.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

21 Temmuz 2018 Cumartesi

21.07.2018 Genel Gündem21.07.2018
TÜRKİYE  
28 Günlük Eğitim Kalkabilir 
Milyonlarca aileyi ilgilendiren bedelli askerlik düzenlemesinde değişikliğe gidileceği öğrenildi. Pazartesi günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülüp hafta sonuna kadar yasalaştırılması beklenen ve 25 yaş 15 bin lira ve 28 günlük zorunlu temel eğitim olarak öngörülen yasa teklifinde sürprizler olacak. Hükümette yapılan değerlendirmelerin ardından, daha önceki bedelli askerlikler gibi 28 günlük temel eğitimin tamamen kaldırılmasına sıcak bakılıyor. Bu konuda yoğun talep olduğunu, özellikle esnaf, doktor ve yurtdışında ihtisas yapanların izinle ilgili sorun yaşayacakları daha önceki bedelli askerlik düzenlemelerinde olduğu gibi 'temel eğitim verilmemesi' görüşünün oluştuğu belirtiliyor. Başvuruların fazla olması nedeniyle, temel eğitim verme zorluğu ve maliyetinin de bu değerlendirmede etkili olduğu kaydedildi.
Hürriyet


'Sakıncalı Havuzu' Genişletildi 
Olağanüstü Hal uygulamasının kaldırılmasından sonra yeni dönemde valilerin yetkilerini arttıran ve OHAL Yasası'ndaki bazı düzenlemeleri 3 yıl uygulanabilir hale getiren terörle mücadele paketi Meclis Adalet Komisyonu'nda dün kabul edildi. Teklifle, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet'te, mahkeme ya da OHAL Komisyonu kararıyla göreve iade edilenler için oluşturulan 'sakıncalılar havuzu' genişletildi. İade kararı alanların eski görevleri yerine 'kızak' olarak nitelenen 'araştırma merkezleri'ne atanmasına ilişkin uygulama kapsamına Dışişleri Bakanlığı personeli de dahil edildi.
Hürriyet

TSK: 43 PKK'lı Terörist Öldürüldü 
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Irak'ın kuzeyindeki Avaşin- Basyan Zap ve Hakurk bölgesine hava harekâtı düzenlendi. Savaş uçakları, bölgede teröristlerce silah mevzisi, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefleri tam isabetle vurdu. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 13-19 Temmuz arasında yurt içi ve Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirilen operasyonlarda biri sözde lider kadroda olmak üzere 43 terörist etkisiz hale getirildi.
Milliyet

Kurultay Sürecinde İmza Restleşmesi 
CHP'de, geçen pazartesi resmi olarak başlayan olağanüstü kurultay hareketinin beşinci gününde, dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Kurultay için gerekli olan yaklaşık 625 delege imzasının toplanıp toplanamayacağı merakla beklenirken, Muharrem İnce cephesi "604 imzaya ulaşıldığını" açıkladı. Bu açıklamanın ardından Genel Merkez, 604 imzanın teslim edilmesi halinde, eksik imzalar beklenmeden "gereğinin yapılacağını" bildirdi. Ancak bu açıklama İnce ekibinden "ret" yanıtı aldı.
Milliyet

44'üncü Yıl Şafak Nöbeti 
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 44'üncü yıl kutlaması, adaya barış ve huzuru getiren barış harekatının başladığı yer olan Yavuz Çıkarma Plajı'nda şafak nöbetiyle başladı. Sahilde, ellerinde Türk ve KKTC bayrakları ile meşaleler bulunan vatandaşlar, renkli görüntüler oluşturdu. Sahilin karşısındaki alanda yapılan ışık gösterileri, vatandaşların ilgisiyle karşılandı. Donanmaya ait tekneler açık suda beklerken, hava kuvvetlerine ait helikopterler de sahildeki kalabalığı selamladı. Daha sonra su altındaki özel kuvvetler personeli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk bayraklarıyla sahile çıktı. Özel kuvvetler personeli, vatandaşların sevgi seliyle karşılandı. Nöbet etkinliğin sonunda, iki müezzin tarafından sembolik sabah ezanı okundu, şehitler için dua edildi. Bu sırada art arda atılan havai fişekler, vatandaşlara görsel şölen sundu.
Vatan

Bedelli Olacaksa 28 Güne Ne Gerek Var? 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bedelli askerlik konusunda açıklama yaptı. "Süresi 28 gün olarak belirlenmiş bedelli askerliğin konuşulmasına şahit oluyoruz" diyen Bahçeli Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: Askeri ihtiyaçlar elbette gözetilmiş, dikkate alınmıştır. Meşru herhangi bir sebeple askerliğini yapamayan insanlarımızın yığılması da söz konusudur. Buraya kadar diyeceğim bir şey yoktur. Bedelli askerliğin çıkmasını olumlu görüyor, gereğinin yapılmasını arzu ediyorum."
Vatan

DÜNYA 
Hollanda İle Kriz 16 Ay Sonra Sona Erdi 
Türkiye ile Hollanda arasında 16 Nisan 2017 referandumu öncesi yaşanan ve iki ülkenin büyükelçilerini çekerek diplomatik ilişkiyi maslahatgüzar seviyesine düşürdüğü kriz dün sona erdi. Krizin iki ülke Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Stef Blok arasında yapılan bir dizi görüşme sonrası bittiği bildirildi. Dışişleri'nin dünkü açıklamasına göre iki ülke Dışişleri Bakanları 11 Temmuz'da Brüksel'deki NATO Zirvesi marjında görüşerek, Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulmasına sebebiyet veren, 2017 Mart ayında yaşanan olayları ele aldı. İki bakan yeniden görüşmek için inisiyatif almada mutabık kaldı.
Hürriyet

Putin'i ABD'ye Davet Etti 
ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ikinci bir görüşme için sonbaharda ABD'ye davet etti. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders, konuya ilişkin açıklamayı sosyal medya hesabı üzerinden yaptı. Sanders,, "Helsinki'de Başkan Trump iki ülkenin güvenlik konseyleri tarafından diyaloğun devam ettirilmesini kabul etti. Başkan, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'dan Putin'i sonbaharda Washington'a davet etmesini istedi ve bu konuda görüşmeler devam ediyor" ifadesine yer verdi.
Milliyet

Tahliyelere Engel 
Suriye'nin Dera ilindeki tahliyelerin ardından Kuneytra'dan da tahliyeler başladı. Bölgeden ayrılanları taşıyan ilk tahliye konvoyu İdlib'e doğru hareket etti. 40 otobüslük konvoyda en az 1500 kişi yer aldı. Bununla birlikte anlaşması kapsamında İdlib içinde kalan rejim destekçisi beldeler Fua ve Kefraya'dan yapılan tahliyeler El Nusra bağlantılı Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) örgütünün engeline takıldı. Örgütün Fua ve Kefraya'dan tahliye edilecek sivillerin işlemleri sırasında içerisinde çocukların da bulunduğu 22 otobüsü alıkoyduğu bildirildi.
Milliyet

Devlet Krizi Oldu 
Fransa'da son 1 Mayıs'ta polis kılığına girip göstericilere saldırdığı ortaya çıkan Elysee Sarayı Koruma Müdürü Alexandre Benalla gözaltına alındı. Olay, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, 'Görevden uzaklaştırıldığı' söylenmesine karşın Benalla'nın işine devam etmesine izin verdiği ortaya çıkınca 'skandaldan' 'devlet krizine' dönüştü. Fransız basını, 1 Mayıs gösterilerinde çevik kuwet (CRS) polislerine ait bir kaskla görüntülenen Benalla'nın olayın ardından sadece 15 gün görevden uzaklaştırma ile cezalandırıldığını ve Elysee Sarayı'ndaki işine geri döndüğünü ortaya çıkarttı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,7905-4,7915     
Euro: 5,6109-5,6134
Sterlin: 6,2890-6,2915                                            
Gram Altın: 189,6994-189,9569

Grev Erteleme Zorlaşacak! 
Anayasa Mahkemesi (AYM) sendika ve grev hakkının kapsamını genişletirken grevi ertelemenin kriterlerini de ortaya koyan önemli bir örnek karara imza attı. AYM, 2015'te Birleşik Metal-İşçileri Sendikası'nın 15 bin işçiyi kapsayan grevinin Bakanlar Kurulu'nca "milli güvenlik" gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelenmesini "sendika hakkının" ihlali saydı. Ve sendikaya 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Birleşik Metal-İş Sendikası da karara yönelik olarak yaptığı açıklamada, 50 bin liranın yetersiz olduğu belirtilirken "Haklılığımıza üç yıl sonra da olsa Türkiye'deki en üst kurum olan Anayasa Mahkemesi tarafından hükmedilmesi memnuniyet vericidir." denildi.
Hürriyet

İhracatçıdan Faiz Uyarısı 
Merkez Bankası, bu yıl doları düşürmek için biri olağanüstü olmak üzere üç toplantıda faizi yüzde 5 artırmıştı. Bu artırım taşıttan ticariye tüm kredileri pahalandırmış, en hızlı yükseliş ticari kredilerde görülmüştü. Böylece Ocak'ta yüzde 15.18 olan ticari kredi faizleri Temmuz'da yüzde 24.99'a fırladı. Artan maliyet baskısı ise ihracatçıları endişelendirdi. İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, kur ve faizlerdeki artışa işaret ederek, "Dövizin artmasını ülke ihracatta taşıyabilir ama faizin bu kadar artması ciddi bir sorundur. Türkiye'nin yavaş yavaş tekrar faizi aşağı doğru indirmesi gerek. Yukarı doğru beklenti çok daha farklı hastalıklara sebep olacaktır. Üretime, tüketime, ihracata zarar verecektir" dedi.
Posta

2.6 Milyon Kişi 'Barıştı' 
Tapusuz 13 milyon konutu ilgilendiren imar barışı başvuruları, 8 Haziran'da başlamıştı. 31 Ekim 2018'e kadar sürecek başvurular, e-Devlet üzerinden veya Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerine yapılıyor. Vatandaşın yoğun ilgi gösterdiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 42 günde 2.5 milyonu aşan bir başvuru olduğunu söyledi. Başvuru sonucu toplanan bedelin ise 659 milyon 506 bin 741 lira olduğunu belirten Murat Kurum, 133 bin 64 yapı için 'yapı kayıt belgesi' verildiğini söyledi. Kurum, "2 milyon 614 bin 570'e ulaşan başvurulardan, 2 milyon 340 bin 450'sini konut, 223 bin 428'ini ticari, 50 bin 611'ini tarımsal yapı ile 81'ini de güneş enerjisi santralleri oluşturdu" diye konuştu.
Posta

'Bedelli'ye Kredi Yolda 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, "Bedelli askerlik uygulamasına bankacılık sektörünün uygun koşullarla destek sağlayacağına inanıyorum" dedi. Hüseyin Aydın, bedelli askerlik konusunda yaptığı yazılı açıklamada, bedelli askerlik tasarısının yakın zamanda yasalaşmasının beklendiğini belirtti. Aydın, bedelli askerlik düzenlemesi sayesinde geleceğin teminatı olan gençlerin, eğitimlerini ve mesleki çalışmalarını aksatmadan ve iş gücü piyasasından çekilmeden ekonomiye katma değer sağlamaya ve ailelerine destek olmaya devam edebileceklerini vurguladı.
Milliyet

Ticaret Savaşının Gölgesinde G20 
Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, bu hafta sonunda ABD'nin fitilini ateşlediği ticaret savaşı ve iş dünyasından gelen baskıların gölgesinde bir araya geliyor. Arjantin'in dönem başkanlığını yaptığı G20'nin 'Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı' Buenos Aires'te düzenlenecek. Zirve, yeni ekonomi yönetiminin uluslararası arenada boy göstereceği ilk büyük etkinlik olması nedeniyle önem taşıyor. Toplantıda Türkiye'yi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, temsil edecek.
Vatan

Venezuela İle Ticaret Katlandı 
Türkiye ile Venezuela arasında son dönemde artan siyasi ve diplomatik yakınlık ekonomik ilişkileri de canlandırdı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi yılın 5 ayında 892.4 milyon dolara ulaşarak, ülkelerin son 5 yılda elde ettiği 803.6 milyon dolarlık toplam ticaret hacmini geride bıraktı. Türkiye'nin bu dönemde Venezuela'ya ihracatı 58 milyon 167 bin dolar olurken, bu ülkeden yapılan ithalat 834 milyon 232 bin 808 dolar olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde Türkiye'nin öne çıkan ihracat kalemleri, hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar, mumlar, kauçuk ve kauçuktan eşya, hububat, un, nişasta veya süt müstahzarlarıyla pastacılık ürünleri oldu.
Vatan

SPOR 
Fener'den Gövde Gösterisi 
Yeni sezon hazırlıklarına İsviçre'nin Lozan kentindeki çalışmalarıyla başlayan Fenerbahçe, Fulham'ı 3-0 yenerek göz doldurmuştu. Sarı-Lacivertliler, bugün taraftarının önünde ilk sınavına çıkacak. Ülker Stadı'nda saat 21.00'de başlayacak ve Smart Spor'dan naklen yayınlanacak olan hazırlık maçında, rakip Hollanda ekibi Feyenoord olacak. Eski Fenerbahçeli Robin van Persie, Feyenoord formasıyla sahada yer alacak. Ali Koç'un başkan seçilmesinin ardından yeni döneme giren Fenerbahçe'de taraftarlar kombine kartlara hücum etmişti. Bugünkü maçı 40 bin taraftarın izlemesi bekleniyor.
Posta

Büyük Rest 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Adriano ve Babel'in bir yıl sözleşmesi kaldı. Ya sözleşme uzatılmalı ya da satılmalılar. Aksi halde takımda sorun çıkar" demişti. Başkan Fikret Orman da bu söz üzerine harekete geçti, oyunculara rest çekti. Orman, "Ya sözleşme uzatalım, ya da gidin. Teklif aldıysanız ve bizi de bilgilendirin, gereğini yapalım" dedi. Ryan Babel'in Brezilya ekibi Flamengo ile gizli olarak görüşmesi, Adriano'nun ise futbol hayatına Brezilya'da devam etmek istediğini söylemesi yönetimi kızdırmıştı. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman iki futbolcunun menajerini de acil olarak İstanbul'a çağırdı. Başkan Orman'ın Adriano ve Babel'in ayrılması durumunda iki yeni yıldız transferi yaparak taraftarı mutlu etmek istediği öğrenildi.
Posta

Festival Gibi Yarış! 
Dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce yüzücüyü buluşturan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nın basın toplantısı dun gerçekleştirildi. Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu seçilen ve startı yarın 10.00'da verilecek organizasyonda bu yıl 2 bin 400 yüzücü kulaç atacak. Ayrıca bugün düzenlenecek Show Swim etkinliğinden tüm misafirler ücretsiz olarak faydalanacak.
Milliyet

Fransa'da 13. Etap Sagan'ın 
Fransa Bisiklet Turu'nun 13. etabını, Bora-Hansgrohe takımından Peter Sagan kazandı. Bourg d'Oisans ile Valence arasındaki 169.5 km'lik parkuru Slovak sporcu, 3 saat 45 dakika 55 saniyede bitirdi. UAE Team Emirates'ten Norveçli Alexander Kristoff ikinci, Groupama- FDJ'den Fransız Arnaud Demare üçüncü oldu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme