23 Temmuz 2018 Pazartesi

23.07.2018 Genel Gündem23.07.2018
TÜRKİYE 
Brıcs Zirvesinin Özel Davetlisi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünya ekonomisinde yüzde 25 pay sahibi olan BRICS ülkeleri (Brezilya- Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika) Liderler Toplantısı'nın özel davetlisi olacak. Toplantı çarşamba günü Güney Afrika'nın en büyük şehri Johannesburg'da başlayacak. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hindistan Devlet Başkanı Narendra Modi, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer ve Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ile bir araya gelecek. Erdoğan'ın, geçen hafta katıldığı NATO Zirvesi'nin ardından ikinci önemli uluslararası zirvesi BRICS olacak. Dünya nüfusunun yüzde 48'i, dünya ekonomisinin ise yüzde 25'ini elinde bulunduran Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı BRICS toplantısı, 25-27 Temmuz tarihlerinde Güney Afrika'nın en büyük şehri Johannesburg'ta gerçekleşecek.
Milliyet
 


Chp'de Sular Durulmuyor 
CHP yönetiminde "değişim" isteyenlerin geçen pazartesi başlattığı olağanüstü kurultay girişiminde gerekli olan yaklaşık 625 delegenin imzasına ulaşılıp ulaşılamayacağı merakla bekleniyor. Delegelerden 604 imza toplandığının açıklanması üzerine, Genel Merkez yönetiminin "604 imzayı getirin, kurultayı toplayalım" teklifine ret yanıtı veren İnce cephesinin, gerekli sayıya ulaşılsa dahi imzaları teslim etmeyeceği, salt çoğunluğun üzerinde bir imzaya ulaşmak için yasal süreyi bekleyeceği belirtildi.
Milliyet


Akşener: Aday Olmayacağım 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Afyonkarahisar'da yapılan çalıştayda partililerden gelen ağır eleştiriler ve "seçim sonuçları nedeniyle parti içi memnuniyetsizlik" üzerine seçimli olağanüstü kongre kararı aldı. Gerilimin giderek arttığı sırada Akşener, salona seslenerek "Kurultaysa, kurultay. Gidiyorum" dedi. Akşener'in sözünü tamamlamasına için vermeyen bazı partililer, Akşener'in elindeki mikrofonu alarak "İstifa ediyorum" açıklamasının duyulmasını engellemeye çalıştı. Akşener, salonu terk edince, tartışma büyüdü. Salonda arbede yaşandığı öne sürüldü. Akşener, salona geri geldiğinde "olağanüstü kongre" kararını açıkladı.
Milliyet

Atatürk'e Hakaretten Tutuklandı 
Anıtkabir'de çektiği bir videoda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Safiye İnci tutuklandı. Sosyal medyada yayılan görüntüler üzerine İnce hakkında hakkında soruşturma başlatılmıştı. Yapılan çalışma sonrasında Safiye İnci polis tarafından Ankara'da gözaltına alınmıştı. Konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: "Anıtkabir'de Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiğine dair video görüntüsü sosyal medyada yer alan şüpheli şahıs, yürütülen tahkikata müteakip Ankara Demetevler'de yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şüpheli şahıs, emniyet müdürlüğünde alınacak ifadesinin akabinde adliyeye sevk edilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
Vatan

'Olmayan Bir Suçtan Mahkûmiyet Yaratıldı' 
CHP'li Utku Çakırözer, Yargıtay'ın yeniden milletvekili seçilmesine rağmen kendisini tahliye etmeme kararını protesto etmek için 'Bugünden itibaren mahkemeye ve ziyaretçi görüşüne çıkmama' kararı alan Berberoğlu'nu ziyaretiyle ilgili şunları söyledi: "Enis Berberoğlu, 405 gündür haksız hukuksuz ve adaletsiz bir biçimde özgürlüğünden, ailesinden ve sevdiklerinden mahrum. Anayasa'nın 'dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilinin yeniden seçilirse yeniden dokunulmazlık kazanacağı' hükmüne dayanarak Berberoğlu için tahliye talebinde bulunuldu. Ancak Yargıtay vahim bir karara imza atarak bu talebi reddetti. Berberoğlu, bu vahim karar sonrasında artık mahkemelere çıkmama ve ailesi de dahil hiçbir ziyaretçisi ile görüşmeme kararı aldığını duyurdu.
Hürriyet

DÜNYA 
Dostum'a Kanlı Karşılama! 
Uzun süredir Türkiye'de bulunan Afganistan Devlet Başkanı Yardımcısı General Raşid Dostum'a suikast girişiminde bulunuldu. Dostum'u Ankara'dan Kabil'e taşıyan uçağın iniş yapmasından bir süre sonra havaalanı civarında meydana gelen patlamada, ilk belirlemelere göre 11 kişi hayatını kaybetti, 48 kiyi de yaralandı. Dostum, olayı sıyrıksız atlattı. Afganistan'da işkence ve taciz iddialarının ardından Türkiye'ye gelen ve bir yılı aşkın süredir Türkiye'de olan Dostum, dün görevine devam etmek üzere Kabil'e döndü. Dostum'un uçağının indiği havalimanının yakınında gerçekleşen patlamada, en az 11 kişinin yaşamını yitirdiği, 48 kişinin yaralandığı bildirildi. Dostum'un danışmanlarından biri, ölenler arasında Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı'nın korumalarının da bulunduğunu iddia etti. Dostum'u, ülkeye varışında Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Server Daniş, İçişleri Bakanı Veyis Bermek ve milletvekilleri karşıladı.
Milliyet

Almanya Ordusunu Yabancılara Açacak 
Alman ordusunda yaşanan personel açığının, diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden kabul edilecek askerlerle kapatılması planı, Almanya'da tartışma yarattı. Alman Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili Alman Haber Ajansı'na (DPA) yaptığı açıklamada, 'ordunun büyüyeceğini ve vasıflı ordu mensubu bulabilmek için bütün seçeneklerin gözden geçirilmekte olduğunu' söyledi. AB vatandaşlarının Alman ordusuna katılmasının 2016 yılından bu yana gündemde olduğunu belirten sözcü, planların revize edilen personel stratejisine dâhil edildiğini kaydetti. Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) savunma politikası sözcüsü Karl-Heinz Brunner, Augsburger Allgemeine gazetesine verdiği demeçte AB vatandaşlarının Alman ordusuna alınmasının gerçek dışı bir düşünce olmadığını belirtirken, "Ancak Alman pasaportu verme vaadiyle de yabancıların silahlı kuvvetlere alınması, Alman ordusunun lejyonerler ordusuna dönüşme tehlikesini doğurabilir" şeklinde konuştu.
Vatan

Kuzey Kore Abd'yi Bıktırdı 
Washıngton yönetimi, Kuzey Kore'nin nükleerden arındırılması için sürdürülen görüşmelerle ilgili kamuoyuna olumlu açıklamalar yapsa da perde arkasında Amerikalıların Kuzey Korelilerin işleri yavaşlatmasından şikâyet ettiği ifade edildi. Washington Post, Trump'ın beklenen gelişmeler sağlanamadığı için öfkeli olduğunu yazdı. ABD Başkanı Donald Trump'ın kamuoyuna yaptığı açıklamalarda Kuzey Kore'nin nükleerden arındırılmasıyla ilgili müzakere sürecinin gidişatından memnun olduğunu söylemesine rağmen arka planda istenilen ilerleme sağlanamadığı için yardımcılarına öfkelendiği ifade edildi. Geride kalan haftalarda içinde Amerikan müzakere ekibi, Kuzey Koreli heyetle birçok zorluk yaşadı. Amerikan Washington Post'un haberine göre Kuzey Kore tarafı, bazı toplantıları iptal ediyor ve temel iletişimi bile yapmıyor.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,6067-5,6124
Sterlin: 6,2964-6,3031
Gram Altın: 189,2571-189,5522

Ticaret Savaşı Ve Yüksek Faiz 
1999'da kurulan, Türkiye'nin de kurucularından biri olduğu G20'ye, ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ile Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve AB Konseyi başkanları üye. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülke ile Avrupa Birliği Komisyonu'ndan oluşan zirve, dünya ekonomisinin yüzde 90'ını temsil ediyor. Her toplantı sırasında toplamda 70 teknik toplantı yapılıyor. Genelde devlet başkanı düzeyinde dönüşümlü katılım var. Kararlar Liderlerin mutabakatı ile alınıyor.
Milliyet

Türkiye Cazip Ve Fırsat Dolu Kazan-Kazan Dönemi Başladı 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye bir daha hiçbir zaman bu kadar cazip olmayacak. Maliyetler olarak, piyasa değerleri olarak böyle fırsat olmayacak. Türkiye'nin elinde yağ, un, şeker her şey var. Bu süreçte bizim ortak akılla, harika bir helva yapmamız lazım" dedi. Albayrak, "Piyasayla kavga ederek değil, kazan - kazan ilişkisine dayalı, hep birlikte güçlü bir iletişimle yürüyeceğiz. Açık ve şeffaf olacağız" mesajını da verdi.
Milliye

Emeklilere Maaş Farkı Perşembe Ödenecek 
Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK), Emekli Sandığından emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların fark tutarlarının, 26 Temmuz Perşembe gününden itibaren ödeneceği bildirildi. SGK'den yapılan açıklamaya göre, SSK ve BAĞKUR kapsamında emekli, dul ve yetim gelir veya aylığı alanların, 2018 Temmuz ayı artışlarıyla hesaplanan aylıklarının, ödeme günlerinde zamlı ödeneceği ifade edildi.
Hürriyet

'Ev'deki Yabancı 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılı ocak- haziran döneminde ülke genelinde yabancı uyruklu kişilere toplam 11 bin 816 konut satışı gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.8'lik artış yaşanan yabancılara konut satışında ilk sırayı İstanbul aldı. İstanbul'da bu dönemde 3 bin 999 yabancı konut sahibi oldu. İstanbul'da geçen sene aynı dönemde 3 bin 482 olan yabancıya konut satış miktarı bu yıl yüzde 13'lük artış gösterdi. İstanbul'dan sonra yabancıların en çok rağbet gösterdiği il Antalya oldu. Antalya'da ocakhaziran döneminde yabancılara satışı yapılan konut sayısı 2 bin 883'e ulaştı. Antalya'da geçen yıl aynı dönemde 2 bin 91 olan yabancıya konut satış miktarı yüzde 27.5 oranında yükseldi. Üçüncü sıradaki Bursa'da geçen sene aynı dönemde 702 konut alan yabancılar bu yıl yüzde 13.6 artışla 812 konut satın aldı.
Hürriyet

Otomotive Yön Veren Mühendisler Geliyor 
Dünyada otomotiv sektörüne yön veren mühendisler, İstanbul'da bu yıl üçüncüsü düzenlenecek 'Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı'nda (IAEC'18) buluşacak. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, 1-2 Kasım'da Swissotel The Bosphorus'ta gerçekleştirilecek konferansta, geleceğin otomotiv trendleri mercek altına alınacak, otomotiv elektroniği ve yazılımlarındaki son gelişmeler tartışılacak. OİB, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) organizasyonu ve Amerikan Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE) iş birliğiyle gerçekleştirilecek etkinlik için hazırlıklar devam ediyor.
Hürriyet

 SPOR 

Altın Adam Mete Gazoz 
Milli okçu Mete Gazoz, son dönemdeki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Dünya Kupası 4. ayak yarışmaları dün tamamlanırken, organizasyonda son günde yarışan genç sporcu şampiyonluk elde etti. Erkekler klasik yay finalinde dünya 6 numarası Güney Koreli Lee Woo Seok ile karşılaşan Gazoz rakibini mağlup etti. Dünya klasmanında 32. basamakta bulunan 19 yaşındaki Mete Gazoz, rakibini 6-5 mağlup ederek altın madalyaya uzandı. Türkiye, takım yarışmalarında iki bronz madalya elde etti. Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz'den oluşan Klasik Yay Karışık Takımı ile Yeşim Bostan, Gizem Elmaağaçlı ve Ayşe Bera Süzer'in yer aldığı Makaralı Yay Kadın Takımı, bronz madalyanın sahibi oldu.
Milliyet

Kıran Kırana Pazarlık 
Transfer döneminde öncelikle genç oyunculara yönelen ve bütçede küçülmeye gitmesinin ardından Tosic, Mitrovic ve Fabri ile yollarını ayırarak kasasına önemli bir miktarda para koyan Beşiktaş Yönetimi, Vida konusunda, belki de kulüp tarihinin en kıran kırana pazarlığına hazırlanıyor. Liverpool gibi bir kulübün devreye girmesi nedeniyle West Ham United ve Everton aradan çekilirken, son sözlü teklif ise Arsenal'den geldi.
Milliyet

Mıs Cocu'lu Fenerbahce! 
Tüm yönleriyle yeniden yapılanan Fenerbahçe önceki akşam Ülker Stadı'nda Feyenoord'a karşı oynadığı futbolla büyük beğeni topladı. Teknik Direktör Phillip Cocu kendi oyun felsefesini kısa sürede takıma yerleştirdi. Hollandalı çalıştırıcının, İsviçre kampında üzerinde titizlikle durduğu birçok konu kusursuza yakın şekilde işledi. Bunların başında kaybedilen toplar geliyor. Cocu'nun dengeli oyun anlayışında orta sahada 10, hücumda 5 saniye içinde kaybedilen topun geri kazanılması gerekiyor. Eğer bunda başarı sağlanamazsa takım en kısa sürede set oyununa ve savunmaya geçiyor. Orta saha yapısının değişmesi ile birlikte sarı- lacivertliler hücuma daha kalabalık çıkıyor. Top kaptırıldığında ileri üçlü, orta saha ile birleşip altı kişilik bir ön savunma hattı oluşturuyor. Hücuma çıkıldığında ise geçen sezonki gibi iki kişi değil, tek oyuncu orta sahada kalıyor. Bekler hariç 5 kişi hücuma katılıyor. Buna bir de atağın yönüne göre bekler dahil oluyor ve ofansif etkinlik daha da artıyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme