25 Temmuz 2018 Çarşamba

25.07.2018 Genel Gündem25.07.2018
TÜRKİYE 
21'den Aşağı Düşme Yok 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından, Türkiye'yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturacaklarını bildirdi. Erdoğan, bedelli askerlikte komisyon aşamasında 28 günden 21 güne düşürülmesine karşın tartışılmaya devam eden temel askerlik eğitimi süresi konusunda da net konuştu: "21'den aşağı düşme yok." Erdoğan, dün Ak Parti grup konuşmasında ve toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle: Yemin törenimizin hemen ardından bakanlarımızı kamuoyuna açıkladık. Bakan yardımcılarının bir kısmının atamasını yaptık. Diğer üst düzey yöneticilerle ilgili çalışmalarımızı önemli ölçüde tamamlıyoruz. Peyderpey atamalarını gerçekleştireceğiz. Bakanlarımız kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili kısa, orta ve uzun vadeli eylem planları hazırlıyor. Seçim sürecindeki taahhütlerimizi de kapsam dairesinde kısa vadeli programımızı hemen uygulamaya geçireceğiz. 100 günlük program çalışmamız devam ediyor. (Bedelli askerlik) Batı ülkelerinde askerlik için personel bulunamadığı bir dönemde, biz yığılmaları önlemek için sürekli bedelli askerlik kanunu çıkartmak zorunda kalıyoruz. Bu durum, askerlik meselesini yeni ve daha köklü anlayışla ele almamız gerektiğini gösteriyor. Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye'yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine inşallah kavuşturmuş olacağız.
Milliyet


Partide Ciddi Değişim Olacak 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti içindeki olağanüstü kurultay tartışmalarını değerlendirirken, CHP yönetiminde, "değişim" vurgusu yaptı. Kılıçdaroğlu, "Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti CHP'dir. Göreceksiniz, yeni süreçte de partide ciddi değişiklikler olacaktır. Değişim olacaktır, hiç kimse bundan endişe duymasın" dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki davanın durdurulması istemini reddeden Yargıtay hâkimlerine, "Adli tatilin başlamasından bir gün önce karar verdiler, sonra tatile çıktılar. O tatil size haram olsun" tepkisini gösterdi.
Milliyet

İş Adamı Bozkurt'a Son Görev 
İş dünyasının saygın isimlerinden Ankaralı işadamı Ayhan Bozkurt, baba memleketi Ankara Çamlıdere'de toprağa verildi. Demirören Holding ve Demirören Medya Holding Yönetim kurulu Üyesi Tayfun Demirören'in kayınpederi, eşi Reyhan Demirören'in babası, Kurt Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ankaralı işadamı Ayhan Bozkurt son yolculuğuna, dün Ankara'da düzenlenen törenle uğurlandı. Demirören ailesi, Bozkurt'un son yolculuğunda Bozkurt ailesiyle birlikte taziyeleri kabul etti, ailenin acısını paylaştı.
Vatan

'Rumlar Adanın Tek Sahibi Değil' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24 Haziran seçimlerinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini KKTC'ye yaptı. Bakan, baş başa görüştüğü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yla ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, özetle şunları söyledi… Yunanistan'da yaşanan yangından dolayı üzüntülüyüm. Yunan halkına ve Yunanistan hükümetine de başsağlığı dileklerimi yinelemek isterim. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias'ı arayarak hem başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi ilettik hem de yardım yapabileceğimizi kendisine söyledik, hazır olduğumuzu söyledik. Ancak şimdilik böyle bir yardıma ihtiyaç duymadıklarını söyledi ve teşekkür etti. Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs Türkü'nü bir azınlık olarak görmeye devam ediyor, eşit bir ortak olarak görmek istemiyor ve hiçbir şeyi Kıbrıs Türkü ile paylaşmak istemiyor. Çözümsüzlüğün sebebi budur.
Vatan

Kurultayı Toplayın Hesaplaşalım 
İYİ Parti'de, Genel Başkan Meral Akşener'in olağanüstü kongrede aday olması için ikna turları devam ediyor. Önceki gün milletvekillerinin de katıldığı Başkanlık Divanı'nda alınan "Yüzde 100 Akşener mutabakatı" kararının ardından Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan İstanbul'a giderek Akşener'le yüz yüze görüştü. Akşener, "Kurultayı toplayın orada hesaplaşalım" dedi. Kampın son gününde yaşanan tartışmalı oturumun ardından olağanüstü kurultay kararı alan Akşener ile Türkkan'ın görüşmesinin perde arkasına Hürriyet ulaştı. Yaklaşık bir saat süren görüşmede, Akşener biraz dinlenmek için süre istedi. Akşener'in parti içi demokrasiyi sağlamak için aldığı olağanüstü kurultay kararını demokrasinin perçinlenmesi için önemsediğinin altı çizildi. Partililerin desteğinin kendisini hem mutlu ettiğini hem de yağmurda beklemeleri nedeniyle üzüldüğünü vurgulayan Akşener'in karar vermek için 72 saat süre istediği öğrenildi. Akşener'in, kararının olumlu olması durumunda İstanbul'da bir basın toplantısı yapacağı ardından da Ankara'ya gelerek kurultay sürecini yöneteceği belirtildi.
Hürriyet

DÜNYA 
Yunanistan Cehennemi Yaşadı 
Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında meydana gelen yangınlarda en az 74 kişi yaşamını yitirdi. Atina'nın yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusundaki Penteli ve Rafina bölgelerinde başlayan ve kısa sürede ormanlık araziden meskun mahallelere sıçrayan yangınlar, Yunanistan tarihinin en büyük yangın felaketlerinden birine yol açtı. Şiddetli ve yön değiştiren rüzgarlarla kısa sürede farklı kollardan geniş bir bölgeye yayılan alevler sebebiyle ev ve araçlarında mahsur kalan onlarca kişi can verdi. Alevlerden kaçarak denize girdikten sonra boğulan en az 5 kişinin ise cansız bedenlerine ulaşıldı. Alevlerden kaçarak sahile ulaşan 700'den fazla kişi de Sahil Güvenlik ekipleri ve özel tekneler tarafından güvenli bölgelere taşındı. Yunan İtfaiye Teşkilatı Sözcüsü Stavroula Malliri, yangınlarda 74 kişinin hayatını kaybettiğini, 23'ü çocuk 164 kişinin yaralandığını açıkladı. Bölgede arama çalışmaları devam ederken, 100'den fazla kişinin ise kayıp olduğu tahmin ediliyor.
Milliyet

Abd Kongresi F-35 Satışını Durduruyor  
ABD Kongresi'nin iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisi, 716 milyar dolarlık 2019 savunma harcamaları yasa tasarısının nihai hali üzerinde uzlaşma sağladı. Üzerinde uzlaşma sağlanan tasarıda, Türkiye'ye yeni nesil savaş uçağı F-35'lerin teslimatının geçici olarak durdurulması da yer alıyor. Varılan uzlaşma metnine göre, tasarının yasalaşmasından 90 gün içerisinde Savunma Bakanlığı'nın Türkiye- ABD ilişkilerinin durumuna yönelik bir raporu Kongre'ye sunması gerekiyor. Bu raporda, Savunma Bakanlığı'nın Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının askeri ilişkilere etkisi ve F- 35 programından çıkarılmasının Amerikan sanayisi için yaratacağı sonuçların değerlendirilmesi bekleniyor. Tasarının Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen versiyonunda Savunma Bakanlığı'nın raporu gelene kadar teslimatın geçici olarak durdurulması yer alırken, Senato'da eklenen değişiklik maddesinde ise Türkiye'nin projeden tamamen çıkarılması öngörülüyor.
Vatan

İsrail Suriye'nin Savaş Uçağını Düşürdü 
İsrail ordusu, ülkenin hava sahasına giren bir Suriye saldırı jetinin salı günü vurulduğu açıkladı. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ronen Manelis, düşürülen uçağın Rus yapımı Sukhoi 22 ya da 24 tipi savaş jeti olduğunu ve uçağın Suriye'nin Golan Tepeleri'nin güneyine düştüğünü aktardı. Sözcü Manelis, uçağın bir süre gözetim altında tutulduğunu, İsrail hava sahasına girdikten yaklaşık 2 kilometre sonra iki adet Patriot füzesi ile düşürüldüğünü kaydetti. Öte yandan, İsrail Hava Kuvvetleri, Rus yapımı bir Suriye savaş uçağını 1985 yılından bu yana ikinci kez vurdu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,7027-5,7059
Sterlin: 6,4163-6,4227
Gram Altın: 192,0804-192,1960

Merkez Faizi Tuttu 
Merkez Bankası (TCMB) 'politika faizi' olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17.75'te sabit tutulmasına karar verdi. Merkez'in temmuz ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında ekonomideki yavaşlama sinyallerini, maliye politikasının enflasyonla mücadeleye önümüzdeki süreçte verebileceği katkı ve önceki sıkılaştırma adımlarının gecikmeli etkisi adres gösterilerek beklentilerin aksine politika faizi artırılmadı. Reuters anketine göre ekonomistler TCMB'nin bir hafta vadeli repo faizini medyan bazında 100 - 125 baz puan artırmasını bekliyordu. Kararın ardından Türk Lirası dolar karşısında yüzde 3'ün üzerinde değer kaybederken, BIST 100 endeksi yüzde 3, bankacılık endeksi yüzde 5 civarında değer yitirdi.
Milliyet

'Yerli Milli 5g İçin Ar-Ge Hızlanmalı' 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 5G için Ar- Ge ve yerli üretim çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirterek, "5G standardının belirlenmesi sürecinde de yer almak zorundayız. ULAK gibi baz istasyonlarının yanı sıra 5G antenleri üretimini de düşünmeliyiz" dedi. Turhan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda (BTK) düzenlenen '5G Vadisi Açık Test Sahası Test Altyapıları İmza Töreni ile 5G ve Ötesi Beyaz Kitap Lansmanı'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönlendirmeleriyle 5G seviyelerini hedefleyen bir altyapı üzerinde çalışma başlatıldığına dikkat çekerek, yerli baz istasyonu ULAK'ın da geliştirilerek kullanılmaya başlandığını anımsattı.
Milliyet

Serbest Tüketici Serbest Düşüşte 
Enerji sektöründeki sıkıntı, serbest tüketici rakamlarındaki gelişimden de çok net okunabiliyor. Elektrikte artan maliyetler serbest tüketici sayısının son 8 ayda ortalama yüzde 85 azalmasına neden oldu. Şirketler, tüketicilere satmak üzere belirledikleri rakamlar maliyetlerin çok altında kalınca daha fazla zarar etmemek için portföylerini boşaltma yoluna gittiler. Kasım 2017'de 4 milyon 760 bin 862 olan serbest tüketici sayısı Temmuz 2018 itibarıyla 707 bin 254'e kadar geriledi. Yaklaşık 150 aktif tedarik şirketi ulusal tarifelerin maliyetlerin altında kalmasıyla serbest tüketici portföylerini boşalttılar ve bütün serbest tüketiciler 21 görevli tedarik şirketine bırakıldı. Serbest tüketici piyasası 5 yıl önceki haline dönmüş oldu.
Vatan

Tasarruf Tedbırlerı Alınmaya Başlandı 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu yıl için kamu harcamalarıyla ilgili tasarruf tedbirlerinin alınmaya başlandığını kaydetti. Albayrak, dün yaptığı yazılı açıklamada, orta vadeli programın (OVP) hazırlanması için ekonomi alanındaki tüm paydaşlarla istişare toplantıları yapıldığını, önce akademisyenlerle ardından da dün iş insanları ve iş dünyası sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldiklerini belirterek, "Yaptığımız toplantıda enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme sağlanması, bütçe disiplini, Türkiye'nin yeni döneme ilişkin potansiyelinin belirlenmesi gibi tüm konu başlıklarında katılımcıların görüşleri dinlenmiştir. Bu kapsamda bir kez daha tüm paydaşların katkıları ile ayakları yere basan, bu hedeflere odaklanmış bir orta vadeli program oluşturma çalışmaları devam etmektedir" dedi. Albayrak, mali alanda atılacak adımlarla enflasyon ile mücadele sürecine azami katkı verileceğini belirterek, şöyle devam etti: "Açıklanacak yeni plan (OVP) ile enflasyonda düşüşe odaklı bir çerçeve ortaya koyulacaktır. Yeni planın ve atılacak adımların enflasyon ile mücadele için vereceği katkı kısa sürede görünür olacak ve tedbirler kararlılıkla alınacaktır. Enflasyonla mücadele, büyüme hedefleri kapsamında atılacak adımlar ile eşgüdüm içerisinde, bütüncül bir yaklaşımla ve birbirini tamamlayıcı politikalar ile yürütülecektir. Kamu nakit varlıklarının tek elden yönetilmesi ve verimliliğini sağlayacak olan tek hazine hesap uygulamasının yaygınlaştırılması ile alakalı yasal düzenlemeler hayata geçirilecektir."
Hürriyet
 
SPOR 
Fransa Bisiklet Gaza Bastı! 
Fransa Bisiklet Turu'da dün 16. etap Carcassonne ile Bagneres-de-Luchon arasındaki 218 kilometrelik parkurda koşuldu. Ancak tura, sporcuların mücadelesi yerine farklı olaylar damgasını vurdu. Etabın gerçekleştiği parkur, çiftçilerin eylemine sahne oldu. Yollara saman balyaları atılırken yarış kesintiye uğradı. Bunun üzerine polisler olaylara müdahale etti. Göstericileri engellemek ve uzaklaştırmak için biber gazı kullanan polisin bu müdahalesi ortalığın daha da karışmasına neden oldu. Zira atılan gazlardan yarışta mücadele eden sporcular da epey etkilendi. Bir çok bisikletçi gazın etkisiyle gözyaşları içerisinde kalırken, bir kısmı da yüzlerine su dökerek yaşadıkları sıkıntılı anlardan kurtulmaya çalıştı. Olaylar etabın 33. kilometresinde, bitime 185 kilometre kala gerçekleşti. Fransa Bisiklet Turu'nda dört şampiyonluğu bulunan Chris Froome da gazdan etkilenenler arasındaydı. Britanyalı bisikletçi kızaran ve yaşaran gözlerinden dolayı göz damlasıyla acı çektiği bölgeye müdahalede bulundu. Yarış lideri Geraint Thomas ve bir diğer dünya şampiyonu Peter Sagan da mağdurlar arasındaydı.
Milliyet

Yok Artık Gomis 
Galatasaray ile Bafetimbi Gomis arasındaki ipler iyice gerildi. Sezon biter bitmez mevcut sözleşmesine zam isteyen ancak talebi kabul edilmeyince İsviçre kampında bu yüzden mutsuz görünen Fransız forvetin, 2 sene için sarı-kırmızılılardan net 9 milyon euro istediği belirlendi. Geçen sezon elde edilen şampiyonlukta attığı 29 golle önemli payı olan 33 yaşındaki golcü futbolcunun 3 milyon 350 bin euroluk net ücretinin 4.5 milyon euroya çıkarılmasını istediği belirtildi. Sarı-kırmızılı yöneticiler bunun üzerine geçtiğimiz günlerde futbolcunun menajeri Etinne Mendy ile temas kurarak, "Madem Çin'den, Arabistan'tan çok iyi teklifler alıyor. Gomis bunları değerlendirmekte özgür. Ama bu teklifler neden bize de gelmiyor?" çıkışını yapmıştı. Bu durum Galatasaray cephesinde Gomis'e ücret konusunda kesinlikle taviz verilmeyeceği şeklinde yorumlanmıştı.
Milliyet

Gözlerinden Öpüyorum 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uğradığı ırkçı saldırıların ardından Almanya Milli Takımı'nı bırakma kararı alan Mesut Özil'in arkasında olduklarını açıkladı. AK Parti TBMM Grup Toplantısı'ndan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Londra'da kendisiyle çektirdiği fotoğraf nedeniyle Almanya'da ırkçı söylemlere hedef olan Mesut'a tam destek verdi. Yıldız futbolcuyla önceki akşam bir telefon görüşmesi yaptığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mesut'un bu açıklaması, takındığı tavır tam millidir ve yerlidir, her türlü takdirin üzerindedir. Ben gözlerinden öpüyorum. Çünkü, Alman Milli Takımı'na bu denli her şeyini veren ve başarılarında onun da katkısı olan bir gence böyle bir ırkçı yaklaşım, dininden dolayı böyle bir yaklaşım; bunlar hakikaten kabul edilebilir bir şey değil" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme