.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

15 Temmuz 2018 Pazar

15.07.2018 Genel Gündem15.07.2018
TÜRKİYE 
Kandıl'de Terörıst Sayısı 1000'ın Altında 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 10 Mart'tan bu yana geçmiştekinden farklı olarak, 'Terörden temizlenen yerlerde geçici üs kurma' anlayışıyla yürüttüğü Kandil hedefli Kuzey Irak operasyonları ara vermeden devam ediyor. Özellikle son bir hafta içinde hava harekâtları yeniden yoğunlaşırken, istihbarat birimlerinin bölgeyle ilgili hazırladığı son rapor, terör örgütü PKK'nın ciddi sıkıntılar yaşamaya başladığını ortaya koyuyor. İstihbarat birimlerinin elde ettiği bilgiler doğrultusunda hazırladığı raporda, en çarpıcı değerlendirme terörist sayısıyla ilgili oldu.
Hürriyet


'Yürüyen Mezar Taşı Değiliz' 
MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Taş yerinde ağırdır, ama şartlar oluştuğunda her sorumluluğun içinde sonuna kadar oluruz, sonuna kadar da hizmetimizi heyecanla yaparız. Biz, merhum Cemil Meriç'in dediği gibi, yürüyen mezar taşı değiliz" dedi. Bahçeli, dün basın toplantısında özetle şunları söyledi: "Türkiye üzerinde hesap yapan odaklar bir kez daha hezimetle tanışmışlardır. Türk milleti sistemsel açmazları bertaraf etmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi tıpkı Anka Kuşu gibi, küllerinden yeniden doğmuş, milli duruşuyla, milliyetçi mücadelesiyle bir kez daha taraflı tarafsız herkesin hayranlığını kazanmıştır. 'Rejim elden gitti, tek adam geldi' diyen sorumsuz ve şuursuz çevrelerin korku aşısı inşallah tutmayacak, kriz ayinleri, kaos beklentileri sonuç vermeyecektir. Meselelere yedek kulübesinden bakmayacağız. Tarihin akışını, devletin yeniden mimarisini atıl ve hareketsiz takip etmeyeceğiz. Müdahil olmamız gereken yerlerde geri durmayacağız"
Hürriyet

729 Darbeciye Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirmeye çalıştığı darbe teşebbüsünün faturası bağımsız yargı organlarınca kesilmeye devam etti. Adalet Bakanlığı'ndan alınan son bilgilere göre Türkiye genelinde 289 darbe davası açıldı. Bu davalardan 184'ün de karar verilirken, 105'i ise halen yerel mahkemelerde devam ediyor. Türkiye genelinde 184 darbe davasında verilen kararlarda, 729 sanığa ağırlaştırılmış müebbet (iki sanık hakkında 35'er kez, 31 sanık hakkında dörder kez, dört sanık hakkında üçer kez olmak üzere), 888 sanığa müebbet, 655 sanığa 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezaları verildi.
Milliyet

Erdoğan'dan Putin'e İdlib Uyarısı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre dün akşam gerçekleşen görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. Türkiye-Rusya ilişkilerini daha da geliştirme konusundaki kararlılıklarını teyit eden iki lider, başta TürkAkım ve Akkuyu projeleri olmak üzere enerji alanındaki işbirliğinin seyrinden memnuniyetlerini de dile getirdi. Görüşmede, Suriye'deki son gelişmelere ilişkin fikir teatisinde bulunuldu. Bu çerçevede, Astana süreci ülkeleri ile koalisyon mensubu ülkelerin görüşleri arasında yakınlaşma sağlanmasının, Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü temelinde bir siyasi çözümün sağlanmasını hızlandırabileceğine işaret edildi.
Milliyet

Fetö'cülerin Abd Saltanatı 
ABD'ye kaçan FETÖ'- nün önde gelen üyeleri, sahip oldukları yüz binlerce dolarlık ev ve arabalarla lüks içinde yaşıyorlar. Sosyal medya hesaplarından her fırsatta hain darbe girişimi nedeniyle Türkiye'de yargılanan örgüt üyeleriyle ilgili ajitasyon ve iftira dolu paylaşımlarda bulunan FETÖ'cülerin, ABD koşullarında "ortanın üstü yaşam standardına" sahip oldukları belirlendi. Örgütün uzun yıllar ABD'de bulunan bazı üyelerinin milyon dolarlık mal varlığına sahip olması, 15 Temmuz'un ardından Amerika'ya kaçan FETÖ firarilerinin de kısa sürede yüz binlerce dolarlık evleri tercih etmesi dikkati çekiyor.
Vatan
 
DÜNYA 
Tarihi Zirve Öncesi Rusya'ya Suçlama 
ABD Adalet Bakanlığı, jüri heyetinin 12 Rus istihbarat yetkilisine ilişkin mütalaasını, Rusya'nın 2016'daki ABD başkanlık seçimleri sürecini etkileme çabalarını soruşturan Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'e iletti. Bakanlık, 12 istihbarat yetkilisinin de Rus ordusuna bağlı Ana İstihbarat Direktörlüğü (GRU) mensubu olduğunu belirterek, "Bu GRU yetkilileri, resmi görevleriyle Demokrat Kongre Kampanya Komitesi ve Demokrat Parti Ulusal Komitesi'nin elektronik posta sürücülerini, başkan adayı Hillary Clinton'ı hackleme ve bu bilgileri internet ortamında "DCLeaks" internet sitesi ile 'Guccifer 2.0' adlı sosyal medya hesabı ile yayma konusunda uzun bir çaba içinde bulundu" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Irak'ta Alarm 
İşsizlik, yoksulluk ve elektrik kesintileri yüzünden Irak'ın güneyinde patlak veren halk gösterileri başkent Bağdat'a sıçradı. Bağdat'ın batısındaki Şiilerin yoğunlukta yaşadığı eş-Şule bölgesinde de vatandaşlar sokağa dökülerek hükümet karşıtı gösteri düzenledi. Göstericiler, ana caddede toplanarak yetkilileri istifaya çağırdı. Hille'deki protestolarda parti binalarını basılırken, Kerbela'da göstericiler hükümet binalarına girdi. Devam eden hükümet karşıtı protestolar nedeniyle Facebook dahil pek çok sosyal paylaşım sitesi kapatıldı. PProtestolar, geçen pazar günü Basra'da başladı. Eylemcileri bastırmak isteyen polisin açtığı ateşte bir kişinin can vermesi tepkiyi daha da arttırdı. Büyük Ayetullah Ali el Sistani'nin Basra temsilcisi Abdül Mehdi el-Kerbelayi cuma namazı sırasında yaptığı konuşmada göstericilere destek verdi. 29 yaşındaki Abdullah Halid isimli bir gösterici, Fransız AFP ajansına, "İnsanlar aç, su yok, elektrik yok" diye tepkisini dile getirdi. Eylemler Necef, Maysan ve Bağdat'a da sıçradı. Maysan'da önceki akşam iki kişinin gösterilerde vurularak ölmesinin ardından can kaybı üçe çıktı.
Hürriyet

İptal Çağrılarına Rağmen Zirve Gerçekleşecek 
ABD'de Washington D.C. Bölge Mahkemesine bağlı jüri heyeti, 12 Rus istihbarat yetkilisini 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimi sürecinde Demokrat Parti teşkilatının e-posta sürücülerine yasadışı erişim sağlamakla ve o bilgileri yaymakla suçladı. ABD Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein tarafından yapılan açıklamada, 12 Rus istihbaratçıya, 2016 seçimlerinde Demokratik Ulusal Komite'yi 'hack'ledikleri suçlaması yöneltildi.
Milliyet

'Şov' Suçlaması 
Abderrahim'in eleştiri aldığı konular da yok değil. İslam'ın modern yüzü olarak görülen Abderrahim'in gittiği her yere, yaptığı her işe fotoğrafçılarıyla birlikte katılması bazı kesimler tarafından samimiyetsiz bulunuyor. Başkentte belediye işçilerine çöp toplarken, bankları boyarken yardım eden Abderrahim'in her adımını kayıt altına alan fotoğrafçılar bazı gazetelerin eleştiri oklarını Abdelrahim'e yöneltmesine neden oldu.
Vatan
 
EKONOMİ 
Euro: 5,6648-5,6765
Sterlin: 6,4219-6,4367
Gram Altın: 193,5841-194,0768

Pıyasalar Beklemede 
Seçim sonrası siyasi belirsizliğinin kalkması ile toparlanan piyasalar, kabinenin açıklanmasıyla yeni bir dalgalanma ile karşı karşıya kaldı. Borsada yabancı kaynaklı sert satışlar, faiz ve dövizde ise yükseliş vardı. İç piyasalar dışarıdan olumsuz yönde ayrıştı. Şimdi uygulanacak ekonomi politikası ve merkez bankası ile ilgili bekleyiş var. Ekonomide büyüme politikası, enflasyon ve cari açık ile mücadele nasıl olacak? Ekonomi yavaşlatılırsa yüksek işsizlik ve düşecek vergi gelirleri bütçe açığını daha da artıracak. Kamu zamlarına devam mı, yoksa yüksek maliyetli projelere ara mı verilecek? Bütçe açığını kontrol için gelir artırıcı ve gider azaltıcı tedbirler gerekecek. Büyüme devam edecek ise enflasyon ve cari açık sorunu büyüyecek. Bu durumda faizi düşürmek mümkün olmayacak. Dış borç ödemeleri ve eriyen rezervlere bakınca "delik büyük yama küçük" gibi bir görünüm hakim. Ekonomik kurullar kimlerden oluşacak gibi cevap bekleyen bir çok soru var. Kredi derecelendirme kuruluşları ve IMF'den gelen uyarılar merkezileşme ve merkez bankasının bağımsızlığı üzerine. Ama onlar da bu aşamada bekleyip uygulamaları izleme tarafındalar. Hükümet politikaları netleşip yol haritası ortaya çıktıkça piyasalar daha kalıcı tepkiler verecek ve denge bulacaktır.
Hürriyet

İlk Sefer 31 Ekim Saat 14.00'te 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk resmi uçuşun 21 Haziran'da gerçekleştirildiği İstanbul Yeni Havalimanı ilk etabının 29 Ekim'de düzenlenecek törenle hizmete alınacağını anımsatan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY'nin taşınma sürecinin de 31 Ekim saat 02.00'de başlayacağını ve bunun 12 saat süreceğini bildirdi. Ekşi, o süreçte THY ile birlikte kendilerine hizmet veren şirketlerin de yeni havalimanına taşınmasının gerçekleşeceğine işaret ederek, "Taşınmada 800 TIR'lık operasyondan bahsediyoruz. Atatürk Havalimanı'ndan teçhizatlar alınacak ve yeni havalimanına götürülecek. Bu 12 saatlik sürede ve öncesinde 120 uçağımız boş olarak yeni havalimanına nakledilecek. Diğer uçaklarımız yurt dışından yolculu ve yolcusuz olarak yeni havalimanına dönecek. İstanbul Yeni Havalimanı'nda 31 Ekim saat 14.00 itibarıyla THY'nin ilk seferi yapılacak. THY'nin yeni havalimanından ilk uçuşunu yurt içinde Ankara'ya, yurtdışında Azerbaycan ve KKTC'ye yapması planlanıyor" dedi. İstanbul Yeni Havalimanı'nda alanın büyümesine ve operasyonların artmasına bağlı olarak personel sayısının da artacağını belirten Bilal Ekşi, "Yer hizmeti veren Turkish Ground Services şirketi bin 600'e yakın eleman alacak. THY olarak biz de normal büyümemize paralel her yıl 3 bine yakın personel alıyoruz. Özellikle genç arkadaşlarımız, web sitelerini takip edip, kendilerine uyan iş ilanlarına müracaatta bulunsun. Havacılık sektörünün çıtasını gençlerle yükseltelim. Yeni havalimanında THY'nin ikram hizmeti konusunda Singapur SATS firması ile görüşmelerimiz sürüyor ancak bazı detay konuları henüz çözemedik. Biz Turkish DO&CO'dan memnunuz. Önümüzdeki hafta, olmadı bir sonraki hafta bu konuda el sıkışacağız" dedi.
Hürriyet

Darbeye Karşı Güçlü Ekonomi 
İş dünyası, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yaptıığı açıklamalarda, iki yıl önce düzenlenen darbe girişimini hatırlatarak, "15 Temmuz'u unutmadık, unutmayacağız" mesajını verdi. Ayrıca, Türkiye'nin güçlü ekonomi rüzgarını da arkasına alarak, hiçbir zaman darbelere geçit vermeyeceğinin bir kez daha altını çizdiler. İş alemi, darbe girişiminin 2. yıldönümünde 'güçlü demokrasi, güçlü ekonomi' mesajını da verdi. Darbe girişiminin üzerinden geçen son 2 yılda Türk ekonomisinin güçlü büyümesine dikkat çekilen açıklamalarda, iş dünyasının yoğun mesaiyle çalışmaya devam ettiği vurgulandı.
Milliyet

Güven Sağlansın Yabancı Gelecek 
Türkiye'deki sıcak paranın hareketlenmesiyle başlayan dalgalanma, kredi risk primini 324 ile yukarıya çekerken dolar kurunda 4,97 ve borsada 89 binlere hareketi beraberinde getirdi. Kabine ve ekonomi yönetiminin açıklanmasından önce 4,51'e kadar gerileyen dolar kurunun iki günde 4,97'yi aşması ise stresin arttığına işaret ediyor. Sonrasında 4,8387'ye gerilemesi çıkış noktası göz önüne alındığında rahatlamanın gelmediği şeklinde yorumlanmalı. Fitch ise Türkiye'nin kredi notunu düşürdü ve görünümü "negatif"e çekti. Kurdaki oynaklığın artması ve kapanışların yüksek seviyelerden gerçekleşmesi, kalıcılığı, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde ekonomide ciddi tahribatların oluşabileceğine dair öncü sinyaller olarak görülmeli. Piyasalarda ana referans Merkez Bankası'nın faize ilişkin 24 Temmuz'daki toplantısı olacak. Alınacak kararlar Kredi Risk Primi'nin düşme olasılığı hakkında veri sunacak. Bu da piyasalardaki olumsuz seyrin yönünü değiştirecektir.
Milliyet

Küçük İşletmeye De Bes Zorunlu Oldu 
Hükümetin büyük umutlarla hayata geçirdiği zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hayal kırıklığıyla devam etse de kademeli katılım süreleri geldikçe zorunlu kapsama alınan personel sayısı da artıyor. 6740 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla kademeli olarak 1.000 ve üzeri işçi çalıştıran işverenler için 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girmiş ve yaklaşık 1 milyon 750 bin kişi BES'e dahil olmuştu. Nisan ve Temmuz 2017 dönemlerinde 6.5 milyon işçi ve memur sisteme mecburi giriş yaptı. Çalışan sayısı 10 ve üzerinde ancak 50'den az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar da 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren sisteme dahil oldular. Yani bu grupla beraber otomatik BES'e 2 milyon 701 bin 698 çalışan daha eklendi.
Vatan

SPOR 
'Basit Oynayın' 
Hazırlıklarını Avusturya'da sürdüren Beşiktaş'ta, teknik direktör Şenol Güneş, yavaş yavaş yeni sezonda oyuncularından neler istediğini anlatmaya başladı. Siyah-beyazlı teknik adam, üçüncü şampiyonluk için kolları sıvarken oyuncularına ise "Yapacağınız tek şey basit oynamak" dedi. Güneş, ayrıca yönetimden, transferinlerin lige kadar yetiştirilmesini istedi. Antrenmanlarda çift kale maçları durduran, ayrıca kamptaki toplantılarda futbolcularına yeni taktikler üzerinde bilgi veren Şenol Güneş'in, "Lig başladığında bizim oyun tarzımızda kendimiz değil topu koşturmalıyız. Geçen sene olduğu gibi bu sene de rakipler bize karşı önde pres yapacaklar. Bu nedenle hepimiz pas oyunu oynamalıyız. Bazılarımız ayağında gereğinden fazla top tutuyor. Benim istediğim takım sürekli pas yapan bir takım. İyi bir ekibiz ama bu yetmez. Rakipler bize kapalı futbol oynayacak. Oyun sıkıştığı an topu boş alanlara göndermeliyiz. Biz değil rakip yorulsun" dediği öğrenildi. Tecrübeli teknik adam takıma bunları anlatırken, yönetimle de yeni yapılacak transferler hakkında konuştu. Transferin son günlerinde oyuncu alınması durumunda söz konusu futbolcunun takıma alışmasının zaman alacağını belirten Güneş'in, öncelikle sağ bek ve yeni bir forvetin en kısa zamanda bitirilmesi gerektiğini söylediği bildirildi.
Milliyet

Buyrun Şölene 
Rusya'nın ev sahipliğinde 14 Haziran tarihinde başlayan Dünya Kupası'nda dev yolculuk bugün sona eriyor. 1930 yılından 2018'e kadar devam eden futbolun en büyük geleneğinde 21. turnuvanın şampiyonu belli oluyor. Tarihinde 3. kez finale kalmanın sevincini yaşayan Fransa ile tarihinde ilk kez bu gururu tadan Hırvatistan, Moskova'daki 81 bin kapasiteli Luzhniki'de kozlarını paylaşacak. TSİ 18.00'da başlayacak karşılaşma TRT1'den ekranlara gelecek. Maçın hakemi Arjantin'den Nestor Pitana olacak. 1998 Dünya Kupası'nda şampiyon olan Fransa, ikinci kez bu dev kupayı müzesine götürmek istiyor, Hırvatistan ise ilk şampiyonluğunu kazanmayı amaçlıyor.
Milliyet

Eldekine Göre 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, şu an tek düşüncelerinin ağustos ayında oynayacakları UEFA Avrupa Ligi elemelerine hazırlanmak olduğunu söyledi. Transfer edilecek futbolcu konusunda sayı vermenin imkansız olduğunu dile getiren Hollandalı teknik adam, "Bu, hangi transferleri başarılı bir şekilde tamamlayacağımıza bağlı... O transferlere göre kim ayrılır, kim kalır belli olacak. Şu anda ben tamamen elimdeki gruba odaklandım. Kim gelir kim gider kafamdaki bir numaralı düşünce bunlar değil. Şu an elimizdeki takıma yatırım yapmak durumdayız. Bu takımı ağustosta oynayacağımız maça en iyi şekilde hazırlamak dışında bir düşüncemiz yok" ifadesini kullandı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme