.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

19 Haziran 2018 Salı

19.06.2018 Genel Gündem19.06.2018
TÜRKİYE 
'Terörle Mücadele, Terörü Sevenlerle Kol Kola Girerek Yapılmaz' 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi eleştirerek, "Aday olur olmaz, hapisteki Selahattin Demirtaş'ı ziyaret eden İnce'den bu ülkede terörle mücadele diye bir şey duyamazsınız" dedi. Yıldırım, dün, İstanbul Bağcılar ve Bayraklı Sevgi Yolu'ndaki mitinglerinde şunları söyledi: "En büyük desteği sizden gördük. Her zaman yanımızda oldunuz. Darbelerde de yanımızdaydınız. Kumpaslarda da yanımızdaydınız. Sıkıntıda da yanımızdaydınız. Güzel günlerde de yanımızdaydınız. Allah sizden razı olsun. Seçim üzeri adaylar çıktı meydana, aman ya Rabbim. Ne vaatler ne vaatler. Öyle vaatler veriyorlar ki şaşıyoruz."
Hürriyet


Geçmişte Ne Söylemişsem Arkasındayım 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a geçmişte yönelttiği eleştirilere değinerek, "Geçmişte ne söylemişsem arkasındayım, muhafaza ediyorum, altını imzalıyorum" dedi. Star TV' ve NTV ortak yayınının konuğu olan MHP Lideri, kendisine yöneltilen sorulara özetle şu yanıtları verdi: "En son Menbiç bir çıbanbaşı olarak durmaktaydı, bu konuda da ABD'yi ikna etmek suretiyle YPG'yi oradan uzaklaştırmışlardır. O bakımdan tebrik ediyorum. Onlara hiç şans tanımıyorum. İnce Bey çok hareketli bir mesajla toplumun huzuruna çıkıyor. Çatışmacı, kavgacı ve karşılıklı atışmadan da zevk duyan bir yapıda davranıyor. Milletimiz bu tür şeyleri sevmez. Erdoğan şu an rakipsiz gözüküyor."
Hürriyet

Kadınlara 5 Yıllık Sigorta Sözü 
İyi Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, "Gençler, kadınlar, çiftçilikte çalışan kadınlarımızın beş yıllık sigorta parasını biz ödeyeceğiz. Atanamayan öğretmen sorununu çözeceğiz" dedi. Dün Aksaray, Nevşehir ve Niğde'de miting düzenleyen Akşener, özetle şunları söyledi: "Seçime gidiyoruz, bir hafta kaldı. Önümüzdeki pazar günü bir karar vereceksiniz. Son zamanlarda özellikle benim programlarıma yönelik devlet bürokrasisinden son derece çirkin hadiselerle karşılaşıyorum. Aksaray Valisi'ni uyarıyorum. Bir polis müdürü Meral Akşener'i HDP ile yan yana koyamaz."
Hürriyet

Ve Mehmetçik Menbiç'e Girdi 
Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin Menbiç'ten çekilmesinin sağlanması için Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakatın askeri ayağıyla ilgili ilk somut adım dün atıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Menbiç kırsalında bayrak gösterirken, Sacur çayı hattında Türk ve ABD askerleri Stuttgart'ta varılan mutabakat çerçevesinde ortak devriye görevi yaptı. Genelkurmay Başkanlığı, "Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır" açıklamasında bulundu.
Milliyet

Menbiç'i Diplomasiyle Hallettik 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan, "Bölücü terör örgütünün Menbiç sınırımızdaki unsurları bulundukları yerleri terk ettiler. Askerlerimiz Menbiç'in etrafında devriye gezmeye başladı. Aşama aşama bölgeyi teröristlerden tamamen temizleyeceğiz. Menbiç'in teröristlerden temizlenmesiyle bu bölgeden gelen Suriyelilerin geri dönüşlerinin de başlayacak. Menbiç'i boşaltıyoruz. Bay Kemal, Bay Muharrem ne diyorlar? 'Irak'a giremeyecekler göreceksiniz' diyor. 'Onlardan izin aldılar mı' diyor. Ne oldu Bay Muharrem, girdik mi? Kandil'i vurduk mu? Bay Muharrem kimden izin aldık? Biz izni halkımızdan alırız, halkımızdan. Sen daha bizi tanıyamadın" ifadelerini kullandı.
Milliyet

CHP'li Olmayan Da Hükümete Girecek 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce dün Kahramanmaraş'ta düzenlediği mitingde, seçildiğinde sadece CHP'lilerden değil her kesimden insanın Bakanlar Kurulu'nda olacağını, böylelikle büyük bir barış, uzlaşma sağlanacağını söyledi. Bu büyük şemsiyenin altında tüm milleti buluşturacağını aktaran İnce, göreve geldikten hemen sonra OHAL'i kaldıracaklarını, Merkez Bankası başkanının bağımsız olacağını söyledi.
Vatan

'Adalet Yoksa Devlet Ayakta Duramaz...' 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu dün seçim çalışmaları kapsamında Kırıkkale'deydi. Partisinin il başkanlığınca düğün salonunda düzenlenen etkinlikte sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve partililerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, kentin nüfusunun 350 binden 250 bine düştüğüne dikkat çekerek, "Kırıkkale'yi bu hale getiren partiye oy verdiniz arkadaşlar" dedi.
Vatan

DÜNYA 
Almanya'da Kriz Ertelendi 
Almanya'da koalisyon ortağı iki parti arasında ortaya çıkan anlaşmazlıkta kriz ertelendi. Mültecilerin Almanya sınırından çevrilmesi konusunda birbiriyle ayrı düşen iki kardeş partinin (CDU/ CSU) yönetim kurulları kavga üzerine dün ayrı ayrı toplandı. Hükümetin küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, mülteci sorununda Avrupa ülkeleriyle ortak bir çözümü savunan Başbakan Angela Merkel'e iki hafta süre tanıdı.
Hürriyet

Farc'la Barış Sallantıda 
Kolombiya'daki devlet başkanlığı seçimlerini yüzde 53.95'le sağcı parti Demokratik Merkez'in adayı Ivan Duque kazandı. Yüzde 53 katılım sağlanan seçimde, Duque, 10 milyon 370 binin üzerinde oy aldı. Duque'nin yardımcısı Martha Lucia Ramirez ise ülke tarihindeki ilk kadın Devlet Başkan Yardımcısı olacak. Kolombiya'nın mevcut Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Duque'yi seçim galibiyetinden ötürü telefonla arayarak tebrik etti.
Milliyet

İsrail'den 'Yanan Uçurtma' Saldırısı 
İsrail ordusu, Gazze'de Hamas'a ait 9 noktayı vurduğunu duyurdu. İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail savaş uçaklarının Gazze'de Hamas'a ait 2 askeri karargah ile silah üretimi yapılan bir yerdeki 9 noktaya hava saldırısı düzenlediğini" ifade etti. Açıklamada, söz konusu saldırıların, Gazze'den İsrail'e yanan uçurtma aracılığıyla helyum gazıyla şişirilmiş balonların gönderilmesine karşılık düzenlendiği kaydedildi. Gazze'deki görgü tanıkları ise İsrail uçaklarının, Hamas'a ait 3 noktayı 12 füzeyle vurduğunu, saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.
Milliyet

Deprem Japonya'da Can Aldı 
Japonya'nın Osaka kentinde dün meydana gelen 6,1 büyüklüğündeki deprem can ve mal kaybına neden oldu. Yerin 13 kilometre altında yaşanan depremde biri dokuz yaşında bir çocuk olmak üzere üç kişinin hayatını kaybettiği, iki yüz kişinin ise yaralandığı duyuruldu. Küçük çocuğun gittiği yüzme havuzunun duvarının çökmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Depremin çok sayıda binada yangın çıkmasına, yollarda çatlaklar oluşmasına ve ana su hatlarının hasar görmesine neden olduğu kaydedilirken sarsıntının ardından bölgede tsunami alarmı verilmemesi dikkati çekti.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,7054-4,7124     
Euro: 5,4706-5,4810
Sterlin: 6,22366-6,2435                                  
Gram Altın: 193,5968-193,9747

Audi CEO'su Tutuklandı 
Çatısı altında Audi, Seat, Skoda, Porsche, Lamborghini ve Volkswagen gibi birçok otomobil markasını bulunduran Volkswagen Grubu'nun 3 yıl önce yaşadığı 'dizel skandalı' büyümeye devam ediyor. ABD'de sattığı dizel (TDI) motorlu araçlarda kullandığı hileli yazılımın ortaya çıkmasının rekor bir ceza ödemek durumunda kalan Volkswagen Grubu, anavatanı Almanya'da da ciddi sorunlar yaşamaya başladı. Geçen hafta Almanya'nın Braunschweig şehrindeki savcılıktan 1 milyar Euro'luk ceza kesilen şirketin şimdi de Audi yöneticilerinin tutuklanmasıyla karşı karşıya kaldı.
Hürriyet

Büyük Dönüşüm 
Enerji Bakanı Berat Albayrak, Ümraniye İş İnsanları ve Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı'na katıldı. Albayrak, "Ekonomide çok boyutlu bir dönüşümün altyapısını hazırladık. Kişi başına milli geliri 25 bin dolara çıkaracak, teknoloji dönüşümlü, yüksek katma değerli üretim sistemine sahip olacak adımları atacağız" dedi. Albayrak şöyle devam etti: "Daha hızlı karar alan, bürokrasinin önünde yatırımcıyı yormayan, iş yaptırmamaya değil, daha iyisini sağlamaya odaklanmış bir sistemi birlikte hayata geçireceğiz. Bu dönüşümde enerji teknolojileri, bilgi teknolojileri, yerli otomotiv, robotik, savunma sanayi, ilaç sanayi başı çekecek. Katma değeri yüksek bir üretim için 'Milli Teknoloji Hamlesi' başlatacağız."
Posta

Bütçeye Vergi Dopingi 
Maliye Bakanlığı'nın dün açıkladığı verilere göre; bütçe Mayıs'ta 2.7 milyar lira fazla verdi. Ancak, yılın ilk beş ayında 20.5 milyar lira açık oluştu. Söz konusu dönemde bütçe gelirleri yüzde 18.3 artışla 302.1 milyar liraya çıkarken, giderler yüzde 20.9'luk artışla 322.5 milyara ulaştı. Vergi gelirlerinin beklentilerin üzerinde gelmesi, açığın büyümesini frenledi. İlk 5 ayda gelir ve kurumlar vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olmak üzere tüm vergi kalemlerindeki yüksek artışlar etkili oldu. Vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.2 ile bütçede öngörülen yüzde 15.2'lik artışın üzerine çıktı. KDV 2.7 milyar lira artarak 24.9 milyara çıkarken, ÖTV ise 7.1 milyar lira artarak 56.5 milyar liraya yükseldi.
Posta

Yerli Ve Milli Not Dönemi Başlıyor 
Ekonomi yönetiminin spekülatif kararlar almakla suçladığı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının yerine geçecek yerli ve milli not kuruluşu için süreç hızlandı. BDDK'nın mevzuat çalışmasını tamamladığı yerli 'not' kuruluşu için seçim sonrası işaret edilirken, kuruluşun öncelikle KOBİ'leri değerlendirmesi, daha sonra uluslararası formata evrilmesi hedefleniyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, dün TRT Haber'de yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Seçimlerden sonra KOBİ'leri değerlendirecek, bilançolarına bakarak kredilendirilmesini sağlayacak bir derecelendirme kuruluşunu hemen kuracağız. İlk aşamada yalnızca KOBİ'leri değerlendirecek.
Milliyet

Genç Nüfusta İşsizlik 22 Ayın Dibini Gördü 
Türkiye'de genç işsizlik oranı Mart'ta yüzde 17.7 ile son 22 ayın en düşük seviyesine geriledi. Genç nüfusta işsizlik Şubat'ta yüzde 19, geçen yılın aynı döneminde yüzde 21.4 seviyesindeydi. Genç işsizlik oranı kadınlarda yüzde 25'ten yüzde 22.7'ye, erkeklerde yüzde 19.3'ten yüzde 15'e geriledi. Çalışmayan ve eğitimde olmayan gençlerin toplam genç nüfus içindeki oranı yüzde 21.8 olarak kayıtlara geçti. Genç işsizliğin Euro Bölgesi ortalamasına yakın gerçekleştiği Türkiye, aralarında Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz'in de bulunduğu birçok ülkeyi geride bıraktı.
Vatan

Şişecam İtalya'daki İkinci Fabrikasını Aldı 
Geçtiğimiz günlerde Hindistan'da 2013'ten bu yana yüzde 50 ortak olduğu düzcam üreticisi iştiraki HNG Float Glass Limited'in (HNGFL) yüzde 49.8 payını 85.4 milyon dolar karşılığında satın alarak, 99.80 hissesinin sahibi olan Şişecam Topluluğu iştiraklerinden Trakya Cam, Avrupa'daki büyümesini de sürdürüyor. Hindistan'da yaptığı yatırımla büyümesini sürdüren Şişecam iştiraki Trakya Cam, İtalya'daki 2'nci tesisini de aldı. Yeni yatırımıyla hem ürün gamını genişleten hem de düzcam üretiminde kapasitesini ikiye katlayan şirket, Avrupa liderliğini pekiştirdi.
Vatan

SPOR 
İngiltere'yi Kane Kurtardı 
İngiltere, 2018 Dünya Kupası'na galibiyetle başladı. G Grubu ilk maçında, Tunus karşısında zorlanan İngiltere, Harry Kane ile öne geçti. Tunus, Sassi ile karşılık verdi. 90+1'de son sözü yine Harry Kane söyledi. Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası'nda, İngiltere, G Grubu ilk maçında Tunus'u uzatma dakikalarında bulduğu golle devirdi: 2-1.
Posta

Euro 2024 İçin Çok Güçlüyüz 
Türkiye'nin 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (Euro 2024) ev sahipliği yapması için güçlü bir dosya hazırladıklarını ve organizasyonu alacaklarına inandığını söyledi. Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Spor Bakanı Bak, "Yaptığımız statlar, yatak kapasitesi, turizm ülkesi olmamız, futbola olan ilgi, ulaşımın kolaylığı, izlenebilirlik, bunların hepsi önemli. Türkiye'de futbolun değeri yükseliyor, Avrupa'da belli noktaya geldi, 5. sırada. Lig kalitesi artarak devam ediyor, sponsorluk geliri devam ediyor" diye konuştu.
Posta

Kocaman Veda 
Fenerbahçe'de Aykut Kocaman defteri kapandı. Başkan Ali Koç, bir yıl daha sözleşmesi bulunan Kocaman ile yolları ayırdıklarını açıkladı. Başkan Koç, kulübün internet sitesinde yer alan açıklamasında, "Sayın Aykut Kocaman ile göreve geldiğimiz günden itibaren, takımımızın mevcut durumu ve geleceği hakkında değerlendirmeler gerçekleştirdik. Değerli hocamız ile yapmış olduğumuz görüşmelerin neticesinde, dun akşam (pazar) itibarıyla, futbol takımımızın yönetimsel anlamda yeni bir sayfa açması gerektiği konusunda karşılıklı görüş birliğine vardık." dedi.
Milliyet

Rafael'de Geri Sayım 
Spor Toto Süper Lig'i 4. sırada tamamlayarak UEFA Avrupa Ligi vizesi alan Beşiktaş, transfer çalışmalarına hız verdi. Sezonu en erken açacak takımlardan biri olan siyah-beyazlılar, ilk resmi imzayı Rafael Da Sil va'ya attırmak amacında. Şenol Güneş'in isteği doğrultusunda yürütülen çalışmalar neticesinde Lyon'la 5 milyon Euro seviyesinde başlayan pazarlıkların 2 haftalık süreçte Beşiktaş'ın istediği seviyelere geldiği ve final görüşmelerinin bu hafta yapılacağı öğrenildi.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme