.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

3 Temmuz 2018 Salı

03.07.2018 Genel Gündem

03.07.2018
TÜRKİYE
Leyla'dan Acı Haber 
Kötü haberler ard arda geliyor. Türkiye, Ankara'da cansız bedeni toprağa gömülü bulunan 8 yaşındaki Eylül'ün şokunu atlatamadan, Ağrı'nın Bezirhane köyünde kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in cesedinin bulunmasıyla bir kez daha kahroldu. Ağrı'da Şükran- Nihat Aydemir çifti, Ramazan Bayramı'nın 1'inci günü kızları Leyla'yla birlikte bayramlaşmak için dede Zeki Aydemir'in yaşadığı 300 nüfuslu Bezirhane köyüne gitti. Aile bayramlaşmanın ardından, Nihat Aydemir'in babasının evine geçti. Aydemir çifti içeri girerken Leyla, kapı önünde oynamaya başladı. Yaklaşık 15 dakika sonra dışarı çıkan çift, kızlarını bulamadı. Tüm aramalara rağmen Leyla bulunamayınca jandarmaya haber verildi. Aramalara AFAD, güvenlik korucuları, UMKE, STK'lar, Jandarma Arama Kurtarma, Jandarma Özel Harekât ekipleriyle kadavra arama köpekleri de katıldı.
Hürriyet


Başkent Beklemede 
Ankara kulislerinde bir yandan seçim sonuçlarının analizi yapılırken, diğer yandan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne göre oluşturulacak yeni devlet yapısındaki atamalar merak ediliyor. Özellikle Ankara'daki çok sayıda bakanlık, kamu kurumu, ilişkili kurum, üst kurul ve başkanlık olarak adlandırılan devlet yapılanmasında çalışan binlerce memur ve üst düzey bürokrat yeni kurumlarını bekliyor. Başbakanlık gibi kapatılacak kurumlarda çalışanların büyük bölümü Cumhurbaşkanlığı'na geçmek için uğraşıyor. Bu kurumda çalışanların bir bölümü bazı bakanlıklara ve başkanlıklara kaydırılacak. Çalışmaların kademeli sürdürülmesi nedeniyle personele yönelik operasyonların tamamı birden yapılmayacak. Kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) önce yapının kurulması sağlanacak. Kurumların birleştirilmesi, lağvedilmesi ve personelin kaydırılması gibi işlemler, bir yıla yayılacak. Özellikle de yerel seçimlerden sonra hızlandırılacak. Bu süreçte özlük hakları, kıdem ve tazminatlarla ilgili hiçbir kayıp olmayacak. Kamu çalışanları, Devlet Personel Başkanlığı'nca bir havuzda toplanacak ve ihtiyaca göre yeni devlet yapısında görevlendirilip farklı kurumlara dağıtılabilecek.
Hürriyet

Madımak Utanç Müzesi Yapılsın 
Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri'ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın, 2 otel görevlisi ile 2 saldırgan olmak üzere toplam 37 kişinin öldüğü katliamın 25'inci yıl dönümünde yaşamını yitirenler çeşitli etkinliklerle anıldı. Vali Davut Gül, Ak Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ile çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan heyet, Sivas Bilim ve Kültür Merkezi olan eski Madımak Oteli'ne geldi.
Milliyet

Irak'tan 'Türkiye Gibi' Önlem 
Türkiye'nin sınır güvenliğini yakından izleyen Bağdat yönetimi, DAEŞ'lilerin ve kaçakların geçişlerinin önlenmesi amacıyla kendi sınırında ilk kez kapsamlı güvenlik önlemleri almaya başladı. 595 kilometrelik Suriye sınır hattına güvenlik önlemleri kapsamında hendekler kazılırken, gözetleme kuleleri inşaatına başlandı. Sınır baştan başa dikenli telle donatılacak, gerekli yerlerde helikopter ve drone'lar (insansız hava araçları) kullanılacak. ABD'nin desteğiyle DAEŞ'e karşı zafer kazanan ve ülke genelinde büyük oranda otoritesini yeniden tesis eden Irak yönetimi, Suriye ile olan 595 km'lik sınır şeridini kontrol etmek amacıyla harekete geçti. Türkiye'nin sınır hattında aldığı önlemleri yakından inceleyen Bağdat yönetimi, terör olaylarının önüne geçmek ve sınırı baştan başa kontrol altında tutmak için olağanüstü güvenlik önlemleri almaya başladı. İlk etapta sınırın geçiş noktalarına Türkiye'nin yaptığı gibi derin hendekler kazıldı. Hendeklerin ardından sınıra dikenli tel örgü çekilmeye başlandı. Sınır hattına şu ana kadar yaklaşık 19 kilometre tel çit çekilirken, güvenlik kulelerinin yapımına da hız verildi.
Milliyet


Üç Parti Anlaşırsa Erken Yerel Seçim 
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri'de milletvekili mazbatasını aldıktan sonra ziyaret ettiği Demirören Haber Ajansı'na (DHA) gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Elitaş, Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili, "Sayın Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanımızı ziyareti sırasında Meclis Başkanlığı'na aday çıkarmayacaklarını belirttiler. Son turda salt çoğunluk olan 301 oy gerekiyor. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin oyu 344 olduğuna göre, biz, 3'üncü turda Meclis başkanını seçeceğiz" dedi. Elitaş, yerel seçimlerin sohbaharda yapılacağı yönündeki iddialarla ilgili ise şunları söyledi: Yerel seçimlerle ilgili biz AK Parti olarak 2013 yılında bir girişimde bulunmuştuk. O dönemde CHP ve MHP 'evet' demişti. Bunun halk oylamasına gitmeden yapılması şarttı. O dönem yerel seçimler için CHP uzlaşmak yerine vazgeçmişti. Ondan dolayı seçimlerin kasım ayında yapılması gerçekleşmemişti. Biliyorsunuz rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu 2009 yılındaki yerel seçimlerde 'hava şartlarının olumsuz olması' diye ifade ettiğimiz bir şehadet şerbetini içti. Kasım ayının ilk pazar ya da ikinci pazar günü, bu da 1 ile 8'i arasını içeren bir zaman dilimini içeriyor, bu tarihte olmasının benim kanaatimce uygun olduğunu düşünüyorum.
Vatan

Askerlere 'Mahrem İmam' Operasyonu 
15 Temmuz darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarına yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, örgütün mahrem imamlarıyla ankesörlü telefon, büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştiği belirlenen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli 19'u muvazzaf 68 asker hakkında gözaltı kararı çıkardı. Bunun üzerine Ankara merkezli 19 ilde dün sabah eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Baskınlarda 19 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 22 albay ve 27 yarbay hakkında daha önce idari işlem yapıldığı, 19'unun ise halen aktif görevde bulunduğu bildirildi. Diğer zanlıları yakalamak için operasyonlar devam ediyor.
Vatan

DÜNYA 
Merkel İkna Etti 
Almanya'da nefesleri kesen hükümet krizi şimdilik aşıldı. Berlin'de bir araya gelen Başbakan Angela Merkel ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, mülteci politikaları konusunda uzlaşma sağladı. Aynı zamanda koalisyonun küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin lideri olan Seehofer, önceki gün anlaşmazlıkla ilgili olarak görevlerinden istifa edeceğini açıklamıştı. Bu da koalisyonun ve hükümetin kaderini büyük bir belirsizliğe sürüklemişti. Seehofer, yaklaşık dört saat süren görüşmeden sonra kameralar karşısına geçerek, "Net bir şekilde anlaştık ve İçişleri Bakanı olarak görevime devam edeceğim" dedi. Seehofer, Merkel ile kaçak göçü önleme konusunda anlaştıklarını da belirterek, "Almanya ile Avusturya arasında yasadışı göçün nasıl önleneceği konusunda açık bir anlaşmaya vardık" diye konuştu. Anlaşmanın sağlam bir mutabakat üzerinde gerçekleştiğini vurgulayan Seehofer, bu anlaşmanın kendisinin İçişleri Bakanı olarak çalışmayı sürdürmeye izin verdiğini vurguladı.
Hürriyet

Meksika Solu Seçti 
Meksika'da önceki gün yapılan devlet başkanlığı seçimini solcu aday Andres Manuel Lopez Obrador kazandı. Ulusal Rejenerasyon Hareketi'nin lideri olduğu 3 partiden oluşan koalisyonun adayı olarak ilk turda oyların yüzde 53.8'ini kazanan Obrador'un en yakın rakibi muhafazakâr aday Ricardo Anaya'nın aldığı oy oranı yüzde 23'ün altında kaldı. Obrador seçim kampanyasının merkezine yolsuzluğu, sosyal adaletsizliği ve ülkeyi kasıp kavuran uyuşturucu kartellerinin yol açtığı şiddet olaylarıyla mücadeleyi aldı. Solcu politikacı, zafer konuşmasında "Açık ya da gizli bir diktatörlük kurma peşinde olmadığını" söyledi. Obrador'a şüpheli yaklaşanlar, yeni devlet başkanının ekonomide popülist politikalar takip etmesi halinde Meksika'nın Venezuela gibi derin bir ekonomik krize ve yaygın bir enflasyona girmesinden duydukları endişeyi ifade etti. Buna karşılık Obrador, iş dünyasına kamulaştırma olmayacağı ve özel sektöre saygı göstereceği sözü verdi.
Hürriyet

İsviçre De Kimseyi İçeri Almayacak 
İsviçre hükümetinin, Avrupa Birliği (AB) yeniden yerleştirme programı kapsamında İtalya ve Yunanistan'dan artık sığınmacı kabul etmeyeceği bildirildi. SonntagsBlick gazetesine açıklama yapan Federal Göç Sekreterliği (SEM) sözcülerinden biri, İtalya ve Yunanistan'dan yeni sığınmacı kabul etmek gibi bir planlarının olmadığını söyledi. İsviçre hükümeti, AB yeniden yerleştirme planı çerçevesinde 2015'te, İtalya ve Yunanistan'dan bin 500 sığınmacıyı kabul edeceğini açıklamıştı. Plan dahilinde 902 sığınmacı İtalya'dan, 579 sığınmacı da Yunanistan'dan İsviçre'ye yerleştirildi. AB, İsviçre'den mümkün olduğu kadar çok sığınmacı kabul etmesi için 2017 sonbaharında talepte bulunmuştu.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,3679-5,3734
Sterlin: 6,0578-6,0646
Gram Altın: 183,8462-184,0347
Kâr Büyüme Var İstihdam Yok 
Türkiye'nin bankacılık ve holdingler dışında kalan üretim, hizmet, inşaat ve ticaret sektörlerinin en büyüklerini gösteren Fortune 500 listesi 2017 verileri açıklandı. Buna göre listenin zirvesi yine Tüpraş'a kalırken ilk 10 şirkette enerji ağırlığı dikkat çekti. Listede yer alan 500 şirketin toplam net satışları 1 trilyon 204 milyar liraya ulaşırken 2016 yılına göre artış yüzde 29.4 oldu. Fortune 500 şirketleri 2017'de karlarına kar kattı. Listedeki şirketlerin karı yüzde 52.3 artarak 64.8 milyar liraya yükseldi. Kar ve net satışlarda yüksek büyüme gösteren Fortune 500 şirketleri istihdamda ise cimri davrandı. 2016 yılına göre Fortune 500 şirketlerindeki istihdam artışı yüzde 2.5 artışla 1 milyon 144 bin 945'e çıktı. İmalat sektöründe yüzde 6, inşaat sektöründe ve yüzde 29.7 istihdam düşerken, hizmet sektöründe yüzde 21.3, ticaret sektöründe ise yüzde 15.5'lük istihdam artışı yaşandı.
Hürriyet

Büyük Gözdağı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Avrupa Birliği'ne çelik ve alüminyumda ek tarife uygulamasının ardından başlayan ticaret savaşının otomobil sektörüne yayılma riskinin giderek arttığı bir dönemde Brüksel'den Washington'a gözdağı gibi uyarı gitti. AB, Amerikan yönetimini, otomobil ithalatına ek tarife uygulaması halinde alınacak karşı önlemlerin ABD'nin ihracatının 294 milyar dolarlık bölümünü etkileyebileceği konusunda uyardı. AB Komisyonu'nca ABD Ticaret Bakanlığı'na iletilen 10 sayfalık mektupta, Avrupalı otomobil markalarına yüzde 25 ek tarife uygulanması halinde ABD ekonomisinin karşı karşıya kalacağı karamsar tabloya dikkat çekildi. "Ekonomik analizler bu ürünlerde tarif artırımına gidilmesinin her şeyden önce ABD ekonomisine zarar vereceğini teyit ediyor" ifadelerine yer verilen mektupta, Amerikan ihracatının 294 milyar dolarlık bölümünün misilleme önlemlerine konu olabileceği vurgulandı.
Hürriyet

'Şahdeniz 2'de Teslimat Tamam 
Şahdeniz 2 doğalgaz projesi yoluyla Türkiye'ye ticari gaz teslimatı başladı. İşletmeci konsorsiyum, Şahdeniz 2 projesinin zamanında ve planlanan bütçe dahilinde emniyetli bir şekilde tamamlandığı, Türkiye'ye gaz teslimatının da planlandığı gibi 30 Haziran'da başladığını bildirdi. Hazar denizindeki Azerbaycan doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru'nun başlangıç noktası olan Şahdeniz 2 yatağının yıllık 16 milyar metreküp üretim kapasitesi var, Şahdeniz 1 yatağı da dahil olmakla havzadaki toplam doğalgaz üretimin yıllık 26 milyar metreküpe ulaşması bekleniyor. SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev, "TANAP üzerinden ilk ticari gazın teslimatı, Güney Gaz Koridoru'nun hayata geçmesinde önemli bir mihenk taşı. Hem deniz üstü platformları hem destek ünitelerini kapsayan inşaatının tamamlanması sadece Azerbaycan için değil tüm bölge için çok büyük bir başarı" dedi.
Milliyet

Bankaların Kârı 2.7 Milyar Tl Arttı 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Mayıs ayı verilerine göre Türk bankacılık sektörünün net karı bu yılın ilk 5 ayında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 23.8 milyar TL'yi aştı. BDDK verilerine göre sektörün 5 aylık net karı geçen yılın aynı döneminde 21.1 milyar lira olmuştu. Böylece geçen yıla göre bankaların toplam karında artış tutarı 2.7 milyar lirayı buldu. Mayıs 2018 döneminde Türk Bankacılık Sektörünün aktif büyüklüğü 3 trilyon 639 milyar 545 milyon TL olarak gerçekleşti. Sektörün aktif toplamı 2017 yıl sonuna göre 381 milyar 703 milyon TL arttı. Buradaki yükseliş yüzde 11.7'ye karşılık geliyor.
Milliyet

Fedaya Devam 
Konut sektöründe 15 Mayıs'ta başlayan ve faizi yüzde 0.98'e, peşinatı yüzde 5'e çeken, fiyatlarda da yüzde 20 indirim sağlayan kampanya 30 Haziran'da sona erdi. Kampanya kapsamında markalı ve ikinci el dahil yaklaşık 40 bin konut için kredi kullandırıldığı ve kredi hacminin 20 milyar liraya ulaştığı tahmin ediliyor. Kampanya biter bitmez faizi artaran bankalar, oranlarını piyasa koşullarında güncellemeye başlarken, konut kredisi faizleri 10 yıl sonra ilk kez yüzde 2'nin üzerine çıktı.
Vatan
 
SPOR 
Adriano'dan Yeni İstek 
Dünya Kupası'nda oynayan futbolcular haricinde Beşiktaş kampına en son katılacak isimlerden biri olan Adriano, dün sağlık kontrolünden geçti. Ailesi Türkiye dışında yaşadığı için ekstra izin alan Brezilyalı oyuncunun ayrıca yönetimden yeni sözleşme istediği ortaya çıktı. Beşiktaş ile bir sene daha sözleşmesi bulunan tecrübeli futbolcunun, yeni sözleşme yapılması durumunda ailesini gönül rahatlığı içerisinde İstanbul'a getirebileceğini söylediği öğrenildi. İki senelik yeni bir sözleşme talep eden Adriano'ya ise yönetimin henüz cevap vermediği ve bir süre beklemesini söylediği bildirildi.
Milliyet

'Söz Veremem' 
Yeni sezonla birlikte geleceğin takımını oluşturmak için kolları sıvayan Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, şu anda futbolcuları daha iyi tanımak için çalıştığını belirtti. Taraftarın yeni sezon için coşkulu olmasının mutluluk verici olduğunu dile getiren Hollandalı çalıştırıcı sözlerini şöyle sürdürdü: "Futbolda pozitif bir ortam oluşturduğunuzda ve düşündüğünüzde hedeflerinize ulaşmak için büyük bir adım atmış oluyorsunuz. Başarılı olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Her maçta sahaya çıkarken, her maçın her saniyesinde bu formayı giyiyor olmaktan gurur duyuyor olmalıyız. Tüm ekip olarak bir aile atmosferi oluşturmalıyız. Olumlu davranışlar içerisinde olmalı, pozitif düşünmeliyiz. Gerçekten yürekten inanırsak başarılı oluruz. Çok çalışmalıyız. İstekli olmalıyız. Takımı fiziksel ve taktiksel olarak takımı en iyi şekilde hazırlayacağız. Herhangi bir şey için söz veremem. Kulübü en iyi şekilde temsil etmek için elimizden geleni yapacağız."
Milliyet

Zafer Yürüyüşü 
2018 Dünya Kupası son 16 turunda Brezilya, Meksika'yı 2-0 mağlup etmeyi başardı, çeyrek finale kaldı. Brezilya'nın Neymar, Gabriel Jesus ve Coutinho'dan oluşan iskeleti 4-3-3 ile sahadaydı. Almanya maçından itibaren herkesin beğenisini toplayan Vela, Lozano ve Hernandez'li Meksika hücumu, 4-2-3-1 sistemiyle oyundaydı. Beklendiği gibi hızlı başlayan karşılaşmada 2'de Meksika'nın soldan Vela ile ortasında Lozano arka direkte topu buldu, Miranda golü önledi. 4'te de Neymar'ın uzaktan şutunda Ochoa çıkardı. 25. dakikada durgun giden oyunda Neymar, sol çaprazdan çok hızlı girdi, şık bir çalımla aynı anda iki kişiyi oyundan düşürse de kaleci Ochoa izin vermedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme