23 Haziran 2018 Cumartesi

23.06.2018 Genel Gündem

23.06.2018
TÜRKİYE
Pkk Kandil'den Panikle Kaçıyor 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kandil'e yönelik başlattığı operasyon sürerken, terör örgütü PKK gücünü dağıtarak daha güvenli bulduğu alanlara çekilmeye başladı. PKK yönetim kademesi ise Süleymaniye'den Halepçe'ye uzanan, bir bölümü İran topraklarında bulunan Havraman bölgesine yöneldi. TSK'nın seçkin özel operasyon timleri eşliğinde Kandil'e yönelik sürdürülen kara harekâtında nokta operasyonlara hız verildi.
Milliyet


Atatürk Önce Bunları Gömer 
Seçim kampanyasının son iki gününü İstanbul'da ilçe mitinglerine ayıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Kartal'dan başladığı mitinglerini sırasıyla Maltepe, Ataşehir ve Üsküdar'da sürdürdü. Ardından Avrupa yakasına geçen Erdoğan Sarıyer ve Gaziosmanpaşa'dan sonra günün finalini doğup büyüdüğü kendi semti Kasımpaşa'da yaptı. Parti otobüsünden seslenen Erdoğan'ın hedefinde Muharrem İnce vardı. Yerli otomobil projesine değinen Erdoğan "Ben yerli ve milli otomobil diyorum. Bay Muharrem ne diyor? 'Ne işiniz var, bunlar 20 yıl geriden geliyor' diyor. Yahu ben mazotlu, akaryakıtlı otomobilden bahsetmiyorum. Elektrikli aküyle çalışacak otomobilden bahsediyorum. Ama bunun dünyadan haberi yok. İşte bu gelsin devletin memuruna küfür etsin. Dinlediniz mi? Nasıl küfür ettiğini dinlediniz mi? Ne diyor şimdi montaj diyor. Sevsinler senin montajını. Her şey ortada. Gerçekler ortada. Yahu senin cibiliyetin bu cibiliyetin. Senin genel başkanın da öyle değil mi? Akşam yalan sabah yalan... Nükleer enerjiye geçmenin adımlarını attık. İkinci üçüncü ve dördüncü nükleerin de adımlarını atacağız. Bizim yapacağımız çok iş var. Kimseye muhtaç olmayacağız. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz" dedi.
Milliyet

Eski Sistem Bitti Yenisi Başlıyor 
Seçim kampanyasını yoğun bir tempoyla sürdüren Başbakan Binali Yıldırım'ın bir günü, DHA tarafından görüntülendi. DHA Ankara Büro Şefi Ümit Kozan'ın sorularını yanıtlayan Yıldırım, yarın yapılacak seçimler için son ana kadar çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Önceki gün Ankara'da canlı yayınına katılan Yıldırım, daha sonra beş ilçede miting düzenledi. Yıldırım dün de seçim bölgesi İzmir'de bir dizi etkinliğe katıldı, Aydın'da iki miting düzenledi. Seçim çalışmaları kapsamında 41 şehri gezdiğini belirten Yıldırım, İstanbul, Ankara ve İzmir'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gittiğini söyledi. Yıldırım, seçim çalışmalarının Ramazan ayına denk gelmesiyle ilgili, "Çok verimli, manevi hazzı çok güzel bir kampanya geçirdik. İftar sofralarında, sahur sofralarında vatandaşlarımızla beraber olduk" dedi.
Milliyet

Kamyoncu Nasıl Geçecek? 
Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen büyük ve görkemli mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın köprü konusundaki sözlerine yanıt verdi. Tandoğan Meydanı'nda coşkulu bir kalabalığa seslenen İnce için "Başkan İnce" sloganları atıldı. İnce'nin konuşmasında satır başları şöyle: Erdoğan ile benim aramda bir köprü polemiği var. Ben dedim ki, Demirel'in yaptığı 1. köprüden 11 liraya geçiyoruz, gidiş- geliş. Erdoğan'ınkinden 114 liraya geçiyoruz. 114 gidiş, 114 geliş 228 lira. Demirel'in yaptığı köprü bayramlarda bedava, Erdoğan'ınki parayla. Demirel'in yaptığı köprünün geliri hazineye gidiyor, Erdoğan'ın yaptığı köprünün geliri yabancı şirketlere gidiyor. Gerçekten zavallı. Bana diyor ki 'Paran varsa geç.' Erdoğan ben milletvekiliyim. Benim param var da kamyoncu nasıl geçecek? Yakında 'Parası olan yaşasın' derse şaşırmayın. Dün devletin yönetim şemasını açıkladı. Ortada bir güneş var, etrafında da farklı yörüngelerde uydular var. Yönetim şemasına bakın, dünyada böyle bir devlet yönetimi, şirket yönetimi, organizasyon şeması yok. Bu hastalıklı bir yapıdır. Bu tek adam dayatmasıdır. Bu ortak akılla Türkiye'yi yönetmek değil, 'tek akılla Türkiye'yi yöneteceğim' demektir. Erdoğan! Bu zahmete gerek yok sen değiştiğin zaman her şey değişecek.
Vatan

Engelleri Aşa Aşa Geliyoruz 
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, dün İstanbul'da Üsküdar, Küçükçekmece ve Avcılar'da mitingler düzenledi. Akşener, "Türkiye'ye huzuru getirmek ve gerginliği azaltmak, nefes aldırmak için yola çıktık. Çok engelle karşılaştık, engelleri aşa aşa geliyoruz" dedi. Akşener şunları söyledi: "Türkiye'ye huzuru getirmek ve gerginliği azaltmak, nefes aldırmak için yola çıktık. Çok engelle karşılaştık, engelleri aşa aşa geliyoruz. Her bir aşamasında destekleriniz olmasaydı, arkamızda durmasaydınız belki bugüne gelmemiz zor olabilirdi... 24 Haziran akşamı çok şey değişecek. İYİ Parti'nin kurulma işlemine önce kadınlar dahil oldu, sonra gençler ve aziz milletim, İYİ Parti'yi siz kurdunuz. Bana dönüp dediniz 'Aday siz olun', Allah bin kere razı olsun. Beş saatte 100 bin imza ve 2 günde 250 bin imza ile aday gösterdiniz. Türkiye'nin bu kadar imza ile aday gösterilen tek adayı benim, milletin adayıyım ve milletin kadın adayıyım.
Hürriyet

DÜNYA
Uzlaşamıyorlar! 
Almanya'da sığınmacı ve iltica politikası konusunda koalisyon ortakları arasında yaşanan kriz bir türlü çözülemiyor. Almanya İçişleri Bakanı ve CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, çalışmasından memnun olunmaması durumunda koalisyonun sonlandırılması gerektiğini belirtti. Almanya Şansölyesi ve CDU Genel Başkanı Angela Merkel ile sığınmacı ve iltica politikası konusunda görüş ayrılığı yaşayan Seehofer, Avrupa Birliği (AB) düzeyinde yapılan müzakerelerde sonuç çıkmaması durumunda ulusal düzeyde harekete geçeceğini ve "Almanya'da yeniden düzeni sağlamak gerektiğini" kaydetti.
Milliyet

Suriye'de Gözler Güneye Çevrildi 
Uzun süredir ülkenin güneyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri geri almak için askeri yığınak yapan Şam rejimine bağlı güçler, büyük çapta bir saldırı başlattı. Rejim, ülkenin güneyindeki Dera'ya 750 kara ve hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda 6 sivilin öldüğü, en az 7 sivilin de yaralandığı ifade ediliyor. Bölgedeki muhaliflere ve terör örgütü El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir el-Şam'a yönelik saldırıların önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor. Ancak bölgenin oldukça hassas bir yapıda olması endişeleri artırıyor.
Milliyet

Ceketteki O Yazıya Eleştiri 
ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen çarşamba günü imzaladığı kararnameyle sınırda yakalanan göçmenlerin çocuklarının ailelerinden ayrı bir yerde tutulması uygulamasına son vermesinin ardından eşi First Lady Melania Trump, önceki gün Meksika sınırındaki sığınaklarda tutulan çocukları ziyaret etti. İki merkeze giden Melania, daha önce de çocukların ailelerinden ayrıldığını görmekten nefret ettiğini ve sınırın iki tarafının da birlikte başarılı bir göç reformu gerçekleştirmesini umduğunu söylemişti. Ancak Melania Trump'ın ziyaretine sınıra giderken giydiği ceket damga vurgu. Melania, Maryland'de uçağa binerken üzerindeki ceketin arkasında yer alan "Ben gerçekten umursamıyorum, ya sen?" yazısı dikkat çekti. First Lady, Teksas'a vardığında üzerindeki ceketi çıkarmıştı.
Hürriyet

Tahran'dan Ab'ye Ay Sonuna Dek Süre 
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD Başkanı Donald Trump'ın çekildiği Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmanın devam edebilmesi için Avrupa ülkelerinin öneri ve garantilerini bu ay sonuna kadar İran'a sunması gerektiğini belirtti. İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Arakçi, Belçika'nın başkenti Brüksel'de "İran-Avrupa İşbirliği Konferansı" na katıldı. Arakçi konferansta yaptığı konuşmada, nükleer anlaşmanın devam edebilmesi için Avrupa'nın İran'a öneri ve garantilerini bu ay sonuna kadar sunması gerektiğini söyledi. ABD Başkanı Trump, İran'la BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler ve Almanya arasında Temmuz 2015'te imzalanan anlaşmadan ülkesini 8 Mayıs'ta çekerek, Tahran'a ağır yaptırımlar getireceğini duyurmuştu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,4527-5,4552
Sterlin: 6,2028-6,2053                                 
Gram Altın: 190,8280-191,0041

Turizmde Rekor Koşusu 
Türkiye, turizmde aldığı yaraları 2018'de büyük bir sıçramayla kapatıyor. Ülke ve turizm faaliyetlerinin dünya çapında tanıtımı, teşvik ile yeni yatırımlar, turizm sivil toplum örgütlerinin çabalarıyla yeniden eski günlerini yakalayan turizm sektörü, 2018'in ilk 5 ayında tüm zamanların rekorunu kırdı. Turizmde en iyi yıl olarak değerlendirilen 2014'ün ilk 5 ayını da geride bırakan Türkiye'ye bu yılın ilk 5 ayında 11.5 milyon turist geldi. 2015 sonundan itibaren Rus uçağının düşürülmesi, sınır komşularındaki sorunlar gibi nedenlerle kötü günler geçiren turizm sektörü, 2017 sonundan itibaren turizmde büyük bir tanıtım ve teşvik hareketi başlatmıştı.
Milliyet

Patates Soğana 'Rekabet' Takibi 
Patates ve soğanda yükselen fiyatlar, Rekabet Kurumu'nun da takibine girdi. Rekabet Kurumu, patates ve soğan fiyatlarındaki artış eğiliminin, hassasiyetle takip edildiğini bildirdi. Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruda, Türkiye'deki patates ve soğan fiyatlarının önemli artış eğiliminde olduğunun anlaşıldığı belirtildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin konuya ilişkin açıklamasına atıfta bulunulan duyuruda, "Yapılan açıklamada, bakanlığın bu konuya ilişkin çalışma yürüttüğü bilgisi verilmiş ve bu artışın gerekçelerinin araştırıldığı vurgulanmıştır. Bahsi geçen konu, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Rekabet Kurumu'nun da gündeminde olup hassasiyetle takip edilmektedir" denildi.
Milliyet

1 Milyon Değil 600 Bin Varil 
Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği'nin (OPEC) 174'üncü Olağan Toplantısı, petrol fiyatlarının artmasını sağlayabilmek amacıyla alınan üretim kısıntısı kararının uzatılıp uzatılmayacağını görüşmek üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlarken günlük 600 bin varillik artırım konusunda uzlaşıldı. Beklenti üretimin 1 milyon varil artmasıydı, bu yüzden petrol 2 dolara yakın artarak 73.4 dolardan 75.2 dolara yükseldi. OPEC Genel Merkezi'ndeki toplantıya, OPEC üyesi 14 ülkenin petrol bakanları katıldı.
Vatan

Patateste İthalat % 2'yi Geçmeyecek Tl İle Yapılacak 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son günlerin en büyük tartışma konusu olan patates ve soğan fiyatlarındaki aşırı yükseliş hakkında konuştu. Stokçuların ve spekülatörlerin oyunlarına asla müsaade etmeyeceklerini belirten Zeybekci, "Türkiye'nin 2.5 milyon ton soğan, 5 milyon ton patates tüketimi var. Üretimle ilgili problemimiz yok. Bu konuda kimler depolarında ne kadar ürün tutuyor hepsini biliyoruz. İthalat yapacağız. Ülkesi de miktarı da belli. Bu ihtiyacımızın yüzde 2'si kadar olacak. Ayrıca ithalat yapılacak ülke ile bu alışverişi yüzde 100 Türk Lirası olarak gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu. Öte yandan, Rekebet Kurumu'da patates ve soğan fiyatlarındaki yükselişi takip ettiğini açıkladı.
Vatan

Seçim İçin Özel Birim 
24 Haziran'daki çifte seçimlerde elektrik ve doğalgazda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hazırlıklarını yaptı. Enerji Bakanlığı'nda önceki gün yapılan toplantı sonrasında her alanda olası arızalara karşı anında müdahale birimleri kuruldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, tüm ekipleri gün boyu takip edecek. Elektrik üretim, iletim, dağıtım ve doğalgaz iletim, petrol iletim ve depolama hizmetlerinde herhangi bir aksaklık oluşmaması, oluşması durumunda da en hızlı şekilde müdahale edilerek ortadan kaldırılmasını temin ve takip etmek üzere TEİAŞ, TEDAŞ, EÜAŞ, BOTAŞ ve elektrik dağıtım şirketleri bünyesinde kriz merkezleri oluşturuldu. Ayrıca tüm tedbirlerin takibi ve koordinasyonu için Enerji Bakanlığı bünyesinde, tüm genel müdürlerin yer alacağız bir özel merkez kuruldu.
Hürriyet

SPOR 
Fenerin Yeni Cocu'su! 
Fenerbahçe'de Aykut Kocaman'dan boşalan teknik direktörlüğe Hollandalı çalıştırıcı Phillip Cocu getirildi. Cocu, 2018- 2019 futbol sezonundan itibaren 3 yıl boyunca sarı-lacivertli ekibin başında yer alacak. PSV ile sözleşmesi devam eden başarılı çalıştırıcının transferi kolay olmadı. Ancak sanıldığı gibi bu işin uzamasındaki en önemli sebep teknik adamın, PSV ile olan sözleşmesi değil Cocu ve sarılacivertliler arasındaki görüşmelerdi. Zaten bu görüşmelerde Başkan Ali Koç ve Sportif Direktör Comolli çalıştırıcıdan daha da etkilendi. Cocu bu görüşmelerde ilkelerini tek tek anlattı. Ve bunlardan taviz vermeyeceğini ifade etti. Çalışma prensipleri, ekibi, transferler, altyapı gibi önemli konulardaki prensiplerini anlatan Hollandalı, bunlarda geri adım atmayacağını ve garanti verilmesi halinde gelebileceğini belirtti. Para konusu ikinci planda kaldı.
Milliyet

'G.Saray'ı Çok Özledim' 
Galatasaray'ın geçen sezon Stoke City'ye gönderdiği Badou Ndiaye, yeniden Cim-Bom'a dönüşünün mümkün olduğunu ancak şu anda netleşen bir durumun bulunmadığını söyledi. Senegal Milli Takımı ile birlikte Dünya Kupası için Rusya'da bulunan başarılı futbolcunun, İngiliz ekibinin küme düşmesi sonrasında Galatasaray'a dönme ihtimali belirmişti. Sarı-kırmızılı teknik heyetin de beğendiği futbolcu, MİLLİYET'e yaptığı açıklamada sarı-kırmızılılara gelmeye hazır olduğunu gösterdi.
Milliyet

Duygusal Zafer! 
2018 Dünya Kupası'nda E Grubu'nda Brezilya, Kosta Rika'yı 2-0 yendi, çok kritik bir galibiyet elde etti. Turnuvanın her zaman doğal favorisi olan Brezilya, Tite yönetiminde ilk maçında İsviçre'ye karşı hem oyun hem de skor olarak tatmin etmedi. 4-3-3'ünü bozmayan Tite, 2014 Dünya Kupası'nın çeyrek finalisti Kosta Rika'nın klasikleşen 3-4-3'üne karşı oyunu domine etmek istedi. Her ne kadar oyuna hakim görüntüde başlasa da Sambacılar, 13'te Gamboa'nın sağ kanattan hızla getirdiği topta Borges iyi bir gol fırsatı yakaladı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme