28 Haziran 2018 Perşembe

28.06.2018 Genel Gündem

28.06.2018
TÜRKİYE
140 Heyecanı 
Seçim ve yeni hükümet sisteminin ardından taşlar yerinden oynayacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kurmaylarıyla çalıştığı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye genel hatlarıyla aktardığı yeni sistemin adımları, yemin töreninin ardından atılacak. Bu arada çıkarılacak kanun hükmünde kararnameler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tüm hatlarıyla ortaya çıkmasını sağlayacak. Burada en merak edilen başlığı, tanımlanan yeni görevlere kimlerin getirileceği oluşturuyor. AK Parti'de milletvekili seçilen veya liste dışı kalan tüm isimlerin gözleri, devleti ve partiyi yönetecek ilk 140 makama çevrildi. Yeni yapıda 'Cumhurbaşkanlığı kabinesi' olarak adlandırılan 16 kişi, en az üç cumhurbaşkanı yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı'nda yer alan 9 kurulun başkanı, 4 ofis başkanı, TBMM başkanı ve başkan vekilleri, grup başkanı, grup başkanvekilleri ve bakan yardımcılarının kimler olacağı merak ediliyor. Bu kadrolara partinin eylül ayına kadar yapması gereken büyük kongresinin ardından belirlenecek 51 kişilik MKYK ile 16 genel başkan yardımcısı da katıldığında, toplam 140 kişilik büyük bir yönetim kadrosu yeniden belirlenecek. Ayrıca cumhurbaşkanıyla gelip gitmesi öngörülen büyükelçi, vali ve genel müdür düzeyindeki 500 bürokrat da hesaba katıldığında, 700 kişilik dev bir kadro yeniden
Hürriyet 

Ohal Kalkınca Ne Değişecek 
Ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, OHAL İnceleme Komisyonu dahil OHAL kanun hükmünde kararnameleriyle (KHK) düzenlenen konuların, yeniden yasayla düzenlenmesi gerektiğini aksi halde işlevsiz kalacağını savundu. Şen, OHAL'in kaldırılmasıyla gözaltı süresinin uzatılması ve avukatlara getirilen kısıtlamaların kaldırılacağını, ancak adli kontrol ve İçişleri Bakanlığı'nca getirilen pasaport tahditlerinin devam edeceğini söyledi.
Hürriyet

Muharrem İnce Değerimizdir 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan olağanüstü kurultay tartışmaları ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin yeni genel başkan olması yönündeki taleplere ilişkin net mesajlar verdi. Kılıçdaroğlu, "Herkes bilsin. Muharrem İnce bizim bir değerimizdir, sonuna kadar kucaklıyoruz. Bizde ayrılık gayrılık yok, biz dava adamıyız. Kim bizimle yürümek istiyorsa, yürüyeceğiz" dedi. 24 Haziran'da oy oranını düşürerek çıkan CHP'de, Kılıçdaroğlu'na yönelik, "istifa" çağrıları ve olağanüstü kurultay talepleri sürüyor. Önceki gün yaptığı açıklamada, istifa beklentilerine kapıyı kapatan ve görevine devam edeceği mesajını veren Kılıçdaroğlu'ndan dün yeni bir hamle geldi.
Milliyet

Albaylar Mercek Altında 
Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ), 46 yıl aradan sonra bu yıl Başbakan yerine Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında toplanması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne uyumlu hale getirilecek yeni yapısı içinde ağustosta toplanacak şurada, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları konusunda bir kararın alınması beklenmiyor. Ordudaki terfilerin değerlendirileceği toplantı öncesinde, ordu içindeki bütün albaylar mercek altına alındı. Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde başkanlıkların ilk sırasında yer aldı. 1972'den itibaren YAŞ toplantıları; Başbakan'ın başkanlığında, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı, kuvvet komutanları ve ordu içindeki bütün orgeneral ve oramirallerin katılımı ile Genelkurmay karargâhında yapılıyordu. YAŞ'ın sekreteryasını da Genelkurmay 2. Başkanı yürütüyordu. Ancak 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından toplantı yeri olarak Çankaya Köşkü belirlenmişti.
Milliyet

Ab'nin Yüzlülüğü! 
Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi'nin 26 Haziran'da gerçekleştirilen toplantısında alınan kararlara tepki gösterdi. Bakanlığın açıklamasında AB'nin Türkiye'ye karşı önyargılı ve hakkaniyetle bağdaşmayan tutumunun bir kez daha görüldüğü dile getirilerek şöyle denildi: Söz konusu kararlarda, ülkemizin adaylık statüsüne halel getirilmemekle birlikte, 'AB Genişlemesi' bahsinde katılım sürecimizin devamının anlamsız bir sebep-sonuç ilişkisi içinde yeni koşullara bağlanmasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Öte yandan, hem ülkemizin hem de AB'nin çıkarlarına hizmet edecek olan Gümrük Birliği güncellemesinin de şartlara bağlanmasını anlamak mümkün değildir. AB'nin, Türkiye'ye adil ve dürüst davranmadığı bir kez daha görülmüştür. AB'nin sözkonusu tutumuna rağmen süreçten uzaklaşanın ülkemiz olduğunu ileri sürmek iki yüzlülük ve tutarsızlıktır."
Vatan

DÜNYA 
Brüksel'e Göre Anahtar Türkiye'de 
Seçimlerin ardından Brüksel'de, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin yeni dönemde nasıl şekilleneceği tartışılıyor. AB, kendisinden uzaklaştığını düşündüğü Türkiye'ye kapıları tamamen kapatma niyetinde olmadığını hissettirirken Ankara'nın olumsuz eğilimi tersine çevirme yönünde adım atmasını bekliyor. AB, Türkiye'nin katılım müzakerelerinin efektif olarak durma noktasına geldiği görüşünde. Hukukun üstünlüğü, insan hakları ve demokrasi alanında mevcut olumsuzlukların giderilmesi yönünde adım atılmaması ve eğilimin tersine çevrilmemesi halinde müzakere sürecinde kıpırdanma yaşanması söz konusu değil. Aynı durum gümrük birliğinin yenilenmesi için de geçerli. AB, ortak çıkar alanlarında yakın işbirliğinin sürdürülmesinden yana. Göç, terörle mücadele, enerji, ulaştırma, ekonomi ve ticaret AB'nin öncelik verdiği alanlar.
Hürriyet

Rezak'ın Evindekiler 5 Haftada Hesaplandı!  
Malezya'nın eski başbakanı Necip Rezak'a ilişkin geçen ay başlatılan yolsuzluk davası kapsamında konutlarına düzenlenen baskınlarda ele geçirilen para, lüks eşya, çanta ve takıların değerinin tam beş hafta süren hesaplamalar sonucunda tamamlandığı bildirildi. Rezak'ın evinden çıkan değerli eşyaların toplam değerinin 273 milyon doları bulduğu bildirilirken, Ticari Suçlarla Mücadele Birimi Başkanı Amar Singh, baskını, "Malezya tarihinde bugüne dek görülenlerin en büyüğü" diye niteledi. Singh, söz konusu eşyaların değerinin hesaplanması için 22 Merkez Bankası memurunun 6 para sayma makinesiyle üç gün boyunca çalıştığını ifade ederken, 3 ekip halinde çalışan 150 kişinin, ele geçirilen kıymetli eşyaları incelemeye devam ettiğini ve eşya bedellerinin artabileceğini vurguladı.
Milliyet

Göçmen Politikası Mahkemelik 
ABD'de Başkan Donald Trump'ın göçmenlere karşı tartışmalı "sıfır tolerans" politikasına yönelik eleştiriler artarken, konuyla ilgili yeni bir hukuki adım atıldı. ABD'de 17 eyalet, ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin çocuklarını ailelerinden ayıran tartışmalı göçmen politikası nedeniyle Trump yönetimine dava açtı. New York, California ve Washington başta olmak üzere 17 eyalette başsavcılar, Başkan Donald Trump'ın "yasa dışı ve acımasız" göçmen politikası nedeniyle ABD yönetimini mahkemeye verdi. Seattle Bölge Mahkemesine sunulan 128 sayfalık dava dosyasında, Trump'ın göçmen politikasının ABD Anayasası'ndaki eşit hak, federal iltica ve statü haklarını ihlal ettiği savunuldu. New York Başsavcısı Barbara Underwood, yazılı bir açıklama yaparak, "Çocukları ebeveynlerinden ayırmak insanlık dışı, vicdansızca ve yasa dışıdır. Biz de bunu durdurmak için dava açıyoruz. Trump yönetimi çocukları ebeveynlerinden ayırarak ve onları yüzlerce kilometre uzağa göndererek bu çocuklarda çok büyük bir travmaya neden oldu. Bizim ülkemiz bu değil. Trump yönetiminin anayasayı ve haklarımızı baltalamasına seyirci kalmayacağız" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Ukrayna'nın 'Ölüm Taburu' 
Rus basını, Ukrayna gizli servisinin, Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'nun talimatıyla bir 'ölüm taburu' kurduğunu öne sürdü. Sputnik internet sitesine konuşan Ukraynalı eski askeri eğitmen Sergei Sanovskiy, Kiev yönetiminin 'ölüm tugayı'nı Rusya yanlılarını ve muhalif isimleri ortadan kaldırmakta kullandığını öne sürdü. Azov Taburu'na bağlı eğitim kampının eski müdür yardımcısı olan Sanovskiy, söz konusu ölüm taburunun başına geçmesi yönünde teklif aldığını, teklifi reddetmesinin ardından aldığı ölüm tehditleri nedeniyle Myanmar'a kaçtığını belirtti. Ölüm timine girmesi için defalarca gözaltında işkenceye maruz bırakılan Sanovskiy, kazaya kurban gittiği ya da intihar ettiği söylenen pek çok muhalifin, bahsi geçen tabur tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Halen eşiyle birlikte Myanmar'da bulunan Sanovskiy, İsveç'e yaptığı sığınma başvurusunun sonuçlanmasını beklediğini sözlerine ekledi.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,3580-5, 3604
Sterlin: 6,0739-6,0774
Gram Altın: 186,3265-186,4821
İhracata Yenı Bir Hıkaye Gerek 
2001-2008 yılları arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlığı yapan Oğuz Satıcı, cumartesi günü yapılacak TİM seçimlerinde tekrar aday olduğunu açıkladı. "Yeni Türkiye'nin yeni bir ihracat hikayesine ihtiyacı var" diyen Satıcı, "2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefi için 3 önemli hedefim var. Bürokrasiyi azaltacağız, girişimci sayısını arttıracağız ve tüm pazarlara ayak basacağız" diye konuştu. Satıcı, ayrıca "TİM olarak bir aileyiz ve bu aileye yakışır bir seçim gerçekleşecektir" mesajı verdi.
Hürriyet

Mıamı, Türk Çeliği İstiyor 
ABD Başkanı Donald Trump, çelik ve alüminyum ithalatına yönelik kısıtlamaları devreye almasına rağmen Amerika'daki birçok konut projesinde hâlâ Türk çeliği tercih ediliyor. Özellikle Miami gibi rezidans projelerinin ağırlıklı olduğu bölgelere ihracatın sürdüğünü anlatan Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, "İlk 5 ayda Amerika'ya ihracatımız yüzde 40 civarında düşmüştü. Biz de buradaki düşüşü Kanada ve Güney Amerika pazarı ile telafi etmeyi başardık. Amerika 1 Haziran'dan itibaren vergi muafiyeti uyguladığı ülkelere de ek vergi getirince Amerikalı ithalatçılar tekrar Türk üreticilerine yöneldi. Türk çeliğinin pahalı olduğu dönemde bile Amerika'daki dev rezidans projelerinde Türk çeliğine talep düşmedi" dedi.
Hürriyet

Türkiye Enerjide Üst Lige Çıkıyor 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomide çok boyutlu dönüşümün yol haritasını hazırladık. Enerji de bu alanların başında geliyor. Enerjide Türkiye'yi bir üst lige çıkaracak teknoloji ve verimlilik odaklı bir altyapının temellerini attık" dedi. Albayrak, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi'nin finansman anlaşması imza töreninde konuştu. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nin yeni fazları için Dünya Bankası ve Asya Altyapı ve Yatırım Bankası ile toplamda 1.2 milyar dolarlık finansman anlaşmasına imza atıldığını kaydeden Albayrak, "Hem geri ödeme koşulları ve uygun maliyeti hem de düşük faizi ile Türkiye için önemli bir finansman kaynağı olacak. Geçen yıl 550 milyon metreküplük ilk fazı devreye aldık. 2023'ten önce 5.4 milyar metreküplük kapasiteye ulaşacağız.
Milliyet

Suriye'den Patates Geldi Fiyatlar 2 Liraya Geriledi 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin Suriye'de operasyon gerçekleştirdiği bölgeden patates getirildiğini belirterek, "Bunun sonucu olarak da şu anda pazarda fiyatların 2 lira civarına geldiğini görüyoruz" diye konuştu. Zeybekci, dün bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, "Üreticinin tarladaki ürünü 1.5 lira civarındayken markette bunun 7-8 lira olması aradaki tefecinin, spekülatörün işi. Bununla mücadeleyle ilgili iki yöntemimiz var. Bir bu spekülasyonla ilgili iç hukuk yöntemlerimizi ve sistemimizi çalıştırmak. İki, çok daha hızlı ve kesin çalışan aradaki o marjı yok eden diğer alternatifi yani ithalat mekanizmasını çalıştırmak" dedi. Zeybekci, Suriye'den toplam ihtiyacın yüzde 1'ine denk 4 bin ton patates getirildiğini belirterek, "Gittiğim halk pazarında patatesin fiyatı 2 lira civarında, istediğimiz noktaya geldi. İthalata sıcak bakmıyoruz ama içeride spekülatör ve tefecinin hem üreticiyi, hem de tüketiciyi zorlayarak, mağdur ederek atacağı adımlara karşı da kararlı bir şekilde duruşumuz olacaktır" dedi. Zeybekci, nohut rekoltesinin bu yıl yaklaşık yüzde 20 artacağını dile getirdi.
Milliyet
 
3'üncü Havalimanı İçin 1 Milyar $ Kredi Alıyor 
Türk Hava Yolları'nın (THY), İstanbul 3'üncü Havalimanı'na taşınması kapsamında yapacağı yatırımlarda kullanılmak üzere 800 milyon dolar ile 1 milyar dolar arası kredi için 12-13 yerli ve yabancı bankayla imza aşamasında olduğu bildirildi. Anlaşmanın Temmuz'da sonuçlanması bekleniyor. Finansman sağlayacak bankalar arasında 5 yerli banka ve ICBC'nin de dahil olduğu Çinli bankalar bulunuyor. İş Bankası, Yapı Kredi, Alternatifbank, Ziraat Katılım finansman sağlayacak yerli bankalar arasında
Vatan

SPOR 
Kim Gitsin! 
Transferde kaynak arayışı içinde olan Beşiktaş tüm planlarını Quaresma- Pepe-Vida üçlüsü üzerine kurmaya başladı. Bu oyuncuların Dünya Kupası'nda gösterdiği performans nedeniyle umutlanan siyah-beyazlı yönetimin ciddi bir teklif gelmesi halinde Vida, Quaresma ve Pepe ile yollarını ayırabileceği iddia edildi. Vida'nın daha genç olması nedeniyle satış konusunda önceliği 35 yaşındaki Pepe'den yana kullanmak isteyen yöneticiler son kararı oyunculara bırakacak. Siyah-beyazlılar takımda kalmak istemeleri durumunda üç oyuncuyu da kadrosunda tutacak.
Milliyet

Değişim Zamanı 
Fenerbahçe, dün akşam saatlerinde İstanbul'a gelen Phillip Cocu ile üç yıllık sözleşme imzaladı. Sabah saatlerinde eski kulübü PSV Eindhoven ile vedalaşan Hollandalı teknik adam, daha sonra uçağa binerek saat 16.30 sıralarında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na ulaştı. Cocu'yu havalimanında kulüp yetkilileri çiçeklerle karşılarken, daha sonra araçla havalimanından ayrıldı. Phillip Cocu saat 18.30'da ise Ülker Stadyumu'nda düzenlenen tören ile kendisini üç yıllığına Fenerbahçe'ye bağlayan sözleşmeye imza attı. Hollandalı çalıştırıcı Fenerbahçe'de olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti, "Çok çalışacağız, bir bütün halinde olmamız gerekiyor. Çok istekliyim. Yarın (bugün) ilk kez antrenmana çıkacağım. Oyuncularımı burada tanımaya başlayacağım" dedi.
Milliyet
 
Samba Gecesi 
2018 Dünya Kupası E Grubu'nda Brezilya, Sırbistan'ı 2-0 yenerek liderliği alarak bir üst tura çıktı. Kosta Rika maçında uzatma dakikalarında geri dönüş yaparak ayağa kalkan Brezilya, klasik 4-3- 3'ü, Neymar-Gabriel Jesus- Coutinho gibi hareketli adamlarıyla Sırbistan önünde yine favoriydi. Ancak kupanın iyi kadrolarından birine sahip Sırbistan, Milinkovic-Savic'in orta sahadaki liderliği ve teknik patron Krstajic'in 4-2-3-1 sistemiyle iddialıydı. Dengede giden karşılaşmada iki takım da temkinli kaldı. 25'de topu taşıyan Neymar, Gabriel Jesus ile girdiği verkaç sonrası sol çaprazdan vurdu , kaleci Stojkovic çeldi.
Milliyet

Tarihi Fiyasko 
2018 Dünya Kupası F Grubu son karşılaşmasında Almanya, Güney Kore'ye 2-0 yenildi, 1938 yılından sonra ilk kez grup aşamalarında kupaya veda etti. Son şampiyon Panzerler, Güney Kore maçına yine de takviyelerle girdi. Konfederasyon Kupası'nın yıldızı Goretzka ilk 11'e girerken, Mesut Özil de geri döndü. Klasik 4-2-3-1'de Goretzka- Mesut ikilisi takımın beyni oldu. Favori bir rakibe karşı zor bir güne çıkan Güney Kore de Heung Min Son'un hücumdaki liderliğiyle 4-4-2'ye yakın bir sistem tercih etti.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme