.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

2 Temmuz 2018 Pazartesi

02.07.2018 Genel Gündem

02.07.2018
TÜRKİYE
Yeni Sisteme Geçiş Haftası 
Mevcut hükümet, seçimden önce TBMM'den aldığı Yetki Yasası kapsamında iki KHK çıkartacak. İlk kararnameyle Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu'na yasalarda yapılan atıflar kaldırılacak. Atıfların 800 ayrı kanunu ilgilendirdiği belirtildi. Başbakan ve Bakanlar Kurulu ifadelerinin yer aldığı 5 bin civarında madde ayıklanacak. Başbakana ait tüm yetkiler, Cumhurbaşkanı'na aktarılacak. İkinci kararname, hükümetin aldığı yetki yasası çerçevesinde tüm bakanlıkların teşkilat yasaları, mülga olacak şekilde iptal edilecek. Bu hafta, Cumhurbaşkanı'nın yemininden önce çıkarılacak bu KHK'lar nedeniyle devlet işleyişinde bir boşluk olmaması için yürürlük maddelerinde önlem alınacak. Yürürlük maddelerinde, yenileri kurulana kadar mevcut sistemin devam edeceği belirtilecek.
Hürriyet


'İlim Ve Vatan Sevdalısıydı' 
Tedavi gördüğü hastanede önceki gün yaşamını yitiren İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı, dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Fuat Sezgin (94) dün son yolculuğuna uğurlandı. Prof. Dr. Fuat Sezgin için dün Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Recep Akdağ ve Fikri Işık, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Vasip Şahin, eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Mevlüt Uysal, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, öğretim üyeleri, akademisyenler ve yakınları katıldı. Tören öncesi Prof. Dr. Sezgin'in eşi Ursula ve kızı Hilal Sezgin taziyeleri kabul etti.
Milliyet

'Yuva'ya Dönen Pilot Sayısı Bine Yaklaştı 
15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde oluşan pilot açığının giderilmesine yönelik çalışmalardan olumlu dönüşler alınmaya başlandı. 15 Temmuz'un ardından terör örgütüyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle çok sayıda personelin TSK ile bağı kesilmiş, bunların arasında pilotlar da yer almıştı. Darbe girişimi sonrasında TSK'dan atılan pilot sayısı 600'ün üzerinde oldu. Milli Savunma Bakanlığı'nca pilot açığının giderilmesine yönelik hemen harekete geçildi. Bu kapsamda ilk olarak pilotların özlük haklarında iyileştirilmeye gidilirken, mecburi hizmet süresi 14.5 yıldan 18 yıla çıkarıldı. Bu sayede emeklilik veya istifa gibi gerekçelerle daha fazla pilotun ayrılmasının önüne geçilmesi amaçlandı. Çeşitli nedenlerle TSK'dan ayrılan pilotlara Milli Savunma Bakanı onayıyla geri dönüş imkanı tanındı. Böylelikle aralarında muharip sınıftakiler de olmak üzere 70'e yakın pilotun "yuvaya" dönüşü sağlandı.
Milliyet

Adaylığım Geç Açıklandı 
CHP'NİN Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim süreciyle ilgili Hürriyet'ten Ayşe Arman'ın sorularını yanıtlarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirileri dikkat çekti. "Kılıçdaroğlu'nun 'Şimdi ben kalkıyorum bu koltuktan, sen gel Muharrem kardeşim' demesi mi gerekiyor sizce?" sorusu üzerine İnce, "Ben kurultay istemeyeceğim, kesinlikle böyle bir talebim olmayacak! Ama CHP örgütleri göreve davet ederse, kendisi de 'Ben ayrılacağım' derse, hazırım. Ben karşısına çıkıp rakip olmayacağım! Beni cumhurbaşkanı adayı yapmış bir genel başkanın karşısına çıkıp böyle bir vefasızlık yapmam!" diye yanıt verdi.
Vatan

Yerel Seçim Kasım Ayında Mı Yapılacak 
Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin erkene alınması ve iki seçimden de AKP ile MHP'nin oluşturduğu 'Cumhur İttifakı'nın galip çıkması, şimdi de 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin öne çekilmesi fikrini doğurdu. Ankara kulislerinde anayasayı değiştirecek oranda destek bulunduğu takdirde yerel seçimlerin de bu yılın kasım ayına alınması tartışılıyor.
Vatan

DÜNYA
Trump Kavgası 
ABD genelinde yüz binlerce kişi, ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin çocuklarını ailelerinden ayıran tartışmalı göçmen politikası nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump yönetimini protesto etti. Ülke genelinde ABD Başkanı Donald Trump'ın çocukları ailelerinden ayıran göçmen politikasına karşı 600'ün üzerinde gösteri düzenlendi. Gösteriler büyük oranda barışçıl geçerken, Oregon eyaletine bağlı Portland kentinde karşıt görüşlü gruplar arasında çatışma çıktı. "Antifa" adlı faşizm ve ırkçılık karşıtı oluşumun üyelerinin önüne radikal sağcı "Patriot Prayer" üyeleri çıktı. Bir anda iki grup üyeleri birbirine girdi. Gruplar karşılıklı olarak maytap, fişekler ve şişeler attı. Radikal sağcı grubun yürüyüş izni kavga çıkması üzerine iptal edildi. Olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polis kavgayı durdurmak üzere biber gazıyla müdahale etti. Polis aynı zamanda bazı gösterilerde bulduğu maket bıçakları ve sopalara el koydu.
Hürriyet

İsrail'den Suriye Sınırına Yığınak 
İsrail ordusu yaptığı yazılı açıklamada, Suriye sınırında görevli Kuzey Komutanlığı'ndaki birliklere topçu ve zırhlı araç gücü takviyesi yapıldığını belirtti. İsrail'in Suriye sorununda "tarafsız kalmaya devam edeceği" vurgulanan açıklamada, "İsrail'in egemenliğine ve vatandaşlarını riske atacak her türlü ihlale kesinlikle karşılık verilecektir" denildi. "Kuzey Komutanlığı'ndaki durum değerlendirmesinin ardından, Golan Tepeleri'ndeki 210. Bölüğün ek zırhlı ve topçu birlikleriyle takviye edilmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.
Hürriyet

Kerkük Diken Üstünde 
Irak'ta terör örgütü DAEŞ'in saldırılarını artırdığı Kerkük kent merkezinde, tüm polis birimleri alarma geçirilirken, seçim sandıklarının korunduğu depo yakınlarında üç ayrı patlama oldu. Patlamalarda, 1 kişinin öldüğü 21 kişinin yaralandığı bildirildi. Irak ordusu ve Haşdi Şabi milislerinin kontrolü altında bulunan Kerkük'te son günlerde DAEŞ saldırılarını artırdı. Güvenlik boşluğu nedeniyle kent merkezi ve çevresinde silahlı saldırı, canlı bomba, sabotaj ve kaçırma eylemlerinde artış olduğu belirtilirken, Emnyet Müdürlüğü'nce tüm polis birimlerine gönderilen talimatta, kentin güvenliğinin çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı belirtilerek, DAEŞ'in her türlü saldırısına karşı hazırlık yapılması istendi
Milliyet

Su İsyanı İran Rejimini Sallıyor 
Hürremşehr kenti, Irak sınırında bulunuyor ve bölgede yağış azlığından dolayı aylardır içme suyu sıkıntısı yaşanıyor. VOA Farsça'ya konuşan kentliler, su sıkıntısını hükümetin durumu iyi yönetememesine bağlıyor. Halk ayrıca hükümetin su kaynaklarını Irak'ın Kuveyt sınırı yakınlarındaki bölgelere aktardığı şüphesi içinde. Bu ay başında, halktan bazı kişiler Irak sınırına su taşıyan boru hatlarını keşfedip kayda almıştı. Bu görüntüler sosyal medyada hızla yayılırken halkı öfkelendirdi. Devlete bağlı haber ajansı, Hürremşehr'deki protestoda binlerce kişinin olduğunu ve halkın su şebekesinden gelen suyun tuzluluk oranındaki artışı protesto ettiğini belirtti. Protestocular valiyi yetersizlikle suçladı utanması ve istifa etmesi gerektiğini söyledi.
Vatan

Nazilere İsyan 
Almanya'nın Augsburg kenti sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin kongresine ev sahipliği yapıyor. Kongrede konuşan AfD'nin eş başbakanı Jörg Meuthen, partisinin mülteci politikası konusunda Avusturya, İtalya ve Macaristan'la birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Meuthen, "Çok kültürlülük, 21'inci yüzyılın en büyük ideolojik yanılgısıydı. Yakından bakanlar, bu Don Kişotvari ideolojinin nasıl üstesinden geleceğimizi görebilirler" diye konuştu. AfD eş başkanı Alexander Gauland ise Avrupa Birliği ülkelerinin mülteci krizine karşı bu hafta içerisinde vardığı anlaşmayı eleştirdi. Gauland, anlaşma için "fiyasko" değerlendirmesini yaptı. Augsburg'daki AfD kongresi protestoların gölgesinde başladı. Yaklaşık 20 bin kişi, kongreyi protesto için Almanya'nın güneyindeki kentte buluştu.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,3558-5,3716
Sterlin: 6,0552-6,0644
Gram Altın: 184,5019-184,9
2 Milyon Kişi Barışacak 
Vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin başvurular devam ederken, şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon kişinin devletle barışmak için müracaatta bulunduğu belirtildi. Başvuruların 31 Temmuz'a kadar süreceği yapılandırma kapsamında vatandaşlar, borçlarını eylül ayında vergi dairelerine ödemeye başlayacak. Yığılma yaşanmaması için vatandaşların son günü beklemeden başvuruda bulunması önem taşıyor. Bu kapsamda vergi dairelerine gitmeden elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden de başvuru yapılabiliyor. Yapılandırma kapsamında başvuran ve peşin ödemeyi seçen mükellefler neredeyse vergi borçlarının sadece anaparasını ödeyerek bu fırsattan yararlanabilecek. Düzenlemeyle birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise ilgili dönemlerde geçerli yurt içi üretici fiyat endeksi (YİÜFE) aylık değişim oranları uygulanarak yeniden yapılandırılacak. Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Ekim 2018 tarihine kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.
Hürriyet

Kimyası Tuttu 
Türkiye ihracatı, haziranda geçen yıla göre yüzde 5 artarak 20 aydır sürdürdüğü kesintisiz yükselişine devam etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre haziranda 12 milyar 602 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Yılın ilk yarısında ihracat ise yüzde 7.4 artışla 81.9 milyar dolara çıkarken, son 12 aylık ihracat ise yüzde 9.7 artışla 161.5 milyar dolara ulaştı. İlk 6 ayda Euro'nun dolardan daha değerli olmasının yani Euro dolar paritesinin ihracata katkısı ise 5 milyar dolar oldu. İhracatta haziranda çelik dikkat çekmeye devam ederken otomotivdeki ivme kaybı dikkat çekti. Kimya sektörü ise Uzak Doğu turuna çıktı. Haziranda en çok ihracat yapılan ülkelerde ABD ve Irak'ta kayıp yaşandı. ABD'ye çelik ve otomotiv ihracatındaki azalma kayıpta etkili oldu, Irak'ta ise mücevher ve hububat ihracatındaki düşüş sıkıntı yarattı.
Hürriyet

Türk Turizmine 'Oscar' Yağdı 
Dünyada 'Turizm Oscarları' olarak kabul edilen Dünya Seyahat Ödülleri'nde (World Travel Awards - WTA) Türk turizmi, Avrupa kategorisinde 11 ödülün sahibi oldu. Antalya 5 ödülle ilk sırada yer alırken, İstanbul ve Muğla'dan da 3'er otel kategorilerinde Avrupa'nın en iyisi seçildi. Çırağan Palace Kempinski İstanbul ise Avrupa'nın en iyi oteli seçildi. En prestijli turizm ödülleri olarak görülen WTA, seçimi dünya genelinde seyahat eden milyonlarca turistin oylarıyla yapıyor. Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen törenle WTA 2018 Avrupa ödülleri sahiplerini buldu. Türkiye, Avrupa'nın en iyileri töreninde 11 ödül aldı.
Milliyet


Yeni Politika Fren Mi Gaz Mı Olacak? 
Yarın enflasyon verisi açıklanacak. Haftanın ikinci yarısında yeni milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı yemin edecek ve önümüzdeki hafta yeni bakanlar kurulu-güven oyu alması artık gerekmiyor- açıklanacak ve yeni dönem Temmuz ortası itibariyle resmen başlayacak. Yeni dönemde Cumhurbaşkanı başkanlığında yürütmeyi üstlenecek yeni yönetimin nasıl bir politika izleyeceği, özellikle ekonomideki tercihlerin ne yönde olacağı merakla bekleniyor. Piyasalarda seçim sonrasındaki haftadaki fiyatlamalar genel olarak bu bekle-gör politikasının bir yansıması olarak gerçekleşti. Seçim hemen ertesi günü "istikrar" devam edecek algısı ile 4.5369'a kadar gerileyen dolar/TL kuru aynı gün 4.7234'e kadar toparlansa da haftayı biraz da Arjantin etkisi ile 4.5880'den kapattı.
Vatan

SPOR 
Finalde Hüzün 
FIVB Kadınlar Uluslar Ligi'nin Çin'de düzenlenen 6'lı finallerinde Türkiye, güçlü rakibi ABD karşısında iki kez öne geçmesine rağmen sonunu getiremedi ve finali 3-2 kaybederek ikincilikle kaldı. Maça iyi başlayan Türkiye, rakibini file önünde durdurmayı başarırken, Meryem Boz ile sayılar buldu. ABD, Bartsch-Hackley'nin oyunuyla maça tutunmaya çalışsa da milliler buna izin vermedi. Farkı her oyunda biraz daha açan Sultanlar seti 25-17 aldı.
Milliyet

Hep Beraber Alkıslıyoruz 
1927 yılından bu yana Büyük Önder Atatürk adına düzenlenen Türk yarışçılığının derbisini Veysel Kahraman'ın sahibi olduğu, Ahmet Çelik'in jokeyliğini yaptığı safkan Hep Beraber 2.29.67'lik derecesiyle kazandı. 21 İngiliz tayının mücadalesinde ikinciliği 2.30.21 ile Distant Shining, üçüncülüğü 2.30.29 ile Mister Görkem, dördüncülüğü 2.30.33'lük derecesiyle Vancouver isimli at elde etti. Veliefendi Hipodromu'nda yarışseverlerin büyük ilgi gösterdiği yarışı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı da izledi. Türk at yarışçılığının derbisi niteliğindeki koşuyu ilk sırada tamamlayan Hep Beraber, sahibine 2 milyon 523 bin 350 lira kazandırdı.
Milliyet

Mbappe Ders Olsun 
Mbappe daha 19 yaşında... Dünyanın en pahalı oyuncularından biri... Fransa'nın kaderini değiştiriyor, maçın kaderini değiştiriyor, belki de Dünya Kupası'nın kaderini değiştirecek. Baktığınızda Dünya Kupası'nda takımlarda 20 yaşın biraz altı, biraz üstü o kadar çok oyuncu var ki... Bizim Süper Lig'i düşünüyorum, 19 yaşında takımlarında banko oynayan kaç oyuncu var acaba... Trabzonspor'dan Abdülkadir'i, Yusuf'u bir kenara koyalım, ben takımlarında "Banko" oynayan bir oyuncu hatırlamıyorum. Beşiktaş'ın, Galatasaray'ın, Fenerbahçe'nin son yıllarda alt yapıdan yetiştirip A takımında "banko" oynattığı oyuncu sayısı "0"... Bir de yazıyla vurgulayayım; "Sıfır"...
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme