.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

18 Temmuz 2018 Çarşamba

18.07.2018 Genel Gündem18.07.2018
TÜRKİYE 
Bedelli Jet Hızıyla Çıkıyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesi yaptığı, "Genelkurmay, Milli Savunma oturacağız, konuşacağız. 'Böyle bir şeyin olması uygundur' diyorlarsa, bu noktada tereddüdümüz olmaz, önünü açarız" açıklamasıyla yeniden gündeme gelen, "bedelli askerlik" tartışmasında Ak Parti'den sürpriz adım geldi. Önceki gün, "Ekim gibi Meclis'te yasalaşacak" diyen Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, dün yaptığı açıklama ile bedelli düzenlemesinin birkaç saat içinde Meclis'e sunulacağını kamuoyuna duyurdu. Turan, düzenlemede 25 yaş sınırı, 28 gün askerlik süresi ve 15 bin lira bedel öngörüldüğünü bildirdi.
Milliyet


Bu Seçimler Gayrimeşrudur 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bana diyorlar ki, 'biz kazandık bu seçimler meşrudur'. Hayır efendim bu seçimler gayrimeşrudur, adil koşullarda yapılmamıştır. Tek başına sandık bir seçime meşruiyet kazandırmaz" dedi. Seçimlerin ardından hayata geçen yeni yönetim sistemini sert sözlerle eleştiren Kılıçdaroğlu, "Geldiğimiz nokta keyfi tek adam yönetimidir. Tek adamların unvanı diktatördür. Bunun tarihteki adı da Firavun yönetimidir. Hiçbir dikta yönetimine asla teslim olmayacağız. Kuvayımilliye damarını büyütmek zorundayız. Bunun partisi yoktur bunun tek bir kuralı vardır; vatan sevgisidir" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Hdp'li Vekiller, Eren'in Katilinin Cenazesinde! 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca geçen yılın Ağustos ayında, Trabzon'un Maçka ilçesinde çıkan çatışmada, Eren Bülbül'ü (15) şehit eden teröristlerden kırmızı listede aranan PKK'nın sözde 'Karadeniz bölge sorumlusu', 'Zeynel' kod adlı Mehmet Yakışır, önceki gece Diyarbakır'da defnedildi. Teröristin cenazesine HDP'li vekiller Musa Farisoğulları ve Remziye Tosun da katıldı. Dün savcılık harekete geçerek iki milletvekili hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan soruşturma başlattı. Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş köyü Sarıtaş Yaylası'nda, geçen pazar günü çıkan çatışmada, PKK'lı 2 terörist etkisiz hale getirilmişti. Yapılan araştırmada teröristlerden birinin, terör örgütü PKK'nın sözde 'Karadeniz bölge sorumlusu', 'Zeynel' kod adlı Mehmet Yakışır olduğu tespit edilmişti.
Vatan

Mahkeme: Askerin Yön Bilgisi Olur! 
Edirne'de, Yunanistan sınırındaki Kastanies Karakolu'ndan çıktıkları devriye sırasında Türkiye'ye geçtikleri için tutuklanan teğmen Angelos Mitretodis (25) ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis'in (29) için Edirne 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nce dün yapılan tutukluluk değerlendirme duruşmasında tahliye talepleri kabul edilmedi. Pazarkule Sınır Kapısı'nın karşısındaki Yunanistan'ın Kastanies Sınır Kapısı karakolunda görev yapan teğmen Angelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis, geçen 1 Mart günü, birinci derece askeri yasak bölgeden 253 metre Türk tarafına geçti. Gözaltına alınan 2 Yunan askeri, jandarmadaki işlemlerinin ardından sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.
Vatan

Anıtkabir Ziyareti 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, yeni Başkanlık Divanı üyeleriyle birlikte dün Anıtkabir'i ziyaret etti. Yıldırım ve beraberindekiler Ankara Valisi Ercan Topaca ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile Aslanlı Yol'dan yürüyerek mozoleye çıktı. Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Yıldırım, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Büyük Atatürk, ilk başkanlığını yaptığınız Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 27. Dönem Başkanlık Divanı Heyeti olarak, gösterdiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ülkemizi çıkarmak üzere huzurunuzdayız. Yapılan seçimler sonucu oluşan yeni sistemin başarılı bir şekilde işlemesi için TBMM olarak üzerimize düşen katkı ve gayreti ortaya koyacağız. Başta etkin yasama ve denetleme konuları olmak üzere, hak ve hürriyetlerin daha da geliştirilmesi, ülkemizin birliği, beraberliği, milletimizin huzur ve refahı için var gücümüzle çalışacağız. Ruhun şad olsun" diye yazdı.
Hürriyet

DÜNYA 
İngiliz Bakandan Türkiye İtirafı 
İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanı Michael Gove, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının (Brexit) oylandığı referandum kampanyasında Türkiye'yi gündeme getirme biçimiyle ilgili özeleştiri yaptı. Brexit referandumu ile sonrasında yaşanan siyasi gelişmelerin ele alındığı, gazeteci-yazar Tom Baldwin'in "Ctrl Alt Delete" adlı kitabında, referandumda İngiltere'nin AB'den ayrılması için yapılan kampanyanın başını çeken isimlerden olan Gove ile yapılmış bir röportaja da yer verildi. İngiltere'nin AB'de kalması halinde Türkiye'den büyük göç alacağı şeklindeki iddiasının hatırlatılması ve o dönem "seçmenin düşük duygularına hitap etmiş olmaktan" memnun olup olmadığının sorulması üzerine Gove, "Neden söz ettiğinizi biliyorum. Evet. Kampanya sadece bana bırakılsaydı başka türlü olurdu" yanıtını verdi. Gove, "Her şeyi mutlak bir şekilde doğru yapmadığımıza dair bir his taşıyorum. Zor bir iş" değerlendirmesinde bulundu. Gove, Brexit referandumuna giden süreçte yaptığı bir açıklamada Türkiye'nin de aralarında olduğu 4 ülkenin AB'ye girmesi halinde İngiltere'nin birkaç yıl içinde 5 milyondan daha fazla yeni göçmen alacağını iddia etmişti.
Milliyet

Ab İle Japonya Ticarette El Sıkıştı 
Avrupa Birliği (AB) ile Japonya'nın, kendi alanında dünyanın en büyük sertbest ticaret anlaşmasına imza attığı duyuruldu. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Tokyo'da gerçekleştirdikleri AB-Japonya Zirvesinde imzalanan anlaşmanın, 600 milyon kişiyi ve dünyanın gayri safi milli hasılatının yaklaşık 3'te 1'ni kapsadığı ifade edildi. Donald Tusk, anlaşmanın ardından basına verdiği demeçte, "Tarihte daha önce görülmemiş büyüklükte bir serbest ticaret anlaşmasını devreye sokuyoruz. Bu anlaşma, bazılarının bugünlerde sorguladığı, kuralları temel alan uluslararası düzen için çok büyük önem taşıyor" diye konuştu. ABD Başkanı Donald Trump'ın son dönemde AB'ye uyguladığı politikalar nedeniyle ABD'nin uzun AB, NATO ve Kanada'dan uzaklaştığı, bu anlaşmanın dünyadaki küresel bağları yeniden şekillendireceği yorumları yapıldı.
Milliyet

'Vatan Haini' İlan Ettiler 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Moskova'nın seçimlere müdahale ettiği iddialarıyla ilgili kendi istihbarat servisi yerine Rusya'nın yanında yer alarak Devlet Başkanı Vladimir Putin'e destek çıkmasına ABD'den sert eleştiriler geldi. Trump önceki gün Putin ile Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yaptığı ortak basın toplantısında, Amerikan istihbarat teşkilatlarının aksine, Rusya'nın seçimlere müdahale ettiğine inanmak için bir sebep olmadığını söylemişti. Trump'ın bu sözlerine en başta kendi partisi Cumhuriyetçilerden tepki geldi.
Vatan

Rus Kadına Abd'de Casusluktan Gözaltı 
ABD'de 29 yaşındaki Rusya vatandaşı Maria Butina, siyasi gruplara sızarak Rus hükümeti adına casusluk faaliyeti yürütmekten gözaltına alındı. İddiaya göre Butina, Cumhuriyetçi Parti'yle yakın ilişkiler kurdu ve bireysel silahlanma hakkı için kampanyalar yürüttü. Butina'nın Kremlin'deki üst düzey yetkililere doğrudan istihbarat sağladığı da iddia edildi. Butina'nın ABD'nin en büyük silah lobisi Ulusal Tüfek Birliği (NRA) ile de bağlantısı olduğu iddia edilmişti. Rus kadına yönelik suçlamaların, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarının incelendiği Özel Savcı Robert Mueller'in soruşturmasıyla ilgisi yok.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 4,8002-4,8060
Euro: 5,5966-5,6022
Sterlin: 6,2964-6,3031
Gram Altın: 189,5430-189,7243

Sanayi Tam Gaz 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi üretiminin mayısta da beklentileri aştığını belirterek, "Veriler yılın ikinci çeyreğinde de ekonominin sanayi üretimi öncülüğünde büyüdüğünü göstermekte" dedi. Bakan Varank, yaptığı açıklamada, bu yılın mayıs ayına ait sanayi üretimi verilerini değerlendirdi. Mayısta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.4 arttığını hatırlatan Varank, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 1.6 azaldığını belirtti. Varank, "Gerek iç tüketim ve ihracat tarafındaki gelişmeler, gerekse de kapasite kullanımlarının şu an geldiği durum sanayi büyümesine destek olmaktadır. İhraç ettiğimiz mallarının yüzde 94'ünün sanayi ürünlerinden oluştuğunu göz önüne alırsak, ihracat pazarlarımızın istikrarlı şekilde yoluna devam etmesi sanayinin daha da güçlenmesinin önünü açacaktır" dedi.
Milliyet

'Yapılandırma İçin Son Fırsat' 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bakanlık olarak yeni bir yapılandırma ya da bu kapsamda borç ötelemesi gibi bir değerlendirmenin orta vadeli projeksiyonlarında yer almadığını belirterek, "7143 sayılı Kanun kapsamında yeniden yapılandırma başvurularının 31 Temmuz 2018'de sona erecek olduğunu bir kez daha hatırlatmak ve mükelleflerimizin bu yapılandırmadan yararlanmaları için son fırsat olduğunu belirtmek isterim" dedi. Albayrak, yaptığı açıklamada, yeni dönem ekonomi politikaları kapsamında, maliye politikalarının, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanacağını kamuoyu ile paylaştıklarını belirterek, "Bu kapsamda, bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyumu amaçlandığımızı, özellikle bütçe disiplininden taviz verilmeyeceğini ifade etmiştik. Maliye politikalarımız kapsamında tüm mükellefler için öngörülebilirliğin sağlanması açısından bu açıklamanın lüzumu görülmüştür" dedi.
Milliyet

Giden Geleni Arattı 
Cari açık sorunu ile boğuşan Türkiye'nin doğrudan yatırıma ihtiyacı açıkken, veriler tam tersi bir durum yaşandığını ortaya koyuyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) raporuna göre, yurt dışına giden yatırım, yurt dışından gelen yatırımdan daha hızlı artış gösterdi. Yurt dışına giden (ODI) ve yurt içine gelen (FDI) doğrudan yatırımların (ODI/FDI) oranı Mayıs'ta yüzde 31.3 oldu. Bu oran Nisan'da yüzde 27.8 idi. Mayıs itibarıyla, yabancıların yurt içine yönelik doğrudan yatırımı 9.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Türkiye'den giden doğrudan yatırımlar daha yeni bir olgu olarak, 2002 yılından itibaren hızla yükseldi ve Mayıs 2018 itibarıyla 3 milyar dolara ulaştı. ODI/FDI oranındaki yükseliş, yerleşiklerin yurt dışına yönelişinin yabancıların yurt içine yönelişinden hızlı arttığını ortaya koyuyor.
Vatan

365 Gün 24 Saat Açık Doğalgaz Piyasası 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) Türkiye'nin doğalgaz ticaret merkezi olma hedefi çerçevesinde doğalgaz borsasının ticaret kurallarına son halini verdi. Düzenleme ile 1 Eylül 2018 tarihinde resmi olarak işlemlere başlayacak olan 'Doğal Gaz Sürekli Ticaret Platformu'nun (STP) daha sağlıklı ve sorunsuz işletilebilmesi için ticaretin kuralları, platformda işlem yapacak tarafların hak ve yükümlülükleri net olarak belirlendi. Yılın 365 günü 24 saat ticarete açık olacak olan STP'de yapılan doğalgaz ticareti, Günlük Referans Fiyatın (GRF) oluşumunu sağlayacak.
Hürriyet

SPOR 
Bir Efsaneydi! 
Türkiye'de simge spor mabedlerinden bir tanesi daha, yerini daha modern bir yapıya bırakmak üzere tarihe karışmak için artık gün sayıyor... Son olarak Türk sporuna 29 yıl hizmet veren, basketbol denince akla gelen ilk mekan olan İstanbul'daki Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımı geçtiğimiz aylarda gerçekleşmişti. Ankara'da da 19 Mayıs Stadyumu'nda yerine yeni bir stadyum yapılması için yıkım işlemleri start aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile mevcut yerine yapılmasına karar verilen Yeni 19 Mayıs Stadı için yıkım çalışmaları resmen başladı.
Milliyet

'F.Bahçe'yi Tehlikeye Atmayacağız' 
Fenerbahçe Sportif Direktörü Damien Comolli, UEFA'nın kriterlerine sıkı sıkıya uyacaklarının altını çizdi ancak transfer yapacaklarını da dile getirdi. Takımla birlikte İsviçre'de bulunan Comolli'nin basın toplantısından satır başları şöyle: Ben transfer dönemini 'dedikodu dönemi' olarak adlandırıyorum. İnsanlar ve taraftarlar çok şey bilmek istiyor. 8-9 gündür takım iyi çalışıyor. Buradaki oyuncuların nasıl futbolcular olduğunu unutmamak gerekiyor
Milliyet

Sporda Şiddete Altı Yeni Darbe 
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül dün Ankara'da 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da yapılacak değişikliklere ilişkin düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ev sahipliği yaptığı toplantıya Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyuboğlu ile Kulüpler Birliği Vakfı yetkilileri ve Spor Toto Süper Lig kulüplerinin temsilcileri katıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme