.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

16 Temmuz 2018 Pazartesi

16.07.2018 Genel Gündem16.07.2018
TÜRKİYE 
Bağımsızlığımızın Garantisi Bu Millet 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Demokrasi ve Milli Birlik Günü anması için toplam 34 şehidin verildiği 318 kişinin de yaralandığı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde toplanan kalabalığa seslendi: "Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişe imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Tarihimiz boyunca kazandığımız her zaferin gerisinde fedakarlık vardır. Buna, Çanakkale Zaferimizle, İstiklal Harbimizde çok yakında şahit oluyoruz."
Hürriyet


Darbenin Üst Akıllarını Ortaya Çıkaracağız 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Amacımız 15 Temmuz ruhunu canlı bir şekilde tutmak, 81 milyonun kardeşliğini, birliğini ve beraberliğini daim kılmaktır" dedi. FETÖ'nün darbe girişiminin 2. yılında, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'ndaki 15 Temmuz Şehitliği'nde anma programı düzenlendi. Programa TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara Valisi Ercan Topaca, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve Emniyet Genel Müdür Vekili Erhan Gülveren katıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti, saygı duruşu ve Ankara Müftü Vekili Ali Tümer tarafından edilen duanın ardından şehit kabirlerini tek tek ziyaret eden Yıldırım, şehit aileleriyle de bir araya geldi. Yıldırım, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, darbe gecesi Ankara'da şehadete ulaşan vatandaşların kabirlerine gelerek dua ettiklerini ve şehit yakınlarıyla bir araya geldiklerini belirtti.
Milliyet

Genelkurmay, Savunma Bakanı'na Bağlandı 
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesiyle çıkarılan kararnamelerle, devlet yönetiminde siyaset-ordu ilişkileriyle ilgili tarihi nitelikte köklü değişiklikler yapıldı. Cumhuriyet tarihinde Milli Savunma Bakanlığı'na ilk kez Genelkurmay Başkanlığı görevinde bulunan Hulusi Akar'ın atanmasının ardından dün Resmi Gazete'de yayımlanan 4 nolu "Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi" ile Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanı'na bağlandı. Kuvvet komutanları da bakana bağlandı. Ancak Genelkurmay Başkanı'nın barışta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komutanı olma ve savaşta başkomutanlık görevini Cumhurbaşkanı adına yerine getirme özelliği korunarak ve bakanlığa değil bakana bağlanması yoluyla demokratik reform, ince bir ayar üzerinden yapıldı.
Milliyet

4 Milyon Tl Ödüllü Pkk'lı Öldürüldü! 
Trabzon'un Maçka ilçesinde 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün şehit olduğu çatışmada PKK'lı teröristlerin başında olduğu belirtilen örgütün Sözde Karadeniz sorumlusu Zeynel kod adlı Mehmet Yakışır ile Sorej kod Barış Coşkun, Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde çatışmada öldürüldü. Giresun'un Güce ilçesine bağlı Körükbelen yaylasında 6 gün önce Uzman Çavuş Ali Cevizci'nin şehit olduğu çatışmanın ardından, kaçan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla Giresun-Gümüşhane-Trabzon üçgeninde yürütülen hava destekli geniş çaplı operasyonlar sonuç verdi. Güvenlik güçleri, dün saat 02.30 sıralarında Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi Sarıtaş Yaylası kırsalında PKK'lı teröristlerle temas sağladı. Çatışmada 2 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.
Vatan

'Terörle Mücadele' Teklifi Yasalaşacak 
Terörle mücadelede aksaklık yaşanmaması için bazı kanunlarda düzenlemeler içeren yasa teklifinin, bugün TBMM Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Meclis, teklifin yasalaşmasının ardından tatile girecek. TBMM Genel Kurulu'nda, 13 Temmuz Cuma günü, Başkanlık Divanı ve ihtisas komisyonlarının partilere göre üye dağılımı belirlendi. TBMM Başkanı hariç 20 üyeden oluşan Meclis Başkanlık Divanı'nda AK Parti'den 1 başkanvekili, 6 katip üye, 3 idare amiri; CHP'den 1 başkanvekili, 3 katip üye, 1 idare amiri olacak. Divanda HDP 1 başkanvekili, 1 idare amiri; MHP 1 başkanvekili, 1 idare amiri; İYİ Parti ise 1 katip üye ile temsil edilecek. İhtisas komisyonlarından Dilekçe Komisyonu 12, Plan ve Bütçe Komisyonu 30, KİT Komisyonu 35, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu 17, diğer komisyonlar ise 26'şar üyeden oluşacak. 26'şar üyeden oluşan ihtisas komisyonlarının partilere göre üye dağılımı şöyle: OHAL'in 18 Temmuz'da sona ermesiyle birlikte terörle mücadelede aksaklık yaşanmaması için bazı kanunlarda düzenlemeleri içeren kanun teklifinin, bugün TBMM Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Önce Adalet Komisyonu'nda ele alınacak olan teklif, Genel Kurul'da görüşüldükten sonra yasalaşacak. Meclis, söz konusu teklifin yasalaşmasının ardından 1 Ekim Pazartesi gününe kadar tatile girecek.
Vatan
 
DÜNYA 
Irak Kaynıyor 
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi petrol zengini olmasına rağmen yokluk ve yoksulluk çeken Basra'daki halk gösterilerinin ardından buraya 3 milyar dolarlık kaynak ayırma taahhüdünde bulundu. Ancak gösteriler önceki akşam ve dün de sürdü. Basra'da yerel yönetim binasına girmek isteyen göstericilere polis ateş açtı. AA'ya göre eylemler sırasında iki kişi hayatını kaybetti. Göstericilerin taş atarak karşılık verdiği eylemde 19 da güvenlik gücünün yaralandığı bildirildi. Siyasete nadiren karışan Şii lider Büyük Ayetullah Ali el-Sistani, eylemcilerle dayanışma açıklayarak bölge halkının çok az kamu hizmeti alabildiğine işaret etti. Göstericiler Basra'nın 4 km güneyinde bulunan Eni's Zubair petrol sahasına giden yolu da tuttu. Ancak ham petrol çıkarılmasının gösterilerden etkilenmediği belirtildi.
Hürriyet

İkili Zırvede İran Pazarlığı 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump, 2016'daki ABD seçimlerinden sonra birkaç defa farklı vesilelerle kısa süreli görüşmeler yapmış olsa da, Moskova'daki çevreler bugünkü buluşmayı iki büyük devlet arasında ilk tam teşekküllü zirve olarak niteliyor. Putin'in dış politikadan sorumlu yardımcısı Yuriy Uşakov ise İran konusunun görüşmenin odak noktasında bulunacağını belirterek, "Suriye krizi meselesi şüphesiz başlıca konulardan biri olacak. Suriye görüşülürken, İran'ın bu ülke topraklarındaki varlığı da sorunun önemli bir parçası olarak ele alınacak" diye konuştu.
Hürriyet

Helsinki'de Enerjisi Düşük Bir Zirve... 
Uzun süredir beklenen, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında zirve, bugün Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılıyor. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Pazar Meydanı'ndaki 19. yüzyıldan kalma başkanlık sarayında, misafirleriyle bir araya gelecek ve ardından iki lider bir basın toplantısı düzenleyecek. Özellikle Trump ve ekibinin, bu zirveden büyük beklentileri olmadığı belirtilirken, görüşmenin nasıl bir atmosferde geçeceği de merak konusu. Nitekim görüşme öncesi, ABD Adalet Bakanlığı, 12 Rus istihbaratçıya "2016 seçimlerini etkilemek amacıyla Demokrat siyasetçilerin e-postalarını 'hack'ledikleri" suçlamasını yöneltmişti.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 5,6648-5,6765
Sterlin: 6,4219-6,4367
Gram Altın: 193,5841-194,0768

Yenı Bakandan Hızlı Hamle 
Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanının inşaat sektörünün mutfağından gelmesinin de etkisiyle hızla aksiyon alındı. Eski Emlak Konut GYO Genel Müdürü olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum vakit kaybetmeden inşaat sektörünün temsilcileri ile makamında bir araya geldi. Cumartesi günü, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, Bakanı ziyaret etti. Bir süredir durgun bir dönem geçiren gayrimenkul sektörünün sorunları bu görüşmede masaya yatırıldı. Yaklaşık 3 saat süren görüşmede sektörün beklentileri ve çözüm önerileri değerlendirildi.
Hürriyet

Süper Denetçi 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, devlette yeniden yapılanma kapsamında 4 ila 10 numaralı 7 kararnameyle birçok kamu kurumunun kuruluş ilkelerini yeniden düzenledi. Dünyada devletler arasında büyük çekişmelerin konusu olan "nadir toprak elementlerine" özel enstitü kuruldu. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Anayasa'da öngörüldüğü şekilde, tüm devlet kurumları, kamu sermayeli kurumlar, vakıf, dernek, meslek birlikleri ve sendikaları soruşturacak geniş denetim yetkileriyle donatıldı. Merkez Bankası, Ziraat, Halkbank; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a bağlandı.
Hürriyet

Tek Ses, Tek Yürek 
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde ekonomi yönetiminden önemli mesajlar geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 15 Temmuz'da bir kez daha hainlere asil duruşuyla cevap veren Türk milletinin mensubu olmaktan iftihar ettiğini belirterek, "Şehit ve gazilerimize borcumuzu ödemek mümkün değil ancak onların bu şuur ve idealini yaşatmak hepimizin milli görevi" dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 15 Temmuz'un, Türkiye için olduğu kadar, yeryüzündeki tüm mazlum, mağdur milletler için ilham kaynağı, zulme başkaldırının, direnişin ve zaferin timsali olduğunu bildirdi. Varank, 15 Temmuz 2016'da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içine sızan ve 40 yılı aşkın süre boyunca sinsi virüs gibi ordu içinde yuvalanan Fetullahçı teröristlerin kanlı bir darbe girişiminde bulunduklarını anımsatarak, "Sayın Cumhurbaşkanımızın cesur ve dirayetli duruşu, milletini sokağa çağırması, aziz milletimizin de bu çağrıya anında cevap vererek sokaklara akın etmesi, mermilere, zırhlı araçlara, tanklara, helikopter ve uçaklardan atılan bombalara gövdesini siper etmesi sayesinde alçak darbe girişimi durduruldu" dedi.
Milliyet

'Konutta Bürokrasi Fazla, Kdv Yüksek' 
Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan gayrimenkul sektörü, Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Murat Kurum'un Çevre ve Şehircilik Bakanı olmasını sevinçle karşıladı. 'Sektörün içinden' bir isim olan Bakan Kurum, konut sektörünün sorunlarını yakından biliyor ve bugüne kadar oluşturulan yol haritalarında büyük emeği var. Tüm bunların yanında, sektörün kısa vadeli kriz dönemlerinde oluşturduğu çözümlerle, bu dönemleri konut geliştiricisi ve tüketici için fırsata dönüştüren Kurum, çevreye saygılı proje bilinciyle hareket ediyor. Kurum'un bakan olmasıyla birlikte gayrimenkul geliştiriciler ve sektörün temsilci örgütleri sorunlarına göre kısa ve orta vadede çözümler oluşturulmasını bekliyor.
Milliyet

23 Bin Şehit Yakını Ve Gaziye Kamuda İş 
Hükümetin yaptığı yasal düzenlemeler ve iyileştirmelerle son 4 yıllık dönemde 23 bin 58 şehit yakını, gazi ve gazi yakını kamuda istihdam edildi. Şehitlerin emanetlerine sahip çıkmak amacıyla yeni dönemde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı'nca yürütülecek çalışmaların en önemlilerinden birini kamuda istihdam hakkı oluşturdu. 2011'e kadar yalnızca terörle mücadeleyle sınırlı olan ve aileden bir kişiye verilen kamuda istihdam hakkı 2012'de ikiye çıkarıldı. 2013'te ise vazife ve harp malullerinden hayatını kaybedenlerin iki yakınına, yaralananların bir yakınına istihdam hakkı tanındı. Bu süreçte Türkiye'de ilk defa "sivil terör mağdurları" da mevzuatta tanımlandı. Düzenleme Bingöl'de 2011'de canlı bombanın üzerine atlayarak büyük bir faciayı önleyen ve bu esnada yaşamını yitiren 4 çocuk annesi Hatice Belgin'in ardından gündeme geldi. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde şehit olanların yakınları ile gazilerin de şehit yakınları ve gazilere sağlanan bu haklardan yararlanması sağlandı.
Milliyet

SPOR 
Altın Adam Orhan Okulu 
Edirne'de bu yıl 657'ncisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri yine nefesleri keserken, finalinde rakibi Şaban Yılmaz'ı altın puanla yenen Orhan Okulu, başpehlivanlığı kazandı. Tarihi Kırkpınar Güreşleri dün 14 boyda çeyrek finalden başlayan güreşlerle tamamlandı. Başpehlivanlık güreşlerinin finalinde Yılmaz ile karşılaşan Okulu altın puanlama bölümünde dış kazık paçadan yakaladığı rakibinin arkasına geçerek puan kazandı ve mutlu sona ulaştı. 2015 yılında başpehlivan olan ve geçen yılda finalde İsmail Balaban'a yenilerek ikincilikte kalan Okulu, 3 yıl aradan sonra ikinci kez zirveye çıkarak bir kez daha altın kemeri Antalya'ya götürdü.
Milliyet

Vida İçin Orman Devrede 
Dünya Kupası'nda adını finale yazdırarak sadece Beşiktaş'ı değil, Türkiye'yi de temsil etmiş olan tecrübeli defans oyuncusu Vida için ciddi teklifler bekleyen Başkan Fikret Orman, dün Hırvat futbolcunun menajeriyle bir araya geldi. Finali seyretmek için Moskova'ya giden siyahbeyazlı kulübün başkanı, Liverpool'un sunacağı teklifi beklediği öğrenildi. Bonuslarla birlikte 25 milyon euroya yakın bir teklif bekleyen Beşiktaş Yönetimi'nin, bu paradan daha fazlasını isteyeceği bildirildi. Vida, transferinde Everton ve birçok İngiliz kulübüyle yarış içerisinde olan Liverpool'un, Hırvat oyuncuyu almaya en yakın kulüp olduğu bildirildi.
Milliyet

Masmavi Mutluluk 
2018 Dünya Kupası'nda dev final Moskova'nın Luzhiniki Stadı'nda Fransa ile Hırvatistan arasında oynandı. Horozlar tam 6 golün atıldığı karşılaşmayı 4-2 kazanarak, tarihinde 2. kez Dünya Kupası'nın sahibi oldu. İdeal 11'leriyle sahada yer alan Fransa ile Hırvatistan'ın mücadelesinde orta sahalar öne çıktı. Brozovic-Modric-Rakitic üçlüsüne karşı Pogba-Kante-Matuidi üçlüsü heyecan yarattı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme