22 Temmuz 2018 Pazar

22.07.2018 Genel Gündem22.07.2018
TÜRKİYE 
Bedellide Ak Parti Çifte Kıskaç Altında 
Bedelli askerlik düzenlemesinde yer alan 28 günlük temel askerlik eğitimi şartıyla ilgili tartışmada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin önceki günkü Twitter paylaşımlarının ardından gözler Ak Parti'ye çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli savunma Bakanı Hulusi Akar'ın belirleyici olacağı konuya ilişkin MHP'deki beklenti pazartesi komisyon aşamasında 28 günlük askerlik şartının önerge ile teklif metninden çıkarılması. Sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı, emekli doktor ve diş hekimlerinin aylıklarında artış sağlayacak düzenlemelerin yer aldığı kamuoyunda, "Bedelli torbası" olarak bilinen kanun teklifi, geçen hafta Meclis'e sunuldu.
Milliyet


'İnsanlar Geçim Birileri Koltuk Derdinde' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski bakanlardan Cahit Kayra'yı Kadıköy'deki evinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından basın mensuplarının soruları yanıtladı. "'Olağanüstü kurultay isteyenler yeterli sayıya ulaşacak mı? İmza tartışması var. Neler söyleyeceksiniz?" sorusuna Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi: "Allah aşkına Türkiye'nin gündemi ne? Türkiye'nin gündemine bir bakmamız lazım. İnsanlar hapishanelerde tutuluyor. Yargı eliyle yargısız infazlar yapılıyor. Ekonomi perişan vaziyette. İnsanlar geçim derdinde. Birileri koltuk derdinde, olacak şey değil. Gündem farklı bir gündem. Tükiye'nin gündemine kilitlenmemiz lazım. Milletvekili hapiste. Hangi gerekçe ile hapiste olduğunu hepimiz görüyoruz. Enis Berberoğlu nasıl tutuklanıyor? Nasıl içeriye atılıyor? Hepimiz biliyoruz. Eren Erdem aynı şekilde. Davası öne alınıyor. Duruşması öne alınıyor. Tutuklanıyor ve hapse atılıyor. Yurtdışına kaçacak deniliyor. Oysa dokunulmazlığı kalktıktan sonra 38 kez yurtdışına gitti geldi. Niye kaçsın? Bütün bunlar Türkiye'nin gündemindeyken biz nelerle uğraşıyoruz. Önümüzdeki günlerde bir toplantı yapacağım. Genel yayın yönetmenleri ile bir araya geleceğim. Bu konuları belki orada daha ayrıntılı oturur düşünür
Milliyet

'Turnike'nin Şifresi: Tatlı Yiyecek Miyiz? 
Adnan Oktar ve grubuna yönelik yürütülen soruşturma dosyasında yeni detaylar çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Perşembe günü aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 168 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklanan bu şüphelilerin arasında Varlıbaş İnşaat Danışmanlık'ın sahibi iş adamı Rasim Coşkun Varlıbaş da bulunuyor. Dosyada Varlıbaş'ın örgüt üyesi kardeş grubu içerisinde yer aldığı, inşaat ve internetten satış işleri ile örgüte kaynak sağlayan örgüt üyesi ve erkek kardeşlerden olduğu anlatıldı.
Vatan

Türkiye'yi F-35'le Cezalandırmayın 
Bloomberg'in haberine göre, Mattis, bu ayın başında 2019 mali savunma tasarılarını görüşen Kongre üyelerine hitaben kaleme aldığı mektupta, Türkiye'nin F-35 savaş uçakları programının ilk 8 uluslararası ortağından biri olduğunu hatırlattı ve "Şu anda Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına karşı duruyorum" ifadesini kullandı. Mattis, NATO ve ABD'nin en yakın müttefiklerinin dahil olduğu programdan Türkiye'yi çıkarmanın, uluslararası tedarik zincirinde aksamalara yol açma riskini doğuracağını, bunun da maliyetleri arttıracağını ve uçakların teslimatını geciktireceğini belirtti. Savunma politikası ve harcama tasarılarının Senato'daki versiyonları, Ankara'nın Rusya'dan S-400 alım planları ve Amerikalı rahip Andrew Brunson'u hapiste tutmaya devam etmesi nedeniyle Türkiye'yi F-35'lerin transferini askıya alarak cezalandırmayı öngörüyor.
Vatan

DÜNYA 
Tahliyeler Gerçekleşti 
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde rejim karşıtı silahlı gruplar ve askeri muhaliflerin kuşatmasındaki Fua ve Kefraya beldelerindeki tahliyeler tamamlandı. Şii nüfuslu beldelerden önceki gece geç saatlerde rejim yanlısı 900 kişinin rejim bölgelerine ve rejim güçlerince tutuklu 250 kişinin de muhalif bölgelere geçmesiyle karşılıklı tahliyeler sona erdi. 19 Temmuz'da başlayan tahliyeler kapsamında iki beldeden iki aşamada toplam 6 bin 900 kişi rejim bölgesine geçerken, rejim güçleri de 1505 tutukluyu serbest bırakarak İdlib'e gönderdi. Tahliyelerin tamamlanmasıyla 3 yıldan fazla süredir muhalifler kuşatmasındaki Fua ve Kefraya beldeleri boşaltıldı. Daha önce de söz konusu beldelerden tahliyeler gerçekleşmişti. Karşılığında Madaya, Zebadani ve Yermuk Kampı bölgeleri ile rejimin cezaevlerindeki birçok tutuklu serbest kalmıştı.
Milliyet

Eski Gerillalar Yemin Edip Siyasete Başladı 
Barış anlaşması kapsamında Kongrede 10 sandalyenin ayrıldığı eski gerillalardan 8'i dün yemin ederek işbaşı yaptı. Yemin törenine biri uyuşturucu suçundan cezaevinde bulunan, diğeri güvenlik endişesiyle eski gerillaların kaldığı kamptan ayrılmak istemediğini söyleyen 2 eski FARC yöneticisi katılmadı. Eski gerillaların yemin töreni, barış anlaşmasının uygulanması açısından önemli bir adım olarak görülüyor. Kongredeki bu küçük grubun, anlaşmanın kilit unsurlarını ilerletme görevi bulunuyor. Yemin edenler arasında yer alan eski gerilla Sandra Ramirez, "Bu omuzlayacağımız büyük bir sorumluluk. Dağlarda, çamurlu botlarla geçen yaşamın değişmesi." ifadelerini kullandı. Kolombiyalıların büyük bölümü, eski gerillalara Kongrede temsil hakkı verilmesini öfkeyle karşılıyor. Kolombiya'nın yakında görevi sona erecek Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Kolombiya vatandaşlarının eski gerillalara milletvekili sıfatıyla kucak açmakta tereddüt etmesini normal karşıladığını belirtirken, bu kişileri siyasete dahil etmenin, demokrasinin güçlü bir göstergesi olduğunu vurguladı. Santos, "Yarım yüzyılı aşkın devlet ve kurumlarıyla silahlı çatışmaya girenlerin bugün anayasaya boyun eğdiğini görmek beni memnun ediyor." diye konuştu.
Vatan

Pjak Saldırısında 10 İran Askerı Öldü 
İran'ın batısında Irak sınırındaki Kürdistan eyaletinde silahlı bir grup ile İran Devrim Muhafızları arasında çıkan çatışmada 10 İran Devrim Muhafızı öldürüldü. Bu, son yıllarda İran'ın Irak sınırında tek bir saldırıda en çok askerini kaybettiği saldırılardan biri oldu. Merivan kentinin kırsalında meydana gelen olay sonrası saldırıyı terör örgütü PKK'nın İran kolu PJAK üstlendi. PJAK, saldırıyı İran istihbaratının hafta içinde yaptığı ve 3 PJAK üyesinin öldürüldüğü operasyona karşılık olarak düzenlediklerini ifade etti. İran'ın açıklamasında ise 'isyancılar' ve 'teröristler' ifadeleri yer alırken, örgüt adı geçmedi. İran, olayda birkaç teröristin öldürüldüğünü belirtti. Öte yandan, Merivan kentinde daha önce İran güçleriyle terör örgütü PKK'nın İran kanadı PJAK arasında çatışmalar olmuştu. Suriye'de İran yanlısı milislerle, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG de zaman zaman karşı karşıya geliyor.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,6109-5,6134
Sterlin: 6,2890-6,2915
Gram Altın: 189,5332-189,7114

E-Devlette Bir Yılda 15 Sıra Yükseldik 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yürütülen e-Devlet Gelişmişlik Endeksi'ne göre, Türkiye'nin bu alanda iki yılda en hızlı gelişen ülkelerden biri olduğunu belirterek, "e-Devlet Gelişmişlik Endeksi'nde ülkemiz 2 yılda 68'inci sıradan 53'üncü sıraya çıktı" dedi. Turhan, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, e-Devlet ile ilgili ölçümleme çalışmaları içinde en çok bilinen ve takip edilen çalışmanın, BM tarafından yürütülen e-Devlet Gelişmişlik Endeksi olduğunu söyledi. İki yılda bir yapılan ölçümlemelerin 3 alt endeksin eşit ağırlıklı ortalaması ile hesaplandığını belirten Turhan, söz konusu üç alt endeksin 'Çevrimiçi Hizmet Endeksi', 'Telekomünikasyon Altyapısı Endeksi' ve 'İnsan Kaynağı Endeksi' olduğunu anlattı.
Milliyet

G20 Zirvesi'nde Yoğun Trafik 
G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te başladı. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarını, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te biraraya getiren toplantı iki gün sürecek. Türkiye'yi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın temsil edeceği toplantıya, diğer G20 üyelerinin heyetlerine ilaveten Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü gibi önde gelen uluslararası kuruluşların temsilcileri de katılacak. Toplantının ilk gününde delegelerin yapacağı basına kapalı görüşmelerin yanısıra Arjantin Hazine Bakanı Nicolas Dujovne ve IMF Başkanı Christine Lagarde basın toplantısı düzenleyecek.
Milliyet

Çince Bilen Eleman Mağazaya Şart Oldu 
Dünyada yapılan tax free satışlarının yüzde 40'ını oluşturan Çinliler, nihayet Türkiye'yi de keşfetti. Özellikle uçak seferlerinin artması ile daha çok Çinli ülkemizi ziyaret etmeye başlarken, bu artış rakamlara da yansıdı. Bu yılın ilk yarısında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin KDV iade işlemlerini tamamlayarak yaptığı alışveriş geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 48 artarak, 467 milyon liraya ulaştı. Bu rakam içinde Çinli payındaki artış dikkati çekti.
Vatan

Sabiha'dan Kalkan Uçak 4 Yolcu Daha Fazla Taşıdı 
Bu yılın ilk yarısında 48 milyon 818 bin 527 yolcuya hizmet veren Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında geçen senenin aynı dönemine göre 5 milyon 501 bin 93'lük yolcu artışı meydana geldi. Böylece, İstanbul'daki 2 havalimanında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12'lik yolcu artışı yaşandı.
Vatan

İlk Kritik Toplantı 
Borsada tepki yükselişi, döviz kurları ve faiz tarafında daha sakin bir seyir var. Borsada lokomotif sektör olarak görülen bankalardaki satış baskısı yerini tepki alımlarına bıraktı. Yabancı yatırımcılar ağırlıklı olarak banka hisselerindeler. Bu açıdan Türkiye pozisyonunu azaltmaya başladıklarında daha likit ve derin olan banka hisselerinde satış yapıyorlar. Yüksek döviz kurları ile yüksek faizin yanında ekonomideki olası bir yavaşlama takipteki alacakları artıracağı, bunun da banka kârlarına olumsuz yansıyabileceği konusu sıkça dillendiriliyor. Ayrıca dip not olarak vermek gerekirse finans sektörü genelde diğer sektörlere göre fiyatlamaları daha erken yapar, önceden alır satar. Bu aralar "ucuz etin yahnisi yavan olur" sözünün etkisi olsa gerek, banka hisseleri fiyat kazanç oranları borsa ortalamasının oldukça altında, borsaya göre daha ucuz. Bankalara tekrar alıcı gelmesi borsadaki tepki hareketinin güç kazanması için de önemli. Ayrıca 2008 yılından bu yana en düşük seviyelere gerileyen borsa yabancı payının yükselmesi gerekecek. Yabancı yatırımcılar 24 Haziran seçimi sonrası üç haftalık dönemde 453 milyon dolarlık hisse senedi satıp 527 milyon dolarlık tahvil bono almışlar. Yüksek faiz biraz alıcı çekmiş.
Hürriyet

SPOR 
Trabzon'da Çifte İmza 
Transfer çalışmalarını sürdüren ve öncelikle maliyetli oyuncularını göndererek bütçeyi düşürmek isteyen Trabzonspor sessizliğini bozdu, İranlı milli oyuncu Vahid Amiri ve TFF 3. Lig ekibi Ofspor'dan Berkay Sefa Kara'yı kadrosuna kattı. Amiri için Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde düzenlenen imza töreninde konuşan asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu, ihtiyaç duyulan bir bölgeye transfer gerçekleştirdiklerini söyledi. Futbolcunun kısa sürede kente ve takıma adapte olacağına inandıklarını dile getiren Hacısalihoğlu, "Kendisinin iyi futbolcu olduğunu ve burada da aynı performansı sergileyeceğini biliyoruz. Trabzon'a İran'dan turizm amaçlı gelen insanlar var, burada yalnızlık çekmeyecektir. Zaten örf ve adetler olarak Türkiye'de sıkıntı yaşamayacaktır" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Güneş Kartal'a Yeniden Doğuyor 
Meslek yaşamının yarısını, "mutfak" diye nitelendirdiğimiz yazı işlerinde diğer yarısını ise dışarıda geçiren bir gazeteci olarak şunu çok açık söyleyebilirim ki; Teknik Direktör Şenol Güneş'i son 3 yılda ilk kez bu kadar mutlu ve pozitif gördüm... Geçtiğimiz sezonun tüm dertlerini adeta denize atmış, sanılanın aksine yeni yardımcıları Guti Hernandez ve İlhan Mansız'a kucak açmış ve en önemlisi, "metal yorgunluğu yaşıyor" diyenlere inat, "ben eskimem" mesajı veriyordu. Neredeyse her antrenmanı sonuna kadar medyaya açarak, Beşiktaş'ı takip etmeleri için Alpler'e gönderilen basın emekçilerini, eli boş göndermedi. Kampın ikinci etabına Guti ve İlhan Mansız ile aynı anda girerek, onları anında ekibine dahil etti.
Milliyet

Yeni Model Fener 3-3 
Yeni sezon öncesi Ülker Stadı'nda ilk kez taraftarının karşısına çıkan Fenerbahçe, hazırlık maçında Feyenoord ile 3- 3 berabere kaldı. Sarı-lacivertliler, rakibine göre çok üstün oynadı. En güçlü kadrolarından biriyle sahada olan konuk ekibi ilk yarıda bulduğu gollerle adeta bozguna uğrattı. Fenerbahçe adına ilk gol 7. dakikada Eljif Elmas'tan geldi. Başlattığı atağı bitiren genç futbolcu önünde bulduğu topa düzgün ve sert şekilde vurdu: 1-0. Valbuena'nın pasıyla buluşan Barış, rakibinin müdahalesi ile yerde kaldı. Hakem Arda Keleşler penaltı noktasını gösterdi. 14'te atışı kullanan Giuliano farkı ikiye yükseltti: 2-0. Sarı-lacivertlilerin fırtınası dört dakika sonra devam etti. Bu kez Valbuena kafayla ağları sarstı ve skoru 3-0 yaptı. 18'de Alper'in yerde kalmasıyla Fenerbahçe bir penaltı daha kazandı. Topun başına yine Giuliano geçti, fakat bu kez atışı değerlendiremedi. İkinci yarı daha dengede geçerken, 60. dakikadan sonra yapılan değişikler ve konsantrasyon kaybı ile sarı-lacivertliler üç gol yedi. 86'da Berghuis'in şutu ve 90'da Toornstra'nın kafasıyla skor 3-2'ye gelirken. Uzatmanın son dakikasında son sözü penaltıdan Berg h u i s söyledi: 3-3.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme