27 Haziran 2018 Çarşamba

27.06.2018 Genel Gündem

27.06.2018
TÜRKİYE
Koltuk Sevdasına Tutulanların Partimizde Yeri Yoktur 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin ardından dün ilk kez konuştu ve "Bu seçimin tek kaybedeni AK Parti'dir. Parlamentoda çoğunluğunu kaybetti" dedi. Dokuz ay sonra yerel seçimlerin yapılacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, istifa çağrılarına "Koltuk sevdasına tutulanların partimizde yeri yoktur" yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, dün MYK sonrası özetle şunları söyledi: "CHP örgütlerinin hangi koşullarda bir zoru gerçekleştirdiğini tüm dünyanın ve vicdan sahibi olan herkesin bilmesini isterim. Seçimlerde toplumun üzerindeki ölü toprağını, korku ve sindirmeyi kaldırdılar. Yüreklice davrandılar. Sonuç şu; iktidar partisine 7 puan kaybettirdiler. Sıradan bir başarı değildir."
Hürriyet


İki Stratejik Hedefimiz De Gerçekleşti 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün bir grup gazeteciyle seçim sonuçlarını değerlendirirken "MHP'nin seçimler kapsamında iki stratejisi vardı. Çok şükür iki stratejik hedefimiz de gerçekleşmiştir. Tuzak bozulmuş komplo püskürtülmüştür" dedi. Bahçeli şunları kaydetti: "MHP'nin 24 Haziran kapsamında iki stratejisi vardı. Birinci stratejimiz, partimizin TBMM'de denge ve denetleme görevini ifade edebilmesi amacıyla güçlü bir grup kurmasıydı. İkinci stratejimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesiydi. Çok şükür iki stratejik hedefimiz de gerçekleşmiştir. Tuzak bozulmuş komplo püskürtülmüştür. MHP 24 Haziran seçimlerinden tarihi bir başarıyla ve alnının akıyla çıkmıştır. Dava arkadaşlarımıza, aziz milletimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.
Hürriyet

Genel Başkanlığımda Devam Edeceğiz 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçim sonuçlarını Genel İdare Kurulu'nda (GİK) değerlendirdikten sonra yaptığı açıklamada, partisinin kendi liderliğinde yola devam edeceğini açıkladı. Partinin en yetkili organı olan GİK üyeleri ve yeni milletvekilleriyle toplantıda Akşener'in, kendi istifası da dahil değerlendirmeleri gündeme getirdiği öğrenildi. Akşener, toplantı sonrası özetle şunları söyledi: "Tabloyu değerlendirerek yol haritası çizmelerini talep ettim ve bu buradan çıkacak karara da uyacağımı belirttim. Bu değerlendirme sonucunda, partimizin en yetkili organı olan Genel İdare Kurulumuzun kararı, bütün zor şartlar ve imkânsızlıklar içerisinde alınan bu sonucun, ülkemiz ve milletimizin geleceğe olan umudunu arttıran büyük bir kazanım olduğu yönündedir.
Hürriyet

LGS Sonuçları Nihayet Açıklandı 
Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) sonuçlarının dün açıklanmasıyla öğrenciler, tercih maratonuna girdi. MEB'in yayınladığı kılavuza göre sonuçlar 22 Haziran'da açıklanacaktı. Ancak seçimler nedeniyle sonuçlar, 26 Haziran'a ertelendi. Dün açıklanan LGS sonuçları, www.meb.gov.tr adresinden öğrenilebiliyor. Sonuç sayfasında öğrencilerin merkezi sınav puanları ve Türkiye ve il geneli yüzdelik dilimleri yer alıyor. LGS'ye 1 milyon 9 bin 260 öğrenci başvurdu, bunlardan 971 bin 657'si sınava girdi. Bu öğrenciler, puanlarına göre sınavla öğrenci alan liseleri tercih edebilecek. Özel okullar kayıtlara başladı. Devlet liseleri için tercihler, 2-13 Temmuz'da yapılacak.
Milliyet

İstanbulluların 'Kayısı Kadar Dolu' Paniği 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün kuwetli yağış açıklamasının ardından uzmanlardan gelen 'kayısı büyüklüğünde dolu' uyarısı İstanbullu araç sahiplerini alarma geçirdi. Geçen yıl ceviz büyüklüğünde yağan dolu, araçlara büyük zarar vermişti. Bu nedenle çoğu lüks otomobil satan galericiler, araçların doludan zarar görmemesi için önlemlerini aldı. Kent genelinde kapalı otoparklarda yer kalmadı. Geçen yıl ceviz büyüklüğünde yağan dolu nedeniyle araçları büyük zarar gören İstanbullular, 'aşırı yağış' ve 'kayısı büyüklüğünde dolu' uyarıları üzerine halıdan seccadeye, naylona kadar ne buldularsa araçlarının üstüne örttü. Neyse ki korkulan olmadı.
Milliyet

Mühür Partilere 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) cumhurbaşkanlığı milletvekili seçimlerine ilişkin kesin olmayan sonuçları açıkladı. Milletvekili genel seçimine ilişkin YSK'dan yapılan açıklamada, yurt içi ve yurt dışı toplam oy sonuçlarına göre, 59 milyon 367 bin 469 seçmenin 51 milyon 189 bin 698'i oy kullandı. 188 bin 8 sandığın yüzde yüzü açıldı. Oyların 1 milyon 53 bin 362'si geçersiz sayıldı. Buna göre, AK Parti 20 milyon 980 bin 956 oyla yüzde 41.85'lik oy aldı. CHP toplam 11 milyon 271 bin 240 ile yüzde 22.48 oranında oy aldı. HDP 5 milyon 867 bin 564 oy alarak yüzde 11.70, MHP 5 milyon 466 bin 775 oy ile yüzde 10.90, İYİ Parti 4 milyon 955 bin 994 oy ile yüzde 9.89, Saadet Partisi 668 bin 744 oy ile yüzde 1.33, HÜDA PAR 157 bin 315 oyla yüzde 0.31, Vatan Partisi 117 bin 631 oyla yüzde 0.23'lük oy oranına ulaştı.
Vatan

'CHP'nin Doğal Lideri İnce' 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözücüsü Mahir Ünal, seçimlerde Muharrem İnce'nin gösterdiği performansın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu tartışmalı hale getirdiğini söyledi. Ünal dün TRT Haber'de canlı yayınında şunları söyledi:"Sayın Muharrem İnce'nin kendi partisinin çok üstünde bir oy alması, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun parti liderliğini tartışmalı hale getirmiştir. Çünkü liderler kendi partilerinin üstünde oy alırlar. Bu siyasette değişmez bir kural. Eğer Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olsaydı, partisinin çok üstünde bir oy alsaydı bu, liderliğini tescil eden bir şey olurdu."
Vatan

DÜNYA 

Tahran Gergin 
Tahran'da onlarca esnaf, önceki gün ülkedeki ekonomik sorunları ve İran Riyali'nin düşüşünü protesto etmek için meclis binası önünde gösteri düzenledi. Esnafa polis, gözyaşartıcı gazla müdahale etti. Gösteriyi yapan Tahran'daki Büyük Çarşı esnafının, geleneksel olarak rejime yakın kişiler olması dikkat çeken bir nokta oldu. Büyük Çarşı yönetiminden Abdullah Esfiandari, eylemleri savunurken, protestoların "döviz kurunun yüksekliğine, dövizdeki dalgalanmaya, malların gümrükte takılıp kalmasına" karşı olduğunu söyledi.
Hürriyet

ABD'nin Ortadoğu Planı Devrede 
Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ve büyük tepki çeken ABD'nin, Filistin'in geleceğiyle ilgili girişimleri devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, Ürdün Kralı İkinci Abdullah ile bir araya geldiği Beyaz Saray'da, İsrail-Filistin sorununun çözüme kavuşturmak için üzerinde çalıştıkları planda büyük ilerleme kaydettiklerini söyledi, ancak planı ne zaman açıklayacaklarına ilişkin tarih vermekten kaçındı. Trump, ABD yönetiminin, Ortadoğu barış planıyla ilgili katettiği ilerlemenin, "İran ile 2015'te varılan nükleer anlaşmaya son verilmesiyle" başladığını söyledi.
Milliyet

Ermeni Tasarısı Rafa Kaldırıldı 
İsrail Parlamentosu'nda (Knesset), 1915 olaylarının "Ermeni Soykırımı" olarak tanınmasına yönelik yasa tasarısının dün yapılması planlanan oylaması, hükümetin itirazlarıyla rafa kaldırıldı. Sputnik'in haberine göre muhalefetteki sol eğilimli Meretz partisinden Tamar Zandberg'in hazırladığı Ermeni Soykırımı'nın tanınmasına yönelik yasa tasarısı konusundaki oylama iptal edildi. Knesset geçen ay Zandberg'in tasarısı konusunda oturum ve oylama yapmayı kabul etmişti. Türkiye bu girişime tepki göstermiş ve İsrail'de iktidardaki koalisyon hükümetinden tasarı hakkında destek almaya çalışan Zandberg de oylamanın 24 Haziran seçimlerinden sonra yapılmasını kabul etmişti.
Milliyet

Macron'a 'Papa' Tepkisi 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İtalya ziyareti kapsamında, Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko ile bir araya gelmesi, Fransız laiklerin tepkisine yol açtı. Macron'un ziyaretinde St John Lateran Katedrali'nin 'onursal rahibi' unvanını da kabul etmesi, tepkileri körükledi. Kökeni 15'inci yüzyıla dayanan unvan, Fransız devletiyle Katolik Kilisesi'nin bağlarını güçlendirmek için Fransa liderlerine veriliyordu, ancak Macron'un seleşeri François Mitterand ve François Hollande, ülkelerinin laikliğe verdiği önem nedeniyle bu unvanı kabul etmemişlerdi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 4,6130-4,6165     
Euro: 5,3700-5,3875
Sterlin: 6,0967-6,1117                                  
Gram Altın: 186,5702-186,7723

Savunma Sanayi İthalata Bağımlı 
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) güncellediği Strateji Dökümanı'nda, firmaların hammadede ağırlıklı ithalat bağımlısı oldukları vurgulanırken, alt yüklenicilerle ilgili de kısa vadeli kredilerin yarattığı sıkıntıya dikkat çekildi. SSM, 2018-2022 Savunma Sanayii Sektörel Strateji Dökümanı'nı güncelledi. Güncellenen dökümanda firmalarının giderlerinde en büyük harcama kalemlerinin malzeme ve işçilik olduğu belirtilerek, firmaların hammadede ağırlıklı ithalat bağımlısı oldukları vurgulandı.
Hürriyet

Özel Koruma Bölgelerini Artık Vakıflar İşletecek 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, orman, kıyı ve koylar başta olmak üzere tabiat varlıkları ve doğal sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerini halkın hizmetine açarken, işletmesinde vakıflarla çalışmak için harekete geçti. Bakanlık, ilgili yönetmelikte yaptığı değişiklikle Çeşme, Dalyan, Gökçaada, Bozcaada gibi yerlerdeki koylar ile Tuz Gölü, Van Gölü, Belek, Saros Körfezi, Uzun Göl, Patara, Pamukkale gibi özel çevre koruma bölgelerini çevreye duyarlı vakıflara kiraya verecek.
Hürriyet

Turizmci Rahat Bir Nefes Aldı 
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmesi turizmciyi sevindirdi. Oy kullanmak için tatilini yarıda kesen, erteleyen ya da hafta sonu yapılacak üniversite sınavını bekleyen binlerce vatandaş tatil planlarını artık netleştirdi. Balıkesir Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz, seçimlerin ardından tatil rezervasyonlarının başladığını söyledi. Aydın Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, "Nasıl seçimler öncesi 'Lütfen oyunuzu kullanmak için geri dönün' dediysek şimdi de artık gelebilirsiniz, bekliyoruz" dedi. Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise "Hazırlıkları tamamladık. Yerli turistten Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı için ön rezervasyonlar alınmaya başlandı" dedi.
Posta

Para Sihirbazından TL Tavsiyesi 
Gelişmekte olan ülkelerdeki başarılı yatırım hamleleriyle 'Para Sihirbazı' lakabını kazanan Amerikalı ünlü yatırımcı Mark Mobius, Türk Lirası'nın (TL) ucuz olduğunu belirterek, Türk Lirası varlıkların alınabileceğini ve yatırım yapılabileceğini söyledi. Akbank ve Sabancı Üniversitesi'nin düzenlediği 'Finans Piyasalarının Geleceği' konferansında konuşan Mobius, şöyle dedi: "Türk Lirası çok değer kaybetti. Yatırımcılar beni arıyor. 'Ne yapalım?' diye. Ne güzel ucuz bir para diyorum. Euro'nuz, dolarınız var, varlık alabilir, yatırım yapabilirsiniz diyorum. Paranın ucuz olması her zaman kötü olacak diye bir şey yok. Türkiye'yi çok seviyoruz çünkü gelişmekte olan piyasalardan biri ve inanılmaz hızlı büyüyor. Genç nüfusuyla büyük fırsatlar sunuyor."
Posta

ABD'ye Jet Misilleme 
ABD'nin demir-çelik ve alüminyum ithalatında uyguladığı ek vergilere karşı Amerikan ürünlerinin ithalatında uygulanmasına karar verilen ek gümrük vergisi yürürlüğe girdi. Bakanlar Kurulu'nun kararına göre, ABD'den ithal edilecek otomobillere ek yüzde 60 vergi gelecek. Amerika'dan ithal alkollü içkiler de Türkiye'ye yüzde 70 vergi zammıyla girecek. ABD tarafından 23 Mart 2018'de ulusal güvenlik gerekçesiyle, "Section 232" uygulaması kapsamında demir - çelik ithalatında yüzde 25, alüminyum ithalatında yüzde 10 oranında gümrük vergisi uygulamaya koyulmuştu.
Milliyet

Açlık Sınırı 1.700 Lirayı Geçti 
Türk-İş'in araştırmasına göre, Haziran'da 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 1.714 lira olarak belirlendi. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı da 5 bin 584 lira oldu. Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1.67 oranında arttı. Yılın ilk yarısında fiyatlardaki artış yüzde 6.61 oranında gerçekleşti. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 13.66 oldu. Yıllık ortalama artış oranı yüzde 10.65 olarak hesaplandı.
Vatan

İstanbul Ucuzladı 
Tüm dünyada 40'tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet veren insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer, her yıl gerçekleştirdiği 'Yaşam Maliyeti Araştırması'nın 2018 yılı sonuçlarını açıkladı. Yurt dışındaki çalışanlara ödenecek ücretler konusunda hükümetler ve çok uluslu şirketlere rehberlik eden 'Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması', 5 kıtada 209 şehirde gerçekleştirildi. Her şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giyim, ev eşyası ve eğlence dahil olmak üzere 200'den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerinin ölçüldüğü araştırma sonuçlarına göre, 2018 yılının en pahalı şehri Hong Kong, yaşam maliyeti en düşük şehir ise Taşkent oldu.
Vatan

SPOR
2 Altın 1 Bronz 
İspanya'nın Tarragona kentinde devam eden Akdeniz Oyunları'nın 5. gününde sporcularımız 2 altın ve 1 bronz madalya kazandı. Badmintonda; Neslihan Yiğit ev sahibi ülkeden Beatriz Corrales Ocana'yı 2-0 yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Aliye Demirbağ ise üçüncülük maçında Fransız rakibi Yaelle Clara Hoyaux'yu 2-0 mağlup ederek podyumun üçüncü basamağına çıktı. Jimnastikte de halka dalında İbrahim Çolak altın madalyaya uzandı.
Posta

Arjantin'in Dirilişi 
Arjantin, Nijerya karşısında öldü, öldü dirildi. Messi ile öne geçen Tangocular, Moses'ın penaltı golüyle elenmenin eşiğine geldi. 86'da sahneye çıkan Rojo, Arjantin'i son 16'ya taşıdı, Nijerya'yı evine gönderdi.
Posta

Fenerbahçe Kemer Sıkacak 
Fenerbahçe'de yeni yönetim, finansal tabloları detaylı bir şekilde inceliyor. Beklenenden daha sıkıntılı bir mali durum ile karşı karşıya kalan sarı-lacivertli yönetim, kısa vadede acil olmayan giderlerde kesintiye gidiyor. Üniversite bir yıl ertelenirken, benzer projeler için de aynı kararlar alınmasının söz konusu olduğu belirtildi. Mali tablonun beklenenden kotu görünmesi üzerine harekete geçen sarı-lacivertli yönetim, acil olmayan giderlerde kesintiye gidiyor. Üniversite bir yıl ertelenirken, Fenerbahçe Evleri projesi de ötelenecek.
Milliyet

Ampute Milliler Efsanelere Karşı! 
Avrupa şampiyonu apoletine sahip Ampute Milli Takımımız, başarılı kaleci Fatih Karakuş'un jübile maçında Profesyonel Futbolcular Derneği Efsaneler Karması ile karşılaştı. Riva'da oynanan müsabaka 6-6 sona erdi. ESKİ milli futbolcular Rüştü Reçber, Tuncay Şanlı, Hamit Altıntop, Ahmet Dursun, Serhat Akın, Ogün Temizkanoğlu, Nihat Kahveci, Hasan Kabze, Emre Aşık, Faruk Atalay ve Ümit Karan da mücadelede forma giydi.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme