6 Temmuz 2018 Cuma

06.03.2018 Genel Gündem06.07.2018 
TÜRKİYE 
Kurultay Yok 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, "Merkez Yönetim Kurulumuz (MYK) genel başkanımızın tam mutabakatla arkasındadır. Genel Merkez'in ve Genel Başkan'ın gündeminde bir kurultay çağrısı yoktur. Ama sonuçta takdir kurultay delegesinin" dedi. Tezcan, MYK'da tartışılan konularla ilgili şu bilgileri paylaştı: "Genel Merkezimizin gündeminde olağanüstü kurultay yoktur. Sandıkların bir sonucunu farklı, diğerinin sonucunu farklı yorumlamak doğru değildir. Tümü partinin ve partinin adaylarının ortak çabasının ürünüdür. Kurultay tartışmaları seçim sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesinin önündeki en önemli engellerden birisidir. Objektif değerlendirme, partinin iç iktidar yarışından arınarak sağlıklı bir bakış açısıyla yapılabilir. Partinin bir iç iktidar yarışında olmasının gelecek planlaması ve hedeflemesi açısından faydası olmadığını düşünüyoruz. Genel Başkan, son bir yıl içerisinde Türkiye siyasetinin gündemini belirlemiştir. Demokrasinin önünde kurulan tuzağı 15 milletvekili göndererek bozan Genel Başkanımızdır. Millet İttifakı'nı kurarak muhalefetin seçimlerde daha etkin sonuç almasını sağlamıştır. Muharrem İnce'yi cumhurbaşkanı adayı yapmıştır. Genel Başkan'ın genel başkanlıktan başka bir ihsana ihtiyacı yoktur. Kılıçdaroğlu'nun bu tutumu CHP'nin önümüzdeki süreçte ihtiyaç duyduğu yöntemin ta kendisidir. Merkez Yönetim Kurulumuz, genel başkanımızın tam mutabakatla arkasındadır"
Hürriyet


Telefonda Konuştuk Erdoğan Ağlıyordu 
Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçim gecesi yaşadıklarını, "Toplanan kalabalığın içinden bir yavrumuzun ayağının sıkışması onu o kadar çok etkiledi ki, duygu doruktaydı. Ağlıyordu telefonda. Ne seçim kazanması, ne o coşku hepsi gitmiş" diye anlattı. Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan Yıldırım özetle şöyle dedi: "(TBMM Başkanlığı) Onun kararını ben vermem. Liderim, partimizin genel başkanı ve partimiz ne yönde karar alırsa, biz her türlü görevi yaparız. Yakında ne olacağı belli olur. (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çalışmak kolay mı zor mu) Bu soru çok zor, hem de kolay. Cumhurbaşkanı, rahatı sevmeyen bir adam. Rahat olmak isteyeni de sevmiyor. Kendi de rahat etmez, yanındakini de rahat ettirmez. Buna alışık olmayanlar, bu yolculukta dayanamazlar. İstiyor ki hiçbir yerde aksaklık, yanlış olmasın. Ama Türkiye büyük bir ülke. Kilometrelerce uzakta bir olay oluyor. Onu sizin an be an yönetmeniz mümkün değil. Oradaki idarecilerin aynı hassasiyeti taşıması lazım. Tabii ondan üzülüyor. Duygusal yönü çok kuvvetlidir"
Hürriyet

Alternatifli Hazırlık 
TBMM'nin 27. Dönem açılış oturumunu en yaşlı üye sıfatını taşıyan CHP Ankara Milletvekili Deniz Baykal'ın yönetip yönetmeyeceği konusunda tartışma devam ederken, Meclis Başkanlığı'nın, "doktor raporu" istediği anlaşıldı. Doktorların hem TBMM'deki iş ve işlemlerin hem de yaşayacağı yeni bir stresin Baykal'ın rahatsızlığını tetikleyebileceği yönünde uyarıda bulunduğu anlaşıldı. Doktor raporu henüz TBMM'ye ulaşmazken, Meclis'i yönetme konusunda ibre yeniden İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz'a döndü. TBMM Başkanlığı, hem Yılmaz hem Baykal için alternatifli yönetim tedbirlerini aldı. Gelen bilgiler, Baykal'ın da açılışı yönetmekten vazgeçme eğiliminde olduğu yönünde. Alınan bilgilere göre TBMM'nin açılış oturumun kimin yöneteceği konusunda Baykal ve Yılmaz arasında, "gel-git" yaşandı. TBMM Başkanlığı, Baykal cephesinden gelen "açılışı yapmayacak- açılışı yapacak" şeklindeki farklı yanıtlar üzerine güçlük yaşadı. Genel Kurul'un açılışı öncesinde TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan Başkanlık Mührü'nün devralınması töreni yapılması zorunluluğu, ayın 9'un da Cumhurbaşkanı'na Genel Kurul'da mazbatasını verme sürecindeki iş ve işlemlerin Baykal'ı oldukça yoracağı ihtimali TBMM yönetiminin endişelerini katladı.
Milliyet

'İlk Başkan' Torenine Dunyadan Yoğun İlgi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın pazartesi günü Külliye'de düzenlenecek özel törene dünyadan yoğun ilgi olduğu, 17 Cumhurbaşkanı'nın katılım gerçekleştireceği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı göreve başlama törenine 20'nin üzerinde ülkeden üst düzeyde katılım olacağı kaydedildi.
Milliyet

'El Turki' Kod Adlı Cani Hak Ettiği Sonu Buldu! 
İngiltere'nin Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, 2016 yılında Suriye'de kaçırdıkları Türk askerleri Sefter Taş ve Fethi Şahin'in öldürülmesi olayının faili olan DEAŞ'lı teröristlerden 'Ebu Talha El Turki' kod adlı Talip Akkurt 7 Haziran'da öldürüldü. Akkurt'un, PYD/YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından Deyrizor'un Hajin kasabasında öldürüldüğü öne sürüldü.
Vatan

DÜNYA 
Senatördentürkiye'ye 'Bataklık' Uyarısı 
Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildikten sonra hafta başında Menbiç'i ziyaret eden Amerikalı senatör Lindsey Graham, Türkiye'nin Suriye'deki savaşa daha fazla müdahil olması hâlinde kendini bir 'bataklıkta' bulabileceğini söyledi. Reuters haber ajansına konuşan Graham, Ankara'daki temaslarında ABD'nin Suriye'den ayrılmasının sonuçlarının "iyi olmayacağını", bu nedenle bölgede kalmalarının Türkiye'nin yararına olduğunu anlatmaya çalıştığını söyledi. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, "Suriye'de Türk ordusunun daha fazla operasyona girişmesini istemezsiniz, aksi takdirde kendinizi bir bataklıkta bulursunuz" diye ekledi. Graham, terör örgütü YPG'nin Suriye'deki konumunu da yorumladı. Graham, YPG'lilerin Fırat'ın doğusunda, Menbiç'e yaklaşık 20 kilometrelik bir uzaklıkta konuşlanmasının "yeterli olması gerektiğini" de aktardı. ABD ile Türkiye arasında varılan uzlaşı sonucu YPG'nin Menbiç'ten çekilme süreci önceki gün başlamıştı. Çekilmenin 90 gün içinde tamamlanması planlanıyor.
Hürriyet

'Dram Bebekleri' Dünyaya Geliyor 
Myanmar'ın Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik yıllardır süren ve geçen yıl 25 Ağustos'ta yeniden tırmanışa geçen şiddetten en fazla zarar görenler, şüphesiz kadın ve çocuklar. Ailelerinden birçok kişinin vahşice katledilmesine tanık olan kadın ve kız çocukları, pek çok etnik temizlik dalgasının yanı sıra savaşta adeta silah olarak kullanılan tecavüzlere maruz kaldı, karınlarında kendilerine tecavüz eden Myanmar askerlerinin bebeklerini taşıyarak Bangladeş'e sığındı. Tecavüz sonucu hamile kalan Arakanlı kadın ve kız çocukları, toplumdan dışlanma korkusunın yanında, yaşadıkları dehşet nedeniyle de bebeklerine sahip çıkmıyor. Bazıları kamplarda buldukları düşük haplarıyla bebeklerinden vazgeçerken, bazıları ise gizli saklı doğum yapıyor. Kadınlar utandıkları ve korktukları için konuşmadığından Bangladeş'teki kamplarda kaç bebeğin tecavüz sonucu dünyaya geldiği bir türlü belirlenemiyor.
Milliyet

Trump 'İşgal' İçin Diretmiş 
Daha önce defalarca Venezuela'da rejimin değişmesi gerektiğini ve ülkesinin her türlü aksiyona hazır olduğunu belirten ABD Başkanı Donald Trump'ın, geçtiğimiz yıl danışmanlarını Venezuela'yı işgale ikna etmeye çalıştığı iddia edildi. Associated Press (AP) ajansının, üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre Trump, geçen yıl Ağustos-Eylül ayları arasındaki zamanı, yakın danışmanlarına ve bölgede bulunan müttefik ülkerlere Venezuela'yı işgal için ısrar etmekle geçirdi. Danışmanlarının, ABD Başkanı'nı inadından vazgeçirmek için olağanüstü çaba harcadıkları belirtilen haberde, Kolombiya, Peru, Panama ve Brezilya liderlerinin de bu fikre destek vermediği aktarıldı. ABD basınındaki iddialara anında yanıt veren Maduro ise, durumu, "basının işgale desteği" olarak niteledi. Amerika'dan gelen tehditlere yönelik Venezuela ordusuna dikkatli olma çağrısı yapan Maduro, "Bir an için bile dikkatsizlik edemezsiniz. Çünkü huzur içinde yaşamak için bağımsızlığımızı savunacağız" diye konuştu.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 5,3834-5,3881
Sterlin: 6,0894-6,0933
Gram Altın: 185,5459-185,7389

Kansere Fark Yok 
Sağlıkta tüm ödemeler yeniden düzenlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yeni düzenlemeyle, kanserle ilgili tedavilerde artık fark ve ilave ücreti alınamayacağını açıklarken, özel hastaneler ise yeni açıklanan rakamların kendilerini zorda bırakacağı görüşünde. Resmi Gazete'de dün yayımlanan 205 sayfalık listeyle, işlem ve tedavilerde, kamu tarafından hastanelere ödenecek ücretler yeniden belirlendi. Yoğun bakım hastalarında, hastanelerin ilave ücret hakkı yüzde 20'den 30'a çıkarılırken, kalp nakli gibi işlemler için kamu tarafından hastanelere ödenecek tutar ise artırıldı. İlave ücret alınamayacak işlemler listesine de yeni eklemeler yapıldı ve tüm kanser işlemleri bu listeye alındı. Listede 400 civarında kanser ve kanser cerrahisi işlemine yer verildi.
Hürriyet

Savunmadan Rekor İhracat 
Pakistan Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyacı doğrultusunda açtığı 4 adet korvet alım ihalesini, Türkiye kazandı. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ihalenin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihracatı olduğunu söyledi. Türkiye, Pakistan'ın açtığı ihaleye Askeri Fabrika ve Tersane İşletmesi (ASFAT) ana yükleniciliğinde girdi. 1 milyar Euro bedelle kazanılan proje kapsamında Havelsan ve Aselsan iş ortaklığı kurdu. Aselsan, projenin donanım tarafında yer alırken, silah sensör tedariği gibi işleri yürütecek. Havelsan da komuta kontrol, savaş yönetim sistemi ve bütün silah sensörlerinin entegrasyonu kısmında yer alacak.
Hürriyet

Faiz Ve Enflasyonda Düşüş Önceliğimiz 
Başbakan Binali Yıldırım, "Yeni dönemde en fazla para politikalarıyla ilgili taahhütlerin ve kaynakların dengelenerek yönetilmesine dikkat edeceğiz. Faizleri aşağıya indirmek, enflasyonu aşağıya çekmek ana önceliklerin başında geliyor. Bunun için tedbirler alınacak" dedi. Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuşan Yıldırım, ekonomi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'yi 2023'e taşıyacak hükümet ve Cumhurbaşkanının seçildiğini söyleyen Yıldırım, şunları dile getirdi: "Bundan sonra yapılması gereken milletin verdiği bu kredi ile ülkemizin önündeki sorunları çözmek. Türkiye 'açık'la büyüyen bir ülke. Türkiye'nin petrol üretimi yok, buradan enerji açığı var. Türkiye aynı zamanda bütçe açığı da veren bir ülke, çift açıkla büyüyor. Kontrol edebildiğiniz sürece tabii ki dış kaynak kullanarak, ülkeyi hedeflediğiniz noktaya getireceksiniz. Biz 15 yıldır bunu yapıyoruz, bundan sonra da aynı kararlılıkla projeler yapacağız. Projeleri yaparken bütçemiz kısıtlı olduğu için yap-işlet-devret modellerini, dış kaynağı daha çok kullanacağız."
Milliyet

Milyonerlerin Mevduatı 1 Trilyon Lirayı Aştı 
Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı mayıs sonunda 157 bine dayanırken, milyonerlerin toplam mevduatı da ilk kez 1 trilyon liranın üzerine çıktı. AA'nın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, yurt içinde ve dışında yerleşik milyonerlerin toplam sayısı mayıs sonu itibarıyla 156 bin 866'ya çıktı. Böylece geçen yılın sonunda 138 bin 980 olan milyoner sayısı, 5 ayda 17 bin 886 kişi arttı. Söz konusu milyonerlerin toplam mevduatı mayıs sonu itibarıyla 1 trilyon liranın üzerine çıkarak 1 trilyon 37 milyar 152 milyon liraya ulaştı. Böylece milyoner başına düşen ortalama mevduat, 6 milyon 612 bin lira oldu. Geçen yıl sonunda 909 milyar 979 milyon lira seviyesinde bulunan milyonerlerin toplam mevduatı, bir yılda 127 milyar 173 milyon lira artış kaydetti. Yurt içinde yerleşik milyonerlerin sayısı yılın ilk 5 ayında 2 0 1 7 ' y e kıyasla 14 bin 784 artarak 141 bin 753'e ulaşırken, bu kişilerin toplam mevduatı da 939 milyar 759 milyon liraya yükseldi.
Milliyet

Rüzgar Döndü 
Beklentilerin üzerinde çıkan Haziran ayı enflasyon verisi sonrası 4.70'in üzerine çıkan dolar/ TL'de tansiyon düştü. Başbakan Binali Yıldırım'ın yeni kabinenin Pazartesi günü açıklanacağını, böylece OHAL'in de tamamlanmış olacağını duyurması, küresel piyasalardaki pozitif hava ve gelişmekte olan ülke piyasalarına gözlenen para girişleriyle TL, dolar karşısında yüzde 1'den fazla değer kazandı. Dolar/ TL, günün ikinci yarısında hızlanan düşüşle 4.5970'e kadar geriledi. Analistler, TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştığını belirterek, "Teknik açıdan dolar/TL'de 4.55 seviyesinin gündeme gelebilir. 4.70 de direnç olarak öne çıkacak" değerlendirmesini yaptı. Piyasalarda yaşanan olumlu hava Borsa İstanbul'a da yansıdı. BIST 100 endeksi 100 bin puanı zorladı. Borsa günü yüzde 1.92 yükselişle 99 bin 97 puandan kapattı. Analistler teknik açıdan BIST 100 endeksinin 97 bin 700 puanın üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 99 bin 400 seviyesinin direnç olarak öne çıkacağını dile getirerek, 96 bin puanın destek konumuna geldiğini kaydetti.
Vatan

15 Bin Ortak Atm'de İşlem Ücretsiz Olacak 
Kamu bankaları, ortak ATM'leri müşterilerine ücretsiz kullandırmak için protokol imzaladı. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileri artık 15 bin ATM'yi işlem limitleri dâhilinde hiçbir ücret ödemeden kullanabilecek. Yapılan açıklamaya göre, banka müşterilerinin başka bir banka ATM'sini kullanarak işlem yapmasını sağlayan 'Ortak ATM Sistemi'nin 2009 yılından beri uygulanıyor ancak ödenen komisyon/masraf ücreti nedeniyle müşteriler bu sistemden yeterince yararlanmıyor. Ayrıca bankalar müşterilerine daha yaygın bir kanaldan ulaşabilmek adına ATM ağlarını yüksek maliyetlere katlanarak genişletiyor. İthal edilen her bir ATM'nin ortalama 20 bin euro civarında maliyeti olduğu göz önüne alındığında bu bedeller ülkemizin dış ticaret açığını olumsuz etkiliyor. Ortak ATM sisteminden arzu edilen sonuçların elde edilebilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde; ilk etapta Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları bir araya gelerek 'Ücretsiz Ortak ATM Kullanımı' sistemini hayata geçirdi.
Vatan

SPOR  
Şimdilik Satış Yok 
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Slovakya kampında medya mensupları ile biraraya gelerek gundemi değerlendirdi. Fikret Orman, Vida, Quaresma ve Babel gibi isimleri satmayı duşunmediklerini ancak, gelişecek şartlara gore davranacaklarını soyledi. Transfer konusunu daha onceki Ersan, Sosa, Marcelo, Cenk Tosun gibi isimlerin satışıyla orneklendiren Orman, "Vida, Quaresma ve Babel gibi isimleri satmayı kesinlikle duşunmuyoruz. Ancak daha once de oldu; Ersan, Sosa, Marcelo gibi isimleri de satmayı duşunmuyorduk ama şartlar oyle bir gelişti ki sattık" dedi. Orman, "Çunku hem oyuncuların gitmek istemesi, hem kulup menfaatleri gereği satmak zorunda kaldık, hem de istediğimiz fiyatlara sattık. Paralar işimize gelirse, futbolcularımız da isterse olabilecek bir şey, Cenk'te de boyle oldu. Hiç planımızda yokken onu da sattık" diyerek şartların oluşması durumunda ismi geçen oyuncuların gidebileceğini belirtti.
 Milliyet

Zafere Doğru! 
Rusya'nın ev sahipliğindeki 2018 Dünya Kupası'nda şampiyonluk yolunda geri sayım başladı. Çeyrek final aşamasına geçilen dev turnuvada son 8 takım şampiyonluk umuduyla yeni bir yolculuğa hazırlanıyor. Son 8 maçları bugün Uruguay-Fransa ve Brezilya- Belçika maçları ile yarın İngiltere-İsveç ve Hırvatistan- Rusya karşılaşmalarıyla oynanacak. Ev sahibi Rusya, tarihinde ilk kez çeyrek final aşamasına gelirken rakibi Hırvatistan da 1998 Dünya Kupası'ndan sonra en başarılı turnuvasını yaşıyor. İsveç de 1994 Dünya Kupası'ndan sonra ilk defa son 8 takım arasına kalırken, 1966 Dünya Kupası'nda şampiyon olan ve 12 sene sonra çeyrek finale gelen İngiltere de kritik bir maç yapacak.
Milliyet

Akhisar Faturası 
Fenerbahçe'nin yeni yönetimi önceki gün, futbol takımının Mart ayından bu yana alacakları bulunduğunu ve bunların tamamının ödendiğini açıklamıştı. Takımın şampiyonluk mücadelesi verdiği sırada futbolculara ödeme yapılmamasının ortaya çıkması büyük şaşkınlık yaratmıştı. Eski yönetimin bu kararı almasındaki temel detay Kadıköy'de takımın Akhisarspor'a karşı mağlup olmasıydı. Yönetim, sezon başı seri üç galibiyet elde eden takıma prim verme kararı almıştı. Ancak takım bu galibiyetlere ulaşamayınca sistem değiştirilmişti. "Her maça prim" sistemine dönen yönetim hem maaş hem de prim ödemeleriyle takımı motive etmeye çalıştı. 4 Mart'ta iç sahada oynanan Akhisar maçının kaybedilmesiyle birlikte yönetim de takımdan ümidi kesti. Bu kadar kritik bir maçı kazanamayan futbolculara büyük tepki gelirken, sarı-lacivertli yönetim de ani bir kararla futbolculara maaş ve prim ödemesini durdurdu. Takım şampiyon olsaydı tüm alacaklar ödenecekti. Bu ödemelerin yapılmamasının ardından yeni yönetim ilk iş olarak bu sorunu çözdü. Toplam 15.2 milyon euro futbolcuların hesaplarına yatırıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme