22 Haziran 2018 Cuma

22.06.2018 Genel Gündem

22.06.2018 
TÜRKİYE
Türkiye İlk F-35 Uçağını Teslim Aldı 
ABD Senatosu'nun kararının tartışmaları sürerken Türkiye 18-0001 kuyruk numaralı ilk F-35 savaş uçağını dün Teksas Fort Worth'deki Lockheed Martin tesislerinde düzenlenen törenle aldı. Türkiye'ye verilecek iki uçak pilot eğitimlerinde kullanılmak üzere Arizona'da yer alan Luke Hava Üssü'nde görevlendirilecek. İlk etapta 30 adet uçağın siparişini veren Türkiye toplamda 100 adet F-35 savaş uçağı almayı planlayor. Türkiye, 1999'daki başlangıcından bu yana program ortağı olduğu F-35 Projesi kapsamındaki ilk uçağını aldı.
Milliyet
 
Uçaklar Ve Toplar Kandil'i Vuruyor 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Şemdinli'den PKK'lı teröristlerin yuvalandığı Kandil'e yönelik başlattığı harekât sürerken, stratejik geçiş noktası Sidekan kasabasındaki hakim tepelere obüs ve havan topları konuşlandırıldı. Uzun yıllar bölgede görev yapmış, örgüte karşı bir çok başarılı operasyonları yönetmiş komutanların yürüttüğü harekât kapsamında, bölgede altyapısı güçlü bir yerel istihbarat ağı oluşturuldu. Terör örgütünün bölgedeki anlık hareketleri, İHA, SİHA'ların yanı sıra, daha çok köylülerden elde edilen bilgiler doğrultusunda yakından izleniyor. Kandil'e yönelik sürdürülen harekât kapsamında bölgedeki terör örgütü PKK hedefleri havadan-karadan bombalanmaya devam ediliyor. Kandil semaları üzerinde dolaşan uçaklar, önceki gün ve dün bölgenin değişik noktalarını etkili vurdu.
Milliyet

'Eskinin Son, Yeninin İlk Seçimi' 
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, dün İzmir Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu. 24 Haziran'ı 'eskinin son yeninin ilk seçimi' olarak niteleyen İnce, şunları kaydetti: Bu 49. günüm, 105. mitingimiz. Günlerdir konuşuyorum ama medya vermemekte ısrarlı. Telefonlarınızdan canlı yayın yapın. İlk kez Türkiye'de bir seçimin kaybedeni olmayacak. Benim cumhurbaşkanlığımda 81 milyon kazanacak. Kaybeden sadece anket şirketleri olacak. Erdoğan bile kaybetmeyecek. Dolar, faiz, enflasyon düşecek, emekli cumhurbaşkanının maaşı da yükselecek. Kamuda görevli bürokratlara sesleniyorum; hiçbiriniz korkmayın. Eğer ehliyet, liyakat ile geldiyseniz görevinize devam edeceksiniz. İşini doğru yapıyorsun, Erdoğan getirmiş seni oraya, farketmez. Yerinde kalacaksın. Ama partizanlık yaptıysan, liyakat sahibi değilsen, gideceksin.
Milliyet

35 Önemli İsim Vuruldu! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Kahramanmaraş'ta coşkulu bir kalabalığa seslendi. "Burada montaj var mı Maraş? Burada fotoşop var mı Maraş? Medya kaydını iyi al, bu meydanda aşk var aşk" diyen Erdoğan, özetle şunları söyledi: Ben CHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. İcraat mı istiyorsunuz laf mı istiyorsunuz? Öyleyse lafla peynir gemisi yürümez, bunu böyle biliniz. Son günlerde Bay Muharrem ile ilgili çıkanları duyuyorsunuz değil mi? Adam dershane işletmiş, oradaki görevlilerin sigorta primini ödememiş ya. Daha ne diyeyim ya? Bu adamlara bu ülke teslim edilebilir mi? Onun için bunlara bir Osmanlı tokadı gerekir. Al birini vur öbürüne, hepsi aynı.
Vatan

İkinci Turda Bu İşi Alacağız 
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, "Tayyip Bey birinci turu geçemez ikinci tura kalacak. İkinci turda da bu işi alacağız" dedi. Akşener, Erzurum mitinginin ardından Palandöken'de gazetecilerin sorularını yanıtladı: "Bu iddianız olmasa zaten çalışamazsınız. Başka arkadaşımızın mesela sayın İnce'nin kalması halinde en başından beri çalışacağımı söyledim. Kazanma odaklı yürüyorum. Kazanacağımıza da inanıyorum. Bana habire FETÖ, FETÖ denildiği için bizim seçmenimiz, İYİ Parti'ye oy veren seçmen kendini söyleyemiyor. Genç bir adam 10 yaşındaki kızıyla geldi. Gözü doldu ve bana dedi ki, 'Meral abla, kızım diyor ki biz niye İYİ Partili olduğumuzu söyleyemiyoruz. Ben bu kıza ne diyeceğim' dedi. Bir babanın düştüğü durumdu bu. Bu sessiz kitle İYİ Partili. Onun için de benim ikinci tura kalma konusundaki gerekçem işte bu sessizlik.
Hürriyet

DÜNYA
Trump'tan Geri Adım 
ABD Başkanı Donald Trump, ülkeye yasa dışı yollarla giren göçmenlerin çocuklarının ebeveynlerinden ayrılmasını engelleyecek başkanlık kararnamesine imza attı. Beyaz Saray'daki törende söz konusu kararnameyi imzalayan Trump, yasa dışı göçmen sorununa bir an önce çözüm bulması konusunda Kongre'ye de çağrıda bulundu. Trump, imza töreninde yaptığı kısa açıklamada, "Bunun çok önemli bir kararname olduğunu düşünüyorum. Bu kararname bir yandan sınırlarımızı güçlü ve güvenli tutarken, aynı zamanda aileleri bir arada tutmakla ilgili. Ailelerin ayrıldığını görmekten hoşnut olmadım" değerlendirmesini yaptı. ABD Başkanı, Çarşamba günkü imza töreninde, çocukların ailelerinden ayrılırken ağladıklarını gösteren fotoğraflardan etkilendiğini söyledi.
Milliyet

Avam Kamarası'ndan Brexit Onayı 
İngiltere'de, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası, Brexit Yasa Tasarısı'nı onaylarken Başbakan Theresa May bunun, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma sürecinde "kritik bir adım" teşkil ettiğini bildirdi. Avam Kamarası, dün yapılan oylamada AB mevzuatını İngiltere'nin iç hukuku haline getirecek Brexit Yasa Tasarısı'nı 303'e karşı 319 oy ile onayladı. Lordlar Kamarası, tasarıda, AB ile varılacak Brexit anlaşmasının veya bir anlaşmaya varılamaması durumunun, parlamentonun onayına sunulmasını öngören değişikliğe gitmişti. İktidardaki Muhafazakar Parti içindeki kimi milletvekillerinin de desteklediği değişiklik, May hükümetinin muhalif milletvekillerini iknaya dönük yoğun çabalarının ardından dün Avam Kamarası'nda geri alınmış oldu.
Milliyet

Kim'e 'Suikast' Şakası Yapmış 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, başkent Pyongyang'ı ziyareti sırasında Kuzey Kore lideri Kim Jongun'a "Seni hâlâ öldürmeye çalışıyorum" dediği ortaya çıktı. Amerikan basınında çıkan haberlere göre Kim, Nisan ayında gerçekleşen görüşmede Pompeo'ya, bir konferansta sarfettiği, "Eminim ki Kuzey Kore halkı Kim'in gittiğini görmekten mutlu olacaktır" şeklindeki cümlesi nedeniyle meydan okudu. Kim'in çıkışı karşısında soğukkanlılığını koruyan Pompeo'nun ise, "Seni hala öldürmeye çalışıyorum" diye karşılık verdiği kaydedildi. Ardından ikilinin karşılıklı gülüştüğü belirtildi.
Vatan

Avrupalı İki Vekil Türkiye'ye Alınmadı 
Alman Sol Parti milletvekili Andrej Hunko ile İsveçli parlamenter Jaber Karim Amin, dün Türkiye'ye sokulmadı. Terör örgütü PKK'nın sembolleriyle fotoğraf çektiren ve ülkesinde PKK yasağının kaldırılması için çalışan Hunko, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) seçim gözlemcisi olarak Avusturya'dan Türkiye'ye gelecekti. Hunko, Viyana'da uçağın kalkışı için beklediği sırada, Türkiye'ye alınmayacağına ilişkin bilginin kendisine iletildiğini söyledi. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Hunko'ya yönelik yasağın kaldırılması ilişkin girişimlerde bulunduğunu duyurdu. Kuzey Irak doğumlu İsveç Yeşiller Partisi üyesi Amin ise dün Stockholm'den İstanbul'a geldi. Amin, Türkiye'ye giriş yasağı olduğu gerekçesiyle Atatürk Havalimanı'ndan alınmadı. Stockholm'e geri gönderilen Amin, İsveç medyasına yaptığı açıklamada, İstanbul'da gözaltına alındığını ve pasaportuna el koyulduğunu öne sürdü. İsveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gunnar Vrang, "Kısa süre önce Jabar Amin'in Türkiye'ye girişine izin verilmediği bilgisini aldık. Meseleyi Türk temsilcilere ilettik ve bir açıklama talep ettik" dedi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,5048-5,5119
Sterlin: 6,2885-6,2943                                  
Gram Altın: 193,2036-193,4883

Yerli Otomobil Piyasadaki Rakiplerinden Ucuz Olacak 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin aynı segmentteki rakiplere göre daha ucuz olmasını hedeflediklerini belirterek, "Babayiğitler noktasında kurulan şirketin üretim maliyetleri konusunda birtakım devlet destekleri verilecek. Yerli otomobilin prototipi üretildikten sonra, tahmin ediyorum ki milyon adedin üzerinde sipariş alabileceğimiz bir pazar var. B ve C segmentlerinde bir otomobil olacak. Önce 3, akabinde 2 model ilave edeceğiz" dedi.
Milliyet

Patates-Soğana İthalat Önlemi 
Patates ve soğanda rekor kıran fiyatlara ekonomi yönetiminin çözümü ithalat oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin, "24 Haziran seçimlerini fırsat bilerek stokçuluk yapanlar var" dediği soğanın Mısır'dan 2 ayda geleceğini öne süren Reyhanlı Ziraat Odası Başkanı Şemsettin Cüneydioğlu ise, "2 ayda zaten yeni ürünler çıkar piyasaya. Sen üretimi artır, dışa bağımlı kalma. Destek, üretimi artırır, çiftçi eker" dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, NTV'ye yaptığı açıklamada, artan soğan ve patates fiyatlarıyla ilgili, "Soğan - patates fiyatlarıyla ilgili aşırı oynaklık görüyoruz. Konuyla ilgili müdahalemiz başladı. Bu ürünlerin ithalatına müsaade edeceğiz. Soğan ve patatesin Türkiye'ye gireceği miktar ve ülke belli. Soğan, patates fiyatında spekülasyona izin vermeyiz" diye konuştu.
Milliyet

Ohal'in Kalkması Muazzam Olur 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bir televizyonda katıldığı programda ekonomiye dair açıklamalar yaptı. Parasal sıkılaştırmayla birlikte iç talebin biraz yavaşlayacağını dış talebin de artacağını söyleyen Şimşek, böylece cari açığın azalacağını enflasyonun da düşeceğini öngördü. Şimşek, şunları söyledi: "Şu anda ekibim bir Asya ülkesinde 1.5 milyar dolarlık, kendi üretimimiz olan ileri teknoloji savunma sanayi ürünü satmak için müzakere yapıyorlar. Bunlar olumlu gelişmeler. Kur üzerinde etkisi olacak. OHAL'in kaldırılacak olması muazzam olumlu bir gelişme; Türkiye zaten terör koridorunu yıktı, 'FETÖ' ile mücadelede de başarılı olduğuna göre OHAL için bir sebep kalmadı. OHAL'in kalkması da Türkiye'ye fon akışını olumlu etkileyecek. Meclis ile cumhurbaşkanı hükümetinin uyumlu olması ekonomik görünüm açısından ideal senaryodur."
Vatan

Vergisiz Barışta Son Gün 31 Temmuz 
Varlık barışında 31 Temmuz tarihine kadar yurtdışındaki para, altın ya da dövizini getirenler vergi ödemeyecekler. Hükümet bir süre önce vergi barışı ile birlikte varlık barışı düzenlemesini de getirdi. Varlık barışına ilişkin hazırlanan genel tebliğ taslağına göre 31 Temmuz'a kadar yurtdışındaki varlıkların Türkiye'ye getirildiğine ilişkin belgelerin banka veya aracı kuruma ibraz edilmesi gerekecek. Ayrıca vergi dairesine bir beyanda bulunulmayacak. Varlık barışına başvuru için son süre 30 Kasım 2018. 31 Temmuz'dan sonra yurtdışındaki varlıklarını getirenler yüzde 2 vergi ödemek zorunda kalacaklar.
Hürriyet

Üçüncü Havalımanına İlk İniş Erdoğan'dan 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan TC ANK uçağı, dün saat 20.30'da üçüncü havalimanına iniş yaptı. Gaziantep'ten kalkan TC ANK, yapımı süren havalimanına 'İst' koduyla indi. TC ANK'ın hemen ardından Erdoğan'ın heyetini taşıyan TC İST uçağı da yeni piste iniş yapan ikinci uçak oldu. İniş sırasında kokpitte bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, pilot telsizinden kısa bir konuşma yaptı. Erdoğan, "Şu anda muhteşem bir havalimanını inşa etmenin gururu içerisindeyiz. Mimarından mühendisine emeği geçenleri kutluyorum. Pistiyle, ışıklandırmasıyla, terminal binasıyla, muhteşem bir esere sahip olduk. Ben milletimiz için, ülkemiz için, tüm insanlık için havalimanımızın hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
Hürriyet
 
SPOR 
"Geleceğe Bakıyoruz" 
Çin'in ev sahipliğinde düzenlenecek 2019 Dünya Kupası elemelerinde çok kritik iki maça hazırlanan A Milli Basketbol Takımı'nda Coach Ufuk Sarıca, kısa süredir devam eden hazırlık sürecini MİLLİYET'e değerlendirdi, geleceğe umutla bakmamız gerektğini ifade etti. İşte başarılı çalıştırıcının sözleri: Her maçın ayrı değeri var. Hem Ukrayna hem de İsveç maçlarını kazanırsak grubu 4 galibiyetle bitireceğiz ki 2. tur için önemli bir derece olacak. Elbette İsveç deplasmanında bir talihsizlik yaşadık ama Hırvatistan kendi evinde Romanya'ya, Slovenya Beyaz Rusya'ya kaybediyor. Her grupta bu tür sonuçlar olabiliyor. Kaldı ki yeniden yapılandığımız, karmaşık bir dönemde, belki de en kötü dönemimizde oynadığımız maçlardı. Şu anda tek odaklandığımız şey önümüzdeki iki karşılaşma.
Milliyet

Teknik Takip! 
Fenerbahçe'de yeni teknik direktör Phillip Cocu için bekleyiş sürerken, Aykut Kocaman ile yolları ayıran yeni yönetim kurulu ve Sportif Direktör Damien Comolli'nin, Kocaman'ın ekibiyle ilgili pozitif düşüncelere sahip olduğu belirlendi. Kocaman ile birlikte geçen sezon çalışan tüm teknik ekiple görüşmek isteyen Damien Comolli son kararını kısa süre içinde verecek. Yardımcı antrenör, analiz uzmanı ve sağlık ekibi futbol takımının en önemli yapı taşları. Fransız yönetici bu isimlerin ligi ve takımı çok iyi tanıdığını düşünüyor. Bu nedenle de birçoğuyla yola devam etmeyi planlıyor. Yeni gelecek teknik adamın yanında mutlaka kendi
Milliyet

Futbol Dersi! 
2018 Dünya Kupası D Grubu ikinci maçında Arjantin, Hırvatistan'a 3-0 yenilerek, tur şansını neredeyse mucizelere bıraktı, Hırvatistan son 16 biletini kaptı. Jorge Sampaoli'nin Messi'ye uyumlamak zorunda olduğu sistemi Arjantin'in en büyük soru işareti ve 4-2-3-1'den yeniden 3-4-3'e dönerek farklı bir deneme yaptılar. Hırvatistan da Rakitic-Modric ikilisine sahip güçlü orta sahası ile Mandzukic başta olmak üzere etkili
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme