24 Haziran 2018 Pazar

24.06.2018 Genel Gündem24.06.2018
TÜRKİYE
Bir Haftada 87 Terörist 
Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmeye göre, 15- 21 Haziran'da, PKK/KCK terör örgütünün barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Şırnak ve Irak'ın kuzeyinde yürütülen orta çaplı operasyonlarda 87 terörist etkisiz hale getirildi. Çok sayıda silahın ele geçirildiği operasyonlarda, 6 Mehmetçik'in şehit olduğu, 12 askerin de yaralandığı belirtildi.
Vatan Artık Söz Sandıkta! 
Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için Türkiye bugün sandık başına gidiyor. Seçimde, yurt içinde toplam 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak. Yurt dışı seçmen kütüğün kayıtlı seçmenlerin 7 Haziran'da başlayan oy verme işlemi 19 Haziran'da tamamlandı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, bugün saat 17.00'ye kadar gümrük kapılarında oy verebilecek. Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başında olacak. Ancak saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak.
Vatan

Fuat Avni De Cafe 46'da! 
Anadolu Ajansı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasının önde gelen isimlerinden ve "Fuat Avni" hesabının yöneticisi olduğu iddia edilen firari Aydoğan Vatandaş'ı ABD'nin New Jersey eyaletinde iki ayrı mekanda görüntüledi. İlk olarak Clifton semtinde bulunan FETÖ mensuplarının buluşma adreslerinden Ant kitabevi ve kafede (Ant Bookstore&Cafe) görüntülenen Vatandaş, ardından Hackensack semtindeki Cafe 46'ya gitti. FETÖ'nün Amerika'daki kuruluşlarından Türk Kültür Merkezi'nin (TCC) New Jersey şubesi tarafından bu yıl Nevruz etkinliği de düzenlediği Cafe 46'nın iç kısmında öğle yemeğini yedikten sonra bahçe bölümüne çıkarak yanındaki kişiyle sohbet eden Vatandaş, AA ekibini karşısında görünce büyük şaşkınlık yaşadı. AA muhabirinin FETÖ firarisi olarak arandığını belirterek sorular sorması üzerine şok yaşayan Vatandaş, oturduğu masadan kalkarak elindeki çay bardağı ve çantasıyla hızla kaçmaya çalıştı.
Vatan

Ab'nin Taahhüdü 'Sözde' Kaldı 
27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği; geçici koruma statüsü altında Türkiye'de bulunan Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği toplam 6 milyar euro'luk mali yardım sözünü henüz yerine getirmedi. AB, mali yardım programı çerçevesinde bugüne kadar 1 milyar 940 milyon euro ödemede bulunurken, bunun sadece 448 milyon euro'su mülteci yükününün külfetini çeken Türkiye'deki kuruluşlara yapıldı. Türkiye ise Suriyeli mülteciler için 30 milyar doların üzerinde harcama yaptı. 2015'ten itibaren Suriyeli düzensiz göçmenlerin Avrupa ülkelerine yönelmesi, AB içinde ciddi kaygıya neden oldu. 29 Kasım 2015'te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi'nde, Türkiye'de geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeliler için 3 milyar euro mali yardım taahhüdünde bulunuldu.
Milliyet

DÜNYA
Abd'den İki Kore Adımı Birden 
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Güney Kore'yle yapılacak iki askeri tatbikat programının Kuzey Kore'ye varılan anlaşmaya destek amacıyla süresiz askıya alındığı duyuruldu. Pentagon Sözcüsü Dana White'ın yazılı açıklamasında, "ABD Savunma Bakanı James Mattis, Singapur Zirvesi'nde üst düzeyde varılan anlaşmanın hayata geçirilmesine destek amacıyla ve müttefikimiz Güney Kore'yle koordinasyon kapsamında, bazı tatbikatları süresiz askıya aldı" dedi.
Milliyet
 
Yeni Göç Dalgası Dera'dan 
Suriye'de Beşar Esad rejiminin yanı sıra destekçisi İranlı güçlerin, ülkenin güneyindeki Dera'ya başlattığı geniş çaplı operasyonun sonucu bombardımanlardan kaçan on binlerce sivilin, İsrail işgalindeki Golan Tepeleri sınırına doğru göç etmeye başladığı bildiriliyor.
Milliyet

Türkiye'ye Karşı İttifak Derinleşti 
Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail ve Yunanistan savunma bakanları, çalkantılı bir bölgede ortak tehditlere karşı daha etkili şekilde cevap verebilmek ve güvenliklerini güçlendirmek için aralarında daha derin askeri bağlar kurulması gerektiğini belirttiler. Bu çerçevede, Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Savvas Angelides, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ve Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Doğu Akdeniz'de siber güvenlik, ortak askeri tatbikatlar ve arama-kurtarma faaliyetleri konusunda işbirliğini arttırmak istediklerini kaydetti. Lieberman, "haydut devletlerin" faaliyet gösterdiği bir "şiddet okyanusu" olarak adlandırdığı bölgede terör saldırıları tehdidi ve yasadışı göçten kaynaklı sorunlarla toplu olarak mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Lieberman, "Bölgesel tehditlere üç ülkenin birlikte karşı koyması çok daha iyi" dedi.
Vatan

İtalyan Bakandan Skandal Sözler 
İtalya'da 5 Yıldız Hareketi ile birlikte koalisyon hükümetinde yer alan radikal sağcı Lig Partisi'nin lideri Matteo Salvini, başbakan yardımcılığı ve içişleri bakanlığı koltuğuna oturalı daha bir 1 ay olmadan tartışmalı açıklamalarıyla tepki çekmeye başladı. Göçmen karşıtı Lig Partisi'nin lideri Salvini, geçtiğimiz günlerde 629 göçmeni taşıyan Aquarius gemisinin İtalya'ya yanaşmasına izin vermemesiyle gündeme gelmişti. Malta ve İtalya'nın reddettiği göçmenlere İspanya'nın sosyalist başbakanı Pedro Sanchez sahip çıkmıştı. İtalyan bakan, şimdi de Alman bir STK'ya ait olan Lifeline adlı mültecileri kurtarma gemisinin ülkesine gelmesine karşı çıkıyor. Salvini, 224 göçmeni taşıyan gemi için Malta'nın limanını açmasını istedi. 45 yaşındaki Salvini, "Malta'dan insani ve siyasi şekilde limanlarından birini açmasını ve bu çaresiz insanların karaya çıkmasına izin vermesini istiyoruz" dedi. Salvini, göçmenlerin İtalya'ya girmesini önleyeceklerini söylerken, "Onlar (göçmenler) İtalya'yı sadece kartpostallarda görecek" dedi. İtalyan bakan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir kişi daha alamayız. Tam tersine birkaçını göndermek istiyoruz. İtalyan limanları artık insan kaçakçılarının kontrolünde değil. Malta limanlarını açın. Fransız limanlarını açın".
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,4527-5,4552
Sterlin: 6,2028-6,2053                                 
Gram Altın: 190,8280-191,0041


Yabancı Yatırımcı Hisseyi Tercih Etti 
Yabancı yatırımcılar seçim öncesinde hisse senetlerinde pozisyon aldı. Yabancılar 15 Haziran haftasında hisse senetlerinde 289 milyon dolarlık alım yaptı. Bu alım borsanın zirve yaptığı 29 Ocak'tan önce gerçekleşen 287 milyon dolarlık işlemden sonraki en yüksek alım. Hisse senetlerindeki aşırı gerileme alımları da beraberinde getirdi. Ancak bu alımların sürüp sürmeyeceğini önümüzdeki iki hafta içerisinde göreceğiz. Bununla birlikte seçim öncesinde yaşanan güçlü alım hisse senedi piyasasını destekledi.
Milliyet

İhracatçılar Meclisi'nde Seçim Heyecanı Dorukta 
Türkiye ihracatının lokomotif kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde (TİM), yeni başkan 30 Haziran'da yapılacak genel kurulda belli olacak. Başkanlık yarışı için Tahsin Öztiryaki, İsmail Gülle ve Oğuz Satıcı adaylıklarını ilan etti. Tahsin Öztiryaki, halihazırda TİM Başkanvekilliği görevine devam ederken, Oğuz Satıcı 2001-2008'de TİM başkanlığı yapmıştı. Adaylardan İsmail Gülle ise 2003-2018'de İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı sürdürdü. Gülle, şu an Türkiye Tekstil Sektör Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyor.
Milliyet

İstanbul Ve Ankara Tek Hane, İzmir Uçtu 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Türkiye'de konut metrekare ortalama birim fiyatı, bu yılın Nisan sonunda 2 bin 182 TL oldu. Konut metrekare fiyatı, son 5 yılda yüzde 80.5, son 1 yılda yüzde 10 ve bir önceki aya göre de yüzde 1.4 artış gösterdi. İstanbul'da konut metrekare fiyatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.8 artarak 3 bin 928 TL'ye çıktı. Ankara'da konut metrekare fiyatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 1.770 TL çıktı. Nisan 2017'de 1.639 TL olan metrekare fiyatı, son 5 yılda yüzde 58.1 artış kaydetti. Ankara'da son 5 yılda konut metrekare fiyatı, yıllık bazda ortalama yüzde 10'un üzerinde artarken, 2 yıldır fiyat artışı tek haneli olarak sürüyor.
Vatan

Hisse Aldı Tahvil Sattı 
BİR süredir olası seçim sonuçları ve siyasi belirsizlik için yapılan fiyatlamalar yarın itibariyle yerini gerçekleşmelere bırakacak. Piyasaların seçim sonuçlarında öncelikle bakacağı ve olumlu değerlendireceği taraf, siyasette belirsizliğin yerini net bir tabloya bırakıp bırakmayacağı konusu olacak. Piyasalar seçimi içeride yüksek cari açık, bütçe açığı, enflasyon ve yüksek borç çevirme oranları, dışarıda ise öncü merkez bankalarının para musluklarını kısmaya başlamasıyla Türkiye gibi gelişen ülkeler aleyhine değişmeye başlayan bir görünüm ile karşılıyor. Ayrıca iç piyasalarda yüksek döviz kurları ve faiz oranı ile son aylarda ciddi düşüş gösteren bir borsa var. Bu açıdan bakılınca seçimden net bir tablo çıkarsa yatırım için uygun bir zemin var. Fakat bunun güçlü bir siyasi yapı kadar ekonomik yönden güven verecek adımlarla desteklenmesi gerekecek.
Hürriyet

SPOR 
Tek Yol Aboubakar 
Vagner Love ve Negredo'dan istediği performansı alamamasının ardından yeni biri golcü arayışına giren Beşiktaş Yönetimi, siyah-beyazlı formayı daha önce kiralık olarak giyen Vincent Aboubakar'ı listenin başına ekledi. Siyah-beyazlı yönetim Demba Ba'nın Çin'e gitmesi ve Burak Yılmaz'ın bonservisinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle, farklı bir yol izleyerek rotayı Kamerunlu golcüye çevirdi. Porto Kulübü ile temasa geçerek Aboubakar'a tekrar Beşiktaş forması giydirmek isteyen siyah-beyazlı yönetimin, futbolcunun menajeriyle de temas kurduğu bildirildi. Öncelikle Negredo ve Love ile yollarını ayırarak, bu transfer için bütçe yaratmak isteyen Beşiktaş, iki oyuncusu gitmeden, Aboubakar ile prensip anlaşmasına varmak istiyor.
Milliyet 

Ah Keşke Alabilsek 
Sosyal medyayı en etkin kullanan isimler arasında yer alan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, instagram tv hesabı üzerinden transfer mesajlarını iletti. Önceki gece yayınlanan ve ilgi uyandıran Terim'in açıklamasından satır başları şöyle: 1 Temmuz'da İsviçre'de ilk etap kampımıza başlayacağız. Zor ve yoğun bir kamp programımız var. Daha sonra da 2. etap için tekrar bir Avrupa planımız var. Bazen kızlarım 'babacım bunu alıyormuşsunuz' diyor, 'benim haberim yok' diyorum. Sonuçta onlar da bir taraftar... Milik var, Imbula var, Nuri Şahin var, Bacca var. Bu isimleri uyduranlara selam gönderiyorum. Gönül daha iyilerini de istiyor ama koşullarımız belli.
Milliyet

Kâbustan Rüyaya 
Dünya Kupası'nın son şampiyonu Almanya, İsveç karşısında 1-0 geriden gelip 2-1 öne geçti, şansını son maçlara taşıdı. Meksika önünde alınan yenilgi sonrası kritik bir maça çıkan Panzerler, klasikleşen 4-2-3-1 sistemi ve Draxler-Reus-Müller- Werner 4'lüsünden oluşan ofansif gücüyle 3 puan hedefindeydi. Takım savunmasını en iyi yapan ekiplerden İsveç, 4-4-2 ile 4-2-3-1 arasında geçişler yapan bir kadro ile sahadaydı. Almanya ön alanda kontrolü alsa da savunma arkasında bazı boşluklar göze çarpıyordu. 12'de İsveç'te Berg'in sav u n m a arkasına yaptığı koşu dikkat çekti.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme