.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

4 Temmuz 2018 Çarşamba

04.07.2018 Genel Gündem

04.07.2018
TÜRKİYE
Açlıktan Öldü 
Minik Leyla'nın otopsisi, Erzurum Adli Tıp Kurumu'nda yapıldı. Zayıf düştüğü belirlenen Leyla'nın, 2-3 gün önce Kurudere mevkisindeki dere yatağına bırakıldığı ihtimali üzerinde durulurken, otopside darp izine rastlanmadı. Ağrı'da Ramazan Bayramı'nın 1'inci günü, kaybolduktan sonra önceki gün cansız bedeni dere yatağında bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in açlıktan öldüğü ortaya çıktı. Kaçıran kişi ya da kişilerin, yoğun güvenlik önlemleri alınınca Leyla'yı bıraktıkları yere bir daha gidemedikleri, küçük kıza günlerce yemek ve süt verilmediği belirlendi.
Hürriyet


'Son Başbakan'dan Veda Ziyaretleri 
Türkiye Cumhuriyeti'nin son Başbakanı Binali Yıldırım dün Ankara'daki kurum ve kuruluşlara veda turlarını tamamladı. Yıldırım sırasıyla TBMM'ye, Yargıtay'a, Genelkurmay Başkanlığı'na, Danıştay'a, Diyanet İşleri Başkanlığı'na, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı'na, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na, TRT Genel Müdürlüğü'ne veda ziyaretleri yaptı. Başbakan Yıldırım akşam saatlerinde ise Başbakanlık personeli ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Yıldırım, yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Bu tarihi bir an, köklü devlet geleneğimizde büyük bir dönüm noktası yaşıyoruz. Başbakanlık personeli olarak siz bu ana tanıklık ediyorsunuz."
Hürriyet

Erken Seçim Yok 
AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Mart 2019'daki yerel seçimin öne alınma tartışmasıyla ilgili, "Türkiye erken seçim ya da erken seçim tartışmalarından çıkmıştır. Gündemimizde herhangi bir şekilde erken seçim bulunmamaktadır" dedi. Yeni seçilen AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleriyle birlikte Meclis'te kayıt yaptıran Ünal, güncel konularda şunları söyledi: "Henüz bir seçim bitmiştir. Seçimin sonucunda seçmen, Türkiye'de oluşturulmak istenen belirsizlik, endişe, kaygı gibi konularda son derece açık bir tavır ortaya koymuş ve Türkiye'yi seçim atmosferinden çıkarıp güven ve istikrar atmosferine sokmuşken yeniden erken seçim tartışmalarını biz doğru bulmuyoruz."
Hürriyet

İlk Ziyaret Bakü Ve Lefkoşa'ya 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin edip kabineyi açıklamasının ardından 10 Temmuz'da ilk yurt dışı ziyaretlerini Azerbaycan ve KKTC'ye yapacak. Erdoğan, 11 Temmuz'da da Brüksel'de düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi'ne katılacak. Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinin ardından hafta sonu gerçekleştireceği yemin töreninin ardından ilk ziyareti 10 Temmuz'da Azerbaycan'ın başkenti Bakü ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'ya yapacak. İlk olarak Bakü'ye gidecek olan Erdoğan, hemen ardından KKTC'ye geçecek. Erdoğan ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, ekonomik ilişkiler başta olmak üzere iki ülke arasındaki enerji, savunma alanlarındaki işbirliği konularını ele alacak.
Milliyet

Liderlik Yarışında Fitili Ateşledi 
CHP'de, 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan olağanüstü kurultay tartışmaları Muharrem İnce'nin dünkü açıklamalarıyla alevlendi. İnce, önceki gün gerçekleşen görüşmede Kılıçdaroğlu'na, kurultay çağrısı yaptığını açıkladı. Kılıçdaroğlu'na, "onursal başkanlık" ve "TBMM Grup Başkanlığı" teklif ettiğini anlatan İnce, süreci "abi-kardeş" ilişkisi içinde yürütmek istediğini söyledi. Kılıçdaroğlu'nun kendisine net bir yanıt vermediğini belirten İnce, "hayır derse, bu işi örgüt çözecektir" sözleriyle kurultay için kararlı olduğunun mesajını verdi.
Milliyet

Seçim Sonuçları Bugün Açıklanacak 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran 2018'te yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem milletvekili genel seçimiyle ilgili karar aldı. Kararda seçimin kesin sonuçlarının, itiraz süreleri tamamlandıktan sonra olağanüstü bir durum olmaması halinde, 4 Temmuz 2018 tarihinde TRT ve Resmi Gazete'de ilan edilmesinin planladığı belirtildi. YSK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasını hazırladı. Mazbata kesin sonuçların açıklanmasının ardından Meclis'e gönderilecek ve burada Erdoğan'a takdim edilecek. İl seçim kurulu ve il birleştirme tutanaklarına karşı, bugün saat 17.00'ye kadar YSK'ye itiraz süreci bulunuyor.
Vatan

DÜNYA 
Berlin Aştı Ama Viyana Rahatsız 
Koalisyon krizinden son anda kurtulan Almanya, sığınmacıları AB'ye ilk giriş yaptıkları ve Berlin ile anlaşması bulunan AB ülkesine geri yollamayı öngörüyor. Ancak anlaşma yoksa sığınmacıların geri yollanacağı ülke çoğunlukla Avusturya olarak öne çıkıyor. Avusturya da, Slovenya ve İtalya sınırında önlemleri arttırmayı planlıyor. Almanya Başbakanı Merkel'in partisi CDU ve istifa tehdidinde bulunmuş olan İçişleri Bakanı Horst Seehofer'ın partisi CSU anlaşsa da krizden Merkel'in zayışayarak çıktığı yorumları yapılıyor.
Hürriyet

İki Kore Arasında Basketbol Diplomasisi 
Teknik olarak hala savaşta sayılan Kuzey ve Güney Kore arasındaki suların durulmasına, bu kez de basketbol yardımcı olacak. Nitekim iki ülke taraftarlarının ilişkisini daha da pekiştirmek amacıyla, Güney Koreli kadın ve erkek basketbolcuların Kuzey'in oyuncularıyla maç yapmak için Pyongyang'a gittiği belirtildi. Güney Kore Birleştirme Bakanı Cho Myounggyon'un liderlik ettiği bu seyahat, aynı zamanda, Singapur'da gerçekleşen tarihi zirvenin ardından Güney'den Kuzey tarafına yapılan ilk resmi ziyaret olma özelliği taşıyor.
Milliyet

Eski Başbakan Rezak'a Yolsuzluktan Yargılama 
Malezya'nın eski Başbakanı Necip Rezak'ın, kendi kurduğu "1Malaysia Development Bhd (1MDB)" kalkınma fonundan zimmetine para geçirdiği iddiasıyla başlatılan yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındığı bildirildi. Rezak'ın evinde dün sabah gerçekleştirilen gözaltı, ülkenin yeni başbakanı Mahatir Muhammed'in söz konusu soruşturmada adı geçen Rezak'ın yargılanacağını düşündüğüne dair yaptığı açıklamanın ardından geldi.
Milliyet

Kurtarmak Aylar Sürebilir 
Tayland dün adeta ulusça büyük bir mutluluğu yaşadı. Bütün ülke günlerdir mağara gezisinde antrenörleriyle kaybolan genç futbol takımının sağ salim bulunması için dua ediyordu. Su basan bir mağarada 9 gün mahsur kalan 12 çocuk ile antrenörlerine iki amatör İngiliz dalgıç ekibi tarafından ulaşıldı. Hepsinin sağ salim olduğu belirtildi. 'Yaban Domuzu' isimli futbol takımının üyesi olan 11- 16 yaşları arasındaki 12 erkek çocuğu ile antrenör yardımcısının ilk cümleleri 'Bugün hangi gün' ve 'Çok açız' oldu. Takım etkinliği kapsamında 23 Haziran'da Tham Luang Nang Non mağaralar sistemine giren çocuklar uzun uğraşlar sonucunda bulundu.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,6708-4,6806     
Euro: 5,4450-5,4603
Sterlin: 6,1636-6,1786                                  
Gram Altın: 188,2790-188,7034

Alkollü İçkiye Yüzde 15.5 ÖTV Zammı 
Haziran ayı enflasyonun açıklanması ve 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olmasıyla beraber içkiye yapılacak zam oranı belli oldu. İçkiden alınan Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) her 6 ayda üretici enflasyonu kadar zam yapılması gerekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre 6 aylık üretici enflasyonu (Yİ-ÜFE) yüzde 15.5. İçki çeşitlerine yapılan ÖTV artışı da yüzde 15.5 oldu. Bu düzenlemeden sonra rakıya 10 lira zam yapılması bekleniyor.
Hürriyet

Enflasyonda 14 Yılın Zirvesi 
Enflasyon Haziran'da büyük bir sürpriz yaptı. İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre, enflasyon Haziran'da gıda fiyatları ve kurdaki yükselişin yarattığı maliyet baskısıyla yüzde 2.61 ile yüzde 1.05'lik beklentileri aştı. Yıllık enflasyon ise yüzde 15.39 ile son 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Yüksek çıkan enflasyonla dün dolar 4.62'den 4.68'e fırladı. Aylık en yüksek fiyat artışı yüzde 5.98 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu. Onu yüzde 4.76 ile haberleşme, yüzde 2.66 ile ulaştırma takip etti. Akaryakıtta uygulanan 'eşel-mobil' sistemiyle yani zamma karşılık otomatik ÖTV indiriminin etkisiyle son 1 ayda akaryakıt kaynaklı maliyet frenlendi. Ancak yıllık yüzde 24'lük artışla ulaştırma lider konumda.
Posta

'Türkiye'yi İhracatçı Zenginleştirecek' 
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 30 Haziran'da yapılan 25'inci olağan genel kurulunda TİM Başkanlığı'na İsmail Gülle seçilmişti. İstanbul TİM Kompleksi'nde gerçekleştirilen törenle İsmail Gülle, başkanlık görevini Mehmet Büyükekşi'den dün devraldı. Burada konuşan Gülle, "Bu ülkenin kişi başı geliri artacak, zenginleşecek ve yeni rekorlar kıracaksak, bunu ihracatçılar yapacak" dedi. İhracat ailesinin Türkiye için görevinin büyük olduğunu belirten İsmail Gülle, sorumluluklarının farkında olduklarını ve yeni dönemde de bu ciddiyetle çalışacaklarını söyledi. İhracatçının sorunlarını da bildiklerini belirten Gülle, "Bu yükü tek başına değil, ihracatçılarla beraber taşımak üzere devraldım. Bana düşen görev koordinasyonu sağlamak ve ekip olarak çalışmak" diye konuştu.
Posta

Otomotiv Pazarında Yaz Rehaveti 
Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, geçtiğimiz ay 51 bin 37 adet olarak gerçekleşirken, yaz ve bayram tatillerine ek olarak seçimlerin de etkisiyle yüzde 39'luk bir daralma yaşadı. Bununla birlikte 2018'in ilk yarısında otpal satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.92 daralarak 353 bin 348 adet oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre, Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları 51 bin 37 adet olurken, yüzde 38.99'luk bir azalma meydana geldi. Bunda seçimler, bayram tatili ve yaz tatilinin büyük rol oynadığı düşünülüyor.
Milliyet

9 Bin Büyük İşletme Kobi Oldu 
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, KOBİ tanımında yapılan değişikliğin ardından, 8 bin 846 büyük işletmenin daha bu kapsama alındığını ve KOBİ sayısının 3 milyon 470 bin 491'e yükseldiğini belirterek, "Böylece daha fazla firmaya, KOBİ'lere sağlanan destek, teşvik ve muafiyetten yararlanma imkanı verildi" dedi. Uzkurt, KOBİ tanımında yapılan değişikliğin bu işletmelere sağlayacağı katkılara ilişkin bilgi verdi.
Vatan

Kıbrıs İle Ticaret Artık Hızlanacak 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) başkenti Lefkoşa'da Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında 'Türkiye- KKTC İktisadi İlişkiler' konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda imzalanan protokolle forum kurulmasının yanı sıra ortak menfaatin bulunduğu ticari ve ekonomik konularda diyaloğu artırmak, çok-taraşı ticaret, yatırımları kolaylaştırmak ve 2 ülke arasında ticaret, yatırım ve finansal akışlarda genişlemeyi teşvik amaçlanıyor.
Vatan

SPOR 
Son Bilet Ada'ya 
Dünya Kupası'nda son çeyrek finalist İngiltere oldu... Ada temsilcisi İsveç ile eşleşti. Maçın ilk yarısı golsüz sona erdi. İngiltere 57'de Kane'in penaltıdan attığı golle öne geçti. Kolombiya 90+3'te Yery Mina ile beraberliği yakaladı. Uzatmalarda da eşitlik bozulmadı. Penaltılarla gülen Ada temsilcisi oldu.
Posta

Fener Kapalı Gişe 
Fenerbahçeli taraftarlar, Başkan Ali Koç'un destek çağrısını karşılıksız bırakmıyor. Sarı- Lacivertli futbolseverler son yıllarda eşi benzeri görülmemiş bir ilgiyle kombinelere akın etti. Yenileme ve kongre üyelerine öncelikli satış döneminde toplam 31 bin kombine tükenirken dün itibariyle ise 5 bin bilet genel satışa sunuldu. Gece saatlerinde Ülker Stadı'nda kuyruğa girmeye başlayan taraftarlar sabah 09.00'dan itibaren izdihama neden oldu. Bu sezon için toplam 39 bin kombine satışa çıkartılırken, edinilen bilgiye göre bunun 35 binlik bölümü tükendi.
Posta

Sharapova Şoku 
Teniste sezonun üçüncü grand slam turnuvası Wimbledon'da heyecan dün oynanan ilk tur karşılaşmalarıyla devam etti. Günün en büyük sürprizi Maria Sharapova'nın elenmesi oldu. Maria Sharapova Rus Diatchenko'ya 7-6, 6-7 ve 6-4'lük setlerle mağlup oldu. Tek kadınlarda 1 numaralı seribaşı Simona Halep, birinci turda Kurumi Nara ile karşılaştı. Japon rakibini 6-2, 6-4'lük iki setle geçerek turladı.
Milliyet

Demirören: Futbol Tutkumuzu Göstereceğiz 
Türkiye Futbol Federasyonu ve Bein Sports, Yılın Süperleri ödülleri ile yılın en iyilerini seçecek. 29 Haziran ile 9 Ağustos tarihleri arasında futbolun seçkin üyelerinden oluşan jürinin ve sporseverlerin belirleyeceği 'yılın süperleri' 12 Eylül'de görkemli bir törenle sahiplerine verilecek. Marcel Desailly, Mircea Lucescu, Şansal Büyüka, Mustafa Denizli, Güntekin Onay, Kaan Terzioğlu gibi duayenlerin yer alacağı jüri ve www.futbolunsuperleri.com adresi üzerinden taraftarın kullanacağı oylarla kazananlar belli olacak.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme