.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

21 Haziran 2018 Perşembe

21.06.2018 Genel Gündem

21.04.2018
TÜRKİYE
Kandil'de Lidertakımını Hallettik 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kandil'e başlatılan operasyonla ilgili, "İlk operasyonumuzda 10 önemli noktayı Kandil'de vurduk. İkincisinde toplantı halinde Kandil'de bunların lider takımını hallettik. Sıra Urfa'nın yanı başındaki yerlere geliyor" dedi. Erdoğan, Şanlıurfa ve Mardin mitinglerinde şunları söyledi: "Türkiye, önce Cerablus'tan El Bab'a kadar olan kısmı sonra da Afrin'i güvenli hale getirdi. Bu bölgelere yaklaşık 200 bin Suriyeli kardeşimiz geri döndü. Cerablus'a döndü şimdi Afrin'e dönmeye başladı. Şimdi Amerika ile anlaşarak Münbiç'i (Menbiç) güvenli hale getiriyoruz. Münbiçli Arap kardeşlerim de topraklarına geri dönüyorlar, dönecekler. Aynı şekilde İdlib'de oluşturduğumuz 12 gözlem noktasıyla bu bölgenin de güvenli hale gelmesi yolunda adımlar atıyoruz. Kuzey Irak'ta bölücü örgüte yönelik operasyonlarımız sürüyor. Şu anda Kandil'e giriyoruz. İlk operasyonumuzu 20 uçakla yaptık ve 10 önemli noktayı Kandil'de vurduk. İkincisinde yine bir operasyon ve toplantı halinde Kandil'de bunların lider takımını hallettik. Bunların ardından sıra Urfa'nın yanı başındaki yerlere geliyor. Allah'ın yardımı, milletin desteğiyle buraları da teröristlerden arındırıp asli sahibi olan Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimize teslim edeceğiz. Böylece Şanlıurfa'daki Suriyeli kardeşlerimizin de evlerine dönmelerini sağlayacağız."
Hürriyet


Kandil Operasyonu Seçime Dönük 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, gazete, televizyon ve internet sitelerinin yöneticileriyle İstanbul'da kahvaltıda bir araya geldi. Kandil operasyonunun 'seçim öncesi göstermelik bir iş' olduğunu söyleyen İnce, şöyle konuştu: "Kandil'in sınıra uzaklığı 110 kilometre, uzunluğu 30 km. En ucuna girebilmeniz için sınırdan 140 kilometre gitmeniz lazım. 21 senesi Kuzey Irak'ta geçmiş bir emekli subayla bunların ayrıntılarını teknik olarak konuştuk. Seçim öncesinde yapılan iş göstermelik bir iştir, seçime dönük bir iştir. Kandil'e böyle bir planla girilebilmesi mümkün değildir. Bu planla girilemez. Ya İran'la anlaşıp doğudan, ya güneyden bir çözüm olması lazım. Seçime yönelik göstermelik işlerden kaçınmak lazım. Ordunun moralini bozmak istemem. Her şeye rağmen orada evlatlarımız var, onları üzecek bir şey demekten korkarım."
Hürriyet

Mehmetçik İran Sınırına İlerliyor 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütü PKK'nın yönetim merkezi Kandil'e doğru başlattığı harekât sürerken, özel operasyon timleri ve komandolar, yönünü İran sınırına çevirdi. Komandolar, İran sınır hattındaki stratejik Şekif Dağı'na ulaştı. Şırnak'ın karşısında yer alan PKK'nın ana kamplarından biri olan Haftanin bölgesine operasyon için hazırlık yapılıyor. Komando, jandarma özel harekât ve özel operasyon timlerinin yanı sıra polis özel harekât timleri de Kandil operasyonuna katılmak için sınıra kaydırıldı. Sınır hattından Kuzey Irak içlerine doğru alan kontrolü ve stratejik noktaların denetim altına alınmasında önemli mesafe alındı.
Milliyet

Fırat'ın Doğusu Da Bizim İçin Hedeftir 
Başbakan Binali Yıldırım, dün akşam CNN Türk'te yayınlanan Başbakan ile Seçime Doğru programında; Demirören Medya Grup Başkanı, CNN Türk İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal ile Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı'nın sorularını yanıtladı. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda Yıldırım, özetle şu açıklamalarda bulundu: Meydanlar çok ısındı. Millet 3 günü iple çekiyor. Meydandan aldığım coşku bu işin hallolacağı yönünde. (Cemil Bayık'ın öldürüldüğü iddiası) Şu ana kadar teyit edilmiş bir bilgi yok. O nedenle ihtiyatlı olmakta fayda var. Bunların yuvalarına bir önemli ölçüde kayıpları olduğunu biliyoruz ama detaylar daha sonra ortaya çıkacak.
Milliyet

DÜNYA 
Washıngton'a Tepki Yağdı 
ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo önceki gün açıklamayı ABD Dışişleri Bakanlığı'nda düzenledikleri ortak basın toplantısında duyurdu. ABD Başkanı Donald Trump'ın bir yıl önce BM İnsan Hakları Konseyi içerisinde reform yapılmazsa ABD'nin çekileceğini belirttiğini hatırlatan Haley, bu süre içerisinde konseyde bir değişiklik olmadığı değerlendirmesinde bulundu. Konsey içerisinde bulunan Çin, Küba ve Venezuela gibi ülkelerin insan hakları ihlallerinde bulunduğunu kaydeden Haley, konseyin İsrail'e karşı ise önyargısının olduğunu söyledi. ABD'nin konseyden ayrıldığını duyuran Haley, "Konseyin kronik bir İsrail ön yargısı var" dedi. Haley ayrıca, konseyin bünyesi içerisinde yapacağı yenilikler sonrasında ABD'nin tekrar katılabileceğini kaydetti.
Hürriyet

Guta'da Savaş Suçu İşlendi 
Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başken Şam'ın Doğu Guta bölgesinde yaşananlarla ilgili raporunu açıkladı. Komisyon, İnsan Hakları Konseyinin Doğu Guta'daki olaylara ilişkin acil, kapsamlı ve bağımsız bir soruşturma talep etmesi üzerine 23 sayfadan oluşan rapor yayımladı. 140 yüzyüze görüşme, video, fotoğraflar, uydu görüntüleri ve hastane raporlarına dayanan araştırma sonucunda hem rejim güçlerinin hem de muhaliflerin savaş suçu işledikleri açıklandı.
Milliyet

Trudeau Sözünü Tuttu 
Kanada, esrarın keyif amaçlı kullanımını ülke çapında yasallaştırdı. Kanada Senatosu, esrarın keyif amaçlı kullanımının yasallaştırılmasını öngören yasa tasarısını 29'a karşı 52 oyla kabul etti. Tasarı, Başbakan Justin Trudeau önderliğindeki Liberal Parti'nin 2015 yılındaki seçim vaatlerinden biriydi. Yasa, esrarın ne şekilde yetiştirileceğini, dağıtılacağını ve satılacağını düzenliyor. Kullanıcıların kamusal alanlarda esrar içip içemeyeceğine eyalet yönetimleri karar verecek. Kanunun Eylül ayından itibaren uygulamaya konması bekleniyor.
Vatan

Valiler Trump'a Kazan Kaldırdı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Meksika sınırından kaçak yollarla giriş yaparken yakalanan göçmenlerin çocuklarından ayrılmalarına yönelik 'sıfır hoşgörü' politikasına bir tepki de valilerden geldi. Aralarında Trump gibi Cumhuriyetçi Parti mensubu isimlerin de yer aldığı 9 eyaletin valileri, Beyaz Saray'ın sınıra Ulusal Muhafız gücü gönderme talimatına uymayacaklarını duyurdu. Son olarak Maryland Valisi Larry Hogan, New Mexico'da konuşlu Ulusal Muhafız mensuplarına derhal eyalete geri dönme talimatı verdi. Hogan Twitter'dan yayınladığı mesajında, "Çocukları ailelerinden ayıran bu politika iptal edilene kadar Maryland eyaleti, sınıra Ulusal Muhafız gücü göndermeyecek" ifadelerini kullandı. Maryland'dan önce, Massachusetts, Connecticut, Delaware, New Jersey, Pennsylvania, Rhode Island, New York ve Virginia eyaletlerinin yerel yönetimleri benzer yönde kararlar almıştı.
Vatan
 
EKONOMİ 
Dolar: 4,7508-4,7545
Euro: 5,4986-5,5033
Sterlin: 6,2591-6,2632
Gram Altın: 193,2230-193,3680

Konut Satışında Yılın Zirvesi 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre, ülke genelinde mayısta satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 16.07 artış gösterdi. Konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 2.7 artarak 119 bin 655 olarak gerçekleşti. Böylece mayıs ayı bu yılın zirvesi oldu, 5 ayın en yüksek konut satış rakamına ulaşıldı. Konut satışlarında yaşanan artışta kamunun KDV ve tapu harcı indirimleriyle konut kredi faizlerindeki düşüş etkili oldu. Mayıs ayının başında alınan Bakanlar Kurulu kararıyla tapu harcında oran 31 Ekim'e kadar binde 20 yerine 15 olurken, KDV oranı yüzde 18'den, yüzde 8' çekilmişti. Konut kredi faizleri de kamu bankalarının öncülüğünde yüzde 0.98'e kadar düştü. Öte yandan özel sektörün başlattığı yüzde 20 indirim kampanyasının da satışlara olumlu yansıdığını belirtiliyor. 15 Mayıs'ta başlayan yüzde 20 indirim kampanyası da 30 Haziran'a kadar sürecek. Kampanyanın olumlu etkisini birinci el konut satışlarındaki artıştan da görmek mümkün. İlk defa satılan konut sayısı mayısta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 55 bin 502'ye yükseldi. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46.4 oldu. İkinci el konut satışları mayısta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0.9 artış göstererek 64 bin 153'e çıktı.
Hürriyet

Ürün Depoda Kredi Cepte Fiyat Makul 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, nohutta müdahale alımı yapılacağını açıkladı. Çiftçiyi sevindiren devlet alımı, zararına satış yapan diğer çiftçiler için de beklentiye neden olurken, devlete de ithalat yerine ucuza yerli ürünün kapısını araladı. Tarım uzmanı Ali Ekber Yıldırım, devletin alım yaptığı ürünleri depolayarak fiyat yükselişlerinin önüne geçebileceğini belirtirken, yeni yaygınlaşmaya başlayan lisanslı depoculuğun da çiftçinin finansman ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi. Zeybekci, Denizli'de yaptığı açıklamada, tarım üreticilerinin memnuniyetini en üst seviyeye çıkartmak için zaman zaman piyasaya müdahale ettiklerini belirtti.
Milliyet

Türk Lirası Dirençli, Yol Haritası Güncellenecek 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, döviz kurundaki gelişmelere ilişkin olarak, "Bu son dalga küresel. TL'nin başka para birimlerine oranla nispeten dirençli kaldığı bir süreç" dedi. CNN Türk yayınında açıklamalar yapan Şimşek, döviz kurundaki yükselişi değerlendirdi. Şimşek, Merkez Bankası'nın para politikasındaki sadeleştirme ve faiz artırımından önce piyasalarda bir endişenin bulunduğunu, bu endişenin çok hızlı bir şekilde fiyatlandığını belirterek, "O kısmen Türkiye kaynaklıydı ama biz onu çözdük. Bu son dalga, küresel. Türk lirasının başka para birimlerine oranla nispeten dirençli kaldığı bir süreç" diye konuştu. Şimşek, ABD'deki faiz artışının, ülkenin bilanço küçültmesinin, borçlanma ve dolar talebinin artmasının bütün gelişmekte olan ülkeler için olumsuz bir durum olduğuna dikkati çekerek, "Yıl başından bu yana bütün gelişmekte olan para birimleri ortalama yüzde 10'un üzerinde dolara karşı değer kaybetti. Bu husus herkesi etkiledi, başlangıçta Türkiye'yi daha fazla etkiledi" ifadesini kullandı.
Milliyet

S&P'den Abd Ve Çin'e Ticaret Savaşı Uyarısı 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), ABD ile Çin arasında ticaret alanında artan gerginlikle ilgili uyarılarda bulundu. S&P'den yapılan açıklamada, ABD ile Çin'in birbirlerine gümrük tarifesi uygulamasının her 2 ülkenin ekonomilerini büyük ölçüde etkilemesinin beklenmediği ancak bu ticari sürtüşmenin gümrük tarifeleri alanının ötesine yayılabileceği vurgulandı. Açıklamada, Cuma günü ABD'nin Çin'den ithal ettiği 50 milyar dolar değerindeki endüstri için öneme sahip teknoloji ürünlerine yüzde 25 gümrük tarifesi uygulayacağını duyurduğu, bunun üzerine Çin'in ABD'den ithal ettiği değeri 50 milyar doları bulan 659 ürüne yüzde 25 gümrük tarifesi getireceğini bildirdiği hatırlatıldı. Ülkeler arasındaki 'ticaret savaşının' tüketici güveni, yatırım beklentileri ve orta ila uzun vadede ekonomik büyüme bakımından olumsuz etkileri olacağına dair uyarı yapıldı.
Vatan

Deniz Üstü Res'in İhalesi Ekim'de 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'de inşa edilecek dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar enerjisi santrali ihalesinin Ekim ayında yapılacağını belirterek, "Bu projenin kesin ihale tarihini yarın (bugün) açıklıyoruz. Ekim gibi ihalesi yapılacak, 4 aylık bir hazırlık süreci veriyoruz" dedi. Son iki yılda enerji teknolojileri başta olmak üzere çok önemli adımlar atıldığını kaydeden Albayrak, Türkiye'nin ilk, dünyanın da en büyük deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi santrali ihalesi için hazırlıkların tamamlandığını söyledi.
Vatan

SPOR 
"Terim Babam Gibi" 
Galatasaray'ın bu sezon kazandığı şampiyonlukta büyük pay sahibi olan Garry Rodrgiues, Hollanda'da özel bir röportaj verdi. 'Andy'nin arabası' isimli programa katılan Rodrigues, bir de Galatasaray forması imzalayarak hediye etti. Yeşil Burun Adalı yıldız, Hollanda'daki geçmiş dönemlerinden, Türkiye'deki günlerine, İstanbul'daki özel hayatından, Galatasaray'a kadar çok önemli açıklamalar yaptı. Cim-Bom'un, kariyer için çok önemli bir nokta olduğunu aktaran 27 yaşındaki futbolcu, takımıyla devam etmek istediğini belirtip, "Galatasaray ile sözleşmemi uzatmak istiyorum. Evet kulübüm de istiyor ve ben de kalmayı tercih ediyorum. 27 yaşındayım şu anda ve Şampiyonlar Ligi'nde olacak bir takımdayım. Bana sunulan ücret de iyi. Ayrılmak istemiyorum. Ailem de Galatasaray'ı seviyor, biz devam etmek istiyoruz, her şey zamanla belli olur" dedi.
Milliyet

Taktik Dehası 
Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü olmasına artık kesin gözüyle bakılan Phillip Cocu'yu, PSV Eindhoven'i uzun yıllardır takip eden Hollandalı gazeteci Corne Hendriks'e sorduk. Hollanda'nın önde gelen devlet televizyonu NOS'ta çalışan Hendriks, Cocu ile ilgili çok çarpıcı tespitlerde bulundu.
Milliyet

Sihirli Kahraman 
2018 Dünya Kupası'nda gruplarda 2. hafta maçları başlarken, B Grubu'nda, Portekiz, Fas karşısında 1-0 kazanarak, kritik bir galibiyet aldı. Cristiano Ronaldo için yazılan tüm methiyeler, Real Madrid ve Manchester United formalarıyla kazandığı kupalar ve son EURO 2016 şampiyonluğu, Rusya'daki en büyük kupa için büyük referanslar taşıyor. Fernando Santos'un takımı 4-3-3 gibi sisteme sahip olsa da 10+Ronaldo olarak bir taktik kullanılabilir. Afrika futbolu uzmanı Herve Renard'ın kaliteli kadrosu Fas, 4-2-3-1 ve 4-5-1 arası giden sistemiyle sahaya çıksa da işte Ronaldo gerçeği karşılarındaydı. İran maçını son dakikada kendi kalelerine attıkları golle kaybeden Kuzey Afrika ülkesi, 4. dakikada da kornerden gelişen ataktan Ronaldo'nun zekice kafa vuruşuna engel olamadı: 1-0.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme