20 Haziran 2018 Çarşamba

20.06.2018 Genel Gündem20.06.2018 
TÜRKİYE 
TSK 'Girilemez' Denilen Bölgede 
Dağda, derin vadide, tepelerde, meskun mahalde, cephede terörle mücadele eden Mehmetçik, adım adım Kandil'e ilerliyor. Mehmetçik Kuzey Irak'ta günde yaklaşık 4 kilometre ilerleme sağlarken uzmanlara göre Türkiye, silahlı kuvvetleri ve diplomasiyle terör örgütüne yönelik stratejik kıskaç harekâtı uyguluyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı sonrası "Irak hükûmetiyle PKK'ya karşı ortak operasyon olacak, olmalı. Sınır ötesi operasyon Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılacak seçimden sonrası yapılabilir" açıklamasını yapmıştı, ama Irak'taki siyasi karışıklık sonrası Türkiye tek başına harekete geçti. Türkiye, PKK'nın Suriye kolu PYD/ YPG'nin Menbiç'ten çıkarılması konusunda anlaşmaya vardığı sırada Türk askeri de dağda terörist avındaydı.
Milliyet


Menbiç'te De Derslerini Veriyoruz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün partisinin Beşyol Meydanı'nda düzenlenen Van mitinginde vatandaşlara hitap etti. Erdoğan özetle şunları kaydetti: Van bizim, Vanlı bizim. Biz burada teröristleri, haramzadeleri, kendi halkının kanına susamış vampirleri gezdirmeyiz. Van, bu seçimde oyunu kendisinden alıp, iradelerini İstanbul'daki bir avuç marjinalin emrine verenlerden inşallah tamamen kurtuluyor. Van Büyükşehir Belediyesi, bu terör örgütünün güdümündeki partide değil miydi? Bu belediyenin, size doğru dürüst bir hizmeti oldu mu? Van depremi yaşandığında, bina yıkıntılarının altında Vanlı kardeşlerimizden önce, hatırlayın belediye kalmıştı. Ben o gece buradaydım, anında geldim. Biz hemen tüm kurumlarımızı seferber ederek adeta Van'ı yeniden ayağa kalkındırdık. Sadece depreme 16 katrilyon harcadık. Peki terör örgütünün yanaşmaları ne yaptı? Size hizmet etmek için kullanmaları gereken imkanları, paraları ne yaptı? Kandil'e gönderdi, örgüte teslim etti. Onlar kan, kin, istismar siyaseti yaptılar. 24 Haziran Van'ımız için de bir dönüm noktası olacaktır.
Milliyet

Terörle Amansız Mücadele Edilecek 
CHP'NİN cumhurbaşkanı adayı İnce, Hatay'ın Defne ilçesinde düzenlenen mitinge katıldı. Sevgi Parkı'nın önündeki alanda coşkulu bir kalabalığa hitap eden İnce, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda ilk haftadan başlayıp, 100'üncü güne kadar yapacaklarını sıraladı. İnce özetle şunları söyledi: OHAL'i kaldıracağım. Merkez Bankası özerk bir yapıya kavuşacak. Bakanlar Kurulu'nu toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde yapacağım. Terör örgütleriyle amansız bir mücadele edilecek. Passolig'i hemen kaldıracağım. Türkiye'nin Şam Büyükelçisi'ni hemen atayacağım. Suriye'nin toprak bütünlüğü esas olacaktır.
Vatan

Bana Talimat Verecek Kişi Daha Doğmadı 
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Bolu'da konuştu: "Ben bilmeden arı kovanına çomak sokmuşum. TİKA ile ilgili 'Büyük çiftlik olmuş' dedim. Binali Yıldırım çıktı, Pensilvanya'dan talimat alıp, TİKA'yı kapatacağımı söyledi. Koskoca Başbakan çıkıyor, yalan söylüyor. Bir başbakan söylediklerinin arkasında durur. Yalancı, iftiracı damgasını yemez. Benim dokunulmazlığım yok, gereğini yap kardeşim. Pensilvanya'dan ben talimat malimat almadım. Milletimin dışında bana talimat verecek kişi, henüz anasının karnından doğmadı. 2.5 yıldır bu kereste gibi adamlara 'Sözünüzün gereğini yapın, yapmazsanız şerefsizsiniz' dedim. Şerefsiz şerefsiz geziyorlar.
Hürriyet 

3 Şehit 
Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi kırsalında bulunan Berigerik güvenlik üs bölgesinin yol yapım çalışmasında kullanılan iş makineleri önceki gece bir grup PKK'lı terörist tarafından yakıldı. Bölgeye 6. Komando Motorize Piyade Tugayı'ndan askerler sevk edildi. Yola yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu Piyade Onbaşı Çağatay Necati Dinç (20) şehit oldu, 2 asker yaralandı. Güçlükonak kırsalındaki güvenlik üs bölgesi yolunda, dün sabah ikinci patlama daha meydana geldi. El yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu Piyade Uzman Çavuş İzzet Ak (28) şehit oldu, 1 asker de yaralandı. Siirt'in Eruh ilçesi Dağdöşü köyü kırsalında ise devriye görevi yürüten askeri aracın geçişi sırasında PKK'lı teröristler, yola tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada, 3 uzman çavuş yaralandı. Yaralı askerler, Siirt Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedaviye alınan askerlerden Jandarma Uzman Çavuş Bahattin Baştan kurtarılamayarak şehit oldu. Diğer 2 askerin de durumunun ağır olduğu bildirildi.
Hürriyet
  
DÜNYA  
Ankara'ya Ortadoğu Uzmanı Büyükelçi 
Türkiye ile ABD arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için başlatılan diplomasi trafiği ve Menbiç'te sağlanan mutabakatın ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yapacağı atama da önemli ölçüde netleşti. ABD yönetimi, Ankara Büyükelçiliği için Dışişleri Bakanlığı'nda, Yakın Doğu İlişkileri'nden sorumlu bakan yardımcısı olarak görev yapan David Satterfield'i belirledi. Büyükelçinin atanması için ABD Senato'sundaki onay sürecinin tamamlanması gerekiyor. ABD'de Donald Trump yönetimi tarafından Afganistan'a atanan ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, geçen yıl ekimde iki ülke arasında vizelerin askıya alınması krizinin yaşandığı bir süreçte Türkiye'den ayrılmıştı. ABD yönetimi, yaklaşık 8 aydır Türkiye'deki büyükelçiliğine atama yapmadı. Atama yapılmamasında, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki gelişmeler ile Türkiye ile ABD arasında Menbiç krizi nedeniyle gerilen ilişkiler rol oynadı. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin bu yıl bağımsızlık günü nedeniyle 2 Temmuz'da vereceği resepsiyonun ev sahipliğini Büyükelçilik Maslahatgüzarı Philip Kosnett yapacak.
Milliyet 

Ab'den Çarpıcı Mülteci Kararı 
Brüksel'de 28- 29 Haziran'da Avrupa Birliği (AB) üyelerinin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek Liderler Zirvesi'nin taslak sonuç bildirgesi basına sızdı. Bildirgede, zirvede sığınmacıların AB dışında merkezlerde toplanmasına destek verileceği ortaya çıktı. Taslak sonuç bildirgesinde, "AB Konseyi, denize açılmış ve kurtarılmış sığınmacıların bölgesel tahliye merkezlerinde toplanmasını destekliyor" ifadesi yer aldı.
Milliyet
  
'Bana Başkan Diyeceksin' 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eski başkanlardan General Charles De Gaulle'ün Alman işgaline karşı direniş çağrısının 78. yıl dönümü nedeniyle yapılan etkinlikte kendisine "Ne haber Manu?" diye seslenen genci azarladı. Macron, kendisine seslenmeden önce Fransa ulusal marşı 'La Marseillaise'den dizeler söyleyen gence, "Hayır, hayır, sen şu anda resmi bir törendesin. Böyle davranamazsın. Bir budala gibi davranabilirsin ancak bugün 'Marseillaise' ve 'Partizanlar Şarkısı'nı söylüyoruz. Bana Cumhurbaşkanı ya da Efendim diyeceksin, anladın mı?" şeklindeki sözleriyle çıkıştı. Macron, gencin kendisinden özür dilemesi üzerine ise, "İşleri doğru şekilde yapmalısın. Bir gün devrim başlatmak istesen bile önce bir diploma almalı ve ekmeğini kazanmayı öğrenmelisin, tamam mı? Ondan sonra diğerlerine öğütler verebilirsin" dedi.
Vatan 

Katar'ı Ada Yapma İhalesi 
Suudi Arabistan'ın Katar'ı adaya dönüştürme projesinin yapımına yakında başlanacağı ifade edildi. Suudi Arabistan'ın Mekke gazetesine göre, Kraliyet Müsteşarı Suud el-Kahtani, Selva Kanalı projesinde tekliflerin sunulması için son günün gelecek pazartesi olduğunu açıkladı. Proje için şimdiye kadar 5 uluslararası şirketten teklif var. İhaleyi kazanan şirket, pazartesiden itibaren 90 gün içerisinde duyurulacak. Habere göre, söz konusu proje 1 yıl içinde tamamlanacak. Kahtani, Twitter'dan da "Katar devletini bir adaya dönüştüren mükemmel projeden dolayı Suud halkına tebrikler" mesajını paylaştı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,5011-5,5066
Sterlin: 6,2536-6,2593                                 
Gram Altın: 194,5547-194,8341 

İnternet Devleri Vergi Kuyruğunda 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, global e-ticaret siteleriyel vergi konusunda anlaştıklarını bildirerek, "Türkiye'ye bu şekilde hizmet satan firmalar Türkiye'de bir vergi dairesine mükellef olsunlar, ödemeleri gereken vergiyi tüketici değil, kendileri ödesinler" dedi. Elektronik ticaretten Türkiye'de para kazanan şirketin vergi ödeneceğinin mevzuatta net bir şekilde tanımlandığını belirten Ağbal, "Maliye olarak risk analiz merkezi kuruyoruz. Şuna da dikkat ediyoruz; Bu çalışmalar e-ticaretin yurtdışına kaymasına neden olmasın. Şu anda Türkiye'de elektronik ticareti yapan vergi dairesine kaydolan mükelleflerimiz var. Diyoruz ki, bu arkadaşlar nasıl vergileri ödüyorlarsa, yurtdışından gelip Türkiye'den para kazananlar da aynı vergiyi ödesin" dedi.
Milliyet 

Ticaret Savaşını Körüklüyor 
ABD Başkanı Donald Trump, Çin'e daha önce açıkladığı tarifelere misillemeyle karşılık vermesi nedeniyle 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması talimatını verdi. Trump, Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamasında, ABD Ticaret Temsilciliği'ne (USTR) 200 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getirilecek Çin menşeli ürünleri belirlemesi yönünde direktif verdiğini bildirdi. Çin'in, ABD'nin 6 Temmuz'da yürürlüğe girecek 50 milyar dolarlık tarifelerine eşdeğer karşı tarifeler açıklamasını sert dille eleştiren Trump, şunları kaydetti: "Öyle görünüyor ki Çin'in, Amerika'nın fikri mülkiyet hakları ve teknolojisine yönelik adaletsiz uygulamalarını değiştirmeye hiç niyeti yok. Bu uygulamaları değiştirmek yerine hiçbir yanlışı olmayan Amerikan şirketlerini, çalışanlarını ve çiftçileri tehdit ediyor."
Milliyet
  
Tüm Dünya Dayak Yiyor 
Türk lirası, 5 puanlık faiz artışına rağmen haftaya yine değer kaybederek başlarken, Türkiye tahvillerinin faizi yükseldi, Türkiye riskini gösteren CDS'ler de 2.5 yılın zirvesine çıktı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek dolar/ TL'nin 4.76'lı seviyelerin üzerine çıkmasının ardından, sürecin Türkiye'ye özgü olmadığını, küresel bir satış dalgası olduğunu söyledi. Şimşek, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Küresel bir dalga! Ülkemize özgü değil... Korumacılık (ticaret savaşları) endişesi etkili. Örneğin, Güney Afrika para birimi rand yüzde 1.6 aşağıda. Çin borsası yaklaşık yüzde 5 düştü. Avrupa borsaları düşüşte" dedi.
Vatan
  
'Artsın' Diyen Kazansın 
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Cuma günü Viyana'da toplanıyor. OPEC üyeleri üretim politikalarıyla ilgili karar alacak. Toplantı öncesinde günlerdir üretim artışı tartışması sürüyor. Rusya ve Suudi Arabistan günlük petrol üretiminde 1.5 milyon varil artış isterken, diğer OPEC üyeleri artışı 300 bin-600 bin varil arasında tutmak istiyorlar. Petrol gelirlerinin düşmesini istemeyen ekonomik sıkıntıları olan Venezuela ve İran da üretim artışını veto etmekle tehdit
Vatan
  
Yerlı Notçunun Taslağı Hazır 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yerli derecelendirme kuruluşu için taslak çalışmasını tamamladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch, Moody's ve Standard and Poor's gibi Türkiye'deki kurumlara not verecek kuruluş için hazırlanan taslağa göre bankalar derecelendirme kuruluşlarına ortak olabilecekler. Kuruluşa bankaların ortak olması bağımsızlık açısından sorun olmayacak. Kuruluşun verdiği dereceleri bankalar kullanacak. Böylece her banka ayrı derece vermek zorunda kalmayacak. Şirketler kredi alırken kuruluş devreye girecek.
Hürriyet

SPOR 
26 Haziran Operasyonu 
Galatasaray, 24 Haziran'da yapılacak seçimler ve dövizde yaşanan dalgalanma nedeniyle şu an için sessiz bir bekleyiş içinde görünürken, her şey gelecek hafta netlik kazanacak. Diğer kulüpler gibi hafta sonu yapılacak seçimleri bekleyen sarı-kırmızılılar bunun sonrasında ülkenin fotoğrafının netlik kazanacağını düşünüyor. Takımın 27 Haziran'da toplanacak olmasını da hesaba katan Galatasaray'ın kurmayları, bir gün öncesinden buluşacak ve Cim-Bom'un yol haritasını belirleyecek.
Milliyet

Sözde Değil Özde Güzellik 
Galatasaray'ın şampiyonluğu kutladığı akşam, Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, Avrupa şampiyonluğunu kaybetti. O akşam kutlamalarda, Başkan Mustafa Cengiz'e, "Sizin şampiyonluğu kutladığınız akşamda Fenerbahçe Basketbol Takımı, Avrupa şampiyonluğunu kaybetti" diye, kabul edelim ki biraz da provokatif bir soru geldi. Mustafa Başkan, "Fenerbahçemizin şampiyon olmasını çok isterdim" deyince medyaya, kimseye bir malzeme çıkmadı. Oysa Fenerbahçe adına eklenen "miz", yıllardır, çok uzun yıllardır hiçbir başkanın ağzından çıkmamıştı. Sonraki 10-15 gün içinde Mustafa Cengiz bir açıklamasında, "Fenerbahçemiz" ifadesine "Beşiktaşımız"ı da ekledi. Fanatikleri kızdırıyor olsa bile Mustafa Başkan, bu kararlı tutumunu sürdürmeye devam etti. Hele geçen hafta Habertürk gazetesindeki demecini okurken çok affedersiniz "Gözlerim fal taşı" gibi açıldı. Mustafa Başkan, Süper Lig'in yeni sezondaki adı ile ilgili açıklamasında "Bir Galatasaray taraftarı olarak isterim ki Metin Oktay olsun, Gündüz Kılıç olsun. Ama hakkaniyet adına konuşmak gerekirse daha, bir Fenerbahçelinin adı bu lige verilmedi. Lefter ya da Can Bartu olmalı" dedi.
Milliyet

Afrika Aslanı 
Dünya Kupası H Grubu, sürprizlere gebe bir grup olduğunu dünkü ilk maçlarla baştan ortaya koydu. Senegal ile Polonya'nın Moskova'da Spartak Stadyumu'ndaki buluşmalarında Afrika ekibi, rakibini 2-1 mağlup etti. EURO 2016'nın çeyrek finalisti olan, kadrosunda dünyanın en iyi forvetlerinden biri olan Robert Lewandowski'yi barındıran Avrupa temsilcisi, tutuk başladığı maçta aynı tutukluğunu karşılaşma boyunca sürdürdü ve ilk maçından boynu bükük ayrıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme