Vatan

'Dünyanın En Büyük Köprüsünü Kurdum' 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce dün Tunceli'de miting düzenledi. "Türkiye özgür olacak, Munzur özgür akacak" diyen İnce, "Çocuklarımızı iyi eğiteceğiz" dedi. İnce şöyle devam etti: Çocuklara resmi dil Türkçe öğreteceğiz, evinde konuştuğu, anasıyla konuştuğu dili, o neyse onu öğreteceğiz. Din eğitimini şöyle yapacağız: Türkiye'de muhafazakar kesim var, benim çocuğuma 2 saat din kültürü ahlak bilgisi yetmez, fıkıh, kelam, hadis, seçmeli olarak dersleri istiyorum diyor, başüstüne. Madem istiyorsun, devlet sana bunları verecek. Biri diyor ki; zorunlu din dersi istemiyorum, hay hay sana da vermeyeceğiz. İsteyene istediği kadar, istemeyene yok, çözümü budur. Din ve dil eğitiminin de çözümü de budur."
Vatan

DÜNYA 
Almanya'da Kritik Hafta 
Almanya'da bu hafta Merkel hükümeti için kader haftası olacak. Alman Welt am Sonntag'a göre Başbakan Angela Merkel'le restleşen koalisyonun küçük ortağı CSU lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in, "Artık Merkel ile çalışamam" dediği ileri sürüldü. Bu sabah iki kardeş partinin meclisi ve yönetim kurulları ayrı ayrı toplanacak. CSU, daha önce Avrupa ülkelerine giriş yapmış ve orada kaydı bulunan mültecilerin Almanya sınırından geri çevrilmesini, Almanya'ya gelmiş olanların da bu ülkelere geri gönderilmesini istiyor. Merkel ise Avrupa ülkeleriyle ortak bir çözüm bulunması gerektiğinde ısrar ediyor.
Hürriyet

Güney Kore Jest Yapacak Kuzey'den De Bekleyecek! 
Güney Kore ve ABD'nin, geniş çaplı ortak askeri tatbikatlarını bu hafta içinde askıya alma kararlarını duyurması bekleniyor. Bununla birlikte, taraş ar, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arınma yönündeki sözünü yerine getirmemesi halinde, bu savaş oyunlarını yeniden başlatma şartı koşacak. Yonhap ajansının adı açıklanmayan bir hükümet kaynağına dayandırdığı haberinde, Güney Kore ve ABD askeri yetkililerinin, Amerika Başkanı Donald Trump'ın durduracaklarını söylediği ortak tatbikatlara ilişkin yakın istişare içinde oldukları belirtildi.
Milliyet

Kriz Yaratan Göçmenler İspanya'da Karaya Çıktı 
Geçtiğimiz hafta İtalya ve Malta limanlarına kabul edilmedikleri için Akdeniz'de mahsur kalan, daha sonra İspanya'nın kucak açması sonucu kurtarma gemileriyle yola koyulan 630 göçmen, bir hafta süren yolculuğun ardından İspanya'nın Valencia limanına ulaştı. Göçmenleri denizden kurtaran "Aquarius" gemisinin 106, İtalya'nın gönderdiği İtalyan donanmasına ait kurtarma gemisinin 250 ve İtalya sahil güvenlik gemisi "Dattilo"nun ise 274 yolcusuyla dün sabah sırayla İspanya'ya vardığı belirtildi.
Milliyet

İmzalar Atıldı, Ortalık Karıştı 
Yunanistan ve Makedonya'nın dışişleri bakanları Nikos Kocyas ile Nikola Dimitrov, Makedonya'nın anayasada ve dolayısıyla uluslararası alanda 'Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti' olan adının 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' olarak değiştirilmesine dair anlaşmaya dün törenle imza attı. İki ülkenin sınırında bulunan Prespa Gölü kıyısındaki Psarades Köyü'nde düzenlenen törene, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev'in yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi Matthew Nimetz katıldı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,7287-4,7297     
Euro: 5,4841-5,4999
Sterlin: 6,2595-6,3135                                  
Gram Altın: 194,5813-194,6583

İlaç Firmalarına Ödeme 28 Haziran'da 
Üniversitelerin borçlarının ödenmesine yönelik çalışma hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2.9 milyar liralık borcun iskonto ile 2.5 milyar liraya düşürüldüğünü, kamunun 400 milyon lira iskonto aldığını söyledi. Bakan Ağbal, 27 Haziran'da Maliye Bakanlığı'nın üniversitelere 2.5 milyar lirayı aktaracağını, 28 Haziran tarihinde de ilaç firmalarının hesaplarına alacaklarının geçeceğini bildirdi. Ağbal bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, üniversitelerin ilaç firmaları ve medikal şirketlere olan borçları konusunda gerekli yasal düzenlemenin yapıldığını belirterek, 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla Maliye Bakanlığı'nca üniversite hastanelerinin borçlarının üstlenildiğini söyledi.
Hürriyet

Ortak Fibere Türk Usulü Çözüm 
Türk Telekom CEO'su Paul Doany, Türkiye'de geliştirdikleri altyapı paylaşım modelinin tüm dünyaya örnek olacağını belirterek, "Ortak yatırım modelinin operatörlerin yeni yatırımlar yapıp mevcut altyapıyı geliştirmelerini teşvik edici verimli bir model olduğunu herkes görecek. Yatırım maliyetlerinin azalmasıyla fiber hizmet kapsamı daha da yaygınlaşacak, hizmet kalitesi iyileşecek, fiberin eriştiği hane sayısında da önemli ölçüde artış gerçekleşecek" dedi. Yeni model sayesinde operatörlerin yatırım maliyetleri azalırken, altyapısı bulunmayan bölgelere altyapı yatırımı sağlanacak ve fiber altyapı yaygınlaşacak. Böylece internet fiyatlarının da ucuzlaması ve daha çok kişinin internete erişimi sağlanacak.
Hürriyet

Sıfırı Zamlandı İkinci Eli Canlandı 
Döviz kurundaki hızlı yükseliş otomotiv sektörünü de vurdu. Sıfır kilometre araçların fiyatında yüzde 20'lere varan artış görüldü. Bu durum vatandaşı ikinci el araca yönlendirdi. Ancak uzmanlar ikinci el araçlardaki fiyat avantajının çok uzun sürmeyeceğini ve sıfır araçların fiyatlarındaki yükselişin ikinci el araca da yansıyacağını söyledi. İkinci el araç satışı yapan Doğuş Oto Değerlendirme'nin (DOD) Satış Müdürü Erol Gündoğan bu konuda şöyle dedi: "Geçmiş yıllarda sıfır araçlardaki fiyat artışı yüzde 6-7 seviyelerindeydi. Bu yılki artış beklenenin üzerinde oldu. Bu da ikinci el araca yaradı. 2018'de ikinci el pazarının yüzde 10 büyüyerek 5.7 milyon seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz."
Posta

Acil 102 Bin İşçi Aranıyor! 
İşsizlik oranı son dönemde düştü. Ancak halen 3.3 milyon işsiz var. İşsizliğin daha da düşmesi için kamu ve özel sektör istihdam seferberliğini sürdürüyor. Binlerce eleman aranıyor. Ancak doğru işi doğru kaynakta aramak çok önemli. Çünkü patron işçiyi, işçi aradığı işi bulamıyor. İşçi-işveren arasındaki en büyük aracı kurum Türkiye İş Kurumu (İşkur). İşkur'a verilen ilan sayısı dün itibarıyla 102 bine çıkmış durumda. Bunun 26 bin 78'i beden işçisi, yani 'vasıfsız.' Geri kalanı ise gıdadan tekstile, inşaattan otomotive birçok alanda işçi arayışını içeriyor. İşsiz olup da iş arayanlar, 'iskur.gov.tr' internet adresinden kaydolup, TC kimlik numarasıyla başvuru yapabiliyor.
Posta

Milli Piyade Tüfeğinde Sıra Özel Sektörde 
Güvenlik güçlerinin yerli silahlarla donatılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKEK) ardından özel sektör de Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) teslimatlarına başladı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) koordinasyonunda yürütülen proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın piyade tüfeği ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen MPT-76'nın prototipleri 2014'te üretildi. MPT-76'nın seri üretim sürecinde ise MKEK'ye 20 bin, Kale Kalıp'a 15 bin, Sarsılmaz'a 10 bin adet sipariş verildi. İlk teslimatları gerçekleştiren MKEK, bugüne kadar 16 binden fazla MPT-76'yı güvenlik güçlerinin kullanımına sundu. Kurum, bu ay yaklaşık 4 bin tüfek daha teslim edecek.
Milliyet

Cebimize 250 Milyon TL Bozukluk Girdi 
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü verilerine göre, ilk 5 ayda tedavüle verilen madeni ufaklık para miktarı 579.8 milyon adet oldu. Söz konusu 'bozuklukların' değeri 249.2 milyon lira olarak hesaplandı. Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde 179.7 milyon adet 1 lira, 70.2 milyon adet 50 kuruş, 78.2 milyon adet 25 kuruş, 73.5 milyon adet 10 kuruş, 141.9 milyon adet 5 kuruş, 36.1 milyon adet 1 kuruş dolaşıma verildi. Türk halkının cebindeki madeni ufaklık para sayısı 2009'dan bu yana da 7.3 milyar adet olarak kayıtlara geçti. Söz konusu dönemde tedavüle verilen madeni paraların toplam değeri 2.5 milyar 591 milyon 286 bin 368 lira oldu.
Vatan

35 Bin Kişilik Mega İstihdam 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, toplamda 45 milyar liralık yatırımla devreye alınacak Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, Filyos Endüstri Bölgesi, Karasu Münferit Yatırım Yeri ve Trabzon Yatırım Adası gibi mega endüstri bölgeleriyle 35 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklarını söyledi. Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Kuzey Ege, Güney Marmara, Doğu Akdeniz başta olmak üzere Türkiye genelinde bakanlık ve yatırımcıların başvuruları doğrultusunda yeni mega endüstri bölgelerinin kurulması için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Özlü, gelecekte 140 milyar liralık yatırımla 100 bin kişiye istihdam olanağı sunmayı hedeflediklerini de kaydetti.
Vatan

SPOR 
Kalinic'e Hücum 
Transfer döneminin açılmasıyla birlikte sadece yurt içinde değil yurt dışında da üç büyüklerin ilgilendiği futbolcular gazetelerde yer almaya başladı. İtalya'nın dünyaca ünlü spor gazetesi La Gazetta Dello Sport'a göre Milan'ın Hırvat golcüsü Nikola Kalinic için Fenerbahçe harekete geçti. Haberde 30 yaşındaki futbolcu için üç kulübün de Kalinic'in menajeri ile görüştüğü, Milan'a resmi teklifte bulunmaya hazırlandığı ifade edildi.
Posta

Semih Saygıner Dünya İkincisi 
2018 3 Bant Bilardo Dünya Kupası, Belçika'nın Blankenberge şehrinde sona erdi. Finalde mücadele eden Semih Saygıner, Hollandalı rakibi Dick Jaspers'a 40-33 yenilerek ikinci oldu. Türk bilardosunun efsane ismi Semih Saygıner; çeyrek finalde, İspanyol Garcia'yı 40-15 skorla yendi. Saygıner yarı finalde ise Yunan rakipi Nikos Polychronopoulos'u 40-39 mağlup ederek adını finale yazdırdı.
Posta

Son Günde 2 Dünya Rekoru 
İtalya'da düzenlenen Serbest Dalış Salon Dünya Şampiyonası sona erdi. Sporcunun belirlenen mesafeyi en kısa surede tamamlamasını gerektiren dayanıklılık apnea 8x50 yarışında kadınlar ve erkeklerde dünya rekoru kırıldı. Kadınlarda Yasemin Ulucan'ın 5 dakika 57 saniye ile 4. sırada yer aldığı yarışta İtalyan sporcu Martina Mongiardino, bu mesafeyi 4 dakika 37 saniyede tamamlayarak dünya rekorunun yeni sahibi oldu. Erkeklerde ise Fehmi Berker Çakar, 3 dakika 57 saniye ile dünya beşinciliğini elde etti. Şampiyonluğa ulaşan Rus Mikail Drozdov, 3 dakika 43 saniye ile rekora imza attı.
Milliyet

Meksika Dalgası 
Dünya Kupası'nda F Grubu'nda Kuzey Amerika ekibi Meksika'a 35'te Chicharito'nun asistinde Lozano ile ağları bulup Almanlar'ı şoka soktu... Löw tüm kozlarını oynayıp, rakibini sahasına hapsetti ancak bir türlü Meksika savunmasını aşamadı... MAÇIN 74. dakikasında oyuna giren Rafael Marquez bir rekora da imzasını attı... Kariyerine Meksika Ligi'nde Atlas kulübünde sürdüren 39 yaşındaki oyuncu milli takım forması ile 5 farklı dünya kupasında sahaya çıkarak Almanya'dan Mattheus ve Meksika'dan Carbajal'ın rekorlarına ortak oldu. Meksika-Almanya: 1-0
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme