30 Haziran 2018 Cumartesi

30.06.2018 Genel Gündem

TÜRKİYE
Terörü Yok Edeceğiz Ki Milletimiz Huzur Bulsun 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önümüzdeki dönemde de en büyük mücadelenin terörle olacağını belirterek, "Terörü ayaklarımızın altına alarak yok edeceğiz ki milletimiz huzur bulsun" dedi. Erdoğan dün Sahil Güvenlik Akademisi Camisi'nin açılışında, "Komandolarımızı, özel kuvvetlerimizi ne kadar arttırırsak terörle mücadelede de başarımız o kadar artacaktır" dedi ve şöyle devam etti: "KIM ki bu dünyada bir mescit inşa eder, Allah da cennette onun için bir köşk inşa eder. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Özellikle siz sevgili öğrencilerimize gerek Sahil Güvenlik gerek Jandarma olarak, şimdi 1500 kadar öğrencimizin komando eğitiminde olduğunu öğrendim. Buna da çok çok fazlasıyla ihtiyacımız var. Komandolarımızı ne kadar arttırırsak, Özel Kuvvetlerimizi ne kadar arttırırsak, terörle mücadelede başarımız o kadar artacaktır. Nitekim gerek Cerablus, gerek Afrin operasyonlarında sizlerin başarısını gördük. Bizim önümüzdeki dönemde de en büyük mücadelemiz ülkemizde terör olacak. Terörü ayaklarımızın altına alarak yok edeceğiz ki milletimizin huzuru olsun. Ülkemizde huzur hâkim olsun. Ülkemize kimsenin yan gözle bakmasına fırsat vermeyeceğiz, müsaade etmeyeceğiz"
Hürriyet


Artık Bağımsız İradesi Yok 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Nisan seçimlerinin ardından çıkan tabloyu değerlendirirken, "Parlamentoda AK Parti çoğunluğunu kaybetti. Erdoğan'ın bağımsız iradesi artık yoktur" dedi. Kılıçdaroğlu, dün Genel Merkez'de sohbet ettiği bir grup gazetecinin gündeme ilişkin sorularını şöyle yanıtladı: "SEÇİM gecesi, kadınların da olduğu bir grubun ellerinde silahlarla ateş etmesi, kendilerine göre bir zafer kutlamasını silah ateşiyle gerçekleştirmek istemeleri vahim bir tablo. Dikkat ederseniz güvenlik güçleri olay bir gün sonra medyaya düştükten sonra harekete geçme konusunda açıklamalar yaptılar. Bunun da üzerinde durmak gerekiyor. Bu konuda ayrıntılı bir bilgiye toplumun ihtiyacı var. Devletin güvenliği sağlayamayacağından kaygı duyan kişi öncelikle Erdoğan. TSK, polis teşkilatı var. Siz bunları bir tarafa atıp sarayda SADAT diye ayrı bir güvenlik yapılanması oluşturuyorsunuz. Silahlanmayı özendiren temel unsur, devletin güvenlik güçlerine duyulan güvensizliğin tepede yaratılmış olmasıdır."
Hürriyet
 
Ak Parti Erken Kongre Kararı Aldı 
Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Ak Parti'nin 12 Eylül'de gerçekleşmesi planlanan 6'ncı Olağan Büyük Kongresi'nin erkene çekildiğini ve 18 Ağustos'ta gerçekleşeceğini açıkladı. Ünal, "14 Ağustos kuruluş yıl dönümümüz ile 18 Ağustos kongremizi birleştirerek kutlamayı düşünüyoruz" dedi. AK Parti MKYK ve MYK toplantıları dün yapıldı. Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal, MKYK toplantısı sonrası MYK toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.
Milliyet

Sırada 'Erken Yerel Seçim' Mi Var? 
Erken seçimin ardından siyaset kulislerinde şimdi de, "erken yerel seçim" tartışılıyor. Ak Parti ve MHP'nin, olası ekonomik ve dış gelişmeleri dikkate alarak yaklaşık 10 ay sonra Mart 2019'da gerçekleştirilmesi gereken yerel seçimleri Ekim ya da Kasım 2018'e çekmek için anayasa değişiklik teklifi getirebileceği, HDP'nin de sıcak baktığı teklife destek vermesi durumunda bu değişikliğin Meclis'ten referandum sınırı olan 400'ün üzerinde bir oyla geçirilebileceği tartışılıyor. Ak Parti, eski BBP Genel BaşkanMuhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasının yaşandığı 2009 yerel seçim sürecinden bu yana, mahalli idare seçim tarihinin ekim ya da kasıma kaydırılmasını istiyor.
Milliyet

Başlı Başına Bir Felaket 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimlerinin ardından oluşan siyasi tabloda "bir koalisyon ihtiyacının" ortaya çıktığını belirterek, "Erdoğan hem başkan yardımcılarını hem kabineyi oluştururken MHP'nin yüzde 100 onayını olmak zorunda. Erdoğan'ın bağımsız iradesi artık yoktur" dedi. CHP lideri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik tepkisini de sürdürdü
Milliyet

Chp'li Erdem Tutuklandı 
Hakkındaki tutuklamaya yönelik yakalama kararı üzerine Ankara'da gözaltına alınarak dün İstanbul'a getirilen CHP Eski Milletvekili Eren Erdem, çıkarıldığı 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Mahkemeyi izleyen CHP'li Mahmut Tanal, henüz milletvekili mazbatasını almadığını söyleyerek Erdem'in müdafisi olmak istedi ancak reddedildi. Karşı gazetesinin yayın yönetmenliği süreciyle ilgili suçlanan Erdem Eren savunmasında, sadece gizil tanık ifadesiyle suçlandığını öne sürerek şunları söyledi: Bu iddianame FETÖ'cüler tarafından hazırlanmıştır. Eşimle yaptığım telefon görüşmesi Selam Tevhid Kumpası iddianamesinden alınmıştır. FETÖ'nün iddianamesinden alıntı yaparak FETÖ idddiasıyla suçlanmaktayım. İlçe başkanlarıyla yaptığım görüşmeler bile delil olarak kabul edilmiştir. Soruşturmada gizli tanığın kimliğini ifşa ettiğim söylenmiş, ancak gizli tanığın bana gönderdiği 'kendisine para teklif edildiği, vergi borçlarının silineceği' yönündeki mesajları da dosyaya sunmuştum. A Haber'de bu mesajları kendisinin attığını kabul etmişti. Zaten bunun dışında delil yoktur. 9 kitabımın 9'unda da FETÖ'yü ifşa ettim. Herkes 'hoca efendi' dediği zamanlarda ben 'terörist' diyordum.
Vatan

DÜNYA 
Türkiye'ye 3 Milyar Euro'ya Onay Çıktı 
AB'ye kural dışı geçişlerin 2015'teki kriz dönemine göre yüzde 95 düştüğü bir ortamda oluşan siyasi krizi dağıtma amaçlı müzakereler, Türkiye açısından da olumlu sonuç doğurdu. Göç konusundaki talepleri büyük ölçüde karşılanan İtalya, pazarlık unsuru olarak kullandığı AB'nin Suriyeli mülteciler için Türkiye'ye vermeyi planladığı ikinci 3 milyar Euro'luk mali yardıma iki haftadır uyguladığı blokajı kaldırdı. İtalya engelinin aşılması üzerine AB, mali yardıma yeşil ışık yaktı. AB liderlerinin mali kaynağı serbest bırakması, bu paranın hemen Türkiye'ye aktarılacağı ya da hemen kullanılabileceği anlamına gelmese de prosedür ile ilgili önemli bir adım niteliğinde. Zirveden pakete onay çıkması yardımın kesintisiz sürmesi açısından önem taşıyor. Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim, insani yardım, sosyo-ekonomik destek ve altyapı katkısında kullanılan yardım, 2016'da Türkiye ile AB'nin üzerinde anlaştığı göç krizi odaklı 18 Mart mutabakatının unsurları arasında yer alıyor.
Hürriyet
 
Bm'den Dera'da Felaket Uyarısı 
Merkezi İngiltere'de olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim operasyonlarının başlamasından bu yana en az 120 bin sivilin Ürdün ve İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri'ne doğru göç ettiğini bildirdi. Muhalif Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynakları bu sayıyı en az 150 bin olarak aktardı. Can kayıplarıyla ilgili olarak Gözlemevi, rejim güçlerinin geçen çarşamba ve perşembe günleri bölgeye yaptığı hava saldırılarında 49 kişinin öldüğünü duyurdu. Kuruluş, 20 Haziran'dan bu yana bölgedeki sivil can kaybının da 96 olduğunu aktardı. Çatışmalarda ise 67 rejim yanlısı ve 54 muhalif hayatını kaybetti. Alman basınında ise saldırılara Rus uçaklarının da katıldığı öne sürüldü.
Hürriyet

Susan Sarandon Da Gözaltına Alındı 
ABD yönetiminin göçmen politikasını ve kayıt dışı göçmenlerin Meksika sınırında çocuklarından ayrılmasını protesto etmek amacıyla başkent Washington'da oturma eylemi yapan yaklaşık 600 kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 71 yaşındaki ünlü Amerikalı oyuncu Susan Sarandon'ın bulunduğu bildirildi.
Milliyet

EKONOMİ
Euro: 5,3558-5,3716
Sterlin: 6,0552-6,0644
Gram Altın: 184,5019-184,928
Adım Adım 40 Milyon Turiste 
Türkiye turizmi kötü günleri geride bırakıyor. 2016'da yaşanan olayların ardından dibe vuran turist sayıları ve gelirler, 2017'de toparlanma sürecine girerken, 2018'in ilk aylarında da yükseliş devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Turizm İstişare Kurulu'nun toplantısından konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ilk 5 ayda Türkiye'ye gelen turist sayılarını açıklamış, ocak-mayıs dönemi dikkate alındığında turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30.8 artarak, 11.5 milyon yabancı turistin geldiğini söylemişti. Bakan Kurtulmuş, artan turist sayılarının ardından 2018'de Türkiye'ye beklenen 40 milyon kişilik turist hedefini de aşmayı beklediklerini ifade etmişti. Kurtulmuş, 2023 için belirlenen 50 milyon turist hedefinin de revize edilebileceğini belirtmişti. Turizm Bakanlığı da dün internet sitesinden turizm verilerinin ayrıntılarını paylaştı.
Hürriyet

Yatırım Atağı 
Hükümet, yemin töreninin ardından başlayacak yeni dönemde, kamuoyunun beklentiye girdiği üç alanda adım atacak. Ekonominin kırılganlığının giderilmesi ve güven oluşturulması için "yabancı yatırımcılara" yönelik yeni kararlar açıklanacak. Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Cumhurbaşkanlığı'nın bünyesinde daha aktif hale getirilecek, tüm yatırım kararları tek elden çıkacak. Dış ilişkilerde, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri başta olmak üzere yeni bir dönem planlanıyor. Yurtdışı ziyaretlerde yine öncelik ekonomi ve yabancı yatırımcı olacak.
Hürriyet

Gıda Fiyatlarına Fren Stratejisi 
Kurulacak yeni hükümetin en önemli gündem maddelerinden birini bazı gıda maddelerinin fiyatlarındaki artış oluşturacak. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nce belirlenen tedbirlerin kalan kısmının yılın ikinci yarısından itibaren uygulamaya konulması hedefleniyor. Son dönemde etten patatese kadar çeşitli gıda ürünlerinin fiyatlarında gerçekleşen artış, ilgili kurumların çeşitli tedbirleri uygulamaya koymasıyla aşıldı. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, ürünün tarladaki üretiminden tüketiciye ulaşmasına kadar geçen tüm süreçlerinde fiyatlarında meydana gelen artışların nedenlerini analiz etti. Bu konuda, başta zayiat oranları ve aracılık ücretleri olmak üzere aşırı fiyatlanmaya yol açan faktörlere yönelik tedbirler uygulamaya konuldu. Tedbirlerin kalan kısmı da yeni hükümetin kurulmasıyla yılın ikinci yarısından itibaren devreye girecek.
Milliyet

Dış Ticarette Toparlanma Var 
Yıllıklandırılmış dış ticaret açığı mayıs ayında 2014 ortasından beri en yüksek seviye olan 87 milyar doları aşarken, ekonomistler ithalatta yüksek büyüme ile birlikte altın ve enerji kalemleri öncülüğünde yaşanan bu artışların ardından yıllık açıkta tepe noktasının görülmüş olabileceğini ve toparlanma sürecinin başladığına dikkat çekiyorlar. TÜİK verilerine göre dış ticaret açığı mayısta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.7 artarak 7.76 milyar dolara yükselirken açık ilk 5 ayda yüzde 41.4 artışla 35.2 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı ocakta yüzde 108.8, şubatta yüzde 54.2, martta yüzde 28.8, nisanda yüzde 35.6 artmıştı.
Milliyet

10 Yıl Sonra Konut Kredi Faizi Yüzde 2 
Merkez Bankası'nın dövizin ateşini söndürmek için yaptığı 3 hamle ve toplamda 500 puanlık artış, kredi faizlerini bir anda sıçrattı. İhtiyaç kredisinde faiz oranları yüzde 2.15'e yükselerek, son 9 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, konutta da ciddi yükselişler görüldü. Konut kredisi faizleri bazı bankalarda 120 ay vadeler için yüzde 2'nin bile üzerine çıktı.
Vatan

SPOR 
Tolga'nın Bileti Kesildi 
Galatasaray'da Tolga Ciğerci adeta sonunu kendi hazırladı. 26 yaşındaki futbolcu daha sezonun ilk çalışmasında ağrılarını gerekçe gösterip idmana katılmayınca büyük tepki topladı. Geçen sezon bu konuda mimli olan ve 5 hafta kızağa çekilen tecrübeli oyuncunun son hareketi bardağı taşırdı. Sağlık ekibi ağrılarını bahane eden Tolga'nın hareketini inandırıcı bulmayıp konuyu teknik heyete aktardı. Kulüp resmi siteden "Sağ ayak baş parmağında ağrıları bulunduğunu öne süren Tolga Ciğerci antrenmana katılmadı" ifadesiyle bir anlamda futbolcusunu samimi bulmadığını ima etti. Geçen sezon sonunda da yine Tolga ile ilgili benzer bir ifade kullanılmış ve oyuncunun bu hareketi inandırıcı bulunmamıştı. Sezona yeni bir sayfa açarak girmek isteyen teknik direktör Fatih Terim'in Tolga'nın bu davranışı sonrası biletini kestiği öğrenildi. Tecrübeli teknik adamın, Tolga'nın davranışlarından rahatsız olduğu ve bu futbolcuyu kampta da artık görmek istemediği bildirildi. Bunun üzerine önümüzdeki hafta başlayacak olan İsviçre kampında da milli oyuncunun yer almayacağı belirtildi.
Milliyet

Futbol Mevsimi 
Rusya'nın düzenlediği 2018 Dünya Kupası'nda grup aşaması tamamlandı. 8 grupta 32 takımın mücadelesiyle başlayan dev turnuvada son 16 turu bugün start alacak. İkinci tur aşamasına kalan takımlar final yolunda heyecana devam edecek. Son şampiyon Almanya dışında favoriler hedeflerinden kopmazken, birbirinden keyifli maçlar oynandı. Özellikle ilklerin ve rekorların yaşandığı grup etabında tarihe geçen anlar yaşandı.
Milliyet

Turkiye, Euro 2024'ü Başarır 
UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Almanya ile birlikte 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliğine aday olan Türkiye'ye övgü yağdırdı. UEFA'nın Nyon'daki merkezinde konuk ettiği CNN Türk'e özel açıklamalarda bulunan Ceferin, Türkiye'nin sahip olduğu olanaklarla EURO 2024'ü rahatlıkla organize edebileceğini söyledi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme