.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

7 Temmuz 2018 Cumartesi

07.07.2018 Genel Gündem07.07.2018
TÜRKİYE 
PKK, İhbarlara Karşı Sivilleri Katlediyor 
Güvenlik güçlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile sınır ötesinde düzenlediği terör harekâtları, PKK'ya büyük darbe vurdu. Teknolojik silahların etkin şekilde kullanıldığı mücadelenin ardından ağır darbeler alan terör örgütü, halkın ihbarlarıyla ağır kayıplar verince ihbar mekanizmasını kırmak için infazlara başladı. Son günlerde Diyarbakır ve Ağrı'da teröristler tarafından öldürülen 3 sivilin üzerinde, PKK terör örgütü tarafından infaz edildiklerine dair notlar çıktı. Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar bu durumu, "PKK, 1990'lı yıllardaki gibi halk üzerinde baskısını artırmaya yönelik strateji üretmeye başladı. Terör örgütü oluşturduğu baskıyla ya kendisine biat edilmesini ya da katledileceklerine yönelik mesaj veriyor" diye yorumladı.
Milliyet


Yeni Bakanlar Partisiz Olacak 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabineye dair mesajlar verirken "Bakanlar artık eskisi gibi olmayacak. Şimdi artık partili olmayan bakanlarımızla bir kabine oluşturuyoruz. Kimse kalkıp da şunu diyemeyecek; 'Siz şöyle, böyle yaptınız, kadrolaştınız, şuydu, buydu.' En azından bakan, olaylara bakarken daha objektif bakma imkanını yakalayacak. Ehliyeti ve liyakatı öne çıkarmak suretiyle yeni döneme girmiş olacağız. Bu hükümetin başında cumhurbaşkanlığı yönetim sistemiyle Ak Parti Genel Başkanı olacak" dedi. Erdoğan, milletvekili dağılımı ve ülkenin içinden geçtiği durum sebebiyle Cumhur İttifakı'nın Meclis'te süreceğini kaydetti. Erdoğan, dün Ak Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda, partililere hitap etti. Seçim sonuçlarının hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, MHP ve kendisine oy verenlere tekrar teşekkür etti.
Milliyet

'Münbiç'in İçine Girme Zamanı Geldi' 
Anadolu Ajansı Editör Masası'nda açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münbiç'le ilgili önemli açıklamalarda bulundu: DEAŞ'a, PKK/YPG'ye karşı en büyük mücadeleyi biz verdik. ABD ile aramızdaki uzun zamandır en büyük sorun olan YPG konusunda bir yol haritası belirledik ve şimdi bunu uygulama safhasındayız. Hazırlık safhasına da bir takım adımlar atıldı. Şimdi ise ortak devriye ve şehrin içine girme zamanı. Silahları alınacak Bu süreçte de PKK/YPG buradan çekilecek ve bunların silahları alınacak. Yol haritası konusunda Kobani'deki Kürtlerin endişe etmesine gerek yok. Çünkü YPG bunlara zulmediyor. Kobani'de de bakacağız nüfus yapısı ağırlıklı olarak Kürt'se yönetimi de öyle olacak. Ama YPG/PKK değil. NATO'nun gündeminde terörle mücadele olacak. NATO'ya yönelik en büyük tehdit terör örgütlerinden geliyor. Genişleme önemli bizim için. Özellikle Makedonya, Bosna Hersek ve Gürcistan'ın NATO'ya dahil edilmesi konusunda tam desteğimiz var.
Vatan

600 Milletvekili Bugün Yemin Edecek 
Meclis, milletvekillerinin yemin töreni için bugün saat 14.00'te toplanıyor. Yemin törenini, TBMM Geçici Başkanı olarak İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz yönetecek. 27. dönem parlamentosunun en yaşlı üyesi olan eski CHP Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlığının elvermemesi üzerine TBMM Geçici Başkanı olarak Yılmaz'ın yöneteceği oturumda Geçici Başkanvekilliği'ni de AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü yapacak. Yılmaz, tören öncesinde TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan görevi devralacak. Başkanlık mührünü de alacak olan Yılmaz, daha sonra TBMM Geçici Başkanı olarak Genel Kurul'u yönetecek. Köylü de Geçici Başkanvekili olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı Meclis'e gelişinde törenle karşılayıp uğurlayacak. TBMM Geçici Başkanlık Divanı'nda da en genç üyeler olarak AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel, CHP Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman ve HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ görev alacak. Yemin töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında yemin edebilecek. Yemin etmeyen milletvekilleri ise milletvekilliğinden kaynaklanan haklardan yararlanamayacak. Geçen dönem HDP'li Leyla Zana, geçersiz sayılan yeminini tekrarlamayınca milletvekili haklarından yararlandırılmamıştı. Zana, yemin metnindeki "Türk milleti" ifadesini "Türkiye milleti" olarak değiştirmişti. Yemin töreninden önce de AK Parti Meclis Grubu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yeni dönemin ilk toplantısını yapacak. Erdoğan'ın konuşma yapacağı toplantının basına kapalı bölümünde ise TBMM Başkan adayı için temayül yoklamasının yanı sıra AK Parti'nin grup başkanı ile başkanvekillikleri seçiminin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Yemin töreniyle birlikte Meclis Başkanlığı süreci de bugün start alacak. Adaylık başvuruları 11 Temmuz Çarşamba günü saat 24.00'te sona erecek. TBMM Başkanlık seçiminin ise 12 Temmuz Perşembe günü yapılması bekleniyor. Seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki (400 oy) çoğunluğu, üçüncü turda ise salt çoğunluk (301 oy) aranacak.
Hürriyet

DÜNYA 
Dera'da Ateşkes 
Suriye'nin güneyinde devam eden şiddetin son bulması için önemli bir ateşkes anlaşmasına varıldı. Ülkenin güneybatısındaki Dera ve Kuneytra illerinde, Rusya ve askeri muhalifler arasında gerçekleşen kapsamlı ateşkes görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Dera'daki askeri muhaliflerin temsilcileri ile Rus yetkililer, dün bölgede tekrar bir araya gelerek, Kuneytra'yı da içine alan kalıcı ateşkes şartlarını görüştü. Muhalif yetkili Hüseyin Ebu Şeyma, AA'ya yaptığı açıklamada müzakerelerde anlaşmaya varıldığını söyledi. Muhalif sözcü, "Anlaşmaya göre muhalifler ağır silahlarını teslim edecek. Rus askeri polisi Ürdün sınırından itibaren bölgeye aşamalı olarak girecek. Anlaşmanın uygulanmaya başlamasıyla bölgeyi terk etmek isteyen muhalifler, ailelerini yanlarına alarak çıkabilecek" dedi. Silahların teslimatının ve dolayısıyla ateşkesin hemen başlayacağı açıklandı. Muhalifler Dera'da kalma ve hukuki statülerini düzeltme ya da ülkenin kuzeyindeki İdlib'e gitme arasında seçim yapma imkanına sahip olacak. Muhaliflerin Rus yetkililerle gerçekleştirdiği ilk görüşme başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Muhaliflerce yapılan açıklamada, Rusların, silahların teslim edilmesi yönündeki ısrarları yüzünden anlaşmaya varılamadığı iddia edilmişti. Özellikle son günlerde Rus hava saldırılarının artması üzerine muhaliflerin anlaşma yoluna gitmeyi tercih ettiği ifade ediliyor.
Milliyet

Nükleer Anlaşmanın Geleceği Belirsiz 
Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin başkanlığında Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve İran'ın dışişleri bakanları, Avusturya'nın başkenti Viyana'da İran nükleer anlaşmasının geleceğini görüşmek üzere toplandı. Görüşme sonrası açıklama yapan Mogherini, "Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nda (KOEP) yer alan katılımcılar, nükleer anlaşmanın tam ve etkili bir şekilde uygulanmasına olan bağlılıklarını yeniden teyit etti" dedi. Mogherini, Tahran'ın taahhütlerini yerine getirdiği sürece kararlaştırıldığı üzere yaptırımlardan muaf tutularak, ekonomik taahhütlerden faydalanmayı sürdüreceğini aktardı.
Milliyet

Meclis'te Yemin Günü 
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini fiilen başlatacak süreç bugün start alıyor. 24 Haziran seçimleriyle oluşan 27. dönem parlamentosu, milletvekillerinin ant içme töreni için bugün saat 14.00'te toplanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bir bölümünü izleyeceği ilk birleşimi, İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz yönetecek. Genel Kurul'da 9 Temmuz Pazartesi günü de Erdoğan and içecek. Erdoğan'ın yemin etmesiyle birlikte de parlamenter sistem resmen noktalanıp, yeni sistem yürürlüğe girecek. Aynı gün ilk Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yayınlanmasının ardından da Erdoğan, Beştepe'de kabinesini açıklayacak.
Vatan

Sarin Gazı Katliamcısı İdam Edildi 
Japonya'da 1995'te Tokyo metrosunda 13 kişinin ölümüne ve 6 bin kişinin zehirlenmesine neden olan sarin gazı saldırısını düzenleyen tarikat lideri Şoko Asahara ve 6 tarikat üyesi dün idam edildi. Japon Kyodo'nun haberine göre, Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada gerçek ismi Chizuo Matsumoto olan 63 yaşındaki Asahara ve kurucusu olduğu Aum Şinrikyo tarikatının 6 üyesinin idam edildiğini açıkladı. Asahara'nın sarin gazı saldırısı ve diğer eylemleri nedeniyle asılarak idam edildiği ifade edildi. Aum Şinrikyo tarikatı üyeleri, 20 Mart 1995'te plastik çantalarla taşıdıkları sarin gazını Tokyo metrosunda yaymıştı. Saldırı sonucunda 13 kişi hayatını kaybetmiş, 6 bin kişi zehirlenmişti. Aum Şinrikyo lideri Asahara Mayıs 1995'te yakalanmış, 2004'te 13 suçtan ölüm cezasına çarptırılmıştı. Tarikat, dünyanın bir küresel savaş sonucu yok olacağı ve sadece tarikat üyelerinin sağ kurtulacağı düşüncesiyle eylemlerine başlamıştı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,3834-5,3881
Sterlin: 6,0894-6,0933
Gram Altın: 185,5459-185,7389

Yerli Notçu Geliyor 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, mevzuat açısından tüzel kişilerin de dahil olabileceği şekilde güçlü ve çeşitlendirilmiş ortaklık yapısına sahip bağımsız yerel bir derecelendirme kuruluşu kurulmasının önünü açabilecek düzenlemeleri yaptıklarını belirterek, "Bundan sonra da artık inşallah şirketin kuruluşu gerçekleşecek" dedi. Akben, AA'ya yaptığı açıklamada, derecelendirme kuruluşlarının yetkilendirilmesine ve faaliyetlerine ilişkin esasların belirlendiği yönetmelikte değişiklik yaptıklarını, yeni yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini söyledi.
Milliyet

Ticaret Savaşının Fitili Ateşlendi 
ABD ile Çin arasındaki 'ticaret savaşı'nın fitili, ABD'nin önceki gece Çin menşeli 34 milyar dolar değerindeki ithal teknoloji ürününe yüzde 25'lik gümrük tarifesi uygulanmaya başlamasıyla resmen yakılmış oldu. Çin yönetimi, buna karşılık daha önce açıkladığı, ABD'den ithal ürünlere yönelik mütekabil tarife artışlarının "anında yürürlüğe gireceğini" duyurdu. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının, iki ülkedeki üreticileri ve tüketicileri olduğu kadar dünya ekonomisini de etkilemesi bekleniyor. Trump yönetimi, teknoloji ürünlerine yönelik gümrük vergisi artışı kararını, Çin'in devlet öncülüğündeki sanayi kalkınma stratejisinin yabancı şirketleri teknoloji transferine zorlamasından veya açıkça endüstriyel casusluğa maruz bırakmasından duyulan kaygılar nedeniyle alınmıştı. AA'nın haberine göre, ABD yönetimi, Çin'i baskı altına alarak daha açık ve şeffaf piyasa koşulları oluşturmaya zorlamayı amaçlıyor ancak uygulamaya koyduğu vergiler, Çin ile iş yapan Amerikan firmalarını da etkileyecek.
Milliyet

Riskli 501 Bin Konut 6.6 Milyara Dönüştü 
Yaklaşık 6 yıl önce Ekim 2012'de başlayan ve Türkiye genelindeki 7.5 milyon binanın yenilenmesini hedefleyen kentsel dönüşüm hamlesi için toplam 6 milyar 689 milyon lira harcandı. Kentsel dönüşüm kapsamında 656 bin riskli birim tespit edilirken bunların 501 bininin yıkım işlemleri tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, kentsel dönüşüm faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Vatan

Limit Azaltmaya 1 Hafta Süre 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), yeni düzenlemesine göre artık kart limiti düşürme talepleri en geç bir hafta içinde sonuçlandırılacak. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğe göre bankalar ve finans kurumları, sözleşme feshetme taleplerinde olduğu gibi, kart limiti veya toplam kart limitini azaltma taleplerini de, en fazla 7 gün içinde yerine getirecek. Şubeler kanalıyla yapılan kart limitinin veya toplam kart limitinin azaltılmasına veya kart iptaline ilişkin taleplerde, bu talebin hangi tarihte alındığına dair, şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya talep formunun bir örneği kart kullanıcısına verilecek. Ayrıca kart kullanıcısından, talebinin, kart limitini veya toplam kart limitini azaltmaya yönelik olduğuna ilişkin açık beyan alınması zorunlu olacak. İşlemler bu beyandan sonra başlayacak.
Hürriyet

SPOR 
Önce 10 Numara 
Transferde takımdan gidecek oyunculara göre hamleler geliştirmeye çalışan Beşiktaş Yönetimi, önceki gün Teknik Direktör Şenol Güneş ile bir araya gelerek fikir alışverişi yaptı. Slovakya kampını ziyaret eden Başkan Fikret Orman, Transfer Komitesi Başkanı Umut Güner ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetici Şafak Mahmutyazıcıoğlu ile bir transfer zirvesi yapan Güneş, en acil transferin 10 numara olduğunu yineledi. Sağ bek için Rafael ile prensip anlaşmasına varan fakat tecrübeli çalıştırıcının, Dorukhan Toköz için vereceği raporu bekleyen yönetim, forvet çalışmalarını Negredo'nun ayrılmasının ardından başlatacak. Avusturya kampından sonra transferde ciddi hamleler yapmayı düşünen Beşiktaş'ta, Teknik Direktör Şenol Güneş'in, "Bir orta saha ve forvet önceliğimiz var. Onun dışında acele etmeye gerek yok. Sağ bek için Dorukhan'ın performansına bakmalıyız. Ayrıca Vida, Pepe ve Quaresma takımda kalmalı ama kulübü mali anlamda katkı sağlayacak bir rakamda teklifler gelirse o zaman karar yönetimin" dediği öğrenildi.
Milliyet

Kalite Gösterisi 
2018 Dünya Kupası çeyrek finalinde açılış maçını Uruguay ile Fransa yaptı. EURO 2016'nın finalisti Fransa, 2-0'lık galibiyetle yarı finale çıktı. Kupada sadece 1 gol yiyen ve yenilgisiz Uruguay'da, Cavani'nin eksikliğine rağmen sistem değişmedi. Suarez-Stuani ikilisiyle beraber 4-4-2 ile 4-3-1-2 sistemi devam etti. Fransa'da golcü kimliğiyle öne çıkan Mbappe, Griezmann ve Giroud'lu 4-3-3 sistemini kullanmayı sürdürdü. Kupanın iki güçlü takımının mücadelesinde, 14'te Uruguay'ın kornerinde içeri çevirlen topta Gimenez hamle yaptı, kaleci Lloris bırakmadı. 15'te de Pavard'ın sağdan ortasında Giroud çok iyi indirdi, Mbappe net fırsatı kaçırdı. Dengede giden karşılaşmada duran toplar öne çıktı. 40'ta Griezmann'ın serbest vuruşunda çok iyi yükselen Varane, zamanlamasını da iyi ayarladı, Godin ve Gimenez'in arasında kafayı ağlara yolladı: 1-0 43'te bu sefer Uruguay'ın serbest vuruşunda tehlike geldi, Caceres'in kalabalık arasında yaptığı kafa vuruşunda Lloris başarılıydı. İkinci yarıda oyunu dengede tutan Fransa, 61. dakikada Griezmann'ın sol çaprazdan vuruşunda kaleci Muslera adeta topu içeri tokatladı ve gole neden oldu: 2-0. Skor rahatlığını alan Fransa oyunda da rahatladı, 73'te de Tolisso uzaktan şık bir vuruşla golü denedi. Cavani'nin yokluğunu derinden hisseden Uruguay, sadece 2 isabetli şut bulabildi, hücumda sıkıntı çekti.
Milliyet
  
Neymar Değil, Muğdat! 
G.Saray Başkanı Mustafa Cengiz, UEFA'dan ceza baklemediklerini belirterek, "Bizim durumumuz PSG'den farklı. 222 milyon Euro'ya Neymar'ı değil, Muğdat'ı transfer ettik" dedi. Dün bir basın toplantısı düzenleyen Cengiz, "Ben 12 Haziran'da kapı gibi belge aldım. 14'ünde yapılandırma anlaşması yaptım, bitti benim için. Sonrası UEFA'nın sorunu. Bazı takım taraftarları UEFA'ya kendi nedenleri için kızabilir. Kararı bekliyoruz, en kısa zamanda. Tersi bir durum olacağını düşünmüyorum, düşünnmek istemiyorum. UEFA yazısı hazır" dedi.
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme