31 Temmuz 2018 Salı

01.08.2018 Genel Gündem01.08.2018
TÜRKİYE 
100 Günlük İcraat Planı 400 Proje 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan'ın seçim vaatleri arasındaki 400 projeden oluşan 100 günlük icraat programını cuma günü açıklayacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında görüşülen konularla ilgili açıklamalarda bulunan Kalın, özetle şunları söyledi: "100 günlük programda öncelik cumhurbaşkanlığı sistemine geçişin temel unsurlarının tamamlanması, teşkilat yapısı içinde oluşturulan birimlerin, ofislerin, başkanlıkların ve kurulların teşekkülünün tamamlanması ve üst düzey atamaların yapılması. Bu süreç hızlı şekilde tamamlanacak."
Hürriyet


Anne Ve Bebeğini Katlettiler 
Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde, astsubay eşi Serkan Karakaya'yı ziyarete gittiği üs bölgesinden evine dönen Nurcan Karakaya'nın kullandığı otomobilin geçişi sırasında, PKK'lı teröristlerin önceden tuzakladığı el yapımı patlayıcı infilak etti. Olay, Yüksekova ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Büyükçiftlik beldesi Susak Deresi mevkisinde saat 16.00 sıralarında meydana geldi. Hain saldırıda otomobili kullanan Nurcan Karakaya olay yerinde yaşamını yitirdi, bebeği Mustafa Bedirhan Karakaya ağır yaralandı.
Hürriyet

Akşener'in Hedefi Yerel Seçimler 
İYİ Parti lideri Meral Akşener, olağanüstü kurultay kararı aldıktan sonra ilk kez topladığı Başkanlık Divanı'nda, "yerel seçim" vurgusu yaptı. Akşener, "Yerel seçimden güçlenerek çıkacağız" derken, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, aday gösterilecek isimlere ilişkin, "Vatansever, milliyetçi, Atatürk ilke ve inkılaplarına saygılı, milli birlik ve beraberlikten yana olan milli ve manevi değerleri taşıyan isimleri aday göstereceğiz" dedi
Milliyet

Chp'de Gözler Perşembe Gününde 
CHP kurultay delegelerinin 16 Temmuz Pazartesi günü olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza süreci önceki gün tamamlandı. "Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında imza toplayan delegeler salt çoğunluk olan 625'e ulaştıklarını ve yeterli imzayı teslim edeceklerini açıklarken genel merkez ise yeterli imza olmadan bir olağanüstü kurultayın toplanmasına sıcak bakmıyor. Değişim isteyenler genel merkez tarafından delegelere imzalarını geri çekmeleri yönünde baskı uygulandığını ileri sürüyor. Kulislerde hakim olan görüş ise imzaların tesliminden sonra da tartışmanın bitmeyeceği yönünde.
Milliyet

713 Bin Yabancının İkamet İzni Var 
Suriye ve Irak'taki savaş ortamı nedeniyle 4 milyona yakın insanın göç ettiği Türkiye'de ikamet izni alan yabancı sayısının ise 713 bin olduğu öğrenildi. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verileri ve medya yansımalarını derleyen Ajans Press, 2018 Temmuz itibarıyla ikamet izni bulunan yabancı sayısını 713 bin 675 olarak belirlendi. İkamet izni ile ülkemizde bulunan yabancıların illere göre dağılımı incelendiğinde ise; en çok yabancının 345 bin 532 kişiyle İstanbul'da olduğu saptandı. İstanbulu 71 bin 312 kişiyle Antalya, 62 bin 132 kişiyle de Ankara takip etti.
Vatan

DÜNYA 
Menbiç İçin Kritik Ziyaret 
Türkiye ile ABD arasında ABD'li pastör Andrew C. Brunson'a verilen ev hapsi nedeniyle gerilimin yaşandığı bir dönemde Ankara, bugün Amerikalı önemli bir konuğu ağırlayacak. ABD'nin Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekât Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti, başkentte ağırlıklı olarak Suriye konusunun görüşüleceği temaslarda bulunacak.
Hürriyet

Trump'ın Eli Boş Kaldı! 
İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile önceki gün Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile "ön koşulsuz" görüşebileceğini belirten ABD Başkanı Donald Trump, Tahran yönetimi tarafından olumlu karşılanmadı. Nitekim Tahran tarafı, bu çağrıyı ciddiye almadığını belirtirken, öncelikle ABD'nin, nükleer anlaşmaya tekrar geri dönmesi gerektiğini bildirdi. Önceki gün Beyaz Saray'daki basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Trump, "İran isterse kesinlikle görüşürüz. Diğer insanlarla konuşmakta bir sorun yok. Özellikle bu kişilerle muhtemel bir savaşa gireceğin, ölümlerin olabileceği durumlarda görüşürsün. Bunda bir sorun yok. Kuzey Kore lideriyle de görüştüm" demiş ve Ruhani ile görüşmesine yönelik ön şartı olmadığını kaydetmişti. İlk yanıt da, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin danışmanı Hamid Ebuturabi'den geldi. Ebuturabi, Trump'ın İran ile her yerde ve ön şartsız görüşme isteğine karşın, bir görüşme zemini oluşması için "İran milletine saygı, düşmanlıkların azaltılması ve ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmesi" şartlarını sıraladı.
Milliyet

Çarşaf Yasağını Protesto Edecekler 
Danimarka'da yaşayan Müslüman kadınlar, bugün yürürlüğe giren kamusal alanlarda çarşaf giyme yasağını protesto etmeye hazırlanıyor. Danimarka Meclisi Mayıs ayında, 'nikap' olarak bilinen peçeli kara çarşafın ve Afganistan'da yaygın olarak kullanılan, çarşafın yüzü de bütünüyle örtmek üzere tasarlanmışı 'burka'nın kamuya açık yerlerde giyilmesini yasaklamıştı. Yasağa uymayanlara bin Kron, yani yaklaşık 710 Türk Lirası ceza kesilecek. Aynı kişi suçu birden fazla kere işlerse, 10 bin Kron (yaklaşık 7 bin 100 Türk Lirası) para cezası ve altı aya kadar hapis cezasına çarptırılacak.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,7405-5,7471
Sterlin: 6,4406-6,4492
Gram Altın: 193,0411-193,2356

Elektrik Ve Doğalgaza Zam 
BOTAŞ'ın dün elektrik üretim amaçlı doğalgaz satış fiyatını yüzde 49.5 artırmasının ardından doğalgaz ve elektrik fiyatlarına da zam geldi. Elektriğe zam, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre bugünden itibaren geçerli olmak üzere elektrik fiyatı meskende yüzde 9, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14 artırıldı. Karara göre, konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaati yüzde 9.57 artış ile 29.578 kuruş oldu. Sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 9.26 arttı, 24.479 kuruşa yükseldi. Ticarethanelerde kullanılan elektriğin fiyatı da yüzde 0,55'lik bir değişimle 30.816 kuruşa yükseldi.
Hürriyet

Hedefler Yükseldi 
Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon hedefini 5 puan artırarak yüzde 8.4'ten 13.4'e çıkardı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, "Bu güncellemenin 2.3 puanı petrol fiyatları ve döviz kurunun ithalat fiyatlarına etkisinden, 1.4 puanı ise gıdadan geliyor" dedi. Çetinkaya, akaryakıtta fiyat artışlarını engelleyen vergi düzenlemesinden de bahsetti ve "Tahminleri oluştururken, akaryakıt fiyatlarında istikrarı sağlamaya yönelik düzenlemenin yıl sonuna kadar devam edeceğini öngördük" dedi.
Hürriyet

2018 Enflasyonu 'Yüzde 13.4' Olur 
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyonu yıl sonunda yüzde 13,4 olarak tahmin ettiklerini belirterek, "2018 sonuna dair tüketici enflasyonu tahmini son rapora (Nisan) göre 5 puan yukarı yönlü güncellendi" dedi. Çetinkaya, yılın üçüncü enflasyon raporunun tanıtımı için düzenlenen toplantıda, tüketici enflasyonunun ikinci çeyrekte hızlı bir artış kaydederek yüzde 15,4'e ulaştığını, özellikle gıda, temel mal ve enerji kalemlerindeki artışa dikkat çekti. Çetinkaya, Çekirdek enflasyon göstergelerinin de kötüleştiğini anlattı.
Milliyet

Turistte Rekor, Gelirde Artış 
Geçirdiği kötü yıllar ardından yeniden hızlı bir dönüşle rekorlar kırmaya devam eden turizm sektörü; turizm gelirini de artırmaya başladı. Türk turizmi, yılın ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artışla yaklaşık 11.5 milyar dolar turizm geliri rakamına ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) duyurulan turizm geliri verileri ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un geçen hafta ana hatlarını Antalya'da açıkladığı sınır giriş-çıkış istatistiklerine yer verildi. Buna göre Türkiye, yılın ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30.4'lük rekor artışla 16 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırladı.
Milliyet 

Benzine 22 Kuruş Zam Yansıtılmadı 
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) yapılan açıklamada, benzinde litrede 22, motorinde 14 kuruş fiyat artışı gerçekleştiği bildirildi. Söz konusu artış, "Rafineri çıkış fiyatlarında ÖTV'nin gerçekleşen artış tutarı kadar düşürülmesine" ilişkin Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda pompa fiyatlarına yansıtılmadı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, 95 oktan kurşunsuz benzinin ÖTV'si litrede 1.9569 liraya, 98 oktan benzinde 2.0789 liraya, motorinde 1.4835 liraya, LPG'de kilogramda 1.2152 liraya düşürüldü.
Vatan
 
SPOR  
Toure Geldi Transfer Bitti 
Trabzonspor Kulübü, yeni transfer Senegalli futbolcu Zargo Toure için imza töreni düzenledi. Ortahisar ilçesinde gerçekleştirilen imza törenine, kulüp asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, kulüp genel sekreteri Ömer Sağıroğlu ve futbolcu Zargo Toure ve oyuncunun babası Djibril de katıldı. Fransa'nın Lorient takımında forma giyen 28 yaşındaki stoper Zargo Toure ile 1 yılı opsiyonlu olmak üzere 3 yıllık sözleşme imzalandı.
Milliyet 

Tam Gün Mesai 
Fenerbahçe'de Teknik Direktör Phillip Cocu, tam gün mesai sistemine geçti. Hollandalı çalıştırıcı yaklaşık 12 saatini tesislerde harcıyor. Sabah 07.30 - 08.00 arası Samandıra'ya adım atan Cocu ve ekibi antrenman programı başta olmak üzere takımın günlük faaliyetlerini hazırlıyor. İdmanın ardından tüm takım ikinci antrenmana kadar tesislerde kalıyor. Akşam antrenmanın bitmesinin ardından teknik heyet son bir toplantı ile günü değerlendiriyor. Takımın ve oyuncuların performansı, artı ve eksiler masaya yatırılıyor.
Milliyet 

Ospina'da Geri Sayım 
Fabri'yi sürpriz şekilde Fulham'a sattıktan sonra kaleci arayışlarına başlayan Beşiktaş Yönetimi, Liverpool'un gözden çıkardığı Belçikalı file bekçisi Simon Mignolet'in yanı sıra Arsenal'de yedek bekleyen David Ospina için de somut adımlar attı. İngiliz basını, Beşiktaş'ın kiralama teklifini değerlendiren Arsenal kulübünün Ospina'yı bırakmaya hazır olduğunu yazdı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme