12 Temmuz 2018 Perşembe

12.07.2018 Genel Gündem12.07.2018
TÜRKİYE 

Meclis 28'inci Başkanını Seçiyor 
Meclis 28'inci başkanını bugün seçiyor. Parlamenter sistemin son Başbakanı olan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın, başkanlık sisteminin ilk Meclis Başkanı olarak bugün göreve başlaması bekleniyor. Meclis Genel Kurulu, başkanlık seçimi için bugün saat 14.00'te toplanıyor. Anayasa'ya göre gizli yapılacak oylamada seçilmek için ilk iki turda 400, üçüncü turda 301 oy almak gerekiyor. MHP dışındaki tüm partiler ilk turlarda kendi adaylarıyla yarışacaklar. AK Parti'den Binali Yıldırım, CHP'den İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP'den Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İYİ Parti'den İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu aday gösterildi.
Hürriyet


İyi Parti'de Kararname Komisyonu 
İYİ Parti, anayasa değişikliğine uyum kapsamında çıkarılan KHK'lar için komisyon kurdu. Hukukçu ve uzman desteğinin de alındığı komisyon, maddeleri tek tek inceledikten sonra anayasaya uygun bulmadığı maddelerle ilgili kanun teklifi verecek. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan yeni açıklanan kabineyi eleştirirken, "Cumhurbaşkanı esas çalışmayı kendisi yapacak. Bakanlar etkisiz eleman olacak. Yıllarca, 'Kışlaya siyaset girmesin' dedik, ters köşe yaptılar" dedi. Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal ise kabineyi "Aile şirketi gibi görüyorum" sözleriyle eleştirdi.
Hürriyet

Kurultay Hamlesi 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, kurultay tartışmalarına ilişkin sessizliğini bugün bozacak. İnce'nin, bugün katılacağı bir televizyon programında 24 Haziran'dan bugüne kadar yaşadıkları ve neden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na 'çekil' daveti yaptığını açıklayacağı öğrenildi. İnce'nin yapacağı açıklamanın ardından kendisini destekleyenlere "Kurultay için imzaları toplayın" diye çağrıda bulunacağı belirtiliyor. İnce'ye yakın partililerin, bugüne kadar 600'e yakın delegeden olağanüstü kurultay için imza atma sözü aldığı, notere başvuracakları ve olağanüstü kurultay için süreci başlatacakları kaydedildi.
Hürriyet

'301 Canın Cezası Bu Mu Olmalıydı?' 
Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te 301 madencinin yaşamını yitirdiği ve Türkiye'nin en büyük maden kazası olarak tarihe geçen faciayla ilgili 5'i tutuklu, 51 sanığın yargılandığı davada 4 yılın sonunda karar çıktı. Mahkeme heyeti, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın da bulunduğu tutuklu 5 sanık için 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar, 9 tutuksuz sanık için de 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezaları verdi. Şirketin patronu Alp Gürkan'ın da aralarında bulunduğu 37 sanık ise beraat etti.
Milliyet

'Adnan Oktar Örgütü'ne Şafak Operasyonu; 30 Suç Dosyası! 
İstanbul merkez olmak üzere 4 ilde düzenlenen operasyonlarda kamuoyu tarafından 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar ve kendisine tabi 172 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Polisten kaçmaya çalışırken Sarıyer'de kovalamaca sonucu yakalanan Oktar ile birlikte Oktay Babuna ve Didem Ürer de gözaltına alındı. Savcılıkta şüpheliler ile ilgili 'Siyasi ve askeri casusluk'tan 'Reşit olmayana cinsel istismar' suçlamasına kadar 30 ayrı suç dosyası bulunuyor.
Milliyet

Brüksel'de Dev Buluşma 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ve KKTC ziyaretinin ardından NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak için Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti. Erdoğan'ı, Brüksel Havalimanı Askeri Terminal'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika Dışişleri Bakanlığı Protokol Müdürü Büyükelçi Françoise Goustin, Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Fatih Ceylan, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Tacan İldem, Türkiye'nin Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı Hava Korgeneral Nihat Kökmen ile misyon yetkilileri karşıladı.
Vatan

Genelkurmay, Savunma Bakanlığı'na Bağlanacak 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan-KKTC seyahati sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. "AB müktesebatına göre Genelkurmay'ın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlama süreci ve gerekliliği var. Bir çift başlılığın olması doğru bir şey değil. Bunu artık bir yoluna koymamız lazım. Sivil- asker gibi bir yaklaşım kalmamıştır, aşılmıştır. Genelkurmay'ın Savunma Bakanlığı'na bağlanmasının da hiçbir manisi yoktur"
Vatan

DÜNYA 

NATO'da Trump'a Fren 
NATO zirvesi öncesinde verdiği mesajlarla üye ülkeler arasında rahatsızlık yaşanmasına neden olan ve müttefikleriyle sürtüşmeye girerek dayanışma görüntüsüne zarar veren ABD Başkanı Donald Trump, tepkiler karşısında önceki sert söylemlerine rağmen üye ülkelerin vurgularını yansıtan sonuç bildirisine onay verdi. NATO zirvesi başlangıcında ittifaka maddi katkısını arttırmadığı gerekçesiyle ve Rusya ile yaptığı enerji anlaşması yüzünden Almanya'yı 'Rusya'nın tutsağı' olmakla suçlayan ABD Başkanı Trump, büyük tepki çekti. Buna karşın Trump, ilerleyen saatlerde daha uzlaşmacı bir dile sahip olan NATO sonuç bildirisine onay verdi. Bildiride Türkiye'ye yönelik önemli taahhütler de yer aldı.
Hürriyet

Atina-Moskova Hattında Kriz 
Yunanistan ile Rusya arasında 'diplomat krizi' patlak verdi. Yunanistan, Atina'da görevli iki Rus diplomatın sınır dışı edilmesini, iki diplomatın da ülkeye girişlerinin yasaklanmasını kararlaştırdı. Yunanistan'ın hamlesine Rusya'nın yanıtı ise gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Diplomaside mütekabiliyet kuralına göre hareket edeceğiz" dedi. Atina ile Üsküp arasında Makedonya'nın isim anlaşmazlığını çözen anlaşmaya karşı Yunanistan'da düzenlenen protesto gösterilerinin arkasında Rus diplomatların bulunduğu iddia ediliyor.
Hürriyet

438. Duruşmada Tek Kişiye Ömür Boyu Hapis! 
İlk cinayeti 2000 yılında işlenen ve mahkeme sürecine 2013 yılında başlanan Almanya'daki NSU davası dün sonuçlandı. Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren neo-Nazi terör örgütü NSU üyesi Beate Zschaepe'ye ömür boyu hapis cezası verildi. Arkasındaki destekçilerinin çıkarılması açısından beğenilmeyen ve sürecin sürekli uzatılmasıyla gerçeklerin saklanması açısından kamuoyunu tatmin etmeyen kararın 438. duruşmada çıkması dikkati çekti. Almanya Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde 5 yılı aşkın süredir devam eden NSU davasını dün izledim. Salonun küçük olması nedeniyle yer bulmak için izleyiciler gece yarısından itibaren mahkeme çevresine geldi.
Milliyet

23 Yıl Sonra Bile Acılar Hâlâ Taze... 
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımının 23. yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, Potoçari'deki eski akü fabrikasında düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, Srebrenitsa soykırımının her geçen gün daha fazla inkar edilmesine artık tepki gösterilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulundu. Bununla birlikte kimlik tespiti yapılan 35 kurban daha Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verildi. Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı, dünkü cenaze törenin ardından 6 bin 610'a yükseldi.
Milliyet

EKONOMİ  
Dolar: 4,8823-4,8865     
Euro: 5,7024-5,7128
Sterlin: 6,4540-6,4617                                  
Gram Altın: 195,0757-195,2542

Ayrılsalar da 4 Yıl Primleri Ödenecek 
Pazartesi gününden bu yana yaşama geçirilen kararnamelerle kamuda taşlar yerinden oynadı. Kamuda yabancı uzman çalıştırma imkanı getiren kararnamelere göre, yeni yapılanmayla görevleri sona eren orta düzeydeki yöneticiler bir ay içinde kadrolarına uygun nitelikte araştırmacı olarak atanacak. Kararnamelerle, cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve bakanlıklara getirilenlere, görevden ayrılmalarından sonra 4 yıl primlerinin kamu tarafından ödenmesi hakkı getirildi.
Hürriyet

Çiçeği Burnunda Bakan'dan İş Sözü! 
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni kabinenin iki kadın bakanından biri oldu. Selçuk, göreve gelir gelmez kadın ve aile mesajı vererek önümüzdeki dönemde kadın istihdamına değer vereceğini ifade etti. Twitter hesabından paylaşımlar yapan Bakan Selçuk, en kısa sürede 3 bin Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personelinin istihdam edileceğini açıkladı. Zehra Zümrüt Selçuk, şunları söyledi: "Mutlak yoksulluğu tamamen yok etmeye kararlıyız. Sosyal politikalarda adeta sessiz bir devrim gerçekleştirdik. Türkiye son 10 yılda yoksulluğu en fazla azaltan ülke oldu. Çok daha güçlü bir Türkiye için hep birlikte çalışacağız. Bir ülkede kadın güçlü olursa aile güçlü olur. Aile güçlü olursa toplum güçlü olur. Toplum güçlü olursa ülke güçlü olur."
Posta

200 Milyar Dolarlık Gerilim! 
Amerika ile Çin arasında başlayan ticaret savaşı, tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Peki olay ne? Trump yönetimi geçtiğimiz Mart ayında Çin'den ithal çeliğe yüzde 25 ve alüminyuma da yüzde 10 ek gümrük vergisi getirdi. Çin de Amerika'nın ek gümrük vergilerine cevaben, Amerika menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 ek vergi getirilmesi kararını aldı. Bunun devamı geldi. Amerika, Çin'den alınan binden fazla ürüne 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getirmiş, bu vergi geçen hafta resmen yürürlüğe girmişti. Washington'un sert kararına Çin de misilleme yapmış ve ABD'den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne yüzde 25 gümrük vergisi konulacağını bildirmişti.
Posta

Türk İlacına İhracat Yolu 
Yerli ilaç grubu Santa Farma, Ar-Ge ve üretim yatırımları sonrasında ihracatta atağa hazırlanıyor. İhracatta kendisini yeni pazarlara taşıyan iş ortağı sayısını artıran şirket, 2018 sonu itibarıyla ürünlerini 40'ın üzerinde ülkeye satmayı hedeşedi. Şirketin, 80'inci yaşını kutlayacağı 2024 için belirlediği hedef ise Türk ilaç şirketleri arasında ihracat şampiyonu olmak. Santa Farma'nın Başkanı Erol Kiresepi, "Bir yandan Ar-Ge becerilerimizle ürün kalitemizi günden güne artırırken diğer yandan da kurduğumuz yeni iş ortaklıklarıyla yeni pazarlara açılıyoruz." dedi.
Milliyet

Türkiye, Dünyada 2'nciliğe Yükseldi 
Uluslararası Zeytin Konseyi'nin (IOC) hazırladığı zeytin sektörüne ilişkin raporda Türkiye'nin performansı dikkati çekti. 2016-2017 döneminde küresel zeytinyağı üretimi yüzde 19 azalarak 3.1 milyon tondan 2.5 milyon tona geriledi. AB ülkelerinde gerileme yüzde 25 oldu. İtalya'da 292 bin 300, Yunanistan'da 125 bin, İspanya'da 112 bin 700 ton azalış yaşandı. Türkiye, üretimini 58 bin ton artırarak 150 bin tondan 208 bin tona çıkardı. Üretimde miktar bazında en fazla artış kaydedilen ülke olan Türkiye, dünya zeytinyağı üretiminde 2'nci sıraya yükseldi. 2015- 2016 döneminde 4'üncü sırada yer alıyordu.
Vatan

'Tarihi Fırsat Kaçmasın' 
Brüksel'de gerçekleştirilen NATO Zirvesi'nde Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump görüşmesi öncesi, DEİK/Türkiye- ABD İş Konseyi (TAİK), iki başkana açık bir mektup yayınladı. NATO Zirvesi'nde yapılacak görüşmenin iki müttefik ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin yeniden başlaması için tarihi bir fırsat olduğunun altının çizildiği mektupta şunlar kaydedildi: "Birçok konuda beraber çalışmış ve köklü bir askeri iş birliği tarihine sahip Türkiye ve ABD, uzun süreli stratejik ortaktır. Türkiye'nin Brüksel Zirvesi'ne katılımı, en büyük maddi ve askeri destekçileri arasında yer aldığı NATO'ya bağlılığını bir kez daha teyit edecektir."
Vatan

SPOR 

Hırvatistan Finalde 
Dünya Kupası'nda Fransa'nın rakibi Hırvatistan oldu. İngiltere, Trippier ile öne geçti, Perisic'in golü maçı uzatmaya götürdü. 109'da Mandzukic'in vuruşu Hırvatistan'ı tarihinde ilk kez finale taşıdı. Hırvatistan'ın Beşiktaşlı oyuncusu Domagoj Vida, çeyrek finalde eledikleri Rusya maçından sonra "Yaşasın Ukrayna" demişti. Yıllarca Ukrayna'nın Dinamo Kiev takımında forma giyen Vida'nın sözleri "Siyasi mesaj" olarak algılanmıştı. Rus taraftarlar Vida'nın sözlerini unutmadı ve dün akşam oynanan İngiltere maçında ayağına her top geldiğinde onu protesto etti.
Posta

Wimbledon'da Sürpriz 
Wimbledon Tenis Turnuvası'nda 1 numaralı seribaşı İsviçreli Roger Federer elendi. Güney Afrikalı Kevin Anderson, ilk iki seti kaybetti. Dünya 8 numarası Anderson 4 saat 14 dakika süren karşılaşmada müthiş bir dönüşe imza attı, 6-2, 7-6, 5-7, 4-6 ve 11-13'lük setlerle maçı 3-2 kazanarak yarı finale yükseldi. Sırp Novak Djokovic de Japon Kei Nishikori'yi 3-1 yenerek yarı finale çıktı.
Posta

Parayı Hiç Konuşmadık 
Voetbal International'a özel bir röportaj veren Hollandalı teknik direktör, sarı-lacivertli takımın kendisi için doğru tercih olduğunu söyledi, "Transfer görüşmesi sırasında bir kez olsun paradan bahsetmedik. Toplantı içeriklerimiz hep futbol ve planlarımız üzerineydi. Ücretim PSV'de kazandığımdan fazla değil" diye konuştu.
Milliyet

Hakyemez'i Kaybettik 
Türk basketbolunun duayenlerinden Doğan Hakyemez, 68 yaşında hayatını kaybetti. Antalya'da dün sabah rahatsızlanan ve özel bir hastaneye giden Hakyemez'e doktorlar, 4 kalp damarının tıkalı olduğunu söyledi. Yoğun bakım servisinde tedaviye alınan Hakyemez müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Basketbol İl Temsilcisi Soner Yasak, "Bypass oldu, ardından kanama devam edince kalp krizi sonucu vefat etti, üzgünüz" ifadesini kullandı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme