.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

1 Temmuz 2018 Pazar

01.07.2018 Genel Gündem

01.07.2018
TÜRKİYE 
'Türkiye siyasetini kimse dizayn edemez' 
Başbakan Binali Yıldırım, seçim kararı açıklandıktan sonra değerlendirme kuruluşlarının alelacele gündem yaptığını ve Türkiye hakkında kararlar aldıklarını belirterek, "Bunlar seçime öyle veya böyle müdahaleye yönelik hareketlerdi ama millet bunları iplemedi, ipini çekti. Bunların işi de bitti. Türkiye'nin siyasetini kimse dışarıdan dizayn edemez, Türkiye'nin siyasetine karar verecek, milli iradedir" dedi. Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 25. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuştu.
Milliyet


Yol haritasını çizecekler 
24 Haziran seçimlerinin ardından olağanüstü kurultay tartışmalarının başladığı CHP'de gözler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile parti içi muhalefetin yeni genel başkan olmasını talep ettiği Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce arasında gerçekleştirilecek görüşmeye çevrildi. İnce'nin tatilin ardından yarın akşam Ankara'ya döneceği, Kılıçdaoğlu ile görüşmesini ise yarın gece ya da salı günü gerçekleştireceği belirtiliyor. Kulislerde, görüşmeden bir "uzlaşma" çıkması halinde Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığında yerel seçimlere gidilmesinde mutabık kalınarak yol haritasının netleştirileceği, aksi durumda olağanüstü kurultay tartışmalarının yeniden alevlenebileceği konuşuluyor.
Milliyet
 
Sigaraya bakın kararımızı görün 
Merkez Bankası'nın sıkılaştırıcı para politikasına karşılık Maliye'nin gevşek ve genişlemeci politikalarının birbirine taban tabana zıt olması uzun süredir eleştiriliyordu. Merkez'in bir taraftan pıhtılaştırıcı önlemler aldığı buna karşılık Hükümet'in teşvikler, krediler gibi enstrümanlarla kan sulandırıcı ve büyümeye odaklı politikalarının taban tabana zıt olduğu vurgulanarak bunun sağlıklı olmadığı iddia ediliyordu. Nitekim bu eleştiriler ışığında başta enflasyon ve cari açık olmak üzere bazı parametrelerdeki bozulma doları 4.92'ye kadar taşıyan en büyük gerekçe oldu. Yeni dönemde Maliye politikaları ile para politikasının birbirine ne kadar paralel gideceğine bakılacağı söyleniyordu. Bu konuda Maliye Bakanı'ndan dün çok önemli bir açıklama geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile tütün ürünlerinin vergilendirilmesinde politika değişikliğine gittiklerini belirterek "Bu düzenleme 'Maliye politikası para politikasına güçlü destek verecektir' yaklaşımımızın somut adımlarından birini oluşturmaktadır" dedi.
Vatan

F-16'lar havalandı kamplar vuruldu 
Genelkurmay Başkanlığı'nın, Twitter hesabından yapılan açıklamada, Irak kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesine dün hava harekatı düzenlendiği belirtildi. Operasyonda, bölücü terör örgütü mensubu 4 teröristin etkisiz hale getirildiği kaydedildi. Güvenlik güçlerinin yurt içi ve Kuzey Irak'ta yaptığı operasyonlarla terör örgütüne ağır darbeler indiriliyor. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan haftalık bilgilendirmede, yurt içerisinde bölücü terör örgütüne karşı mücadele edildiği, Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde güvenliğin sağlanıp terör nedeniyle göç eden halkın geri dönüşünün desteklendiği, Suriye'nin İdlib kentinde ateşkes sürecinin devamının sağlanması amacıyla gözlem noktalarının tesis edildiği ve Afrin'in teröristlerden arındırılmasına yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı'na başarıyla devam edildiği belirtildi.
Vatan

Artık yerel seçıme hazırlanacağız 
AK Parti'nin önceki gün yapılan MKYK toplantısında, Seçim İşleri Başkanlığı ve Seçim Koordinasyon Merkezi, seçimlerde partinin aldığı oy oranlarına ilişkin rakamsal döküm sundu. Oy kaybedilen ve oyların arttırıldığı illere ilişkin değerlendirme yapıldı. Erdoğan'ın, açıklanan sonuçlardan memnun olmadığı belirtildi. Erdoğan, sunumların arasında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Seçimlerde verilen mesajı iyi değerlendirip yolumuza devam edeceğiz. Seçim atmosferinden çıktık diye durmayacağız, tam tersine hazır seçim atmosferi varken, yerel seçimlere hazırlanacağız. Bu aşamada, yerel seçimlerde halkın tercih edeceği, vatandaşın sevdiği adayları bulmaya çalışacağız. Hızla yerel seçimlere odaklanacağız. 24 Haziran seçimlerinde sandıktan çıkan mesajın gereğini yapıp yerel seçimlere gideceğiz. Kongreyi de o yüzden erkene alıyoruz zaten. Kongrede kadrolarımızı belirleyip seçim çalışmalarına başlayacağız." Erdoğan'ın bu sözleri, 2019 mart ayında yapılacak yerel seçimlerin erkene alınmasına ilişkin iddiaları gündeme getirdi. Ancak konu MKYK'da gündeme gelmedi. Bazı siyasiler, yerel seçimlerin Ekim - Kasım 2018'e kaydırılıp, 4-5 ay sonra yapılacağını iddia ediyor. Bunun için muhalefetin de desteğiyle anayasa değişikliği gerekiyor. Parti kurmayları, ağustosta yapılacak büyük kongrenin ardından 2-3 ay gibi sıkışık bir sürede yerel seçimlere hazırlanmanın zor olduğunu dile getirirken, 24 Haziran'daki seçimlere yönelik hataların da zaman darlığından kaynaklandığını öne sürüyor. Ancak siyasiler, genel seçimler için de tam tersi açıklamalar yapıldığını, buna rağmen seçimin erkene alındığını anımsatıyor. Siyasiler, kararı ekonomideki gidişatın belirleyeceğini dile getiriyor.
Hürriyet 
 
Gülen'in iadesi için 8. Talep 
DARBE girişiminin ardından FETÖ'nün sivil imamları Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş, Akıncı Hava Üssü'nün yakınlarındaki arazide yakalanmıştı. Arazide çok sayıda telefon ve dijital materyal bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada bu materyaller incelendi ve yeni delillere ulaşıldı. ABD'ye Türkçe ve İngilizce iletilen yeni dosyada Çiçek ve Batmaz'ın dijital materyallerine ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan rapor eklendi. ABD'ye iletilen dosyaya giren delil ve tespitler şöyle: Akıncı Üssü çevresindeki arazide bulunan ve örgütün sivil imamlarından Kemal Batmaz ile Hakan Çiçek'e ait olduğu belirlenen cep telefonlarının incelenmesinden darbe girişiminin emir ve talimatının FETÖ elebaşı Gülen tarafından verildiği belirlendi. Çiçek'in, darbe teşebbüsü tarih ve saatinde Pensilvanya ile FaceTime üzerinden görüştüğü tespiti yapıldı.
Hürriyet

DÜNYA
Kurz'un sloganı 'avrupa'yı koru' 
Avusturya'nın Steiermark eyaletine bağlı Schladming kasabasında düzenlenen temsili devir teslim töreninde Avusturya, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını, bu görevi altı aydır sürdüren Bulgaristan'dan devraldı. Törene, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Başbakan Sebastian Kurz katıldı. Kurz, törende yaptığı konuşmada geçen altı ay boyunca AB Dönem Başkanlığını yürüten Bulgaristan'a yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti. 1 Temmuz itibariyle AB Dönem Başkanlığını 6 ay boyunca yürütecek Avusturya'yı, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının (Brexit) yanı sıra Rusya-AB ilişkileri ve ABD'deki son gelişmeler gibi zor konuların beklediğini aktaran Kurz, gelecek 6 ay süresince Birlik içinde köprüler kurarak, gerginliklerin giderilmesi ve Avrupa odaklı etkili bir AB için çalışacaklarını kaydetti. Kurz, ülkesinin AB Dönem Başkanlığında Avrupa'da güvenliğin sağlanmasının en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayarak, dönem başkanlığı için "Avrupa'yı koru" sloganını seçtiklerini ifade etti. AB Konseyi Başkanı Tusk ise sığınmacı krizinin yaşandığı bir dönemde güvenlik ve insanlık gibi konuların önem arz ettiğine işaret ederek, "İnsanlar güvenlik istiyorlar, ancak bunu yabancı karşıtlığı ya da dünyanın geri kalanıyla aralarına duvar örmek için değil bölgede güvenliğin sağlanması için istiyorlar" diye konuştu.
Milliyet

Dera çıkmazı 
Suriye ordusunun ülkenin güneyindeki Dera'ya yönelik harekatı devam ederken, bölgedeki muhalifler ve Rus heyeti, kalıcı ateşkesin şartlarını konuşmak için bir araya geldi. Anadolu Ajansı'nın yerel kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, heyetler, Busra eşŞam ilçesindeki bir askeri noktada buluştu. Deralı askeri muhaliflerin kurduğu Merkezi Operasyon Odası Sözcüsü İbrahim Cebbavi, toplantıya ilişkin "Ruslarla yapılan görüşme başarısızlıkla sonuçlandı. Rusların sunduğu şartlar çok aşağılayıcıydı. Bunun üzerine muhalifler toplantıdan çekildi" dedi.
Milliyet

Abd almanya'dan çekilebilir 
ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, Amerikan Savunma Bakanlığı'nın Almanya'daki 35 bin askerin çekilmesi seçeneğini değerlendirdiğini öne sürdü. Habere göre Pentagon, Başkan Donald Trump'ın konuyu dile getirmesi üzerine Amerikan askerlerinin çekilmesi yönündeki seçenekleri değerlendirmeye başladı. Adı açıklanmayan bir yetkili, Pentagon'un, 35 bin askerin ABD'ye ya da Polonya'ya taşınmasının masraflarını ve olası sonuçlarını değerlendirdiğini kaydetti. Trump'ın, yıl başında Beyaz Saray'da düzenlenen bir toplantıda, Almanya'da bulunan ABD askerlerinin sayısı karşısında şaşkınlığını dile getirerek, Amerikan güçlerinin yer değiştirmesi gerektiğini ifade etmişti.
Vatan

Göçmen planı 'ölü doğmuş' 
Avrupa Birliği (AB) liderlerinin hafta içinde başkent Brüksel'de gerçekleştirdikleri zirvede üzerinde anlaştığı göçmen planının hayata geçirilmesinin mümkün olmadığı ortaya çıktı. Plan uyarınca AB liderleri, birlik üyesi ülkelerde göçmen kontrol merkezlerinin kurulmasına onay vermişti. Ancak 'gönüllülük' esasına dayalı olan maddeye Almanya, Fransa, Avusturya ve İtalya'nın baştan karşı çıktıkları belirtiliyor. Almanya, Fransa ve Avusturya, göçmenlerin giriş noktaları arasında yer almadıkları için bu tür merkezler açmaya yanaşmazken, İtalya'nın sağcı yeni hükümeti de, diğer AB üyelerinin de göçmen krizinin çözümünde eşit sorumluluk alması gerektiğini vurgulayarak plana karşı çıktı. Plan uyarınca Afrika ülkelerinde açılması planlanan göçmen başvuru merkezlerinin de uygulamaya geçmesinin çok güç olduğu öngörülüyor, zira AB'ye sığınmak isteyen göçmenlerin bahsi geçen ülkelere akın etmesine, yerel hükümetlerin sıcak bakmayacağı düşünülüyor.
Vatan

Euro: 5,3558-5,3716
Sterlin: 6,0552-6,0644
Gram Altın: 184,5019-184,Reformlara devam 
Başbakan Binali Yıldırım, "Yapısal reformlara devam edeceğiz. Ülkemizin cari açığını, çifte açığını kontrol altına alacak tedbirleri ihmal etmeyeceğiz. Maliye politikalarımızdaki duruşumuzu aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Para politikalarındaki çalışmalarımızı her kurum kendi kapasitesinde yürütmeye devam edecek" dedi. Yıldırım, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi 25. Olağan Genel Kurulu ve 2017 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni'ndeki konuşmasında, "İhracatımız artıyor ama daha çok artması lazım, tekrar ediyorum yeterli değil. İthalatımız da artıyor, daha çok artıyor ama bu seneden itibaren yavaş yavaş denge kurulmaya çalışılacak. İhracatımızı artırdığımız zaman cari açığımız azalacak, dolayısıyla ekonomimizdeki iyileşme çok daha belirgin hale gelecek" dedi.
Milliyet

Kredi kartı faizi % 2.02 gecikme faizi % 2.52 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca (TCMB) kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapıldı. TCMB'nin "Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliği"nde yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğin 4'üncü maddesi, TL cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2.02, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1.62 olarak değiştirildi. Aynı tebliğin 5'inci maddesinde de değişikliğe gidildi. Buna göre, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2.52, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 2.12 oldu.
Milliyet

Limanlara 'tek pencere' sistemi 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, limanlardaki işlemlerle ilgili verilerin bakanlıklar tarafından ortak kullanılabilmesine olanak sağlayan "Liman Tek Pencere Sistemi"nin bugün itibarıyla ülke çapında hizmete sunulduğunu söyledi.
Vatan

Şarık tara son yolculuğuna uğurlandı 
ENKA İnşaat ve Sanayi Kurucusu ve Onursal Başkanı Şarık Tara için, holdingin İstanbul Balmumcu'daki genel merkez binasının önünde tören düzenlendi. Çoklu organ yetmezliği sebebiyle geçen perşembe akşamı tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında hayatını kaybeden Tara için ilk tören şirketin Balmumcu'daki genel merkez binasının önünde düzenlendi. Şirket yetkilileri ve çalışanları, ENKA Spor Kulübü'nün sporcuları, ENKA Okulları öğrencileri ve aile dostlarının katıldığı törende taziyeleri Tara'nın oğlu Sinan Tara, torunları Mehmet Tara ve Ömer Tara, damadı Ziad Naamani kabul etti.
Hürriyet

Gıda ve tarım ihracatında hedef 40 milyar dolar 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gıda ve tarımda 40 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılması için çiftçinin daha fazla desteklenmesi ve yapısal sorunların çözülmesi gerektiğini bildirdi. Bayraktar, yazılı açıklamasında, mayısta gıda ve tarım sektöründe ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.1 artışla 1 milyar 475 milyon dolar, ithalatın ise yüzde 3.5 azalışla 1 milyar 305 milyon dolar olduğunu kaydetti. Söz konusu ihracatın ocakmayıs döneminde ise yıllık yüzde 9.2 arttığına ve 7 milyar 388 milyon dolara yükseldiğine dikkati çeken Bayraktar, bu dönemde ithalatın ise yüzde 15 artışla 6 milyar 238 milyon dolara çıktığını aktardı. Gıda ve tarımda dış ticaret fazlasının mayısta 170 milyon dolar, ocakmayıs döneminde 1 milyar 149 milyon dolar olduğuna işaret eden Bayraktar, "18 milyar doları bulan gıda ve tarım ihracatında hedefimiz, en kısa zamanda 40 milyar dolara ulaşmak olmalıdır. Bu hedef için de çiftçimiz ve üretim daha fazla desteklenmeli, yapısal sorunlar çözülmelidir. Sadece iç pazara yönelik üretimle tarımda istikrarı sağlayamayız. Daha fazla ihracat yapmanın yolu daha fazla üretmekten, daha fazla üretmek de daha fazla ihracattan geçer" değerlendirmesinde bulundu. Bayraktar, ihracatın sekteye uğraması durumunda oluşacak gelir kaybının çiftçiyi sıkıntıya düşürdüğünün altını çizerek, ihracat yetersiz olduğunda arz sorununun da ortaya çıktığını ifade etti.
Hürriyet
 
SPOR 
Nefesler tutuldu! 
Nefesler tutuldu ve herkesin beklediği o an geldi... 1927 yılında Ali Muhiddin Hacıbekir'in sahibi olduğu Neriman'la başlayan Gazi Koşusu'nun hikayesi bugün Veliefedi Hipodromu'nda bir kez daha yazılacak. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adına düzenlenen Türk yarışçılığının derbisi 92. kez koşulacak. Koşuya katılacaklar tarihe geçmek için kıyasıya yarışacak...
Milliyet

Sol taraf sana emanet! 
Ligin bitiminin ardından bonservisini almak için Inter ile sıkı bir pazarlığa oturan Galatasaray muradına erdiğini resmi şekilde duyurdu. Kulübün sosyal medya hesabından "Sol taraf sana emanet. Galatasaray'a yeniden hoş geldin @YutoNagatomo5" diye duyurulan transfer için ayrıca "En sevdiğimiz Japon" vurgusu da yapıldı. Kulübün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı duyuruda ise şu ifadeler yer aldı: "Nagatomo ve kulübü FC Internazionale Milano SpA (Inter) ile oyuncunun transferi konusunda anlaşmaya varılmıştır. Buna göre, futbolcunun eski kulübüne net 2 milyon 500 bin euro tutarında transfer bedeli ödenecektir. Futbolcunun kendisiyle de 2018-2019 futbol sezonundan başlamak üzere 2 sezon için anlaşmaya varılmıştır. Buna göre her bir futbol sezonu için futbolcuya net 2 milyon euro sabit transfer ücreti ödenecektir." Japon oyuncu trafından sosyal medyada yapılan ve kulübün twitter hesabından paylaşılan açıklama ise şöyle: "Geldiğim günden beri bana kucak açan tüm Galatasaray ailesine verdikleri eşsiz destek için teşekkür ederim. Bundan sonra yeni bir sayfada tekrar beraberiz. Çok mutluyum. Sizlerle yeniden buluşmak için günleri sayıyorum."
Milliyet

Fransız şöleni! 
2018 Dünya Kupası'nda son 16 turunda ilk maç iki favori Fransa ile Arjantin arasında oynandı. EURO 2016'nın finalisti Fransa, 2014 Dünya Kupası finalisti Arjantin'i 4-3 yendi, çeyrek finale yükseldi. Kupanın en genç kadrolarından birine sahip Fransa, 4-3-3 sistemiyle Mbappe, Griezmann ve Giroud gibi hücum 3'lüsü, Matuidi, Pogba ve Kante gibi dinamik orta saha ile sahadaydı. Zorlanarak bu aşamaya gelen Arjantin de 4-3-3 ile 4-4-1-1 arasındaki sistemi ve Messi-Di Maria ikilisinin liderliğindeki planıyla çıktı. Oyunda topun sahibi yüzde 70 oranında Arjantin olsa da hücumda aktif olan Fransa idi. 9. dakikada Griezmann'ın üst direkten dönen frikiği heyecan yarattı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme