5 Temmuz 2018 Perşembe

05.07.2018 Genel Gündem



05.07.2018
TÜRKİYE  
Başkanlığın İlk Günü 9 Temmuz 
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), seçimlerin kesin sonuçlarını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'ilk başkan' sıfatıyla yapacağı yemin töreninin ayrıntıları da netleşti. Erdoğan, 7 Temmuz Cumartesi günü saat 11.00'de Meclis'te partisinin grubunu toplayarak yeni döneme ilişkin mesajlar verecek. Toplantıda AK Parti'nin Meclis Başkanlığı'na getireceği isim de belirlenecek. Bu ismin, Binali Yıldırım olması bekleniyor. Grup başkanlığı için nabız yoklaması da yapılabileceği belirtiliyor. Erdoğan, grup toplantısının ardından milletvekillerinin yemin töreninin bir bölümünü izleyecek.
Hürriyet


Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi 
Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanı adaylığını ilan etmesinin ardından avukatları, müvekkillerinin tahliyesi için davaya bakan Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Mahkeme, savunmasını tamamlamaması ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle Demirtaş'ın tahliye talebini 21 Mayıs'ta reddetmişti.
Hürriyet

YPG Menbiç'ten Çekiliyor 
Türkiye ile ABD arasında varılan uzlaşmaya göre, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG, dünden itibaren Menbiç'ten çekilmeye başladı. Uzlaşma uyarınca daha önce ABD ile koordineli ancak bağımsız olarak Menbiç'in dış hattında devriyeye başlayan Türk Silahlı Kuwetleri (TSK) unsurları konuyu yakından takip ediyor. ABD tarafı, YPG'nin çekilmeye başladığını bildirse de Ankara temkinli davranıp, kendi istihbarat kaynaklarından bilgi toplamayı sürdürüyor.
Hürriyet

YÖK'ten Lisans Bölümleri İçin 471 Bin 375 Kontenjan 
ÖSYM, 30 Haziran-1 Temmuz tarihinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tercih kılavuzunu, sonuçlar açıklanmadan neredeyse 1 ay önce yayımladı. ÖSYM'den yapılan resmi açıklamada, kılavuzun adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlandığı belirtilerek, adayların tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2018- YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri istendi.
Milliyet

24 Haziran'ın Kesin Sonuçları 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kesin sonucunu açıkladı. YSK Başkanı Sadi Güven'in açıkladığı sonuçlara göre ikinci kez Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, en yakın rakibi Muharrem İnce'den 10 milyon 990 bin 502 oy farkıyla 26 milyon 330 bin 823 seçmenin oyunu aldı. Erdoğan seçmenin yüzde 52.59'unun, İnce ise yüzde 30.64'ünün oyunu aldı. İnce ise CHP'ye oy veren seçmenlerden 4 milyon 65 bin 438 fazla oy aldı.
Milliyet

Millet İttifakı'na İhtiyaç Kalmadı 
İYİ Parti Başkanlık Divanı dün Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında toplandı. İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, toplantı öncesi basın toplantısında, "Olası bir erken yerel seçimde ittifak tavrınız ne olacak? Parti olarak erken seçime hazır mısınız?" sorusuna "Biz her seçime hazırız" karşılığını verdi. Çıray şöyle devam etti: Bu ekonomik şartlarda bu hükümetin erken seçime gidebileceğini zor görüyorum. Ancak CHP kendi içindeki sorunları erteleyebilmek için böyle bir erken seçim kavramını ortaya atmış olabilir."
Vatan

'Yenildiğini Kabul Etmeyen Yenemez' 
CHP'nin 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, tüm Türkiye'yi kapsayacak gezisine Erzurum'dan başladı. Merkez Aziziye ilçesindeki düğün salonunda CHP'lilerle bir araya gelen İnce, "Sloganımız, 'Hepimizin cumhurbaşkanı.' Şimdi 15 milyon oy var helalinden. Bunu 30 milyon yapacağız" dedi. İnce şöyle devam etti: 1699, Osmanlı'nın ilk toprak kaybettiği tarihtir. Osmanlı bizim atalarımız, 223 yıl hep kaybetti. 1699 Karlofça Antlaşması'ndan sonra başladı. 30 Ağustos 1922 Büyük Taarruz'a kadar hep kaybetti. 223 yıl neden kaybetti biliyor musunuz? Osmanlı generalleri geri çekilmesini bilmiyor."
Vatan

DÜNYA 

AB'ye Vizesiz Girişte Yeni Sistem 
Schengen Bölgesi'ne giriş çıkışların daha güvenli hale gelmesini sağlamaya çalışan Avrupa Birliği, ABD'nin yıllardır uyguladığı ve bu ülkeye girişlere elektronik onaya dayanan ESTA'nın bir benzerini devreye sokmaya hazırlanıyor. Yolculuklara ilişkin onay ve bilgi sistemi olan ETIAS'ın hayata geçirilmesiyle birlikte Schengen Bölgesi'ne vizesiz girme hakkına sahip olan kişiler 'ön onay' almak durumunda kalacak. Sistemin devreye girmesi Türkiye'den Schengen Bölgesi'ne vizesiz girişe olanak sağlayan yeşil ve gri pasaport sahiplerini de etkileyecek.
Hürriyet

Dera'da Durum Belirsiz 
Suriye'nin güneybatısındaki Dera ilinde Suriye ordusunun muhalişer karşısında ilerleyişi sürerken, bölgede bir ateşkes sağlanmasına yönelik çabalar şimdilik sonuçsuz kaldı. Muhalişer, Rus yetkililerle yürüttükleri ateşkes müzakerelerinin olumsuz sonuçlandığını açıkladı. Muhalişerce yapılan açıklamada, Rusların, silahların teslim edilmesi yönündeki ısrarları yüzünden anlaşmaya varılamadığı iddia edildi.
Milliyet

Rusya: Batı Bizimle Baş Edemeyecek! 
Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yuri Borisov, Rus ordusunun elinde Batı ülkelerinin hiçbir şekilde karşılık veremeyeceği 6 silah olduğunu söyledi. Silahların Batı'yı "çaresiz bırakacağını" iddia eden Borisov, bunlar arasında "Sarmat" kıtalararası füzesini, "T-50" savaş uçağını, "T-14 Armata" tankını, "S-500" ve "Nudol" füze savunma sistemlerini, uyduları devre dışı bırakabilecek sinyal bozucu "Tirada-2S" sistemini saydı. Borisov, 2027 yılında ordudaki tüm silahların yenilenmiş olmasını planladıklarını belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de geçtiğimiz aylarda Rusya'nın yeni silahlarına dair açıklamalarda bulunmuştu.
Milliyet

Eski Başbakan Yargı Önünde 
Geceyi başkent Kuala Lumpur'daki nezarethanede geçiren ve sabah saatlerinde mahkemeye çıkarılan 64 yaşındaki Rezak'a IMDB soruşturması çerçevesinde görevi kötüye kullanma ve 3 kez kamu fonlarını zimmete geçirme suçlamaları yöneltildi. Suçlamalar eskiden 1MDB'ye bağlı kuruluşlardan biri olan SRC International'dan yaklaşık 10.4 milyon doların (42 milyon ringgit) Necip'in kişisel banka hesabına aktarılmasıyla ilgili olarak yöneltildi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 4,6662-4,6761     
Euro: 5,4489-5,4501
Sterlin: 6,1807-6,1957                                  
Gram Altın: 188,7942-189,0274

Kredi Kartında Yeni Faiz Dönemi 
Merkez Bankası'nca (TCMB) kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapıldı. Ve bankalar da bu değişikliği takiben faiz oranlarını değiştirmeye başladı. Merkez'in kararına göre Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2.02, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1.62 olarak değiştirildi. Aynı tebliğin 5'inci maddesinde de değişikliğe gidildi.
Hürriyet

Tahvil Faizinde Tarihi Rekor 
Tüketici enflasyonundaki sert yükseliş döviz kurlarına ve gösterge tahvil faizlerini olumsuz etkiledi. Dolar kuru 4.72 liraya kadar çıkarken 10 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 17.74 ile tarihi zirvesini gördü. İki yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 19.98'e kadar çıkarak son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 4.6749 liradan yapılırken, 2 yıllık tahvilde son işlem yüzde 19.95'ten, 10 yıllık tahvilde ise yüzde 17.65'ten oldu. Tüketici enflasyonu haziranda yıllık yüzde 15.39 ile 2003 bazlı serinin en yükseğine geldi ve son 14 yılın zirvesine ulaşmıştı.
Hürriyet

Turizme 940 Milyonluk Yatırım 
Turizm, inşaat, enerji ve çimento gibi birçok sektörde faaliyet gösteren Limak Holding'in Başkanı Nihat Özdemir, turizmde zorlu bir dönemin geride kaldığını belirterek, "Bu yıl sektörde bir canlanma bekliyoruz. Şu ana kadar gelen veriler de bunu gösteriyor" dedi. 2016'yı son 15 yılın en kötü dönemi olarak tanımlayan Özdemir, turizmin en iyi yılları olan 2014-2015 rakamlarının bu yıl yakalanacağını söyledi.
Posta

Yayla Evleri Barışa Dahil 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yayla ve yazlık evlerin imar barışı kapsamında olup olmadığıyla ilgili tartışmalara açıklık getirdi. Bakan Özhaseki, "İstisna getirdiğimiz yerlerden ilki İstanbul Boğazı'nda öngörünüm dediğimiz, en öndeki bölüm. İkincisi Sultanahmet'ten Süleymaniye'ye uzanan tarihi hattaki yarımadanın bir kısmı, üçüncüsü de Gelibolu yarımadası" dedi. Bu alanlar dışındaki herkesin imar barışı düzenlemesinden faydalanabileceğini belirten Mehmet Özhaseki, şunları söyledi: "Bu konuda belki 500 çeşit farklı alanlarda imara aykırılık veya kaçak dediğimiz duruma düşen vatandaşımız var. Cevap bulması gereken onlarca konu var. Türkiye'nin yüzde 60'ı, yani 50 milyonu devletle ihtilaşı hale gelmiş. Biz bunu çözmek istiyoruz."
Posta

İşte Türkiye'nin 4. Varlık Barışı 
Türkiye'nin dördüncü varlık barışı uygulamasında, yurtdışında bulunan varlıklarını 30 Kasım'a kadar Türkiye'deki banka veya aracı kurumlara bildirenler, para ve diğer kıymetlerini sisteme sokabilecek. Para, döviz, altın, menkul kıymet ve benzeri kaynaklarını 31 Temmuz'a kadar Türkiye'ye getirenlerden vergi alınmayacak. Maliye Bakanlığı'nın dün yürürlüğe giren 7143 sayılı kanun genel tebliğiyle, "Varlık barışı" olarak bilinen, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının Türkiye'ye getirilmesine ilişkin esaslar düzenlendi.
Milliyet

Otomotiv Sırtladı 
Yurt içinde pazardaki daralmanın etkisiyle kan kaybeden otomotiv endüstrisi, yılın ilk yarısında 16 milyar dolarlık ihracata imza atarken, bu rakama en büyük katkı Avrupa ülkelerinden geldi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, ilk 6 ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 11.92 daralırken, bu dönemde otomotiv endüstrisi 16 milyar 434 milyon 421 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
Vatan

60 Milyon Turist 60 Milyar Dolar Gelir 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)'nin Beşiktaş'taki genel merkezinde düzenlenen 'Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Turizm açısından 2018'e çok büyük bir motivasyonla girdiklerini ve ilk 5 ayda tüm yılların rekorunun kırıldığını söyleyen Kurtulmuş, "İlk 5 ayda 11.5 milyon turist Türkiye'ye geldi. Biz yeniden 2018'in başında tahmin ettiğimiz rakamları yukarıya doğru revize etmek durumunda kaldık." şeklinde konuştu.
Vatan

SPOR 

Aslan'da Miranda Sesleri 
Şampiyonlar Ligi için güçlü bir kadro kurmak isteyen Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim yönetimden stoper transferi talep etti. Maicon ve Serdar Aziz dışında ilk 11'de oynayacak stoperi olmayan tecrübeli hocanın aklındaki ilk isim Miranda... Brezilya Milli Takımı ile birlikte Dünya Kupası'nda boy gösteren 33 yaşındaki savunmacıyı ikna için Taffarel görevlendirildi.
Posta

Morelos Operasyonu 
Transferde henüz somut adım atamayan Fenerbahçe'de sportif direktör Damien Comolli yoğun bir mesai harcıyor. Teknik direktör Philip Cocu'nun yolunu gözlediği oyuncuları tek tek İstanbul'a getirmeyi planlayan Fransız spor adamının yeni hedefi Alfredo Morelos... Ekibinin uzun süredir yakından takip ettiği 22 yaşındaki Kolombiyalı golcünün yüksek potansiyele sahip olduğunu düşünen Comolli, Glasgow Rangers ile pazarlıklara başladı.
Posta

Wozniacki'den Erken Veda 
Sezonun üçüncü grand slami Wimbledon'da tek kadınlarda Maria Sharapova'nın ardından Caroline Wozniacki de turnuvaya veda etti. Son Avustralya Açık şampiyonu olan Danimarkalı raket, ikinci turda karşı karşıya geldiği Rus Ekaterina karşısında tutunamadı. Turnuvanın 2 numaralı seribaşı olan Wozniacki, deneyimli rakibine ilk seti 6-4 verdi. İkinci seti 6-1 aldı Wozni ve hayranlarına maçı kazanmak adına umut verdi. Son set büyük çekişmeye sahne oldu. Caroline Wozniacki bu seti 7-5'lik sonuçla verdi ve maçı 2-1 kaybetti. Pliskova da Azarenka'yı eledi.
Milliyet

'Pırıl Pırıl Milli Takımımız Var' 
A Milli Basketbol Takımı Menajeri Kerem Tunçeri, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri B Grubu'nu lider bitirerek üst tura yükselen Ay-yıldızlıların uyumunu övdü. Tunçeri, "Basketbola aç, bayrak sevgisi olan, formanın değerini bilen pırıl pırıl takımımız var. EĞER ilk 2 karşılaşmada Karadağ ve Slovenya'yı yenersek Dünya Kupası'na katılma yolunda büyük bir adım atacağız" ifadelerini kullandı.
Vatan  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme