26 Temmuz 2018 Perşembe

26.07.2018 Genel Gündem26.07.2018
TÜRKİYE 
Tsk'dan Fetö Temizlenene Kadar Mücadele Sürecek 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) profesyonel askerliğe geçişin önceden başlatıldığını anınmsatarak, "Profesyonel askerlik zaten var. Bizim uzman çavuş ve erbaş alımlarımız devam ediyor. Jandarma, 2020'den itibaren er alımı yapmayacak. TSK için er alımına devam ediyoruz, edeceğiz" dedi. Akar, "TSK, FETÖ'den temizlendi diyebilir miyiz" sorusuna, "Yok, söyleyebilir miyiz temizlendi diye. Yok tabii bunun için mücadeleye devam edeceğiz. İnşallah biz bunun sonunu getireceğiz. Bunun lamı cimi yok" yanıtını verdi. Akar, bedelli askerlik konusunda, 21 günlük temel eğitimdeki ısrarın alt seviyedeki rahatsızlığı dindirmek amacını taşıyıp taşımadığı konusunda da, "Hayır hayır, ayrı bir konu var. Her şey anlatıldığı ve inceleme yapıldığı zaman bu sonuca gelindi. Ketler, datalar konuldu, biz fact'leri ortaya koyuyoruz" diye konuştu.
Milliyet


Putin İle Suriye'yi Konuşacağız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yapacağı görüşmede Suriye konusundaki gelişmeleri A'dan Z'ye ele alacaklarını belirtti. Erdoğan, dün 10. Brezilya-Rusya- Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi için Güney Afrika Cumhuriyeti'nih Johannesburg kentine hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. BRICS'in bir istişare ve iş birliği platformu olduğunu belirten Erdoğan, beş ülkenin aynı zamanda G20 ülkesi olduklarını ve bu anlamda işbirliklerinin de bulunduğunu söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin BRICS Zirvesi'ne, "İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı" olarak davetli olduğu bilgisini vererek, zirveye katılımlarının Türkiye ile BRICS arasındaki ilk yüksek düzeyli teması teşkil edeceğini bildirdi. Erdoğan Güney Afrika'ya gerçekleştireceği ziyaret vesilesiyle Türk Büyükelçiliği yeni binasının açılışını da yapacaklarını aktardı.
Milliyet

İmzalar Tamamsa Getirin 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu kabul etti. 1 saat 10 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan CHP lideri, olağanüstü kurultay için imza toplayan muhaliflere rest çekti. "İmzalar toplandıysa getirsinler. Genel Merkez yerinde duruyor" dedi. Son Başbakan Yıldırım'ı, TBMM Başkanlığına seçilmesi dolayısıyla daha önce telefonla arayıp kutladığını anımsatan Kılıçdaroğlu, bu kez grup başkanvekilleriyle ziyaret ettiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, Yıldırım'a, seçilmesinden dolayı iyi dileklerini ve düşüncelerini aktarma fırsatı bulduklarını belirtti. Yıldırım'a, cezaevinde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve eski CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ile ilgili düşüncelerini de ilettiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: Bir haksızlık olduğunu, yargının bir haksızlığa yol açtığını, gereksiz yere tutuklamaların, parlamentoya gelip, görev yapması gerekirken Sayın Berberoğlu'nun halen içeride tutulmasının doğru olmadığını, anayasaya aykırı uygulamalar olduğunu, yargının parlamentonun iradesini, sözlerini bir anlamda dinlemediği, devre dışı bıraktığı gerçeğini de bir şekliyle Sayın Başkan'a aktardık.
Vatan

Fetö'nün Papazı 'Evci' Çıktı 
İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 18 Temmuz'daki duruşmada tutukluluk halinin devamına hükmettiği ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, avukatı İsmail Cem Halavurt aracılığıyla sağlık sorunlarını da gerekçe göstererek bu karara itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren mahkeme, Brunson'u İzmir'deki adresinde "konutunu terk etmemesi" ve yurt dışına çıkış yasağı karaıyla tahliye etti.
Vatan

İyi Partı'de İkinci Sarsıntı 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün bir kez daha, "Kurultayımızda aday olmama konusundaki kararım kesindir" açıklaması yaptı. Akşener, Twitter'da şu mesajı paylaştı: "Değerli dava arkadaşlarım, kurultayımızda aday olmama konusundaki kararım kesindir. Partimizin yoluna yeni bir yönetim ile devam etmesinin hem partimizin kurumsallaşma sürecini tamamlayabilmesi, hem de önümüzdeki yerel seçimlerde geleceğinden emin olduğum başarılı sonuçlar için önemli bir ilk adım olduğu kanaatindeyim. Kuruluşumuzun daha ilk gününden itibaren karşılaştığımız tüm engellemelere rağmen partimiz Türk siyasetinde önemli bir yer edindi. Bayrağı devralacak arkadaşlarımın partimizi çok daha ileriye taşıyacaklarına güvenim tamdır. Tüm arkadaşlarımı partimizin önündeki kurultay sürecine ve partimizin geleceğine yön verecek yeni yönetimini belirlemeye odaklanmaya davet ediyorum. Şimdiden aday olacak tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum."
Hürriyet

DÜNYA 
Pakistan'da Kanlı Seçim 
Pakistan genelinde 5 yıl boyunca yasama görevini yürütecek Pakistan Ulusal Meclisi (NA) ve 4 eyalet meclisi üyelerinin belirlenmesi için düzenlenen seçimde dün halk sandık başına gitti. Ülke genelinde kurulan 85 bini aşkın sandıkta yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işlemi yerel saatle 18.00'de tamamlandı. Bunun birlikte seçim gerçekleştirilen terör saldırısının gölgesinde kaldı. Seçim devam ederken Kuetta kentinde gerçekleşen intihar saldırısında en az 31 kişi hayatını kaybetti. Bunun dışında çeşitli kentlerde parti taraftarları arasında çıkan kavgalarda 2 kişi öldü, en az 15 kişi de yaralandı. Belucistan'ın başkenti Kuetta'da intihar saldırısı düzenlemek üzere oy kullanma merkezine girmek isteyen bir kişinin, güvenlik görevlileri tarafından engellenince üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini öğrenildi.
Milliyet

Trump'ın Gizli Ses Kaydı Yayınlandı 
ABD Başkanı Donald Trump'la avukatı Michael Cohen'in, Trump'la ilişki yaşadığı iddia edilen eski Playboy modeli Karen McDoughal'a yapılacak ödemeyi konuştuğu skandal telefon görüşmesinin ses kaydı yayınlandı.
Milliyet

'Alevler Bizi Suya Kadar Kovaladı' 
Başkent Atina yakınlarında 3 gün önce çıkan orman yangınlarında ölenlerin sayısı 81'e, yaralılarınki ise 187'ye ulaştı. Yaralananların 23'ü çocuk. Atina'ya 50 kilometre mesafedeki Kineta'da dün söndürme çalışmaları devam etti. Dünya medyası alevlerden kurtulanların tanıklıklarına yer verdi. Greek Reporter sitesine konuşan Maria Patsiou, yangının haritadan sildiği Mati'de 13 yaşındaki bir kız çocuğun alevlerden kurtulmak için bir uçurumdan atladığını anlattı. Patsiou, bir ağlama sesi duyduğunu ve başını çevirdiğinde cildinde ağır yanıklar olan çocuğun atladığını gördüğünü söyledi. Patsiou ne olduğuna bakmak için yaklaştığında, çocuğun zannettiği gibi denize düşmediğini, yere çakıldığını görmüş. Yunan kadın, "11 Eylül gibiydi. Aklıma, İkiz Kuleler'den atlayan insanlar geldi" dedi.
Vatan

Sorumluluğu Üstüne Aldı 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, eski özel kalem müdür yardımcısı Alexandre Benalla'nın 1 Mayıs gösterileri sırasında bir genci darbettiği olayın tek sorumlusunun kendisi olduğunu söyledi. Yerel basınında yer alan haberlere göre Macron, Latin Amerika Evi'nde Cumhuriyet Yürüyüşü hareketinin milletvekillerinin bir araya geldiği ve basına kapalı gerçekleşen programda yaptığı açıklamada olayın tek sorumlusunun kendisi olduğunu belirtti. Macron Benalla'ya yaptırım uygulanması kararını da bizzat onayladığını vurguladı. Macron'un Özel Kalem Müdürü Patrick Strzoda, Benalla'ya ilişkin Ulusal Meclis'te kurulan soruşturma komisyonuna verdiği ifadede, olayı 2 Mayıs'ta öğrendiğini ve Benalla'nın 15 gün görevinden uzaklaştırılması kararını Macron'dan bağımsız olarak kendisinin aldığını iddia etmişti. Tutuklanan Benalla hakkında 4 ayrı soruşturma başlatılmıştı.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,6183-5,6248
Sterlin: 6,3221-6,3279
Gram Altın: 189,3693-189,6366

Merkez Bankası Piyasayı Şaşırttı 
Merkez Bankası bir puanın üzerinde faiz artışı bekleyen piyasa oyuncularını şaşırttı. Aslında TCMB son bir yılda, bazen geç kalsa da ciddi bir parasal sıkılaştırma yaptı. Bir yıl önce ana fonlama aracı olarak kullandığı geç likidite penceresi faizi yüzde 12.25'ti. Bir haftalık repo faizi ise yüzde 8'di. Bugün ise parayı ağırlıklı olarak repoyla veriyor ve faizi ise yüzde 17.75. Faizi bir yılda GLP'ye göre 5.5 ve repoya göre 9.75 puan artırmış. Fena bir artış değil ama bu oranda bir sıkılaştırma enflasyonu frenlemeye yetmemiş. Burada Merkez Bankası'nın faizi daha da fazla artırması gerektiği söylenebilir. Yani son bir yıldaki artışlar için "yetmez ama evet" durumu var. TCMB'nin para politikası araçları daha fazla etkileyebildiği çekirdek enflasyon göstergelerindeki artış da bu görüşü destekliyor. Ancak bir faktör daha var. O da fiyat istikrarını sağlama çabasında Merkez'e diğer alanlardan destek gelmediği. Enflasyon hedefini TCMB ile hükümet ortaklaşa belirliyor. Bu rakama ulaşılması ise sadece para politikasına değil aynı zamanda maliye ve ücretler politikası gibi alanlara da bağlıdır.
Milliyet

Sanayiden Bankalara Çağrı Var 
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, nakit sıkışıklık ve kredi faizlerindeki yükseliş nedeniyle orta ölçekli sanayi firmalarının krediye erişimde zorluk yaşadığına dikkati çekerek, "Bankacılık sektörü büyük kredilerin yönetiminde ve verimli kullandırılmasında yetersiz kaldı. Bankaların sanayiciye bakış açısını değiştirmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi. İSO meclisinin temmuz ayı olağan toplantısına katılan Bahçıvan, özellikle faiz ve kurlardaki yüksek boyutlu dalgalanmanın baskısını hissettiklerini ve sürdürülebilir karlılık için endişe duyduklarını kaydetti.
Milliyet

A Takımı'na Girdi 
Eski Maliye Bakanı Naci Ağbal'a ekonomi takımında kritik görev verildi. Görev yaptığı dönemde bütçe performansı ve sıkı maliye politikasıyla dikkati çeken Ağbal, yeni oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, Naci Ağbal Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak görevledirildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde artık merkezi yönetim bütçe kanunu teklifi Cumhurbaşkanı tarafından TBMM'ye sunulacak. Bu kapsamda, bütçe yapım sürecinde dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile oluşturulan Strateji ve Bütçe Başkanlığı etkin görev alacak. Böylelikle Naci Ağbal, ekonominin patronu Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'la çok yakın çalışacak, A Takımı'nda önemli rol üstlenecek. Başkanlık, Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen temel hedeflere göre, kalkınma planı, Cumhurbaşkanlığı Programı, Orta Vadeli Program, Orta Vadeli Mali Plan, Cumhurbaşkanlığı yıllık programı, sektörel plan ve programları Hazine ile Maliye Bakanlığı'yla müştereken hazırlayacak, makro dengeleri oluşturacak. Bu plan ve programları izleme, değerlendirme ve değiştirme görevi de yine başkanlıkta olacak.
Vatan

Enflasyon Kritik Noktada 
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, enflasyonun yüzde 15.4 ile son derece kritik bir noktaya geldiğini söyledi. Ekonomist dergisinin '40 Yaş Altı 40 Genç CEO 2018 Araştırması'nın ödül töreninde konuşan Bilecik, yüksek enflasyonun fonlama maliyetlerinin düşmesinin önündeki tek engel olduğuna dikkat çekti.
Vatan

Sabancı Abd'yi Güçlendırecek! 
Sabancı Holding'in bünyesindeki güçlendirme teknoljileri şirketi Kordsa, yaklaşık 100 milyon dolar yatırımla başta Boeing ve Toray Composites Materials America Inc. olmak üzere dünyanın önde gelen ticari havacılık sektörü markalarının stratejik tedarikçilerinden Fabric Development Inc (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketlerini satın aldı. Güçlendirme teknolojileri şirketi Kordsa bu satın almayla lastik güçlendirme teknolojilerinde sahip olduğu pazar payını kompozit teknolojileri ile pekiştirerek, iki kat büyüme stratejisine yönelik de adım atmış oldu. Kordsa bu alımları ayrıca, ABD kompozit pazarındaki konumunu güçlendirme ve büyüyen havacılık sektörünün tedarik zincirinde güçlü bir oyuncu olma yolunda çok önemli bir giriş kapısı olarak değerlendiriyor.
Hürriyet

Spor
Madalya Avcısı 
Türkiye'nin gelecek vadeden sporcuları arasında gösterilen 19 yaşındaki milli okçu Mete Gazoz, uluslararası şampiyonalarda kazandığı madalyalarla adından söz ettiriyor. Son olarak Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Dünya Kupası 4. ayak yarışmalarında erkekler klasik yayda altın madalya alan Mete, Türkiye'nin gururu olmaya devam ediyor.
Milliyet

Aslan Gönul Aldı 
Galatasaray Sakarya'da ter attı.. Son şampiyon, Türk Futbolu'na bir dönem damga vurup önemli değerler kazandıran ama bugün 2. Lig'de tekrar ayağa kalkma mücadelesi veren Sakaryaspor'un sezon açılışında zorlanmadan kazandı. Yeşil-siyahlıların yeni mabedi Atatürk Stadı'nda 28 bini aşkın taraftarın izlediği maçta Galatasaray rakibine birkaç beden büyük geldi. Cim-Bom'da yeni transfer Muğdat, Aquero vari bir gole imza atarken, ikinci golün de başlangıcında yine O vardı. Onyekuru hızlı başlayıp sonra durdu. Galatasaray için güzel bir maç olurken Sakarya her yönüyle futbol şehri olduğunu gösterdi.
Milliyet

Bir Stoper Bize Yeter 
Transferde artık somut adımlar atmayı hedefleyen Beşiktaş'ın iki farklı senaryo üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. İngiliz kulüplerinin resmen talip olduğu Domagoj Vida ile yollarını ayırmaya hazırlanan siyah- beyazlı yönetimin iki stoper yerine bir stoper alarak, transfer bütçesinin önemli bir kısmını orta saha ve forvete harcamayı planladığı belirlendi. Vida'nın gitmesi durumunda siyahbeyazlılar, Gary Medel'i stopere çekerek orta sahada boşalan yere kariyerli ve aynı zamanda uluslararası tecrübesi yüksek olan bir futbolcu transfer etmeyi düşünüyor. Negredo ile yolların ayrılması durumunda ise bu bölgeye de yıldız bir golcü ile yönetim, hücum hattını daha da güçlendirecek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme