.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

8 Temmuz 2018 Pazar

08.07.2018 Genel Gündem08.07.2018
TÜRKİYE 
TBMM'de Tarihi Oturum 
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesiyle parlamenter sistemin tarihe karıştığı 24 Haziran seçiminin ardından, 27inci dönem milletvekilleri TBMM'deki tarihi oturumda yemin etti. TBMM'de 27. Dönem 1. Yasama Yılı açılışı nedeniyle ilk olarak Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi. TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, kırmızı- beyaz çiçeklerden oluşan ve üzerinde, "TBMM Başkanı" yazan çelengi Atatürk Anıtı'na koydu. Törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törene milletvekilleri ve TBMM çalışanları katıldı.
Milliyet


Yapacak Çok İşimiz Var 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Yeni dönemin ilk grup konuşmasını yapan Erdoğan, sözlerine milletvekillerini tebrik ederek başladı. 23 Nisan 1923'ten beri Meclis çatısı altında görev yapmış tüm milletvekillerini saygıyla yâd eden Erdoğan, kuruluşundan bu yana Ak Parti grubunda görev almış herkese de şükranlarını sundu.
Milliyet
  
Ömür Boyu Nafaka Sorunu Çözülüyor 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, dün CNN Türk'te, "ömür boyu nafaka" konusunda bir çalışma yapıldığını ve sorunun çözüleceğini belirtti. Kaya, şunları söyledi: "Bu kısa süreli evliliklerde ömür boyu nafaka verildiğine dair şeyler var ve bu konuda bir çalışma yapılması bizden istendi. Biz Adalet Bakanlığı ile birlikte bu konuya çalıştık. Kadınların ve erkeklerin mağdur olmayacağı bir sistemi inşallah getiriyoruz. Devlet ihtiyaç sahibi kadınlara destek olacak. Asla kadınlarımızı mağdur etmeyecek bir modelle kadınlarımıza destek olacağız. İhtiyaç sahibi olan kadınlara desteği devletin vereceği bir çalışmayı Adalet Bakanlığı ve Mağdur Hakları Dairesi ile birlikte yaptık."
Vatan

Fetö Matrix'le Fişlemiş! 
FETÖ'ye yönelik açılan soruşturmalar kapsamında alınan ifadelerle, askerlerle ilgili bilgilerin, örgütün üst düzey yöneticilerine nasıl aktarıldığı tespit edildi. Buna göre FETÖ, "Linux" tabanlı bilgisayara takılan flaş bellek üzerinden çalışan "Matrix" adı verilen program geliştirdi. Örgüt yöneticileri, askeri yapılanma içerisindeki üyelerine, programın yüklü olduğu özel flaş bellekleri dağıttı. Askeri yapılanma içerisindeki üyelerin, rütbeli askerlerle ilgili verdikleri bilgilerin tamamı bu taşınır belleklerde depolandı.
Vatan 

Topal Dursun'un Oğlu Son Başbakan Yıldırım 
Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı Kayı köyünde 20 Aralık 1955'te doğan Yıldırım, hikâyesine "Ben Erzincan Refahiye'nin Kayı Köyü'nden Topal Dursun'un oğlu…" sözleriyle başlıyor. 16 yaşındayken, 38 yaşındaki annesini kaybeden Yıldırım'ın çocukluğundaki en büyük zevki tarlalara uzanıp gökyüzünden geçen uçakları seyretmek ve "Acaba bir gün ben de binebilir miyim, uçmak nasıl bir şeydir" diyerek hayal kurmaktı. Kendisine tarla işlerinde yardımcı olması için Yıldırım'ı sık sık okuldan alan babası, öğretmenin "Dursun Bey, bu çocuk iyi okuyor. Bırak da okusun, dersten alma artık" demesi üzerine oğlunu okumaya devam etmesi için İstanbul'da yaşayan dedesinin yanına gönderdi. 1970'te Piri Reis Ortaokulu'nu, 1973'te Kasımpaşa Lisesi'ni ve ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'ni bitiren Yıldırım, öğretmen Semiha Hanım ile 1975'te evlendi.
Hürriyet

DÜNYA  
Kuzey Kore Sert Çıktı! 
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Kuzey Kore'de gerçekleştirdiği ve iki gün süren görüşmeler dün tamamlanırken, müzakerelerin ardından Kuzey Kore tarafından çok sert açıklamalar geldi. 12 Haziran'da ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Singapur'da gerçekleşen tarihi zirve sonrasında Kuzey Kore tarafı nükleer silahları bırakma konusunda olumlu adımlar atmıştı. Nükleer test sahasını kapattığını açıklayan Kuzey Kore'ye tarihi zirveden sonra ilk kez giden Pompeo, Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho ve Kuzey Koreli üst düzey yetkili Kim Yong-çol ile bir araya geldi. Görüşmelerin ardından Pompeo olumlu mesajlar verirken Kuzey Kore tarafı Pompeo kadar iyimser değildi.
Milliyet 

Trump-Putin Görüşmesi Nato'yu Endişelendiriyor 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de gerçekleştireceği zirvenin NATO müttefiklerini endişelendirdiği iddia edildi. Almanya'daki koalisyon hükümetinin Transatlantik işbirliği koordinatörü Peter Bayer, NATO'nun 16 Temmuz'da gerçekleştirilecek Putin-Trump zirvesinde bir dizi anlaşma yapılmasından endişeli olduğunu söyledi. Bayer, NATO'nun endişesinin İttifak ülkelerinin Putin-Trump zirvesinin planlama ve gündem hazırlama sürecine dahil edilmemesinden kaynaklandığını ifade etti. Bayer'e göre benzer durum, 12 Haziran'da Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılan görüşme öncesinde de yaşandı.
Milliyet
  
Eski Başbakana 10 Yıl Hapis 
Navaz Şerif'e yönelik suçlamalar Londra'nın Park Lane semtindeki Avenfield House'dan satın aldığı dört lüks daireyle ilgiliydi. Aynı davada yargılanan eski başbakanın kızı Maryam Şerif'e de 7 yıl hapis cezası verildi. Şerif'in damadı Safdar Awan da bir yıl ceza aldı. Hakkındaki suçlamaları "Siyasi maksatlı" diyerek reddeden Şerif, Londra'da kanser tedavisi gören eşi ile birlikte olduğu için kararın ertelenmesini talep etmişti. Şerif'in kararı temyize götürmesi bekleniyor. 'Avenfield Reference' adıyla anılan dava 2015'te Panama Belgeleri'nin ifşasıyla başlamıştı. Belgelerde Şerif'in çouklarının bazı offshore şirketleriyle bağlantılı olduğu ve bu şirketlerin aralarında Londra'daki lüks dairelerin de bulunduğu yabancı ülkelerde mülk satın almak için para aktarmakta kullanıldığı iddia ediliyordu. Navaz Şerif şu anda kızı Meryem ile birlikte ağır hasta olan eşine bakmak için Londra'da bulunuyor. Şerif'in açıklayamadığı mal varlıkları bulunduğu ve konuya ilişkin devlet kurumlarıyla işbirliği yapmadığı bildiriliyor. Kararın ardından şiddet olayları çıkabileceği endişesiyle başkent İslamabad'daki Federal Mahkeme Binası'na giden yollar kapatıldı, çevrede gösteri yapılması yasaklandı.
Vatan 

Şişme Tünelle Tahliye Önerisi 
Tayland'da 23 Haziran'da antrenörleriyle birlikte gezmeye gittikleri mağarada sel yüzünden mahsur kalan ve ancak geçen pazartesi günü bulunan 12 çocuğu dışarı çıkarmak için ABD'li teknoloji yatırımcısı Elon Musk da devreye girdi. Musk, SpaceX uzay şirketi ve Boring Company isimli tünel açma şirketinden uzmanları Tayland'a yolluyor. Mühendislerin Taylandlı yetkililerle görüşerek çözüm üretmeye destek vereceği belirtiliyor. 12 çocuk ve 25 yaşındaki antrenörleri, mağaranın girişinden 4 km uzaklıktaki bir galeriye sığınmış durumda. Tünelin bazı yerleri tamamen su altında. Çocuklara bir yandan yüzme ve dalma eğitimleri verilmeye başlandı. Çıkış yolunda bazı yerlerin genişliği 70 santimetreye kadar daralıyor, bazı yerlerde ise suyun derinliği 30 metreyi buluyor. İki gün önce eski bir Taylandlı komandonun oksijensiz kalarak hayatını kaybetmesi de riskin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne serdi. Musk, oyun parklarında kurulan şişme kaleler gibi uzunca bir şişme tünel oluşturulmasını ve çocukların bunun içinden emekleyerek geçmesini öneriyor. Ancak Elon Musk'ın teklifinin hayata geçirilip geçirilemeyeceği incelemeler sonrası belli olacak.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,3834-5,3881
Sterlin: 6,0894-6,0933
Gram Altın: 185,5459-185,7389

İmar Barışında 315 Milyon Tl Toplandı 
İmar barışı kapsamında ilk dönüşler alınmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "İmar barışı" düzenlemesi kapsamında, Yapı Kayıt Belgesi bedeli olarak şimdiye kadar 315 milyon lira toplandığını belirterek, bu paranın kentsel dönüşümde kullanılacağını bildirdi. Özhaseki, yaptığı açıklamada, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen "İmar barışı" düzenlemesine başvuruların hız kesmeden devam ettiğini söyledi.
Milliyet

'Yabancılar' Bankadan Çıktı, Sanayiye Döndü 
İstanbul borsasında 2006-2013 yıllarının vazgeçilmez hisseleri olan bankalar artık cazibesini kaybetmiş görünüyor. Yabancıların toplam işlem hacminde 2008 krizi sırasında yüzde 56,9'a kadar ulaşan yabancıların banka hisselerindeki payı şimdilerde yüzde 27'lere düştü. 2008 yılında sanayi hisselerinin Borsa İstanbul'daki yabancı yatırımcıların işlemleri içerisindeki payı yüzde 31'lerde iken bugün bu oran yüzde 62,73'lere çıkmış durumda. Borsada yabancı payı son 10 yılın dip seviyelerine geriledi. 6 Temmuz itibariyle borsadaki yabancı payı yüzde 62,48 seviyesinde bulunuyor. Geçen 10 yıllık süre içinde yabancıların oranı en düşük yüzde 62,08 seviyesini görmüştü.
Milliyet

Piyasalar Yeni Hükümeti Bekliyor 
Pazartesi günü yeni hükümet açıklanıyor. Seçim belirsizliğinin kalkması ve yeni hükümet ile birlikte yeni ekonomi yönetimi konusundaki beklentiler piyasalara olumlu yansıdı. Dış piyasalardaki olumsuz havanın yumuşaması da iç piyasalara katkı yaptı. İyimserliğin devamı konusunda yeni ekonomi yönetimiyle birlikte uygulamalar da önem kazanacak. Ayrıca dış piyasa koşullarının da baskı yapmaması gerekecek. Yeni ekonomi yönetiminin ilk zorlu ödevi muhtemelen enflasyon, cari açık ve bütçe açığı olacak. 2003 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşan haziran enflasyonu 24 Temmuz'daki Merkez Bankası toplantısında faiz artırım beklentilerini yükseltti. Fakat döviz kurlarında agresif yükselişler görülmez ise artırım için bekleyebilir de. Enflasyon sonrası piyasa faiz oranları yükseldi. Ancak her ne kadar reel faiz hesaplamalarında beklenen enflasyon esas alınsa da mevcut enflasyon ve Merkez Bankası faiz oranına göre hesaplandığında reel faiz düşüyor. Düşen reel faiz yeni yatırımcı çekmekte bir zorluk yaratır mı? Bu noktada güven ve yabancı yatırımcı konusu öne çıkıyor.
Hürriyet

Havacılık Sektörü 3 Yılda Yüzde 27 Büyüyecek 
İlk fazı 29 Ekim'de hizmete girecek İstanbul Yeni Havalimanı'nın da etkisiyle Türkiye'de havayolunu kullanan yolcu sayısının 2020'de 250 milyona yaklaşması öngörülüyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Uçak, Yolcu, Yük Serisi ve Tahminleri Raporu'na göre, geçen yıl direkt transit yolcular dahil 193 milyon 576 bin 844 olan havayolu yolcu sayısının, bu yıl yüzde 13 artışla 218 milyon 976 bin 476'ya yükselmesi öngörülüyor. Gelecek yıl 233 milyon 659 bin 119 olması beklenen yolcu sayısının, 2020'de geçen yıla göre yüzde 27.5 artarak 246 milyon 794 bin 586'ya çıkacağı tahmin ediliyor. Havayolu yolcu sayısında en büyük artış dış hatlarda olacak. Geçen yıl 83 milyon 533 bin 953 olan dış hat yolcu sayısı, 2020'de yüzde 28.9 artışla 107 milyon 680 bin 262'ye çıkacak. Geçen yıl 109 milyon 511 bin 390 olan iç hat yolcu sayısı ise 2020'de, 2017'ye göre yüzde 26.6 artarak 138 milyon 644 bin 216 olarak gerçekleşecek.
Hürriyet

SPOR 
Şampiyonlar Ligi Kozu 
Transferde eli, kolu bağlanan UEFA ile yapılan Finansal Fair Play anlaşmasından dolayı kiralık, takas ya da bonservisi elinde futbolcu alma zorunluluğu bulunan Galatasaray, bu konuda kulüpleri "Şampiyonlar Ligi" ile ikna etmeye çalışıyor. Sarı-kırmızılıların transfer etmek istediği Trezeguet, Ahmed Musa, Denayer ve Emre Akbaba için kulüpleriyle görüşen sarı- kırmızılı yöneticiler, karşısındaki yetkililere, oyuncuları vitrine koyacaklarını söyleyerek, "Birlikte kazanalım" çağrısında bulundular.
Milliyet

Transfer Gerilimi 
Phillip Cocu yönetiminde sezonu açan Fenerbahçe'de transfer sessizliği devam ediyor. Ali Koç'un başkanlığıyla beraber Sportif Direktör Damien Comolli ve Teknik Direktör Cocu ile sıfırdan başlayan sarılacivertliler, 9 Temmuz'da İsviçre kampının başlayacak olmasına rağmen transferde henüz somut bir adım atamadı. Finansal Fair Play nedeniyle temkinli olmak zorunda kalan sarı-lacivertli kulüpte, özellikle sözleşmesi elinde olan ve kiralanmaya müsait isimler üzerinde duruluyor. Ancak şu ana kadar herhangi bir oyuncuyla anlaşma ya da sözleşme yapılamadı. Fenerbahçe'de Comolli yönetiminde yoğun bir çaba harcanmasına karşın birçok isimden beklenen karşılık bulunamadı. Jack Wilshere konusunda çok istekli olan Fenerbahçe, bonservis sorunu olmamasına rağmen yıllık maaş ve imza parası gibi konulara takıldı. Son anda devreye West Ham'ın girmesiyle de iş iyice tıkandı ve İngiliz kulübü bu transferden başarılı çıktı.
Milliyet

Şampiyonluk Şarkıları 
2018 Dünya Kupası çeyrek final mücadelesinde İngiltere, İsveç'i 2-0 yendi, 28 sene sonra yarı finale yükseldi. 3'lü savunma sistemini kullanan İngiltere ve Gareth Southgate, Kane, Sterling ve Lingard önderliğinde Kolombiya'yı eleyen kadroyu bozmadı. İsveç de güçlü rakibi karşısına ideal 11'i ve klasikleşen 4-4-1-1 sistemiyle çıktı. Oyunda genel hakimiyet İngiltere'nin elindeydi. 19. dakikada Sterling'in taşıdığı topu önünde bulan Kane, uzaktan sert bir şut çıkardı, az farkla dışarı çıktı. 30. dakikada Young'ın kullandığı kornerde çok iyi yükselen Maguire'ın kafa vuruşu ağlarla buluştu: 1-0.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme