26 Haziran 2018 Salı

26.06.2018 Genel Gündem

26.06.2018
TÜRKİYE
Takvim Başlıyor 
24 Haziran seçim sonuçlarının ardından gözler, cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin yemin ederek göreve başlamalarıyla ilgili takvime çevrildi. Kesin sonuçların 29 Haziran'da açıklanacağı dile getirilmesine rağmen takvimin uzadığı ve itirazlar nedeniyle bu açıklamanın 5 Temmuz'da yapılacağı belirtildi. Buna göre Meclis yemin için 8 Temmuz'da toplanacak. Bu taslak program, Yüksek Seçim Kurulu'nun kesin sonuçlarını açıklama tarihine bağlı olarak değişebilecek. Verilen bilgiye göre, bölgelerinde mazbatalarını alan milletvekilleri, TBMM'de kurulan standa gelerek kayıt yaptıracaklar ve parmak izi verecekler. Bu işlemin ardından milletvekillerinin yemini 8 Temmuz'da Genel Kurul'da yapılacak. 13 Temmuz'da Meclis Başkanlığı için başvurular alınacak. 18-19 Temmuz'da da Meclis başkanı seçimi yapılacak.
Hürriyet


'Önümüzden Yürü' Derlerse Hazırım 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, aldıkları 15 milyon oyu 30 milyona çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, "Ben buradayım, bana derlerse 'Yürü önümüzden', ben yürümeye hazırım. Onlar benimle yürüdüğü sürece ben varım" dedi. Seçim sonuçlarını kabul ettiğini vurgulayan İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da 'herkesin cumhurbaşkanı' olmasını istedi. İnce, basın toplantısında özetle şunları söyledi: Sosyal medyada dolaşan asparagas haberler var. Hepsi yalandır, böyle bir şey yoktur. Beni kimse tehdit etmedi. Tehdit edecek adam da henüz yeryüzüne gelmedi. 15 milyon yurttaşımız bana oy verdi. Hedefimiz bunu 30 milyon yapmak. 15 milyon insan Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy veriyorsa bu, kısa sürede 30 milyon yapılabilir. Buna inanıyorum ve bunun için uğraşacağım.
Hürriyet

Rekor Katılım: Yüzde 88 
1987'deki seçimde yüzde 93 olarak gerçekleşen katılım oranından sonra, o tarihten bugüne en yüksek katılımlı seçim 24 Haziran'da gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine katılım oranı yüzde 88'e yükseldi. 1987 seçiminde, katılım oranı rekor kırılarak yüzde 93 oldu. O tarihten sonra 1991'de yapılan seçimde ise oran yüzde 83'e düştü. 24 Haziran seçimleri 1991'den bu yana gerçekleştirilen referandumlar da dahil en yüksek katılıma sahne oldu. Türkiye'deki seçimlere katılım oranları 1991'de yüzde 83, 1995'te yüzde 85, 1999'da yüzde 87, 3 Kasım 2002'de yüzde 79, 22 Temmuz 2007'de yüzde 84, 21 Ekim 2007 referandumunda yüzde 67, 12 Eylül 2010 referandumunda yüzde 73, 12 Haziran 2011'de yüzde 83, 7 Haziran 2015'te yüzde 83, 1 Kasım 2015'te yüzde 87, 16 Nisan 2017 referandumunda yüzde 85'ti.
Milliyet

'Bedelli Konusu Tatilden Sonra' 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, yemin töreninden sonra TBMM'nin 1 Ekim'e kadar ara vereceğini, bedelli askerlikle ilgili konunun ancak ekimden sonraki süreçte gündeme gelebileceğini söyledi. Bozdağ, af konusunun da şu an için hükümetin gündeminde olmadığını söyledi. Bozdağ, dün A Haber canlı yayınında seçim sonuçlarını değerlendirdi. Seçimin ardından yeni sistemin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeminiyle beraber yürürlüğe gireceğini anlatan Bozdağ, milletin iradesi doğrultusunda Erdoğan'ın, Türk halkının seçtiği ilk başkan ve cumhurbaşkanı olma şerefine nail olduğunu belirtti.
Milliyet

Erdoğan'ın Aldığı Oy 26 Milyon 328 Bin 42 
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran seçimlerinin bitmesinden sonra süreç hakkında bilgi verdi. Güven, cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimiyle ilgili şunları söyledi: Cumhurbaşkanlığı seçimi 2'nci tura kalsaydı cuma günü itirazları değerlendirip, kesin sonuçları açıklayacaktık; ancak 1'inci turda cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlandığı için normal milletvekilliği seçimindeki süreci işleteceğiz. Buna göre, önümüzdeki hafta 4 Temmuz itibarıyla sonuçlanacak ve biz de 5 Temmuz günü sonuçları açıklayacağız. Milletvekilliği seçimindeki süreç burada da işleyecek. Buna göre cumhurbaşkanlığı seçiminde geçerli oylar 50 milyon 65 bin 80, Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı oy ise 26 milyon 328 bin 42.
Vatan

LGS Sonuçları Açıklanıyor 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının ve yerleştirme kılavuzunun bugün açıklanacağını duyurdu. Yaklaşık 1 milyon öğrencinin katıldığı LGS sonuçlarına göre, 1.367 okuldaki 126 bin 510 kontenjana sınavla girilecek. Bazı özel okullar da, merkezi sınav puanına göre öğrenci alacak. LGS sonucuyla bir okula yerleşemeyen yüzde 90 ise, adrese dayalı olarak evine yakın okullara kaydedilecek. Hiçbirine giremeyen öğrencinin kaydı doğrudan açık liseye yapılacak. MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin'in açıklamasına göre, devlet liseleri için öğrencilerin tercihleri temmuzun ilk haftasından itibaren alınacak.
Hürriyet

Bitlis'te Uzman Çavuş Şehit Oldu 
Bitlis'in Aşağıyolak köyü kırsalında yapılan operasyonda teröristlerin açtığı ilk ateşte Jandarma Uzman Çavuş Cevdet Canördek (26) şehit oldu. Şehidin Adıyaman'da yaşayan ailesine acı haber ulaştı. Mehmet ve Hanım Canördek çiftinin 6 çocuğundan olan şehidin bir yıldır uzman çavuş olarak görev yaptığı öğrenildi. Naaşı, askeri uçakla memleketine getirilen şehidin, bugün toprağa verileceği belirtildi.
Vatan

DÜNYA
Dünyadan Tebrik Ve İşbirliği Mesajları Yağdı 
Dünya liderleri ve uluslararası kuruluşlar, seçimlerin ardından ipi ilk turda göğüsleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti. Erdoğan'ı ilk kutlayan liderler arasında Rusya Devlet Başkanı Putin yer alırken, AB'den temkinli mesajlar geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Erdoğan'ın zaferinin ardından "Beyaz Saray, Türkiye'yi 'demokrasiyi güçlendirecek' adımlar atmaya teşvik ediyor" ifadesini kullandı. Sanders, güçlü bağları teyit için Trump ile Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi ayarlamak üzere çalışıyoruz" dedi.
Hürriyet

İran'da Ekonomik Ayaklanma 
İran'daki ekonomik sorunlar ve döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle büyük protestolar başlarken, ülkede olağanüstü hal çağrısı yapıldı. Başkenti Tahran'da çok sayıda esnaf, ülkedeki ekonomik sorunları protesto etmek için meclis binası önünde gösteri düzenledi. Söz konusu grup, döviz kurundaki artış ve hayat pahalılığını protesto etti. Eylemciler milletvekillerinden "ekonomik sorunların ivedilikle çözülmesini" istedi.
Milliyet

'Henüz Adaylığa Karar Vermedim!' 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 2021'de düzenlenecek olan devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmaya henüz karar vermediğini, aday olup olmamasının, iki etkene bağlı olacağını söyledi. Rus "NTV" kanalına röportaj veren Esad, 2021'de devlet başkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağına ilişkin "Adaylığımı koymak için gerekli etkenlerden ilki benim isteğim, diğeri de Suriye halkının iradesidir. Seçimlere halen üç yılımız var. 2021 yılına kadar Suriye halkı aynı kişiyi seçmeye hazır olacak mı? Şayet olmazlarsa devlet başkanlığının bana ne faydası olur? Hiçbir şey yapamam, başarılı olamam, ülkeme katkı sağlayamam. Böyle bir durumda adaylık için cevabım 'Hayır' olacak. Eğer beni isterlerse, o zaman bunu düşüneceğim. Ama yine de henüz çok erken" dedi.
Milliyet

Gurbetçiler Sokaklara Döküldü 
Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekilliği genel seçiminin sonuçları, Avrupa'da yaşayan Türk kökenli vatandaşları sevince boğdu. Uluslararası haber ajansları, Almanya, Danimarka, Belçika gibi Avrupa ülkelerinde sokaklara çıkarak sevinç gösterilerinde bulunan Türklerin görüntülerini servis etti. İşte yurt dışı oyların ülkelere göre dağılımı. Almanya: Türkiyeli göçmenlerin en yoğun olduğu Almanya'da kayıtlı 1 milyon 443 bin 585 seçmenin yüzde 35,62'si sandığa gitti. Bu ülkede cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 64,97'si Recep Tayyip Erdoğan'a, yüzde 22,5'i Muharrem İnce'ye, yüzde 9,09'u Selahattin Demirtaş'a, yüzde 2,65'i ise Meral Akşener'e gitti. Milletvekili seçimlerinde ise Almanya'nın yüzde 63,5'i Cumhur İttifakı'na, yüzde 54,75'i AK Parti'ye oy verdi. Millet İttifakı yüzde 19,85 oy alırken, CHP'nin oyu yüzde 15,92'de kaldı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,6811-4,6857     
Euro: 5,4805-5,4857
Sterlin: 6,2183-6,2239                                   
Gram Altın: 190,5369-190,7561

Türk Markaları İngiliz Sofrasında 
Bilecik'te kurulu Porland Porselen, ev aksesuarı, mutfak ve banyo sektöründe her yıl ürettiği 4 milyon parçanın yüzde 65'ini ihraç ederken, mutfak ürünlerinde İngiltere pazarının yüzde 7'sine sahip olmayı başardı. Gebze'de 1992 yılında kurulan ve o dönemde yılda 250 bin parça ev ve gastronomi ürünü üreten Porland Porselen Sanayi ve Ticaret AŞ, bugün bin 500 çalışanıyla yılda 4 milyon parça üretime imza atıyor. Şirketin Lojistik Planlama Grup Müdürü Murat Pamukçu, yaptığı açıklamada, firmanın ev aksesuarı, mutfak ve banyo sektöründe ürettiği çelik, döküm, cam, ahşap, porselen gibi ürünlerin yüzde 65'ini 4 kıtada Amerika, Arnavutluk, Azerbaycan, Almanya, Belçika, Brezilya, Çin, Danimarka, Dubai, Etiyopya, Fas, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, Rusya, Tayvan, Mısır, Nijerya, Malta'nın da aralarında bulunduğu 30'un üzerinde ülkeye ihraç ettiğini söyledi.
Hürriyet

Güçlü Türkiye 
24 Haziran seçimlerinde büyük bir zafer kazanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a iş dünyasından tebrik mesajları yağdı. Patronlar, güçlü bir Türkiye için vakit kaybedilmeden yapılması gerekenler hakkında da mesajlar verdi... TÜSİAD: Seçim sonuçları ülkemize hayırlı olsun; şimdi toplumsal uzlaşma içinde reform zamanı. TÜSİAD olarak ülkemizin 21'inci yüzyılda güçlü bir demokrasi, güçlü bir ekonomi ve refah seviyesi yüksek bir toplum olması için her zaman olduğu gibi azim ve kararlılık içinde seferber olacağız. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Önümüzdeki dönemde güven ve istikrarla yeni bir sıçrama yapmak mümkün. Artık ekonomiye, reformlara odaklanarak geleceğin büyük Türkiyesini inşa zamanıdır.
Posta

Meclis'in Ekonomi Kurmayları 
Yeni dönemde Meclis'te partilerin ekonomi kurmayı olarak yerini alacak isimler belli oldu. Enerji Bakanı Berat Albayrak İstanbul'dan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Mersin'den, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Kars'tan, Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu Adana'dan, Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Şanlıurfa'dan, Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci Malatya'dan yeniden milletvekili seçildi. AK Parti'nin ekonomist kökenli bakanlarından Nurettin Canikli ve Fikri Işık da parlamentoya girdi. Geçmiş AK Parti hükümetlerinin ekonomi yönetiminde görev alan bazı eski bakanlar da parlamentoya girmeye hak kazandı. Eski Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Bingöl'den eski Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker Diyarbakır'dan, eski Enerji Bakanı Taner Yıldız Kayseri'den milletvekili oldu.
Posta

Piyasalarda Hareketli Gün 
Piyasalar dün güne Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanması ve seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından gerileyen kurdaki iyimserlikle başladı. Cuma günü 4.66 civarından kapanan dolar/TL seçim sonuçlarının ardından bu sabah 4.5375'e kadar gerilemiş ve TL yüzde 3'e yakın kazançla gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında değer kazanan tek para birimi olmuştu. Ancak sonrasında gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybını da yakalayan kur yönünü yukarı çevirerek 4.7235'e kadar yükseldi. Dolar daha sonra 4.69 - 4.70 lira aralığında seyretti.
Milliyet

Online Tatile 15 Milyar Lira 
Türkiye'de online tatil ve seyahat harcamaları yüzde 47 artarak 14.8 milyar lira oldu. Türkiye'nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com'un, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği'nin (TÜBİSAD) 2017 e-ticaret raporundan derlediği verilere göre, dijital ortamda yapılan tatil ve seyahat harcamaları son 3 yıldır rekor seviyede artıyor. Aylık ziyaretçi sayısı 15 bin ve üzeri olan internet siteleri baz alınarak hazırlanan raporun ilgi çekici bir yönü, tatil ve seyahat harcamaları rekor kırarken, bu hizmeti veren internet sitelerinin sayısının sürekli azalması. 2014 yılında tatil ve seyahat hizmeti satan 234 internet sitesinin yıllık cirosu 5.1 milyar lira iken, 2016'da internet sitesi sayısı 104'e geriledi, ciro 10.1 milyar liraya yükseldi.
Vatan

Crash Test 
Dünya ticaretinde 'Trump' korkusu büyüyor. Avrupa Birliği (AB) ile çelik ve alüminyumla başlayan, AB'nin karşılık vermesiyle büyüyen ticaret savaşı bu kez otomobile sıçradı. ABD Başkanı Donald Trump'ın AB'yi ülkesine yönelik ek gümrük vergisini kaldırmadıkları takdirde Avrupa'dan otomobil ithalatına yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulamakla tehdit etmesi, piyasaları vurdu. Trump'ın geçen hafta Cuma günü Twitter'dan yaptığı çıkış, haftanın ilk işlem gününde Avrupa ve Asya borsalarının kırmızıya dönmesine neden oldu. ABD'ye önemli miktarda ihracat yapan Alman devler Daimler'in hisseleri yaklaşık yüzde 2.5, BMW AG'nin yüzde 1.5, Volkswagen Grubu'nun hisseleri de yüzde 2'den fazla değer kaybetti. Trump'ın korumacı tavrı büyük ihracatçılar Japon Toyota ve Nissan'ı da olumsuz etkiledi.
Vatan

SPOR
Uruguay Farkı 
A Grubu son maçında Uruguay, Rusya'yı farklı mağlup etti. ilk iki maçında şov yapan Rusya seyircisi önünde büyük şok yaşadı. Uruguay'ın golleri Suarez, Cheryshev (kendi kalesine) ve Cavani'den geldi.
Posta

Fener'e Yıldız Yağacak 
Fenerbahçe'de transfer taarruzu başlıyor. Sarı-Lacivertliler'in hedefinde; Barcelona'dan Denis Suarez, Chelsea'den van Ginkel ve Sporting Lizbon ile yollarını ayıran Bas Dost var… Fenerbahçe'de 3 yıllığına teknik direktörlük görevine getirilen Philip Cocu bugün İstanbul'a gelecek. Hollandalı hocanın yarın Ülker Stadı'nda düzenlenecek törenle resmi imzayı atması bekleniyor. Cocu'nun imzasıyla birlikte Sarı-Lacivertli ekiple hareketli günler başlayacak. Transfer taarruzuna geçecek olan Kanarya, yıldızları bir bir kadrosuna katacak.
Posta

UEFA Dosyası Kapanmadı 
Galatasaray'ın UEFA dosyasının hemen kapanmadığı ortaya çıktı. Sarı-kırmızılılar, kabul ettiği şartlar sonrasında Avrupa kupalarından men cezası gelmediğine sevinirken, dün gelen haber moralleri bozdu. UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu (CFCB) Araştırma Birimi'nin Galatasaray ile yaptığı anlaşmanın incelenmesi kararı alındı. UEFA'dan yapılan yazılı açıklamada, CFCB Başkanı Jose Narciso da Cunha Rodrigues'in, Galatasaray ile yapılan anlaşmayı tekrar gözden geçirilmesi için CFCB Yargı Komisyonu'na gönderme kararı aldığı bildirildi. Açıklamada, kararın alınma nedeni ya da incelemenin ne zaman sona ereceği konusunda ise bilgi verilmedi. Ancak CFCB Başkanı'nın anlaşmanın kendisine açıklandığı tarihten itibaren 10 gün içinde anlaşmaya itiraz etme hakkı bulunuyor.
Milliyet

Akdeniz'de Nuray'dan Altın 
Akdeniz Oyunları'nın 4. gününde 8 madalya kazandık. Halterde Nuray Levent (63kg) silkmede 116 kg ile altın, koparmada 95 kg ile gümüş, Celil Erdoğdu (77 kg) koparma ve silkmede bronz madalya aldı. Jimnastikçimiz Ahmet Önder, genel tasnifte bronza uzandı. Badmintonda çiftlerde Serdar Koca-Serhat Salim ile Nazlıcan İnci-Bengisu Erçetin gümüşte kaldı. Yüzücümüz Ekaterina Avramova, 200m sırtüstünde 2.13.43'le 3. oldu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme