14 Temmuz 2018 Cumartesi

14.07.2018 Genel Gündem14.07.2018
TÜRKİYE 
O Cezalar Yetmez 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi sonrası Brüksel'den dönerken uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerle sohbetinde, Almanya'da 8 Türk vatandaşını katleden NSU terör örgütüyle ilgili mahkeme kararının tatmin edici olmadığını söyledi. Erdoğan, "Meselenin özüne inilmeli. Bu, bir tür Gladio olayı olabilir. Bunun derinine inilmeli. Sıradan bir olay değil. Sadece bir kadının müebbet alması, mazlum mağdur aileleri ve bizi tatmin etmeyecek" dedi. Cumhurbaşkanı'na sorular ve yanıtları özetle şöyle: NATO Zirvesi sırasında Almanya Başbakanı Merkel'le yaptığınız görüşmenin içeriğini paylaşır mısınız? Sayın Merkel ile ikili ilişkilerimizi, Avrupa Birliği sürecini ve bölgesel konuları ele aldık. İkili ekonomik ilişkilerimizin özellikle geliştirilmesini aramızda değerlendirdik. Bunların başında savunma sanayii işleri var. Mutabakatımız var. İkili ekonomik ilişkileri çok daha yoğun şekilde geliştireceğiz. Görüşmemizde, Mülteci Anlaşması gereği Türkiye'ye aktarılması gereken fonlar da gündeme geldi. Bu fonların bize aktarımının hızlandırılması gerektiğini söyledik. Biliyorsunuz 3 + 3 milyar Euro gibi bir rakamdı. Bunun birinci dilimiyle ilgili verilen söz maalesef henüz yerine getirilmedi. Harcanan rakam 957 milyon Euro seviyesinde. İkinci dilim zaten yok ortada. Bunları Sayın Merkel'e söylediğimiz gibi Sayın İtalya Başbakanı'na da söyledik, aynı şekilde Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Macron'a da söyledik."
Hürriyet
 


Yeni Kabine Tarihi Meclis'te 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün yeni kabinesiyle, 23 Nisan 1920'deki Meclis açılışına benzer şekilde, Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nde cuma namazı kıldı. Erdoğan, daha sonra bakan ve milletvekilleriyle Ulus'taki İkinci Meclis binasında Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Birinci Toplantısı açılış törenine katıldı. Erdoğan özetle şunları söyledi: "Yeni yönetim sistemimize göre kurduğumuz kabinemizin bu ilk toplantımızı, 98 yıl önce olduğu gibi yapalım istedik. Duyguluyuz, zira bu çatının altında böyle bir başlangıç yapmak çok şeyler hatırlatıyor bize. 1924'ten itibaren bu binada süren büyük mücadeleyi bir kez daha yâd etmek üzere buradayız.
Hürriyet

655 İmza İddiası 
24 Haziran seçimlerinde CHP'den cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'nin, yüzde 30.6 oy aldığı seçim sonrası "Önümüzden yürü derlerse ben yürümeye hazırım" sözleri, partide genel başkan değişimi isteyen delegeleri harekete geçirdi. İnce'ye yakın partililer, imzalanan taahhüt sayısının 655'i bulmasıyla girişimlerini resmiyete dönüştürmeye karar verdi. İnce'yi destekleyen partililerin pazartesi günü bir basın açıklaması yaparak, olağanüstü kurultay çağrısı için noter kanalıyla imza toplamaya başlayacağı öğrenildi. CHP'de seçimli olağanüstü kurultay toplanması için parti tüzüğü gereği 630'a yakın imzanın noter aracılığıyla Genel Merkez'e iletilmesi gerekiyor. Kurultay çağrısı yapacak delegelerin 15 günlük sürede yeterli imzayı toplaması şart. İmzaların, 15'inci günün bitiminden itibaren 7 gün içerisinde CHP Genel Merkezi'ne teslim edilmiş olması gerekiyor. Tüzükte, yeterli imzaya ulaşılması durumunda Genel Merkez'in 45 gün içinde olağanüstü kurultayı toplayacağı belirtiliyor.
Hürriyet

Ayda 10 Milyon Dolar İddiası 
Adnan Oktar yapılanmasına yönelik operasyonda el konulan örgütle ilişkili 86 şirkete kayyum atandı. Yapılanmanın aylık kazancının 10 milyon dolar civarında olduğu ileri sürülüyor. Örgütün parayı hayali ihracat, usulsüz krediler ve el konulan gayrimenkullerden sağladığı iddialar arasında. İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce 'Adnan Oktar Suç Örgütü'ne yönelik 30 ayrı suç isnadıyla düzenlenen operasyonda, haklarında yakalama kararı bulunan 106'sı kadın 235 şüpheliden 190'ı gözaltına alınırken, örgütün ekonomik yapılanmasına dair bilgilere de erişildi. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu ile 2 yıl önce başlatılan soruşturmada örgütün 86 şirketi yönettiği tespit edildi. Bu şirketlerle örgüte ait olduğu öne sürülen Milli Değerleri Koruma Vakfı, Teknik Bilim ve Araştırma Vakfı ve bir derneğe kayyum atandı.
Milliyet

Mit Tır'larından 'Ankesörlü' Çıktı 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "imamı" tarafından ankesörlü telefondan arandığı ortaya çıkan Adana ve Hatay'da MİT TIR'larının durdurulması ve ıslak imzada kumpas davalarının sanığı dönemin Jandarma Kriminal Daire Başkanı emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu, Ankara'da gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, FETÖ'nün TSK yapılanması kapsamında ankesörlü telefon veya sabit hatlarla irtibat kuran örgüt mensuplarına yönelik soruşturma sürüyor.
Milliyet

DÜNYA 
Trump Kasırgası İngiltere'de 
Brüksel'deki NATO Zirvesi'nde savunma harcamalarını artırmadığı için özellikle Almanya'ya ağır yüklenerek gündem olan ABD Başkanı Donald Trump, dört günlük çalışma ziyareti için önceki gün geldiği İngiltere'de de büyük protestolarla karşılanmakla kalmadı, Brexit (İngiltere'nin AB'den çıkışı) konusundaki görüşleriyle de İngiliz siyasi çevrelerinde adeta deprem etkisi yarattı. Trump ise bu mülakat üzerine dün yaptığı açıklamada, İngiltere Başbakanı May'i eleştirmediğini, sadece iki ülkenin ticaret yapabileceğinden emin olmak istediğini söylediğini aktardı. Trump'ın İngiliz Sun gazetesine hafta başında verdiği röportaj, ABD Başkanı'nın İngiltere Başbakanı May ve Kraliçe 2'nci Elizabeth ile dünkü programından saatler önce yayımlandı. Bu röportajda Trump, May'in Brexit (AB'den çıkış) müzakerelerine ilişkin açıkladığı ve AB karşıtı çevrelerce 'ılımlı olduğu' gerekçesiyle eleştirilen yaklaşımını hedef aldı. Mülakatta Trump, "Eğer böyle bir anlaşmaya varırlarsa, bizim muhatabımız İngiltere değil, AB olacak. Bu da muhtemelen İngiltere'nin ABD ile yapabileceği herhangi bir ticaret anlaşmasını öldürecek. AB ile yeterince güçlük yaşıyoruz zaten" diye konuştu.
Hürriyet

Moskova'dan 'Sırada İdlib Var' Yorumu 
Suriye'de Esad güçlerinin Rusya'nın yardımıyla güneybatıda Dera'yı ele geçirmesi ve Ürdün ile olan sınır bölgesini kontrol altına almasının ardından Moskova'da yeni hedefin kuzeydeki İdlib olacağına dair yorumlar çıkmaya başladı. Rusya'da yönetime yakınlığı ile bilinen Federal Haberler Ajansı (FAN) Suriye uzmanı Andrey Ontikov, konuyla ilgili kaleme aldığı makalede, "Dera'dan sonra Suriye rejim kuvvetleri İdlib üzerine yürüyecek... Son birkaç yılda Suriye'nin birçok bölgesindeki silahlı radikal gruplarla geçici anlaşmalar yapılarak DEAŞ, El Nusra ve daha bir dizi örgütten onbinlerce kişi İdlib bölgesine yığıldı. Bu bölgede ayrıca Türkiye kendi silahlı kuvvetleriyle varlık gösteriyor. İdlib'in yanı sıra kuzeydeki iki bölgede TSK kendi operasyonlarını yürütüyor. Moskova, Ankara'yı İdlib bölgesini gerçek sahiplerine bırakarak geri çekilme konusunda ikna etmeye çalışacak. ABD'yi güneyde ikna eden Rusya, Türkiye ile de anlaşmaya varacaktır" dedi.
Hürriyet

İran Suriye'den Çekilmeyecek 
Rusya'da temaslarda bulunan İran dini lideri Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, İran'ın Suriye ve Irak'taki varlığının devam edeceğini soyledi. Moskova'da konuşan Velayeti, "İran, ABD'nin izniyle Suriye ve Irak'a gitmedi ki onun izniyle çıksın. O topraklarda yasadışı birileri varsa ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'dır" dedi. İran'ın, Suriye ve Irak devletlerinin daveti uzerine bu iki ulkede bulunduğunu belirten Velayeti, "Ne zaman bu iki ulke uygun gorurse ancak o zaman çıkarız" dedi. Velayeti, İran ve Rusya'nın Suriye ve Irak'tan çıkması halinde teror orgutu DAEŞ'in tekrar buralara geri doneceğini soyleyerek, "İran ve Rusya'nın yardımı olmasaydı Suriye'de El Nusra, Irak'ta ise Ebubekir El- Bağdadi yonetimi ele geçirmiş olurdu" diye konuştu. Velayeti, İran'ın Suriye ve Irak'a yaptığı yardımın "askeri danışmanlık" şeklinde olduğunu savundu. İran'ın Suriye'deki varlığının İsrail ile hiçbir ilgisi olmadığını vurgulayan Velayeti, bu hususta Rusya ve Suriye ile anlaşmaları olduğunu, bu anlaşmanın İsrail'in şartlarına uygun olmak zorunda olmadığını belirtti. Velayeti, İran'ın ABD saldırısına karşı Suriye'ye yardım edeceğini ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump ile muzakere edip etmeyeceklerine yonelik bir soruya cevap veren Velayeti, Tahran'ın, İran nukleer anlaşmasını ihlal ettiği için ABD Başkanı Donald Trump'a guvenmediğini ve onunla muzakere etmek istemediklerinin altını çizdi.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 5,6648-5,6765
Sterlin: 6,4219-6,4367
Gram Altın: 193,5841-194,0768

Pakistan'a Dev 'Atak' 
Türkiye'nin ATAK helikopteri için Pakistan'la 10 yıldır sürdürdüğü görüşmeler, 1.5 milyar dolarlık anlaşmayla sonuçlandırıldı. Pakistan'da kazanılan 1 milyar dolarlık 'korvet' (savaş gemisi) ihalesinin ardından bir hafta içerisinde ihracatta yeni bir rekor kıran Türkiye, dünyada taarruz helikopteri satabilen dördüncü ülke oldu. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sözleşme görüşmelerinin nihai sonuca ulaştığını ve Türkiye ile Pakistan arasında 30 adet ATAK helikopteri için sözleşme imzalandığını duyurdu. Yaklaşık 1.5 milyar dolar değerindeki sözleşme kapsamında ilk helikopter, üç ay içerisinde Pakistan'a teslim edilecek. Pakistanlı pilotlar, Türkiye'de eğitim alırken, diğer helikopterler de bir yıl sonra üretim bandından çıkmaya başlayacak ve 5 yıl içerisinde 30 adet helikopterin tamamı Pakistan'a teslim edilmiş olacak. Bu satışın yanı sıra, lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat anlamında geniş bir sözleşme paketi üzerinde uzlaşma sağlayan TAI, 30 yıl boyunca Pakistan'a lojistik hizmet verecek. Öte yandan TAI, Filipinler, Fas ve Bangladeş'le de ön görüşmelere başlarken, savunma kaynakları sözleşmenin önemine dikkat çekti. Kaynaklar, "Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Fransa'dan sonra taarruz helikopteri satabilen dördüncü ülke konumuna geldi. Bu satışla, savunma sanayii alanında yeni ihracat anlaşmalarının önü açılacak" ifadesini kullandı.
Hürriyet

Fitch, Türkiye'nin Notunu Düşürdü 
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye düşürdü, görünümü ise "durağan"dan "negatif"e çevirdi. Fitch Ocak 2017'de Türkiye'nin kredi notunu BB+ seviyesine indirmiş, daha sonraki iki değerlendirme toplantısında da notta değişiklik yapmamıştı. 3 büyük derecelendirme kuruluşu da Türkiye'ye yatırım yapılabilir seviyenin altında not veriyor. Fitch'ten yapılan açıklamada enflasyondaki sıçrama ve cari açıktaki artış nedeniyle makro ekonomik istikrar üzerindeki aşağı yönlü risklerin kuvvetlendiği ifade edildi. Ekonomi politikalarının kredibilitesinin son aylarda kötüleştiğinin aktarıldığı açıklamada, seçimler sonrasındaki ilk politika aksiyonlarının belirsizliği arttığı iddia edildi. Yüksek yakıt fiyatları ve hane halkı harcamaları nedeniyle cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranının bu sene yüzde 6.1'e yükselmesinin beklendiğine yer verilen açıklamada, liradaki düşüş ve turizmdeki toparlanmayla bu oranın gelecek sene yüzde 4.1'e düşmesinin öngörüldüğü bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, Türkiye'nin büyük dış finansman ihtiyacının ülkeyi şoklara karşı hassas bıraktığı öne sürüldü. Türkiye piyasaları kapalı olsa da uluslararası piyasalarda dolar 4.83 lira seviyelerinden 4.88 liraya kadar yükseldi. Ardından 4.85 liraya geri indi.
Hürriyet

Dengelenme Ve Enfl Asyonla Mücadele Öncelikli Hedef 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ekonomi ve maliye politikalarımız kapsamında ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele öncelikli hedefimiz olacak" dedi. Albayrak, dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı kabinesi olarak gerçekleştirilen toplantıda yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefini ortaya koyduklarını bildirdi. Albayrak bu hedefler doğrultusunda atılacak adımları belirlediklerini de ifade etti.
Milliyet

Borcu Yapılandırmak 
Ekonomik sistem deyim yerindeyse "vücudumuz" gibidir, çeşitli organlardan, bankalardan, piyasalardan, üreticilerden, tüketicilerden oluşan bir sistemi vardır. Bankalar ekonomik sistemin kalbi gibidirler. Kalbimizin vücudumuzda dolaşan kanı toplayıp, tekrar pompalaması gibi, bankalar da ekonomik sistemde dolaşan parayı "mevduat" adı altında toplayıp, bunu tekrar "kredi" olarak "vücut"a pompalarlar. Verdikleri kredilerin geri toplanmasında sıkıntı olursa, "müdahale" gerekir. İster tüketici ister ticari kredi olsun, işler her zaman yolunda gitmeyebilir, aldığımız krediyi geri ödemekte zorluk çekebiliriz. Kredi borcunun geri ödenmesinde sıkıntı yaşanıyorsa, en sağlam ve doğru yol, bankaya başvurup anlaşarak, kredi borcunun geri ödenmesinde yeni bir yapılanmaya gidilmesidir.
Milliyet

Kuraklık Derken Çiftçi Doluya Tutuldu 
Tarsim (Tarım Sigortaları Havuz Sistemi İşletmeleri) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, bu yılın ilk altı ayında çiftçilerin doludan büyük zarar gördüğünü söyledi. Doludan dolayı sadece haziran ayında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden 60 - 70 bine yakın hasar ihbarları aldıklarını söyleyen Satoğlu, "Dolu açısından çok hareketli bir yıl yaşıyoruz. Hasar ödeme süreçlerini başlattık" dedi. Küresel iklim değişikliklerinin ülkemizde tarımsal üretimde büyük hasarlara neden olduğunu belirten Satoğlu, dolu hasar ihbarlarının yılın ilk altı ayında 200 bine ulaştığını söyledi. Bu hasar ihbarlarının yüzde 60'nın beş ilden, Malatya, Manisa, Mersin, Adana ve Isparta'dan geldiğini ifade eden Tarsim Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, şöyle konuştu: "Bu yıl maalesef tarımda üreticileri dolu vurdu. 1000'nin üzerinde ekspertiz mobil olarak sahada çalıştı. Tarsim olarak hızlı bir şekilde hasar süreçlerini tamamlamaya çalışıyoruz. Ödeme dönemleri gelen ürünlerin ödemesi yapılacak. Hasarlar beş tarımsal üründe yoğunlaştı. İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da buğday, Malatya'da kayısı, Manisa'da üzüm, İç Anadolu'da Isparta ve Burdur'da elma, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da arpa üreticilerinin önemli zararları var."
Milliyet

Türkiye'ye Imf'de Kritik Görev 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçen Türkiye'yi, yeni dönemde uluslararası arenada önemli görevler bekliyor. Türkiye, hem Uluslararası Para Fonu'nda (IMF) hem de Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nda kritik sorumluluklar üstlenecek. Türkiye'nin IMF ile 1961'de başlayan stand-by serüveni, 14 Mayıs 2013'te gerçekleştirilen son taksit transferiyle sona erdi. Fon nezdinde bir dönem sadece borçlarıyla gündeme gelen Türkiye, artık en yüksek oy gücüne sahip 20'nci ülke konumunda bulunurken, ülkenin IMF'de kotası artış gösterdi. Türkiye'ye İcra Direktörlüğü görevi ilk defa 2014-2016 yıllarında verildi. Türkiye bu şekilde IMF programlarını uygulayan bir ülke olma konumundan, karar alıcı bir pozisyona yükseldi. Türkiye'nin kota payı, 26 Ocak 2016 itibariyle '14. Genel Kota Gözden Geçirmesi'nin yürürlüğe girmesiyle 0.61'den 0.98'e yükseldi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ülke yeni bir döneme girdi. Türkiye, 1 Kasım 2018 itibariyle IMF nezdinde yeniden 'İcra Direktörlüğü' görevini üstlenecek. Diğer taraftan Türkiye, Dünya Bankası'nda 2020-2024 yıllarında 'İcra Direktörlüğü'nü yerine getirecek.
Vatan 

SPOR 
Ronaldo Bereketi 
Avrupa futbolunda yılın transferi olarak nitelendirilen Cristiano Ronaldo'nun Juventus'a katılması şimdiden meyvelerini vermeye başladı. Transferin üzerinden henüz 1 hafta geçmeden ve resmi imza töreni yapılmadan ekonomik anlamda büyük bir patlama yaşanıyor. Ronaldo isminin açıklanmasından sonra hem Juventus mağazalarında forma yetiştirme telaşı başladı hem de İtalyan kulübünün mağazasının resmi sitesi kısa sürede çöktü. Buna karşın 24 saatte 520 bin formanın satıldığı ifade edildi. 500 bin formanın internet üzerinden satıldığı, 20 bin formanın ise dünya genelinde sponsor ve kulüp mağazalarından taraftarlara ulaştığı kaydedildi.
Milliyet

İşte Golcü Gerçekleri 
Golcü transferinde Bas Dost başta olmak üzere birçok oyuncuyla temas kuran Fenerbahçe hâlâ forvet takviyesi yapamadı. Fernandao'nun da satılması nedeniyle bu bölgeye acil takviye gerekiyor. Ancak aradan geçen bir aylık sürede bu bölgeye yeni bir oyuncu gelmedi. Bunun başlıca sebepleri ise oyuncu tercihleri, mali durum ve oyuncu kalitesi olarak sıralandı. Teklif götürülen üst düzey oyuncular, daha farklı takımları ve ligleri tercih ediyor. Bu nedenle çok üst düzey forvetlerin tercihleri farklı yerler oluyor. Zaten bu futbolcuları ikna etmek kolay olmadığı gibi maliyeti de el yakıyor. Gerek maaş gerekse de bonservis bedelleri Finansal Fair Play anlaşmasına uymak zorunda olan sarı-lacivertlilerin karşılayamayacağı boyutta.
Milliyet

Futbol Bayramı 
2018 Dünya Kupası'nda adeta Hırvatistan fırtınası esiyor. İngiltere'yi yarı finalde eleyen Hırvatlar, finale kalarak tarihi bir başarı elde etti. İlk kez final bileti alarak büyük bir mutluluk yaşayan Balkan ülkesi, hem ekonomik hem de sportif anlamda dev bir atılım yaptı. Rusya'daki kupada mücadele eden takımlarıyla gurur duyan Hırvatlar, ülke ekonomisine ciddi bir katkı verdi. Hırvat basınında yansıyan rakamlarda, Dünya Kupası başladığından bu yana 13 milyar kunalık yani 1 milyar 757 milyon euroluk bir gelir artışı olduğu belirtildi. Bu artışın yaşanmasında başta başkent Zagreb olmak üzere tüm şehirlerdeki kupa hareketliliği olduğu yazıldı. Taraftar ürünleri, forma satışları, hediyelik eşyalar, maç günü harcanan paralar, yiyecek- içecek gelirleriyle dikkat çeken bir katkı olduğu vurgulandı. Bunun yanında Hırvatistan Milli Takımı'nın oynadığı günlerde Zagreb'teki kafeterya ve lokantalarda yüzde 20'lik bir gelir artışı yakalandığı bildirildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme