.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

25 Haziran 2018 Pazartesi

25.06.2018 Genel Gündem

25.06.2018
TÜRKİYE
Yeni Dönem Meclis'te 5 Parti Grubu Olacak 
Anayasa değişikliği uyarınca dün ilk kez bir arada gerçekleştirilen 13. Cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekili erken seçimlerinde, sandıktan beş parti grubu olan Meclis çıktı. Ak Parti, MHP ve BBP'nin yer aldığı Cumhur İttifakı ile CHP, İYİ Parti, SP ve DP'nin yer aldığı Millet İttifakı arasında çekişmeye sahne olan seçimlerde, HDP, HÜDAPAR ve Vatan Partisi ise yarışa tek başına girdi. Sandıktan birinci parti çıkmasına karşın Ak Parti'nin 1 Kasım 2015'teki seçimlere göre yaklaşık 7 puanlık bir oy kaybı yaşadığı seçimlerde, iddia edilenin aksine MHP büyük ölçüde oy oranını korudu ve seçimin sonucunun belirleyeni oldu. MHP'nin performansı, çoğunluğun Cumhur İttifakı'nda kalmasını sağladı. İttifakın toplam oyu yüzde 53,6 oranında gerçekleşti. İttifak, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı yüzde 52.6 oranını da geçti. İttifak yaklaşık 26 milyon seçmenin tercihi
Milliyet


Chp, Parlamentoda Hedefi Tutturamadı 
24 Haziran seçimlerine üç siyasi partiyle ittifak kurarak giren, seçmene; yeni anayasa, "güçlü" parlamenter sistem vadederken, kampanya dönemi boyunca "demokrasi", "adalet" ve "ekonomi" vurgusu yapan CHP, parlamento seçimlerinde umduğunu bulamadı. Seçimlere oy oranını önemli oranda artırma hedefiyle giren ve politikasını Millet İttifakı'nın parlamentoda çoğunluğu sağlaması üzerine kuran CHP'nin önceki seçimlerde yüzde 25.32 olan oy oranı yaklaşık üç puan gerilerken, yüzde 22.7 seviyesinde kaldı. CHP önceki seçimlere göre 31 ilde oyunu yükseltirken 50 ildeki oy oranının düşmesine engel olamadı. CHP'nin birçok seçim çevresindeki oyunun ittifak ortağı İYİ Parti'ye ve barajı geçip geçmeyeceği tartışılan HDP'ye kaydığı yorumları yapıldı. CHP'nin oyu, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin oyunun 8 puan altında kalırken, İnce neredeyse tüm seçim çevrelerinde partinin aldığı oyu geçti. Genel Başkan olduğundan bu yana döndüncü genel seçimine giren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise dünkü seçimlerde şimdiye kadarki en düşük oyunu aldı. CHP, neredeyse tüm seçim çevrelerinde oyunu düşürdü.
Milliyet

Baraj Sorunu Var Diyenler Yanıldı 
1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP ile koalisyona giden MHP lideri Devlet Bahçeli, tarihler 18 Nisan 2018 gününü gösterdiğinde Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşerek erken seçim önerisini sunmuştu. Erdoğan, Bahçeli'nin erken seçim çağrısını olumlu karşılayıp 24 Haziran'da erken seçim yapılması kararı almıştı. Meral Akşener'in MHP'ten ayrılarak İyi Parti'yi kurmasının ardından oylarında bölünme ve ciddi bir düşüş yaşanacağı konuşulan MHP'nin AK Parti'yle kurduğu Cumhur İttifakı oylarını korumasını sağlamış oldu. 1 Kasım 2015 seçiminde 5 milyon 691 bin 737 oy alan MHP, bu seçimde ise yaklaşık 200 bin oy kaybederek 5 milyon 506 bin 337 kişiden oy aldı. Yüzde 11,16'lık oy oranıyla 600 kişiden oluşan yeni meclis düzenine göre meclise 49 milletvekili gönderen MHP, seçimin kilit partisi oldu. Cumhur İttifakı ile ilk turda Cumhurbaşkanı da MHP sayesinde belirlenmiş oldu.
Vatan 

Bir Hacı Olarak Gerekeni Yaptım 
İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, oyunu Beylerbeyi Sabancı İlköğretim Okulu'nda kullandı. Partililer tarafından sevgi gösterileriyle karşılanan Akşener, 2119 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Meral Akşener, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, çok farklı bir seçime gidildiğini, hem partili Cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçiminin yapıldığını anımsattı. Seçimin hayırlı olması temennisinde bulunan Akşener, "Demokrasilerde her şey tartışılabilir. Ama bir tek şey tartışılamaz. Hür iradeyle seçmenin verdiği, yaptığı tercihin sandık sonuçlarına itiraz edemezsiniz. Ama buradaki en önemli kelime de hür iradedir. Yani seçimlerin hem hayırlı olmasını hem de gerçekten seçmenin hür iradesini yansıtmasını diliyorum. Bu hür iradenin sandığa yansıması için de elimizden geleni yapacağız" diye konuştu. Akşener, Ankara'ya gideceğini ve seçim sonuçlarını partisinin genel merkezinde takip edeceğini söyledi. Gazetecilerin, "Güne nasıl başladınız?" sorusu üzerine Akşener, "Müthiş bir heyecanım var. Bir hacı olarak gerekeni yaptım" dedi.
Vatan

Asla Geriye Gidiş Yok 
"Seçimlerin gayrı resmi sonuçlarına göre milletimiz şahsımıza Cumhurbaşkanlığı vazifesini ve yürütme görevini tevdi etti. Aynı şekilde Cumhur İttifakı'na ve AK Parti'ye Meclis çoğunluğunu vermek suretiyle yasama görevi konusunda da çok büyük bir sorumluluk yükledi. Şahsıma, partime ve ittifakımıza oy veren kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Sandık güvenliği Türk demokrasisinin gücünün ifadesidir. Seçimlerin ülkemizin her yerinde büyük bir olgunlukla tamamlanmış olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Seçime katılan tüm cumhurbaşkanı ve milletvekili adaylarını ayrıca tebrik ediyorum. Hiç kimsenin kendi başarısızlığını gizlemek için seçim sistemine ve sonuçlarına gölge düşürerek ülkemiz demokrasisinin bu büyük gücüne zarar vermeyeceğini ümit ediyorum.
Hürriyet

DÜNYA
Dünyadan Tebrik Yağdı 
Türkiye'de dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik telefonları ve mesajları yağdı. Erdoğan'ı ilk kutlayan lider ise, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 24 Haziran seçimlerindeki zaferinden dolayı tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Aliyev, henüz kesin sonuçlar açıklanmamış olsa da, açılan sandıklar sonucunda seçimin galibinin şimdiden belli olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ilk kutlayan Avrupa Birliği üyesi ülke lideriyse Macaristan Başbakanı Viktor Orban oldu.
Milliyet

Agit: Heyetimize Yönelik Engelleme Olmadı 
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (DKİHB) Seçim İzleme Heyeti Başkanı Büyükelçi Audrey Glover, "AGİT heyetine yönelik herhangi bir engelleme yok. Her zaman kullandığımız metodolojide seçimleri gözlemlemeye devam ediyoruz. Bir sorun yaşamadık" açıklamasında bulundu. Glover, "Biz de kısa süreli gözlemcilerin yanı sıra sandıklarda seçim günü neler olacağını gözlemlemek için buradayız. Buradan da başka yerlere geçeceğiz. Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki gözlemciler tüm bu oy verme sürecinin yanı sıra sayımlar ve tutanakların yazılması, yurtdışı oyların sayılmasını da izleyecekler" diye konuştu. AGİT Parlamenter Asamblesi ve Avrupa Konseyi ile çalıştıklarını kaydeden Glover, 300-330 civarında gözlemcinin görev yaptığını söyledi.
Haber Türk

İsrail'den Esad'a Patriot'lu Saldırı 
İsrail, Suriye'den sınırına doğru yaklaşmakta olduğunu ileri sürdüğü bir insansız hava aracını (İHA) füzeyle durdurduğunu açıkladı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, öğleden sonra Suriye topraklarından İsrail sınırına doğru yaklaşmakta olduğu gözlenen bir İHA'ya Patriot savunma füzesiyle ateş açıldı. İsrail topraklarına girmeden durdurulan İHA'nın isabet almadığı belirtilirken, sözkonusu insansız hava aracının hangi ülke tarafından atıldığının ise bilinmediği ifade edildi. İsrail, Kasım 2017'de işgal altındaki Golan Tepeleri'nde Esad rejimine ait bir İHA'yı Patriot füzesiyle vurarak düşürdüğünü açıklamıştı.
Haber Türk

Alman Gazeteden Garip İlan 
Almanya'da yayın yapan ve "Büyük fikirlerin arkasında büyük zihinler vardır" sloganıyla reklam kampanyası düzenleyen Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Gazetesi, okuyucu kitlesinin de entelektüel anlamda "ortalamanın üzerinde olduğu" mesajını veriyor. Gazete son düzenlediği reklam kampanyasında, bundan önceki tasarımlarının aksine Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann'ı tek başına bir ilanın odağına yerleştirmek yerine, Türk insanını temsilen bir grup kişinin bulunduğu ortama yerleştirmeyi uygun gördü. Bir Türk kahvesinde, önünde onlarca boş çay bardağıyla görülen Erdmann, çevresinde kapalı ve açık kadınlar, nargile içen, kâğıt-tavla oynayan erkeklerden oluşan bir grupla görülüyor. Reklamda oldukça geri bir toplumun içerisinde ileri görüşlü insanın temsili olarak gösterilen Erdmann'ın "modernliğindeki" etken "FAZ okuması" olarak öne çıkartıldı.
Haber Türk 

EKONOMİ 
Dolar: 4, 6296-4, 6388         
Euro: 5,3842-5, 3974
Sterlin: 6,1199-6,1523
Gram Altın: 188,8280-189,0041

Kobi Tanımı İçin Üst Sınır 125 Milyon Tl 
Bir işletmenin 'küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ)' olarak tanımlanması için değişikliğe gidildi. Bakanlar Kurulu'nun 'Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, KOBİ, '250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 125 milyon lirayı aşmayan ve yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimler" olarak tanımlandı. Değişiklikten önce bir işletmenin KOBİ olarak tanımlanması için yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu üst sınırının 40 milyon lira olması gerekiyordu.
Vatan 

Ekonominin Patronu Ve İlk 100 Gün Önemli 
Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı. Anadolu Ajansı'nın duyurduğu sonuçlara göre, özellikle Cumhurbaşkanlığı'nın ikinci tura kalmamış olması piyasalar için belirsizliğin uzun sürmemesi açısından önemliydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sisteminin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Her ne kadar eskisi kadar önemli olmasa da MHP ile birlikte AK Parti'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı; Parlamento'da da çoğunluğu elde etmeyi başardı. Şimdi sırada bakanların kimler olacağı, ekonominin başında kim(ler)in olacağına bakılacak. Yeni dönemde ekonomiyi çok da kolay günler beklemiyor. Bir yandan faizler konusunda Cumhurbaşkanı'nın seçim dönemi öncesinde Londra'daki ve sonrasındaki seçim konuşmaları sırasındaki açıklamalarının genel kabul gören ekonomik söylemlerle uyumunun sorgulanması, diğer yandan seçim ekonomisinin yaratacağı yüklerin nasıl sonuçlar doğuracağı merakla izlenecek. Seçim öncesinde petrol fiyatlarına yapılması gereken zamların, vergi indirimleri ile dengelenmişti. Seçim sonrasında bu "vergi kayıplarının" nasıl telafi edileceği önemle takip edilecek.
Vatan 

Güncellenen Sta Ticarete Doping Olacak 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) bugün atılacak imzalarla güncelleneceğini belirterek, "Revize STA, esas itibarıyla AB ile mevcut Gümrük Birliği'nden çok daha modern ve çok daha geniş kapsamlı bir anlaşma. Bu haliyle Gümrük Birliği'nin güncellenmesine örnek teşkil etmesini istiyoruz" dedi. Zeybekci, Türkiye ile EFTA ülkeleri arasında 1991 yılında imzalanan ve günümüz koşullarına uyarlanarak yenilenen STA'yı imzalamak üzere, İzlanda'da düzenlenecek EFTA Ticaret Bakanları Konferansı'na katılacak. Bu kapsamda, yeni anlaşmaya ek olarak Türkiye ile İsviçre arasında temel tarım ürünlerine yönelik ikili anlaşmaya imza atılacak. Revize edilen STA'ya göre, beşeri ilaçlarda üretim ve ihracat hedefleri dikkate alınarak, bunlardaki verilerin korunması bakımından ilk defa karşılıklılık sağlandığına dikkati çeken Zeybekci, "Teknoloji transferiyle fikri mülkiyet hakları arasındaki ilişki vurgulanarak, Türkiye'nin ilk defa bir STA'da teknoloji transferini kolaylaştırmaya yönelik iş birliği hükümlerine yer verildi" ifadesini kullandı. İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'den oluşan EFTA ülkeleriyle Türkiye'nin toplam dış ticareti 2017'de 9.7 milyar dolara ulaştı. Yenilenen STA ile EFTA ülkeleriyle ikili ticaretin artarak devam etmesi bekleniyor.
Vatan

Misilleme Başladı Ek Vergi % 60 Oldu 
ABD'nin 8 Mart'tan itibaren ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük tarifesi uyguladığı Türkiye, 21 Haziran'dan itibaren 22 üründe misilleme başlattı. Ayrıntılarını ilk kez 4 Haziran'da Hürriyet'in yayınladığı tedbir kararlarına göre Türkiye, ABD menşeli kömür, kağıt, ceviz-badem, tütün, pirinç, viski, otomobil, kozmetik, makine teçhizat ve petro-kimya gibi 22 ürün grubundan ek vergi alacak. Uygulanmaya başlayan bu tedbir kararlarında en yüksek ek gümrük vergileri sırasıyla alkollü içkiler ve otomobile yönelik yapıldı. Viski başta olmak üzere alkollü içeceklere yüzde 40 ek vergi konurken, ABD'den ithal edilen otomobil ve motorlu araçlara (motosiklet, yarış otomobili vs...) uygulanan ek verginin ise yüzde 35 olması bekleniyordu. Ancak cuma gününden itibaren ABD'den gelen ithal otomobiller için gümrükte yüzde 60 teminat alınmaya başlandı. Yani ek verginin yüzde 35 değil yüzde 60 olarak uygulanacağı ortaya çıktı. ABD'den Türkiye'ye X3, X4, X5 ve X6 modellerini ithal eden BMW Türkiye Genel Müdürü Uğur Sakarya, "Vergi resmen çıkana kadar ithalata teminat istiyorlar. Otomobiller için istenen teminat yüzde 60. Bu da verginin yüzde 60'a çıkabileceği ihtimalini doğuruyor. Duyumlarımız o yönde maalesef" yorumunu yaptı.
Hürriyet

570 Bin Kişi Faizsiz Sigortayı Seçti 
Bu yılın ilk dört ayında katılım sigortacıları, 558,3 milyon TL sigorta primi üretti, toplam sigorta pazarının içinden faizsiz sigortacılık yüzde 3 pay aldı. 2017'nin Eylül ayında yayımlanan yönetmelikle faizsiz sigortacılığın, bir başka adıyla katılım sigortacılığının yasal sınırları çizildi ve Aralık ayının sonunda da uygulama resmen başladı.
Hürriyet

SPOR 
Gövde Gösterisi 
2018 Dünya Kupası'nda G Grubu'nda İngiltere, Panama'yı 6-1 yendi, 2'de 2 yaparak tur biletini güle oynaya elde etti. Kupanın her zaman doğal favorisi olan ülkelerinden İngiltere, Rusya'da daha farklı bir havaya sahip. Gareth Southgate'in kattığı enerjinin yanında 3-4-2-1 gibi idealist bir sistemle yola çıkması alkış topluyor. Belçika maçının ilk yarısında gol yememeyi kendine kar sayan Panama, katı 4-5-1 sistemiyle sahadaydı bir kez daha. Ancak oyunda ve sahanın her yerinde iki takım arasındaki kalite farkı belli oluyordu.
Milliyet

Parlat Ve Sat 
Fenerbahçe'de Ali Koç ve Damien Comolli tarafından göreve getirilen yeni teknik direktör Phillip Cocu, iki özelliğiyle öne çıkıyor. Futbolculuk döneminden bu yana futbola düşkünlüğü olan Cocu, teknik adamlık sürecinde de birçok konuda tüm detayları ele alıyor. Adeta tüm hayat düzenini futbola göre kuran Hollandalı çalıştırıcı taktiksel konular ve genç yıldızların yetiştirilmesi konusunda her zaman planlar yapıyor.
Milliyet

Türkiye'yi Değiştirecek 
F.Bahçe'nin yeni hocası Phillip Cocu oldu. Ali Koç'un başkanlık koltuğuna oturmasının ardından sarı lacivertlilerde rüzgar farklı esiyor. Herkes, Hollanda'da PSV'yi başarıdan başarıya koşturan Cocu'nun F.Bahçe'de neler yapabileceğini tartışırken onu en iyi tanıyan isme, Barcelona'daki takım arkadaşı Rüştü Reçber'e sorduk. Hürriyet yazarı ve Spor Arena yorumcusu olan Rüştü Reçber de eski dostunu anlattı...
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme