.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

19 Temmuz 2018 Perşembe

19.07.2018 Genel Gündem19.07.2018
TÜRKİYE 
Koltuklara Türkler Oturamaz Yazdılar 
İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ABD'li rahip tutuklu sanık Andrew Craig Brunson'un yargılanmasına devam edildi. Duruşma sonunda tutukluluğun devamına karar verildi. ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir araya geldiği zirvede de serbest bırakılma talebiyle gündeme gelen Brunson'un, "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek" suçlamasından da 20 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasına dün İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
Milliyet
 

Ohal Gitti İzi Kaldı 
Türkiye iki yıl sonra "olağan hal"e döndü. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016'dan itibaren ülke genelinde ilan edilen ve 7 kez uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL), yeni bir uzatma yapılmadığı için dün gece 01.00 itibarıyla kalktı. OHAL sürecinde içerikleri zaman zaman tartışmalara yol açan 32 KHK çıkarıldı. KHK'lar ile radikal yapısal düzenlemeler ve binlerce kişinin kamudan ihracı gerçekleştirildi. Günübirlik kiralanan evler, kış lastiği hatta evlilik programları bile KHK'lara konu oldu.
Milliyet

Ukrayna İle Askeri Kargo Uçağı Üretilecek 
Ukrayna Devlet Savunma Sanayi Şirketi Ukroboronprom, kendi çatısı altında faaliyet gösteren Antonov uçak üretimi firması ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş'nin (TUSAŞ/TAI), AN-188 askeri nakliye uçağının tasarımı, üretimi ve test uçuşları için Türkiye ile ortaklık kurmayı hedeflediklerini açıkladı. Ukroboronprom Genel Müdürü Pavlo Bukin ile Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir'in Nisan ayında Antalya'da yapılan 2018 Eurasia Airshow'da bir araya gelerek bu konuyu görüştükleri öğrenildi.
Vatan

50 Gizli Tanık, Her Şeyi Bir Bir Anlattı 
İstanbul Başsavcılığı tarafından Adnan Oktar ve grubuna yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 187 şüpheli emniyetteki işlemleri tamamlanmasının ardından, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. Adnan Oktar'ın ayrı bir polis aracına bindirilerek adliyeye götürülmesi dikkat çekti. Başsavcılık, ifade işlemleri için Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığından 40 savcıyı görevlendirdi. Gözaltına alınan 3 şüphelinin itirafçı olduğu öğrenilirken 50 gizli tanık ve 20'den fazla çocuğun olduğu 200 müştekinin ifadeleriyle genişleyen operasyonda adliyede görevli 2 mübaşir, 1 icra memuru ve 2 polisin de gözaltına alındığı belirtildi. Polis fezlekesi yaklaşık 2 bin sayfa tuttu.
Vatan

 DÜNYA 
Korkunç Şüphe 
KKTC ile Türkiye arasındaki uluslararası sularda dün sabaha yaklaşık 150 mülteci taşıyan tekne battı, 103 mülteci kurtarıldı, 19 mültecinin cesedine ulaşıldı, en az 25 kişi ise kayıp. En büyük şüphe, teknenin bilinçli şekilde batırılıp batırılmadığı. Mülteci teknesi, KKTC'den 30 km, Silifke sahillerinin ise 36 km açığında saat 05.37'de SOS mesajı göndermesinin ardından battı. Helikopter desteğinde bölgeye giden Türk ve KKTC sahil güvenlik gemileri, denizde yaşam mücadelesi veren tamamı Suriyeli 103 mülteciyi kurtardı, 19 mültecinin cesedine ulaştı. Kayıp en az 25 mülteci için arama çalışmaları devam ediyor.
Hürriyet

Rus Büyükelçi: Gizli Anlaşma Yok 
Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de pazartesi günü ABD Başkanı Trump ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılan zirve birçok iddiaya neden olurken, Moskova tarafı 'gizli anlaşma yok' mesajı verdi. Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, "Gizli anlaşma yok. Rusya'nın dikkat çekici önerileri var" dedi. ABD-Rusya liderlerinin gizli Suriye anlaşmasına vardıkları söylentilerinin artması üzerine açıklama yapan Antonov, "Zirvede bizim Amerikan tarafına Suriye konusunda birtakım yeni önerilerde bulunduğumuz doğru. Sunduğumuz öneriler de anladığım kadarıyla Amerika tarafından ilgiyle karşılandı. Bu öneriler özellikle Suriye'nin güneyindeki çatışmasızlık bölgesini kapsıyor ve bu toprakların da Suriye'ye ait olduğunu gerçeğini pekiştirme amacı taşıyor. ABD'den bu önerilere olumlu yanıt almayı umuyoruz" dedi. Suriye'de Rusya ile ABD arasında askeri iletişimin sürdüğünü belirten Antonov, "Şimdiye kadar Suriye'deki temasımız bir çatışma çıkmamasına hizmet ediyordu. Bizim ise beklentimiz askeri işbirliğinin krizin çözümü için katkı sağlaması yönünde. Bu konuda da karşı taraftan beklentilerimiz var" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Ab'den Google'a Rekor Ceza 
Avrupa Birliği (AB), akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'a 4.3 milyar euro para cezası verdi. AB Komisyonu, Google'ın 90 gün içerisinde çalışma biçimini değiştirmesi gerektiği kaydedildi. Kararı açıklayan AB Komisyonu'nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, kendisinin ABD karşıtı olduğu yönündeki iddiaları da yalanlayarak, ABD'yi çok sevdiğini söyledi. AB, 2016'da Google'ı, Android işletim sistemiyle piyasayı domine etmek ve rekabet kurallarına aykırı davranmakla suçlamıştı. Suçlama, Google'ın kendi arama ve diğer çeşitli uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu. İncelemelerde, Google'ın çeşitli cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde, Google arama, Play Store ve Chrome tarayıcısını önceden yükletmeye zorladığı ve bazı telefon üreticilerine Google aramayı önceden yüklemeleri halinde ödeme yaptığı ortaya çıkarılmıştı. Dünyanın en fazla kullanılan akıllı telefon işletim sistemi olan Android, Google'ın pek çok uygulaması için önemli bir gelir kaynağı durumunda.
Milliyet

'Rusya İle Olumlu Sonuçlar Yakın' 
ABD Başkanı Donald Trump, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmede sarf ettiği sözler nedeniyle ülke içinde büyük tepki almıştı. Tepkinin ardından sözlerinden geri adım atan ve konuşması sırasında dilinin sürçtüğünü belirtten Trump, dün konuyla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, "İstihbarat servislerimizin üst düzey pek çok ismi, Helsinki'deki basın toplantısında gösterdiğim performansa bayıldı. Öncesindeki toplantıda Putin ve ben pek çok önemli konuyu ele aldık. İyi anlaştık ki bu da pek çok boks maçı görmek isteyen nefret dolu kişileri rahatsız etti. Büyük sonuçlar yakında!" dedi.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 5,6067-5,6124
Sterlin: 6,2964-6,3031
Gram Altın: 189,2571-189,5522

Sürprizli Torba 
Bedelli askerliği de içeren torba yasa teklifinde, sağlık çalışanlarına yıpranmadan, şans oyunlarına kadar birçok düzenlemeye yer verildi. Teklifle şans oyunları için ödenebilecek ikramiye tutarının toplamı hasılatın yüzde 59'undan yüzde 83'e çıkarılırken, emekli doktor ve diş hekimlerinin aylıklarına da bin 500-2 bin TL arasında zam yapıldı. Teklife göre birden çok sağlık kurum ve kuruluşunda çalışma söz konusu ise, Sağlık Bakanlığı'nın istihdam planlaması da dikkate alınacak. Ayrıca uluslararası sağlık turizmi tesisi yetkisi alan kuruluşlar, uzmanlar tarafından verilecek hizmetler için, kendi aralarında işbirliği yapılabilecek. Böyle bir durumda hekimlere de bu hizmetleri karşılığında ödeme yapılacak.
Hürriyet

Enerjik Plan 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni dönemde enerji sektöründe belirledikleri üç öncelik olduğunu ifade ederek, "Bunlar finansal sürdürülebilirlik, politik sürdürülebilirlik ve katılımcılık fakat zamana ve şartlara bağlı olarak bu öncelikleri artırabiliriz" dedi. Bakanlığın yeni dönemdeki çalışmaları ve önceliklerini değerlendiren Dönmez, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile daha hızlı ve verimli bir hizmet sürecinin amaçlandığını ve bu kapsamda devlet sistemine "yeni bir elbise dikildiğini" söyledi. Sürecin tamamlanmasıyla her şeyin daha net görüleceğini belirten Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde de bazı değişimlerin yaşandığını anımsattı.
Milliyet

Rusya'ya Meksika Dalgası 
FIFA'nın Resmi Ödeme Hizmetleri Ortağı Visa, Rusya'da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası'nın 14 Haziran'daki açılış maçından 11 Temmuz'daki yarı final maçına kadar geçen sürede stadyumlarda yapılan harcamaların analiz sonuçlarını açıkladı. Araştırma, stadyumlarda yapılan harcamaların yüzde 50'sinin kart, cep telefonu veya giyilebilir ödeme cihazları ile temassız olarak gerçekleştiğini ortaya koydu. Maçların oynandığı stadyumlarda işlem başına ortalama 23 dolar harcandı. Bu harcamalarda Rus taraftarlar başı çekerken, onları ABD ve Meksikalı taraftarlar takip etti. Bireysel ödemelerde görülen en yüksek ortalama harcama tutarları 68 dolar ile stadyum içi logolu ürün alımları, 53 dolar ile Fan Fest alanından logolu ürün alımları ve 13 dolar ile stadyum içi yiyecek ve içecek harcamaları oldu. 62 maçta en yüksek harcama Rusya ile Suudi Arabistan arasında Luzhniki Stadyumu'nda oynanan açılış maçında gerçekleşti. Yaklaşık 900 bin dolar harcama yaptı.
Vatan

'Milli Servet' Dedik Gözümüz Gibi Baktık 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Aydınlı Grup'u devraldıkları 2017 Ocak'tan beri şirketin cirosunu ve ihracatını artırdıklarını belirterek, "Bunlar milli servet. Ehliyetli, liyakatli bir yönetimle bugüne kadar başarılı bir şekilde getirdik" diye konuştu. TMSF tarafından 2017 Ocak itibarıyla kayyum atanan ve Pierre Cardin, U.S. Polo ile Cacharel gibi markaları bünyesinde bulunduran Aydınlı Grup'un o günden bu yana gerçekleşen finansal verileri, düzenlenen toplantıda gazetecilerle paylaşıldı. Gülal, "Aydınlı Grup'ta 2017'yi cirosal bazda yüzde 21 artırarak 1.1 milyar liradan 1.3 milyar liraya çıkardık. İhracatımızı da yüzde 21 yükselterek 254 milyon liraya ulaştırdık. 2017'de geçmiş dönemlerde yüzde 19.25 olan EBITDA değerini yüzde 22.04 ile kapatan Aydınlı Grup, 2017'de toplam 54.5 milyon lira kurumlar vergisi ödemesi ile sektöründe ilk 5 kuruluşun içinde yer aldı" diye konuştu.
Vatan

SPOR 
Espor Çılgınlığı 
Espor olarak adlandırılan elektronik sporlar, dünya sporuna yön vermeye hazırlanıyor. Profesyonel sporcular arasında video oyunları vasıtasıyla gerçekleştirilen müsabakaların heyecanı her geçen gün daha büyük kitlelere ulaşıyor. Olimpiyatlarda yer alan spor branşları arasına katılması söz konusu olan ve bu konuda hakkındaki tartışmalar devam eden espor için önümüzdeki günlerde tarihi bir buluşma gerçekleşecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), İsviçre'nin Lozan şehrinde devasa bir espor forumu düzenleyecek. Uluslararası Spor Federasyonları Birliği'yle (GAISF) ortaklaşa düzenlenecek olan organizasyonda, iki örgüt arasında işbirliği olanaklarının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. Buluşmada, espor'un olimpik hareket açısından taşıdığı potansiyeller de masaya yatırılarak tartışılacak.
Milliyet

"Vida'yı Satabilirsiniz" 
Mitrovic'i, Club Brugge'e verdikten sonra tamamen Vida üzerinde yoğunlaşan Beşiktaş Yönetimi, dün Teknik Direktör Şenol Güneş ile bir araya geldi. Siyah-beyazlı takımın Avusturya kampını ziyaret eden Başkan Fikret Orman ve yöneticilerden Şafak Mahmutyazıcıoğlu ile Hüseyin Mican, siyah-beyazlı teknik adamla transfer zirvesi gerçekleştirdi. Vida için önerilen astronomik rakamlar karşısında mecburen bu oyuncuyu satmak zorunda kalacaklarını Güneş'e ileten Fikret Orman, savunmada oluşan boşluğun kapatılacağının güvencesini de verdi. Tosic ve Mitrovic'ten sonra Vida'yı da göndermeye hazırlanan yönetim, teklif edilen rakamın daha da yukarıya çıkarılması için çaba sarfediyor.
Milliyet

"Ndıaye Dönerse Mutlu Olurum" 
Melo'nun ardından ön libero konusunda sıkıntı yaşayan Galatasaray'ın dertlerine çare olan Fernando, formunun zirvesinde sakatlık yaşamış, takımdan uzak kalmıştı. Yeni sezon için İsviçre'de iddialı bir kamp dönemi geçiren Brezilyalı futbolcu, basın mensuplarının karşısına çıktı ve dünü, bugünü ve gündemi anlattı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme