11 Temmuz 2018 Çarşamba

11.07.2018 Genel Gündem11.07.2018

TÜRKİYE 

Gelenek Değişmedi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeminden sonra ilk yurt dışı ziyaretini kardeş ülke Azerbaycan ve yavru vatan KKTC'ye yaparak yerleşmiş bir geleneği sürdürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak "TUR" ile TSİ 11.15'te Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye geldi. 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından yurt dışına ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Erdoğan'ı, Haydar Alivev Havalimanı'nda Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ve diğer ilgililer karşıladı.
Milliyet


Yeni Kabine Yemin Etti 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesi dün Meclis'te yemin etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve 16 bakanın yemin töreni için TBMM Genel Kurulu dün saat 15.00'de Geçici Başkan Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Yeni yönetim sisteminin ilk kabinesini oluşturan bakanlar, Genel Kurul'un açılışından yaklaşık yarım saat önce Meclis'e gelmeye başladı. İktidar kulisinde milletvekilleri ve gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği Ziya Selçuk, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. İçişleri Bakanlığı görevine yeniden atanan Süleyman Soylu ve Adalet Bakanlığı'na yeniden getirilen Abdülhamit Gül de, iktidar kulisinde tebrik yağmuruna tutuldu.
Milliyet

Eğitime Nihayet Eğitimci Bir Bakan 
Milli Eğitim Bakanlığı'na, Avni Akyol'dan çok uzun yıllar sonra, nihayet eğitimci bir Bakan atandı. Eğitimi anaokulundan üniversiteye çok yakından tanıyor. Akademik performansı ve teorisyenliği herkes tarafından kabul görüyor ama uygulama konusunda sıkıntıları var! Alışılagelmiş, akademisyen, bürokrat ve bakanlardan çok farklı. Sözünü esirgemez, ters düştüğünde de şapkasını alır gider. Özel okul kuruculuğu da var, özel okul danışmanlıkları da! Eğitim seminerlerinin baş aktörlerinden biriydi. Yani hep sahadaydı... 2002'de Erkan Mumcu'nun Milli Eğitim Bakanlığı döneminde Talim Terbiye Kurulu Başkanı oldu. Mumcu gitti, o kaldı. Ama yeni Bakan Hüseyin Çelik ile yıldızı hiç barışmadı. Zaman zaman ters düştüler. O da bıraktı gitti. Sonrasında, bir ara müsteşar olabileceğine yönelik söylentiler çıktı ama arkası gelmedi.
Milliyet

Org. Yaşar Güler Genelkurmay Başkanı 
3 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında, Genelkurmay Başkanlığı, Genelkurmay 2. Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Milli Savunma Bakanlığına getirilmesiyle boşalan Genelkurmay Başkanlığına, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in ataması yapıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığına Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, Genelkurmay 2. Başkanlığına ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Metin Gürak getirildi. TSK'nın 30. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, 1954'te Ardahan'da doğdu. Kara Harp Okulundan muhabere teğmen rütbesiyle mezun olan Güler, Orgeneral Güler, evli ve bir çocuk sahibi.
Vatan

Chp'den Kararnamelere Özel Ekip 
CHP, 9 Temmuz'da resmen başlayan yeni dönemde devlet yeniden yapılandırılırken yeni kurulan kurulları ve ofisleri yakından takip edecek. Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu başkanlığında, kamu idaresinden gelen isimlerden oluşan teknik bir heyet, yeni oluşumları inceleyerek, parti yönetimine rapor sunacak. Parti yönetimi Anayasa'ya aykırı bulunan yapılanmalarla ilgili itirazları seslendirecek. İkinci bir ekip ise Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine mercek tutacak. Yine Prof. Dr. Kaboğlu'nun başkanlığını yürüteceği ekipte hukukçu milletvekilleri yer alacak. Oluşturulacak ekip, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini inceleyecek ve değerlendirme yapacak. Bu değerlendirme sonucu grup yönetimi, hangi kararnamelerin yargıya taşınacağına, hangileri ile ilgili nasıl tavır alınacağına karar verecek.
Hürriyet

DÜNYA 

Putin'e İlginç Uyarı! 
ABD'de yayımlanan "The New York Times" gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, aralarında telefon görüşmesi gerçekleşmesini önlemeye çalışan ve "aptal" olarak nitelendirdiği Beyaz Saray yetkililerinin açıklamalarını gözardı etmesi gerektiğine söylediğini iddia etti. Gazetenin, konuşmayla ilgili doğrudan bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Trump, mart ayında Putin'i telefonla aradığında, görüşmelerini engellemeye çalışan Beyaz Saray yetkililerinin açıklamalarını gözardı etmesini söyledi.
Milliyet

Kritik Zirve Başlıyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi'ne katılıyor. İttifakın geleceğine ilişkin önemli kararların alınması beklenen ve NATO'nun yeni karargâhında düzenlenecek iki günlük toplantının Türkiye açısından gündemi yoğun olacak. ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel başta olmak üzere birçok liderle ikili görüşmeler gerçekleştirecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde Suriye'deki gelişmeler önemli yer tutacak. Suriye ve Irak'taki son gelişmelerin detaylı ele alınacağı görüşmelerde, terörle mücadele, S-400'lerin alım süreçleri ardından NATO ülkelerinden gelen tepkiler de değerlendirilecek.
Milliyet

Bu Protestoya 20 Yıl Hapis 
İran'da Aralık ayında işsizlik ve hayat pahalılığını protesto için düzenlenen gösteriler sırasında, Vida Mohaved adlı genç kadının başlattığı başörtüsü eylemine destek veren Şapark Şajarizade adlı kadının 20 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldığı iddia edildi. Şajarizade, Şubat ayında başkent Tahran'daki bir kavşakta baş örtüsünü çıkararak protesto gösterisi gerçekleştirmiş ve gösterinin video görüntülerini sosyal medyada yayınlamıştı. Uluslararası Af Örgütü, 42 yaşındaki kadının, 'ahlaksızlığı teşvik' ve 'fuhuş' suçlarından hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu. Şajarizade'nin halen hangi hapishanede tutulduğu bilinmiyor. Genç kadını avukatlığını yürüten Nesrin Sotoyude de geçen ay tutuklanmıştı.
Vatan

Almanyalı Osmanlılar Derneği Yasaklandı 
Almanya İçişleri Bakanlığı, organize suçlarla gündeme gelen Almanyalı Osmanlılar (Osmanen Germania BC) Derneği'nin yasaklandığını açıkladı. Almanyalı Osmanlıların bireyler ve kamu açısından "ağır tehdit" oluşturduğu ifade edildi. Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, kulübün ve tüm şubelerinin faaliyetlerinin yasaklandığını açıkladı. Polis, Bavyera, Rheinland Pfalz, Baden Württemberg ve Hessen olmak üzere dört eyalette kulübe ve üyelerinin evlerine baskın düzenledi. İçişleri Bakanlığı yasağa gerekçe olarak kulübün bireysel ve toplumsal mülkiyet için ağır tehlike oluşturmasını gösterdi. Grubun Almanya'da 300 üyesi olduğu tahmin ediliyor. Seehofer, 'Hukuk devletini reddedenler bizden hoşgörü beklemesin' dedi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,5243-5,5329
Sterlin: 6,2477-6,2562
Gram Altın: 189,3720-189,6241

Konut Ve Turizmde İcraat Rüzgârı 
Yeni kabine, özellikle gayrimenkul ve turizm sektörlerinde büyük sevinç yarattı. Sektörlerinin içinden seçilen bakanların, sorunlara hızla çözüm üretmesi ve hızla aksiyon alması bekleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum, Emlak Konut GYO Genel Müdürü olarak, hem sektörün hükümetle arasında önemli bir bağ olurken, hem de şehircilik felsefesini geliştirerek, kurumu önemli bir boyuta taşıdı. Gayrimenkul sektörünün itici güçlerinden olan Emlak Konut GYO'nun, bugünkü büyüklüğüne ulaşmasında hiç kuşkusuz en önemli adım iki büyük halka arzı oldu. Bu halka arzların başında ise Genel Müdür Murat Kurum vardı. Halka arzlarla büyüyen Emlak Konut, 31 Mart 2018 itibariyle ulaştığı 21.9 milyar liralık aktif toplamıyla Türkiye'nin en güçlü şirketleri arasındaki yerini daha da sağlamlaştırdı.
Milliyet


Yabancı Sermaye 'Ofis'lere Emanet 
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemindeki ekonomi yönetimine, birleşik bakanlıklar ve "özerk" ofisler yön verecek. Finans Ofisi, uluslararası finans sektörünü izlerken, Yatırım Ofisi ise Türkiye'de yatırım yapılmasını özendirecek. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine göre, ekonomi yönetiminde önemli ölçüde sadeleştirmeye gidildi. Bu kapsamda Başbakan Yardımcılığı'na bağlı Hazine Müsteşarlığı Maliye Bakanlığı ile; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Bakanlığı ile, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da Ekonomi Bakanlığı ile birleştirildi.
Milliyet 

Merkez Bankası Başkanı 4 Yıl Görevinin Başında 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlamasının ardından dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı ve başkan yardımcılarının 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanması kararlaştırıldı. Başkan ve yardımcısı atandıktan sonra görev süreleri dolmadan görevden alınamayacak.
Vatan 

Türkiye İle Tarih Yazacağız 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Venezuela İş Forumu'nda konuşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Sizlerle dost ve kardeş bir ülkeyiz. Bu iki ülke tarih yazacak" dedi. Ticari ilişkilerin geliştirilmesinin önemine dikkat çeken Maduro, "Türkiye ile birlikte yan yana ilerlemek ve refah seviyesini arttırmak istiyoruz. İki ülke arasında ticarette yeni bir tarih yazacağız. Üretim ekonomisinde yeni hamlelere hazırız ve bu konuda gelişime açız. Türk yatırımcılar gelip her alanda çalışabilir" diye konuştu. DEİK Başkanı Nail Olpak da son yıllarda Maduro'nun ülkeye yaptığı resmi temaslar ve ziyaretler sayesinde, Türkiye-Venezuela ilişkilerinin ivmesinin arttığını söyledi.
Hürriyet

SPOR 
Tarihi İmza 
Avrupa'nın günlerdir merak ettiği transfer nihayet gerçekleşti. İtalyan devi Juventus, Cristiano Ronaldo'yu resmen kadrosuna kattı. Real Madrid kulübünden yapılan resmi açıklamada, Portekizli futbolcu için İtalyan takımı ile her konuda anlaşma sağlandığı kaydedildi. Juventus'un da resmi sitesinden duyurduğu açıklamada, transferin 100 milyon euro bonservis bedeliyle gerçekleştiği ifade edildi. 33 yaşındaki futbolcunun 4 yıllık sözleşmeye imza atacağı kaydedildi. Juve'nin 2 yıla yayılan sürede 12 milyon euroluk taksitlerle bu transfer parasını ödeyeceği de vurgulandı. Sözleşmenin 30 Haziran 2022'ye kadar geçerli olduğu da eklendi. Ronaldo'nun gelecek hafta sağlık kontrolünden geçeceği de bildirildi.
Milliyet

2 Transfer Daha! 
Galatasaray 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak transfer konusundaki gerçekleri tüm çıplaklığıyla ortaya koydu, en az iki yabancı daha alacaklarını anlattı.. İsviçre'de takımla birlikte yer alan Albayrak, "Yabancı kontenjanında yer açabiliriz. Her şeye hazırlıklıyız. A, B planımız hazır. Transfer tabii ki yapacağız. En az iki tane daha transfer yapacağız gibi gözüküyor. Burada en önemli nokta UEFA... Yaptığımız anlaşmanın dışına kesinlikle çıkmayacağız. Zaten şampiyon olan bir takımız. Kadromuzu korumak istiyoruz ama ayrılmak isteyen olursa, teklifleri değerlendirebiliriz" diye konuştu.
Milliyet 

Bir Fransa Klasiği! 
2018 Dünya Kupası yarı final ilk maçında EURO 2016'nın finalisti Fransa, Belçika'yı 1-0 mağlup etti. Horozlar, tarihlerinde 3. kez Dünya Kupası finaline kalmayı başardı. Didier Deschamps ve ekibi, EURO 2016'dan sonra 2018 Dünya Kupası'nda da finale kaldı. Turnuvanın namağlup ve en skorer iki takımının mücadelesinde ideal 11'ler ile taktiksel dizilişler devam etti. Mbappe, Giroud ve Griezmann hücumuna karşın Lukaku, Hazard, De Bruyne yıldızları vardı. Topa daha fazla hakim olarak oyuna başlayan Belçika'da, 15'te De Bruyne'nin indirdiği topta pozisyona giren Hazard son vuruşu yapamadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme