29 Haziran 2018 Cuma

29.06.2018 Genel Gündem

29.06.2018
TÜRKİYE
Öso, Menbiç'te Talimat Bekliyor 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları, Menbiç'i terör örgütü YPG/ PKK'dan arındırma faaliyetleri çerçevesinde ilçede altıncı devriye görevini tamamladı. Menbiç'e girme hazırlığı yapan ÖSO güçleriyse TSK'dan gelecek talimatı bekliyor. Terör örgütü YPG/PKK, Halep iline bağlı Menbiç ilçesini Ağustos 2016'da ABD'nin desteğiyle terör örgütü DEAŞ'tan alarak işgal etmişti. Suriye'nin Halep kentine bağlı Menbiç ilçesinde güvenlik ve istikrarın sağlanması için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo 4 Haziran'da görüşerek izlenecek yol haritasında mutabık kaldıklarını açıklamışlardı. Bu çerçevede TSK ile ABD askerleri, Fırat Kalkanı Harekatı hattında yer alan Cerablus-Menbiç arasında çalışmalara başladı, koordineli bir şekilde de devriye faaliyetlerini sürdürüyor.
Milliyet


Kabine Yeminden Sonra Açıklanacak 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekillerinin yemin ettiği 8 Temmuz'da Meclis'te yemin edeceğini ardından da yeni kabineye açıklayacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığında oluşturulacak kurullara dair de bilgi veren Kalın, "Bunların yapıları esnek olacak. Sayıları 3, 5, 7 ve daha fazla olabilir. Şu anda sayıları dokuz ama Cumhurbaşkanı geçici, süreli kurullar da kurabilir. Başkanlıklarını Cumhurbaşkanı yapacak" dedi. Kalın, Bloomberg'e Erdoğan'ın yemin süreci ve Cumhurbaşkanlığı'ndaki yeni yapılanmaya dair açıklamalarda bulundu. Kalın, YSK'nın kesin sonuçlarının 5 Temmuz'da açıklanmasından sonra 8 Temmuz'da Meclis toplanacağını da hatırlatarak, "Milletvekilleri yemin edecek. Ardından Cumhurbaşkanımız yemin edecek ve sonra da yeni kabineyi açıklayacak. Cumhurbaşkanımız farklı kişilerin bilgi birikiminden istifade etmek ister. Bakanları dışarıdan atamayı değerlendirdiğini zaten ifade etti ama şu anda bir sayı vermem mümkün değil tabii" diye konuştu.
Milliyet

İstifa İsteyen Vekile İhraç! 
24 Haziran'da alınan sonucu eleştiren ve "İktidar olamamışsanız bunun bedelinin bir karşılığı olması lazım" diyen CHP Elazığ milletvekili Gürsel Erol, partiden kesin istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi. Karar, dünü Parti Meclisi'nde oy çokluğuyla alındı. 2015 seçimlerinde Meclis'e Tunceli milletvekili olarak giren Erol, 24 Haziran seçimlerinde CHP'nin 41 yıldır milletvekili çıkaramadığı Elazığ'dan aday gösterilmiş ve buradan da seçilmeyi başarmıştı. Erol, seçim sonuçlarına ilişkin CHP yönetimini hedef alan açıklamalar yapmış ve Kılıçdaroğlu'nu istifaya çağırmıştı. CHP'nin dünkü PM toplantısında Erol'un ihraç talebiyle disipline sevk edilmesi kararı alındı. Gürsel Erol, CHP PM tarafından 24'e karşı 36 üyenin oyu ile tedbirli olarak "kesin ihraç" talebiyle YDK'ya sevk edildi. CHP PM üyeleri Erdal Aksünger, Eren Erdem ve Necati Yılmaz da Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı yapmıştı ancak bu isimler için bir disiplin süreci işletilmedi. CHP Tüzüğü'nde kesin çıkarma gerektiren parti suçlarında, "Partinin temel ilkelerine aykırı siyasal çalışmalara ve eylemlere katkıda bulunmak" maddesi bulunuyor. Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısının ardından MYK üyelerini toplantıya çağırdı.
Vatan

Türkıye'ye Yeni Nato Görevleri 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran'da yeniden seçilmesinin ardından –yurtdışında katılacağı ilk uluslararası toplantı, 11-12 Temmuz tarihlerinde Brüksel'de yapılacak NATO zirvesi olacak. NATO zirvesi kamuoyunun dikkatine ABD Başkanı Donald Trump'ın 26 Haziran'da Erdoğan'a açtığı tebrik telefonu sırasında, orada görüşmek üzere randevu vermesiyle gelmişti. Diplomatik kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, bu görüşme yalnızca Türkiye ve ABD arasındaki mevcut sorunların görüşülmesi için değil, Türkiye'nin NATO'daki mevcut sorumluluklarına ek olarak üstlenmesi beklenen yeni roller için de önem taşıyor.
Hürriyet

Yaş'ta İlk Başkanlık 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uyarınca Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) terfi, temdit ve emekliliklerin görüşüldüğü Yüksek Askeri Şûra'ya (YAŞ) artık Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlık edecek. Yeni sistemde Başbakanlık olmadığı için geçmiş yıllarda Başbakan'ın başkanlık ettiği YAŞ, artık Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak. Önceki yıllarda olduğu gibi ağustosun ilk haftası toplanması beklenen YAŞ'ın yapısı kanun hükmünde kararnameyle değiştirilmişti. Buna göre Erdoğan'ın başkanlığındaki YAŞ, Genelkurmay Başkanı, Adalet, Dışişleri, İçişleri ve Milli Savunma Bakanları ile kuvvet komutanlarının katılımıyla toplanacak.
Hürriyet

DÜNYA 
Türkiye'nin Hakkını Vermeliyiz 
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, "Türkiye'yi eleştirebilirsiniz ama Türkiye sığınmacılar için mükemmel işler yaptı" ifadesini kullandı. Merkel, dün başlayan Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'ne gitmeden önce Federal Meclis'te hükümet adına yaptığı konuşmada, sığınmacı politikasındaki ihtilafların, AB'nin bir arada durmasını tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.
Milliyet

Büyük Buluşma Helsinki'de 
ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin nihayet buluşuyor. Trump ile Putin'in, 16 Temmuz'da Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bir araya geleceği bildirildi. Putin'in önceki gün Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'la yaptığı görüşme sonrasında Kremlin, iki liderin Helsinki'de bir araya geleceğini duyurdu. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da, liderlerin görüşmede ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerinin yanı sıra ulusal güvelik konularını ele alacağı belirtildi. Görüşmenin 11-12 Temmuz'daki NATO zirvesinden sonra gerçekleşmesi dikkat çekiyor. Zira Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenecek NATO zirvesinin oldukça hararetli geçmesi bekleniyor.
Milliyet

İtalya, Ab Kararlarını Bloke Etti 
İtalya, AB Liderler Zirvesi'nde alınacak tüm kararları bloke ederek, 28 üye ülkenin ortak yayımlayacağı sonuç bildirgesine "geçici" olarak engel oldu. AB Konseyi'nden yapılan açıklamada, "Bir üye ülkenin alınması beklenen tüm kararları bloke etmesi nedeniyle 'şu aşamada' bir sonuç alınamadı" ifadelerine yer verildi. Edinilen bilgiye göre, söz konusu ülkenin sığınmacılar konusunda arzu ettiği biçimde kararlar alınmasını bekleyen İtalya olduğu öğrenildi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in zirvede alınan kararları açıklayacağı basın toplantısı da bu nedenle iptal edildi. Söz konusu basın toplantısının bugün yapılması bekleniyor. Birlik üyesi 28 ülke lideri, sığınmacılar, ABD ile ilişkiler, savunma ve güvenlik iş birliği, Brexit ve ekonomi gibi konuları görüşmek için Brüksel'de bir araya gelmişti.
Vatan

Kimyasal Yetkiye Rusya'dan Tepki 
Son yıllarda Suriye'deki kimyasal saldırılarla ilgili raporlarıyla uluslararası arenada adından söz ettiren Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) görev tanımında önceki gün yapılan değişiklik yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Bir bölgede kimyasal silah saldırısı olup olmadığını tespit etme yetkisine sahip olan OPCW'ye bu saldırıyı kimin yaptığını bulma yetkisi de verildi. Suriye'deki durumla yakından ilgili olan bu gelişmeye Rusya'dan dün tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, yeni kurulan mekanizmanın meşruiyetini tanımadıklarını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise "İngiltere ve diğer ülkelerin yaptığı siyasi manipülasyonlar, açık şantaj ve verdiği doğrudan rüşvet sonucunda tiksindirici karar tasarısı kabul edildi" dedi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,3281-5,3311
Sterlin: 6,0001-6,0053
Gram Altın: 183,7847-184,0249

Tanap'ta Her Gaza Yer Var 
TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın vanasını açtığı dev doğalgaz projesi ile ilgili Milliyet'e açıklamalarda bulundu. Projenin İran ve Rusya'dan arz kesintilerinin karşılanmasında hayati rol oynayacağını belirten Düzyol, hat kapsamında Azeri gazı dışında Türkmenistan, Irak ve Doğu Akdeniz gazının önce Türkiye'ye ardından Avrupa'ya taşınabileceğini kaydetti.
Milliyet

İhrac Atı Zıplattı Yeni Göreve Hazır 
Görevini 30 Haziran'da bırakacak olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bundan sonraki dönemde hükümette herhangi bir görev alma konusunun şu anda gündemde olmadığını ancak bir teklif gelmesi durumunda, topluma faydalı olacağını düşünüyorsa kabul edebileceğini söyledi. Büyükekşi, basına veda yemeğinde gazetecilerin TİM başkanlığının ardından yeni dönemde kendisine, 'kabinede bir koltuk sahibi olup olmayacağı' sorusuna, "Emekli olmayı düşünmüyorum; ben işadamıyım, kendi işimin başına dönmeyi düşünüyorum. Politikayı hiç düşünmedim" şeklinde yanıt verirken, Ankara'dan şu ana kadar bir teklif gelmediğini söyledi.
Milliyet

Aldın Aldın! 
Konut almak isteyenlerin tarihi fırsattan yararlanabilmesi için 2 günü kaldı. Konut sektöründe faizi yüzde 0.98'e, peşinatı yüzde 5'e düşüren ve fiyatlarda yüzde 20 indirim sağlayan kampanya 30 Haziran Cumartesi günü yani yarın sona eriyor. Konut sektöründe kampanyaların fitilini ateşleyen kamu bankaları olmuştu. 500 bin liraya kadar olan 120 aylık konut kredisinin faizlerini 11 Mayıs'ta yüzde 1.25'li seviyelerden yüzde 0.98'e çeken kamu bankaları da bu kampanyayı bitiriyor. Hatta VakıfBank, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım yüzde 0.98'li faiz oranlarından kredi vermeyi geçtiğimiz hafta içinde sonlandırdı. VakıfBank, 120 aylık kredilerde faizi yüzde 1.51'e çekmiş durumda.
Vatan

En Kırılganlardan Biri Türkiye 
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'yi dolarda güçlenme karşısında en kırılgan gelişen ülkeler arasına gösterdi. Moody's, Nisan ortasından bu yana dolarda devam eden yükselişin gelişen ülkelerde büyük kur düşüşüne ve rezerv erimesine neden olduğunu belirterek, dış finansman ihtiyacı yüksek ülkelerin not riskinin yükseldiğini bildirdi. Moody's'in 40 gelişen ülkeyi değerlendirdiği raporunda Türkiye, Arjantin, Gana, Moğolistan, Pakistan, Sri Lanka ve Zambia ile birlikte en kırılgan ülkeler arasında sıralandı.
Vatan

İtalyanlar 'Yavuz Sultan' Hisselerini Satıyor 
İtalyan Astaldi'nin, Türk ortağı IC İçtaş ile birlikte 2012'de işletme hakkını aldığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki yüzde 33 hissesini devretmek üzere olduğu belirtildi. Astaldi Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Astaldi, "Görüşmeler ileri aşamada" derken, köprüdeki hisselerin değerinin 350 milyon Euro olduğunu da belirtti. İtalyan gazetesi Il Messaggero'nun haberine göre, Astaldi Grubu, 3'üncü köprü için yakında teklif alacaklarını belirtti. Hissedarlar toplantısında konuşan Paolo Astaldi, Yavuz Sultan Köprüsü'ndeki hisse payının değerinin 350 milyon Euro olduğunu belirtti. Astaldi, toplantıda "Bu tür işlemler her zaman karmaşıktır. Zamana ihtiyaç duyuluyor ve Türkiye'nin seçim atmosferinden yeni çıktı" dedi.
Hürriyet

Türk İnşaat Sektörü Dünyaya Onunla Açıldı 
Ünlü iş insanı ENKA Holding kurucusu ve ENKA Holding Onursal Başkanı Şarık Tara dün 88 yaşında çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti... Şarık Tara, 'suyun öte yanından' gelenlerdendi... Soyadları Karadağ'daki Tara Dağı ve Tara Nehri'nden geliyordu. 1930'da Makedonya'nın başkenti Üsküp'te doğmuş, daha 12 yaşındayken, ailesi onu 2. Dünya Savaşı'ndan kaçırarak, Bulgar pasaportuyla İstanbul'daki dayısının yanına göndermişti. Ailenin diğer bireyleriyle ancak iki yıl sonra İstanbul'da buluşabilecekti. Ancak her göç gibi bu göçün de bedeli vardı. Hayata tutunmak için annesinin Kapalıçarşı'da satılan aile yadigarı mücevherleri ve ipek halıları gibi. Şarık Bey bu yolculuğun, bu göçün ruhunda açtığı yarayı 'birdenbire varlıktan adeta yokluğa yuvarlandım' diye tanımlayacaktı.
Hürriyet

SPOR 
Devler Geri Döndü 
A Milli Basketbol Takımımız, Dünya Kupası elemelerindeki 5. maçında Ankara'da konuk ettiği Ukrayna'yı 80-66 devirmeyi başardı, 3. galibiyetine ulaştı. Özlemişiz Milli Takımımız'ın son dakikaları alkışlarla tamamlamasını, sergilediği mücadeleyi skora da yansıtmasını. Hep istiyorduk ya, kritik anlarda sahne almasına ihtiyaç duyduğumu oyuncularımızın olmasını NBA yıldızlarımız Cedi Osman ile Furkan Korkmaz, yeni devşirmemiz Wilbekin, bu sorumluluğu rahatlıkla alabileceklerini ispatladı. İlk çeyreği 13 sayı geride bitirmişken, 2. çeyrekte bu üçlünün attığı toplam 32 sayı Ay-yıldızlı ekibimizi öne taşıdı.
Milliyet

Lider Selamı 
2018 Dünya Kupası G Grubu son maçında Belçika, İngiltere'yi 1-0 yendi, 3'te 3 yaparak 9 puanla liderliği elde etti. Bu sonuçla beraber son 16 turunda Belçika ile Japonya, Kolombiya ile de İngiltere eşleşti. 6. dakikada Belçika gole yaklaştı. Chadli'nin pasıyla topla buluşan Tielemans, ceza sahası dışında, kaleyi sağ çaprazdan gördüğü pozisyonda çok sert vurdu, kaleci Pickford topu çift yumrukla uzaklaştırdı. 9. dakikada Belçika yine etkili geldi. Sağ kanattan ceza sahasına giren Dendoncker'in arka direğe kaldırdığı topu Fellaini kafa ile altıpas içine indirdi. Batshuayi topa ayak koydu, kaleci Pickford'un kontrol edemediği topu Cahill çizgi üzerinden kayarak uzaklaştırdı.
Milliyet

Kalite Yetmez Takım Olmalıyız 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu ve Sportif Direktör Damien Comolli antrenman öncesi ilk iş olarak futbolcularla tanıştı. Hollandalı hoca tek tek ellerini sıktığı sarı-lacivertli oyuncularla kısa süre sohbet etti. Deneyimli çalıştırıcı sahada gerçekleştirdiği ilk toplantıda "takım" olmanın önemine dikkat çekti. Hedeflere ulaşmak için birlikte hareket etmek zorunda olduklarının altını çizen Phillip Cocu, "Başarılı olmak için bireysel olarak değil, takım halinde hareket etmeliyiz. Tabii ki çok kolay olmayacak ama zamanla ve birbirimize destek olarak başarıya ulaşabiliriz. Sizin maçlarınızı izledim. Kalitelisiniz ama kalite takım için kullanıldığında bir anlam ifade eder" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme