.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

10 Temmuz 2018 Salı

10.07.2018 Genel Gündem10.07.2018
TÜRKİYE 
Yeni Sistem Resmen Başladı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün TBMM Genel Kurulu'nda geçici Meclis Başkanı İYİ Partili Durmuş Yılmaz'dan mazbatasını alıp, yemin ederek görevine başladı. Erdoğan'ın 1 dakika 2 saniye süren yeminiyle, 16 Nisan referandumunda kabul edilen anayasa değişikliği uyarınca 98 yıllık parlamenter sistem tarih oldu. "Türk tipi başkanlık" olarak da tanımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı. Yeni sistem uyarınca Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu ortadan kalktı. TBMM Başkanlığı'na aday olan Binali Yıldırım, "Başbakan" olarak girdiği Genel Kurul'dan, Ak Parti İzmir Milletvekili olarak çıktı. Bakanlar da bu sıfatlarına veda etti. Yıldırım, Başbakan'a ait olan 002 resmi plakalı makam aracıyla geldiği Meclis'ten, 06 DE 1096 sivil plakayla ayrıldı.
MilliyetParti Başkanı Yemin Ediyor, Niye Gideyim 
CHP MYK, dün parti genel merkezinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, ekonomideki ve dış politikadaki gelişmeler ile seçimlerin ardından başlayan yeni yasama döneminde atılacak adımlar değerlendirildi. Alınan bilgilere göre toplantıda, MYK üyeleri söz alarak kendi sorumluluk alanlarına ilişkin sunum yaptı. Toplantıda, Çorlu'da yaşanan tren kazasının gündeme gelmesi üzerine Kılıçdaroğlu'nun, "Tren kazasının detaylarıyla araştırılması gerekiyor. Bizler de bu süreçte hayatını kaybeden ve yaralananların ailelerinin yanında durmamız, onlara her türlü desteği vermemiz gerekiyor" dediği öğrenildi.
Milliyet 

Ata'ya Söz 
Yeni sistemin ilk başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'teki yemin töreninin ardından Anıtkabir'e geçti. Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk koyup Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Birinci Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini ve kardeşliğini güçlendirmeye, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz" diye konuştu. Parlamenter sisteme son veren Meclis'teki yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir'i ziyaret etti. Erdoğan, Anıtkabir'e gelişinde Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve Anıtkabir Komutanı Albay Cüneyt Rakunt tarafından karşılandı.
Vatan 

Deaş Davasında 'Ağır' Müebbet 
Atatürk Havalimanı'nda 28 Haziran 2016'da terör örgütü DEAŞ'ın gerçekleştirdiği ve 46 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısına ilişkin 36'sı tutuklu 4'ü firari 46 sanık hakkında açılan davada savcı mütalaasını verdi. Savcı rekor cezalar istedi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Cezaevi'nin karşısında bulunan binada görülen 6. duruşmada 36 tutuklu sanık ve terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı. Mahkeme Başkanı, Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki mütalaasını hazır olduğunu söyledi. Savcısı 28 Haziran 2016 tarihinde DEAŞ'ın gerçekleştirdiği saldırıda 46 kişinin hayatını kaybettiğini, 163 kişinin de yaralandığını hatırlattı. Savcı, tutuklu sanıklar Rıza Coşkun, Levent Uysal, Ahmet Kaplan, Eyüp Demir, Ahmet Dizlek ve Djamel Slimanı'nin "Anayasayı ihlal", "Tasarlayarak kasten öldürmek", "Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs", "Nitelikli mala zarar verme" ve "Örgüt üyeliği" suçlarından toplam 46'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 2 bin 150'şer yıldan 3 bin 371'er yıla kadar hapis çarptırılmasını talep etti.
Vatan 

Sürpriz Kabine 
Türkiye'nin merakla beklediği başkanlık sisteminin ilk bakanlar kurulu, dün gece açıklandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki açıklamalarında "Partili bakan olmayacak" ve "Sizi ters köşe yapabilirim" derken kabineye mevcut bakanlardan dört isim alındı. Milletvekili seçilen dört bakanın istifa etmesiyle AK Parti'nin 294 olan milletvekili sayısı 290'a düşecek. Berat Albayrak, Abdulhamid Gül, Süleyman Soylu ve Mevlüt Çavuşoğlu kabinenin 'siyaset' temsilcileri oldu. Yeni kabinede, 'siyasetçi, özel sektör ve bürokrasi' dengesi korunurken, beklendiği gibi bürokratların ağırlığı olmadı. Özel sektör daha fazla sayıda temsil edildi. Kabineye iki kadın bakan alınma geleneği değişmedi. Eski Bakan Atilla Koç'un kızı olan Zehra Zümrüt Selçuk Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı, özel sektörde CEO olarak çalışan Ruhsar Pekcan da Ticaret Bakanı oldu. Listede, AK Parti'ye ittifakla destek
Hürriyet 

DÜNYA 
Johnson Krizi... 
İngiltere'de Brxit konusunda yaşanan hükümet krizi iki istifaya neden oldu. Brexit'ten sorumlu Bakan David Davis'in istifasının ardından İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın da istifası açıklandı. İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada Johnson'un dün öğleden sonra istifasını İngiltere Başbakanı Theresa May'e sunduğu ve istifanın kabul edildiği kaydedildi. Boris Johnson'un kararı, Brexit Bakanı David Davis'in dün gelen istifasını takip etti. Her iki bakan da May kabinesinde "sert Brexitçilerin önde gelen savunucuları" olarak biliniyordu. İstifalar, İngiltere hükümetinin cuma günü açıkladığı ve Avrupa Birliği (AB) ile özel serbest ticaret ve gümrük anlaşmaları yapılmasını öngören yeni Brexit yaklaşımının arkasından geldi. Johnson ve Davis'in istifaları, AB ile yeni müzakere sürecinde kabinede zorlukla destek toplamış May'e büyük darbe olarak değerlendiriliyor.
Milliyet 

Türkiye'nin Nato Gündemi Yoğun 
Belçika'nın başkenti Brüksel'de 11-12 Temmuz'da düzenlenecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde, Türkiye'nin ajandası kalabalık. Bununla birlikte Türkiye'nin, ittifakın stratejik konularında kilit ülkelerden biri olduğunu vurgulayacak. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni döneminde katılacağı ilk uluslararası toplantı olacak NATO zirvesinde, Ankara'nın, ciddi mesajlar vermesi bekleniyor. İttifak üyesi ülkelerin güvenliği için, transatlantik ilişkilerin önemine vurgu yapacak olan Ankara, ittifakın tüm harekatlarına katkıda bulunduğunu ve üye ülkelerin güvenliğine yönelik üstlendiği görevleri hatırlatacak.
Milliyet

'Tanrıyla Selfie Çekin Bırakayım' 
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin, Hristiyanlık inancının temel bazı doktrinlerini sorgulayan yorumları yine ülkede tartışmalara neden oldu. Duterte, memleketi Davao'da düzenlenen bilim ve teknoloji etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada, sadece vaftizle arınıldığına inanılan ilk günahın mantığını sorgulayarak, herhangi birinin 'Tanrı'nın varlığını, onu gördüğünü ve onunla konuştuğunu' kanıtlaması halinde derhal istifa edeceğini söyledi. Duterte, "Tanrıyla selfie çektirin ben de görevi bırakayım" diye konuştu. Duterte, geçen hafta yaptığı bir konuşmada da Tanrı'ya hakaret içeren ifadeler kullanmıştı. Filipinler Devlet Başkanı'nın yorumları, nüfusun büyük bölümü Katolik olan ülkede tepkilere neden oldu. Devlet Bakanlığı Sözcüsü Harry Roque ise geçmişte bir rahibin cinsel tacizine uğradığını itiraf eden Duterte'nin din konusunda fikrini dile getirme hakkı bulunduğunu söyledi.
Vatan 

Mağaradan Önce Güçsüzler Çıktı 
Tayland'da önceki gün dört çocuğun mahsur kaldıkları mağaradan kurtarılmasının ardından dün de diğer 8 çocuk ve antrenörlerini kurtarmak için zamana karşı yarış verildi. Yetkililer, önceki gün 4 çocuğun kurtarılmasının ardından dün de 4 çocuğun kurtarıldığını bildirdi. Mağara çıkışında ambulansa alınan çocuklar, buradan hastaneye götürülmek üzere helikoptere nakledildi
Hürriyet
 
EKONOMİ 
Euro: 5,5327-5,5327
Sterlin: 6,2400-6,2425
Gram Altın: 160,7093-190,7755

Nükleere Düzenleme Kurumu 
Nükleer enerji sektöründeki faaliyetleri düzenlemek ve denetlemek üzere Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) oluşturuldu. 702 sayılı KHK, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre ilgili KHK ve diğer mevzuatla verilen görevleri yerine getirmek ve yetkileri kullanmak üzere, nükleer enerji sektöründeki faaliyetler ile radyasyonla ilgili tesis ve faaliyetleri düzenlemek ve denetlemek amacıyla NDK kuruldu. Kurum, kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip bir yapıya sahip olacak. Nükleer Düzenleme Kurulu ile Başkanlıktan oluşacak kurumun merkezi Ankara olacak.
Milliyet 

Öncelikli Gündem 'Ekonomi' Olacak 
Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Meclis'te başkanlık yeminini okumasıyla yeni yönetime geçilmiş oldu. Yeni yönetimin ilk kararnamesi, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında "Cumhurbaşkanlığı 1 no.lu kararnamesi" olarak yayımlandı. Bakanlıklara ilişkin yeni yapılanma ve Cumhurbaşkanlığı teşkilatı, bu kararname kapsamında düzenleniyor. Dün gece itibariyle, Sayın Erdoğan yeni bakanların, çalışma arkadaşlarının kimler olacağını açıkladı.
Milliyet 

İlk 10'u Hedefleyen Ekonomi Kadrosu 
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde ekonomi kurmayları açıklanırken, beklendiği gibi siyaset arenasının dışından iş dünyasından da isimler yer aldı. Berat Albayrak, yeni oluşturulan Hazine ve Maliye Bakanı olarak açıklandı ve ekonomi alanında lider oldu. Kabinede piyasanın üzerine toto oynadığı Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal gibi isimler yer almadı. Söz konusu iki ismin yer almaması kabinenin açıklandığı ilk dakikalarda doların ateşinin bir miktar çıkmasına neden oldu. Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal'ın dışında Nihat Zeybekci de yeni oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde yer almadı. Bekir Pakdemirli, Murat Kurum, Mehmet Ersoy, Ruhsar Pekcan yeni kabinede özel sektör ve iş hayatından gelen isimler olarak belirlendi. Ekonomi alanında icraat yapacak diğer bakanlar ise Çalışma ve Sosyal Hizmetler Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk olurken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı da Fatih Dönmez oldu. Fatih Dönmez bir önceki kabinede Berat Albayrak ile en yakın çalışan bakanlık müsteşarı olarak dikkati çekiyordu. Mustafa Varank Sanayi ve Kalkınma Bakanı olurken, Varank da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanlarından biriydi. Karayolları eski Genel Müdürlerinden Cahit Turan da yeni kabinede Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak görev yapacak.
Vatan
  
Ticaret Savaşından Kazançlı Çıkabiliriz 
Türkiye'nin, ABD ile Çin arasındaki 'ticaret savaşı'ndan kazançlı çıkabileceğini belirten Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABAAmCham) Başkanı Ali Osman Akat, "Bu krizin büyük aktörleri ve savaşın büyük taraflarının ithalat ve ihracat rakamlarıyla karşılaştırıldığında, en az etkilenecek olan ülkelerden biri Türkiye olacak" dedi. Akat, "Taş taşa çarpar, ikisinden de bir şeyler dökülür" benzetmesini yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Amerika'ya ihracatımızla ithalatımız arasındaki büyük fark nedeniyle daha az negatif etkileniriz ama ithalata dayalı imalat açısından sıkıntı yaşarız. Bunu aşmak için de bizim Amerika'da üretip, Amerika'da satmak için Amerika'da Türk organize sanayileri oluşturma projemiz çok önemli hale geldi. Madem Türkiye'de üretip ABD'ye satmak zorlaşıyor, o halde orada üretip dev ABD pazarına orada satarız."
Vatan

Bist Yatırım Yapılacak Şirketler Arıyor 
Türkiye Varlık Fonu Yönetimi bünyesinde kurulan ve Borsa İstanbul'un ana yatırımcısı olduğu BIST Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, yatırım yapmak ve ortak olmak için paydaşlarını arıyor. Borsa İstanbul'un resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, BIST Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, 20 milyon TL fon büyüklüğüne sahip olacak ve yüksek büyüme potansiyeli olan, ihracat, teknoloji ve yenilik odaklı KOBİ'lere, erken aşama girişimlere ve finteklere doğrudan sermaye yatırımı yapacak. BİST Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile finansal teknolojiler, bilgi ve iletişim teknolojileri, sağlık teknolojileri, yapay zeka, makine öğrenmesi, gıda ve tarım teknolojileri başta olmak üzere geniş bir yelpazede yatırımlar yapılması hedefleniyor. Yatırımlar Borsa İstanbul Özel Pazar üzerinden gerçekleştirilecek. Özel Pazar üyelik şartlarını sağlayan ve hali hazırda sürdürülebilir bir gelir modeli olan anonim ve limited şirketlere yatırım yapılacak.
Vatan

SPOR 
Love'a İkinci Şans 
Cenk Tosun'un Everton'a gidişinin ardından geçtiğimiz sezonun devre arasında transfer edilerek Beşiktaş forması giymeye başlayan Vagner Love, kamptaki hırsı ve çalışkanlığıyla göz doldurdu. İki hazırlık maçında iki gol, bir asist yaparak kampın en skorer ismi olan Brezilyalı oyuncunun, eskisi gibi takımdan ayılmaya niyetli olmadığı öğrenildi. Normal antrenman programı dışında ekstra çalışmalar da yapan siyah-beyazlı golcünün iyi performansı, teknik direktör Şenol Güneş'i de bir hayli memnun etti. Geçen seneki gibi ayağında fazla top tutma alışkanlığından henüz tamamen kurtulmayan Love'a, bu konuda sık sık uyarılar geldiği bildirildi.
Milliyet

İlk Bomba Onyekuru 
Transferde sessiz kaldığı için eleştirilen Galatasaray, sessiz ve derinden gitti, ilk yabancı transferini gerçekleştirdi. Muğdat'ın sonrasında Nagatomo'nun bonservisini alan, çeşitli isimleri kiralık olarak takıma kazandırmaya çalışan sarıkırmızılılar aradığını Everton'da buldu. Cim-Bom, Nijeryalı golcü Henry Onyekuru'yu renklerine bağladı. Onyekuru'yu sessiz sedasız dün sabah İstanbul'a getiren sarı-kırmızılılar futbolcuyu önce Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirdi. Futbolcu daha sonra Başkan Mustafa Cengiz'in ofisine giderek sözleşmeye imza attı.
Milliyet

Gösteri Zamanı 
Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası'nda yarı final heyecanı bugün başlıyor. Fransa ile Belçika saat 21.00'de finale kalabilmek için sahaya çıkacak. Saint Petersburg şehrinde Krestovsky Stadı'nda oynanacak karşılaşma TRT1 ekranlarından yayınlanacak. Bu zamana kadar 15 kez karşılaşan iki takımın mücadelesinde Fransa 6 kez galip geldi, Belçika 4 kez güldü. 5 maç ise berabere sonuçlandı. Dünya Kupası'nda yalnızca bir defa Meksika'da 1986 yılında düzenlenen turnuvada üçüncülük maçında karşılaşan iki ülkenin mücadelesini 4-2'lik skorla Fransızlar kazanmıştı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme