17 Temmuz 2018 Salı

17.07.2018 Genel Gündem17.07.2018
TÜRKİYE 
'Müzik Değişti Ayak Da Değişecek' 
TBMM'de düzenlenen basın toplantısına CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Parti Meclisi (PM) üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve il, ilçe örgütleri ile gençlik kollarını temsilen birer kişi katıldı. Yaşar Tüzün, "Parti organlarında görev alan isimler olarak sembolik olarak buradayız. Sabah saatlerinden itibaren kurultay delegelerimiz, notere koşarak gidip imzalarını vermeye başlamışlardır. Bu anlamda değişim ve dönüşümün vazgeçilmez olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu olağanüstü kurultayımızın adı 'Değişim ve Umut Kurultayı' olacaktır" dedi. Tüzün, basın toplantısının düzenlendiği saate kadar noter aracılığıyla atılan imza sayısının 100'ü geçtiğini söyledi.
Hürriyet


Yargıtay Ve Danıştay'a 116 Yeni Üye Atandı 
Yargıtay'da 100, Danıştay'da da 16 yeni üyelik kadrosu, 24 Aralık 2017'de yayınlanan KHK'yla oluşturulmuştu. Bu üyelerin atanması için de 6 aylık süre şartı konulmuştu. Süre şartının bağlayıcılığı olmadığı değerlendirmesi yapan HSK Genel Kurulu, üye seçimini 24 Haziran seçimleri sonrasına bırakmıştı. 703 sayılı Cumhurbaşkanlığı sistemine uyum KHK'sıyla Adalet Müsteşarı'nın çıkıp yerine bakan yardımcısının üye olduğu Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üye seçimini dün tamamladı. HSK kararnamesinde dikkat çeken bazı isimler şöyle: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Marmaris'teki suikast girişimi iddianamesini yazan eski Muğla Başsavcısı ve halen Yargıtay Savcısı olan Necip Topuz Yargıtay üyesi seçildi. Ankara'da Başsavcıvekili Mehmet Odabaşı, Aytekin Canikli, Kozmik Oda soruşturmasında takipsizlik kararı veren Savcı Tekin Küçük, Ankara Savcısı Velihattin Eldemir Yargıtay üyesi oldu.
Hürriyet

Eski Bakanlar Komisyonlara 
TBMM Başkanı ve kabinenin netleşmesinin ardından dün basına kapalı gerçekleştirilen grup toplantısındaki seçimlerle Ak Parti'nin TBMM Başkanlık Divanı üyeleri ile Grup Yönetim Kurulu ve Grup Disiplin Kurulu üyeleri belli oldu. Grup yönetimi, Meclis ihtisas komisyonları başkanlıklarına getirilecek isimler üzerindeki çalışmasını da tamamladı. Bu çerçevede parlamenter sistemin son hükümetinde görev alan ikisi başbakan yardımcısı, beş eski bakan komisyon başkanı olarak görevlendirildi.
Milliyet

'Namus' Kavgası Savcılığa Taşındı 
MHP, Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye yönelik ithamlarda bulunduğu ve hakaret ettiği iddiasıyla İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında suç duyurusunda bulundu. MHP'den yapılan açıklamaya göre Genel Sekreter İsmet Büyükataman'ın imzasını taşıyan suç duyurusu dilekçesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunuldu. Dilekçede, Milletvekilleri Yemin Töreni sırasında İYİ Parti'den seçilmiş bazı milletvekillerinin Bahçeli'nin elini öpmesinin basın yayın organlarında yoğun bir şekilde yer aldığı hatırlatıldı. Bu durumdan rahatsız olan Akşener'in parti kurmaylarına, "Ben siyasi nezaketi iyi bilirim. Ancak bu yapılan siyasi nezaket değildir. Partimize FETÖ'cü, ipsiz sapsız diyen ve hatta genel başkanın namusuna kadar laf edenlere böyle hürmet göstermek siyasi nezaket değildir" diyerek Bahçeli'nin elini öpenlerin partiyi terk etmesini istediğinin kamuoyuna yansıdığı aktarılan dilekçede, Akşener'in, bu ifadeleriyle Bahçeli'ye açık bir şekilde hakaret ettiği savunuldu.
Milliyet

Villadaki Gizli Geçitten Kaçmış 
Hakkında örgüt kurmaktan çocukların cinsel istismarına kadar 30 ayrı suçlama bulunan Adnan Oktar yapılanmasına yönelik operasyonda yeni bilgiler günyüzüne çıkıyor. Oktar'ın olasI polis operasyonunda Kısıklı'daki villasından 3 kaçış planı yaptığı belirlendi. Operasyon sırasında Kandilli'deki villaya giren polis, ormanlık alandan aşağıya kadar inen bir gizli yol buldu. Bu yol villanın arka tarafından ağaçlık alana giriyordu. Ve ağaçların arasından yaklaşık 300 metreye kadar aşağıya merdivenler vardı. Merdivenlerden inen polis, yol bitiminde kapalı bir kapıyla karşılaştı. Polis, kapının sağ kısmında dikkat çeken bir ayrıntı gördü. Burada bile duvara asılı bir kamera sistemi vardı. İncelemede kapıdan dışarı çıkmadan önce dışarıyı görebilen bir sistem kurulduğu tespit edildi.
Vatan

DÜNYA 
'Durum 4 Saat Önce Değişti' 
ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Finlandiya'nın başkenti Helsinki'deki tarihi zirvede buluştu. İlk kez baş başa görüşen iki lider arasındaki toplantıdan, "ilişkilerin düzeltilmesi" yönünde ortak irade çıksa da, zirveye Moskova Yönetimi'nin 2016'daki ABD Başkanlık seçimlerine müdahalesine ilişkin yorumlar damga vurdu. Trump'ın Amerikan istihbaratına karşı Rusya'nın yanında yer alan bir pozisyon sergilemesi ABD'de büyük tepki yarattı. Yaklaşık iki saatlik toplantı sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında ABD lideri, Soğuk Savaş sürecinde bile iki ülkenin güçlü diyaloğu sürdürmeyi başardığını belirterek, şu çıkışı yaptı: "İlişkilerimiz hiç şimdiki kadar kötü olmamıştı. Fakat bu durum, yaklaşık 4 saat önce değişti. Hiç bir şey basit olmayacak. Ancak Rusya ile diyalog yolunu seçiyorum. Bu adımın tüm siyasi risklerini de üstlenmeye hazırım." Rusya lideri ise dünyadaki sorunlarla birlikte çalışma ile başa çıkılabileceğini vurguladı. Trump gibi Soğuk Savaş'a değinen ve bu durumun yıllar önce sona erdiğini belirten Putin, "İkili ilişkilerdeki zorluklar için objektif bir gerekçe bulunmuyor" yorumunda bulundu.
Hürriyet

Irak'ta Bilanço Ağırlaşıyor 
Hayat şartlarının iyileştirilmesi talebi ile Irak'ın güneyinde yönetime karşı ayaklanan halk, su ve elektrik kesintileri, işsizlik ve devlet kurumlarındaki yolsuzlukları dün de protesto ederken başta Basra olmak üzere dün birçok merkezde yaşanan olaylarda en az beş kişi yaşamını yitirdi, 150 kişi yaralandı. Basra, Kerbela ve Necef illerinin ardından Semava kentinde de sokağa çıkma yasağı ilan edilirken Irak Başbakanı Haydar el İbadi, "sert karşılık veririz" diyerek göstericilere göz dağı verdi. Şiilerin yoğun yaşadığı petrol kenti Basra'nın da aralarında yer aldığı ülkenin güney kesiminde yer alan bir çok yerleşim biriminde yönetimi protesto gösterileri dün de sürdü. Gösterileri bazı siyasi partiler ve Şii din adamları da destekliyor. Bölgede İran paralelinde faaliyet gösteren siyasi parti ve grupların merkezlerine yönelik saldırılara karşı bir çok merkez boşaltıldı.
Milliyet

En Büyük Sipariş 
Amerikan Savunma Bakanlığı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülke tarafından ortaklaşa geliştirilen 'Yeni Nesil Müşterek Taarruz Uçağı' F-35 için, üretici Lockheed Martin firmasına bugüne kadarki en büyük siparişini verdi. 141 adet uçaktan oluşan siparişin hem Amerikan ordusu, hem de uluslararası partnerlerinin taleplerini içerdiği belirtiliyor. Siparişin maliyetinin ne kadar olduğu yönünde iki taraftan da bir açıklama yapılmadı, ancak Lockheed yetkililerinin, uçağın birim fiyatını 2020 yılına kadar 80 milyon dolara çekme taahhütlerine bağlı oldukları vurgulanıyor. Bir önceki siparişte uçağın ilk versiyonu olan F-35A'ların birim fiyatı 94.6 milyon dolara düşürülmüştü. ABD Başkanı Trump, göreve geldiği günden bu yana F- 35'lerin fiyatının çok yüksek olduğunu, bu nedenle başka firma ve modellerin değerlendirilebileceğini söylüyordu.
Vatan

İngiltere İle Gizli Pazarlık 
İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Sunday Times, Londra yönetiminin, 2012'den bu yana elçiliklerinde yaşayan sızıntı sitesi Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ı 'kovmaya' ikna etmek için Ekvador yetkilileriyle gizli görüşmeler yürüttüğünü yazdı. Görüşmelerde İngiltere'yi Dışişleri Bakanı Sir Alan Duncan'ın temsil ettiği belirtiliyor. Gelişmenin, Assange'ı 'ayakkabıya giren taş' olarak tanımlayan Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno'nun Londra ziyaretinden birkaç hafta önce yaşanması dikkatlerden kaçmadı.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,6782-5,6829
Sterlin: 6,4189-6,4247
Gram Altın: 193,3087-193,5523

Bir Aylık Açık 25.6 Milyar Tl 
Bütçe, haziran ayında 25.6 milyar lira açık verdi. Geçen yıl haziranda bütçe 13.7 milyar lira açık vermişti. Bu açık ocak-mayıs dönemindeki 5 aylık açıktan daha yüksek geldi. Haziran sonunda 6 aylık bütçe açığı 46.1 milyar liraya yükseldi. Bütçe açığında yıl sonu hedefi 65.9 milyar lira. Haziranda bütçe giderleri yüzde 33.8 artarak 77.2 milyar lira, bütçe gelirleri de yüzde 17.3 artışla 51.5 milyar lira olarak gerçekleşti. Bütçe açığının artması emeklilere yapılan bayram ikramiyesinin maliyeti ile benzinde zammın yansıtılmaması için verginin düşürülmesi uygulaması etkili oldu.
Hürriyet

Taşeron Coşkusu 
İşsizlikte iyi haberler gelmeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre mart, nisan, mayıs aylarını kapsayan nisan dönemi işsizlik oranı yüzde 9.6'ya geriledi ve tek haneye indi. En son Mayıs 2016'da işsizlik oranı tek haneliydi. Geçen yılın nisanına göre işsizlik oranında 0.9, Mart 2018'e göre ise 0.5 puanlık iyileşme var. Nisan 2017'den Nisan 2018'e 852 bin yeni istihdam yaratılırken yeni istihdam kazanımında lokomotif kamu yönetimi ve savunma ile imalat sanayi oldu. Kamu yönetimi ve savunmada devletin taşeron işçilere kadroya almasının etkisi büyük. Geçen yılın nisan dönemine göre kamu yönetimi ve savunmada 295 bin kişilik artış oldu.
Hürriyet

Turizmde Yeni Atak Geliyor 
Kültür ve Turizm Bakanı olan Mehmet Ersoy'un, turizm sektöründe yeni bir atak başlatmaya hazırlandığı belirtiliyor. Sektörün temsilci örgütleri, özellikle 'güçlü pazarlama' yeteneği ile Bakan Ersoy'un Türkiye'ye yeni pazarlar açacak hamleler yapması tahmin ediliyor. Türk turizmi, 2014 yılında tarihinin en iyi dönemini yaşarken; Rus uçağının düşürülmesi, Suriye sorunu, terör olayları ve Avrupa geneline yayılan ekonomik krizle birlikte hızlı bir düşüş yaşandı. 'Turizmin kayıp yılları' olan 2015 ve 2016'yı, 2017'de telafi etmek için büyük bir atılım başlatan kamu-özel ortaklığı, bunun meyvelerini 2018'de toplayabildi. 'Rekorlar yılı' olmayı sürdüren 2018'in ardından asıl büyümenin 2019'da yaşanması bekleniyor. Turizm sektör temsilcileri, Bakan Mehmet Ersoy'un yeni bir turizm hamlesi için çalıştığını belirtirken, 'ajandasının' hazır olduğuna dikkat çekiyor.
Milliyet

Dolar Sakin Seyretti 
Dolar/TL dün sakin bir seyir izledi. Cuma günü not kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu bir kademe düşürmesi kararına ilk tepki olarak 4.89 seviyesine yaklaşan dolar/TL, yeni haftaya 4.85'in altına gerileyerek başladı. Ancak Moody's'in Türk bankalarında sorunlu kredi miktarının haziranın son haftasında sert artış kaydettiğine dikkat çekerek, sorunlu kredilerde ani artışın bankaların kredi notu açısından olumsuz olduğunu belirtmesinin ardından TL benzer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha kötü bir performans gösterdi. Dolar/TL dün 4.83 civarında seyrederken euro/TL ise 5.65 seviyesindeydi.
Milliyet

Emekliye İkramiye Etkisi 
Merkezi yönetim bütçesi 24 Haziran seçimleri öncesi emeklilere verilen 1.000'er liralık ikramiyenin de etkisi ile açıldı. 2017 yılı Haziran'da 13.7 milyar TL'de kalan bütçe açığı bu yılın aynı ayında 25.6 milyar TL'ye yükseldi. Harcama kalemleri incelendiğinde sosyal güvenlik kurumlarına aktarılan payda önemli artış olduğu gözlendi. Bu artışta Ramazan Bayramı öncesi sayıları yaklaşık 12 milyon olan emeklilere verilen 1000'er liralık ikramiye etkili olmuş görünüyor.
Vatan

SPOR 
Çalhanoğlu G.Saray'a Gelsin 
Sessiz ve gösterişsiz ancak faydalı bir isim Serdar Aziz... Bursaspor'a geldikten sonra da en iyi stoperler arasında oldu, Cim- Bom'un savunma yönüne katkıda bulundu. Bir dönem Inter ve Milan ile adı geçen Serdar Aziz'e milli takımdaki arkadaşı Hakan Çalhanoğlu da destek vermişti. Sarı-kırmızılıların mütevazı ismi İsviçre'de basının karşısına çıkarken, soruları yanıtsız bırakmadı.
Milliyet

Tek Yetkili Comollı 
Fenerbahçe'de başkanlık koltuğuna Ali Koç'un oturmasının ardından kulüpte her alanda değişimler yaşanmaya devam ediyor. Kurumsal yapıya geçme kararı alan Başkan Koç, bu çerçevede takımla ilgili tüm yetkileri Sportif Direktör Comolli'ye verdi. Koç'un önceki dönemlerin aksine soyunma odasına girip oyunculara müdahale etmeyeceği öğrenildi. Sarı-lacivertli kulübün başkanı ayrıca Samandıra Tesisleri'ne de gitmeyecek.
Milliyet

Arkadaşlar Hazır Mısınız! 
İnönü Stadı'nın tarihi günlerinden biriydi. Temmuz sıcağına rağmen 20 bine yakın Beşiktaş taraftarı sanki bir ayindeymiş gibi kendinden geçmiş durumdaydı... Porto'da oynadığı dönemde İnönü Stadı'na yolu düşen Arjantinli golcü Lisandro Lopez'in de dediği gibi sanki içlerindeki şeytanı çıkarıyorlardı. Yapılan tezahüratlar Taksim'den bile duyuluyordu. Yer, gök 'Guti' diye inliyordu. Ve o an geldi... Kendisini iki sene Beşiktaşlı yapacak imzayı atacak olan Guti Hernandez, İnönü Stadı'nın çimlerindeydi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme