27 Temmuz 2018 Cuma

27.07.2018 Genel Gündem27.07.2018 
TÜRKİYE  
Dayanışmamızı Kıskanıyorlar 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik açıklamalarının ardından gerçekleşen görüşmede Erdoğan'ın, Putin'e yönelik, "Aramızdaki her türlü dayanışma birilerini de gerçekten kıskandırıyor" sözleri dikkati çekti. Putin de "İlişkilerimiz her daim gelişecek" dedi. Erdoğan ile Putin arasındaki restoran ve et sohbeti ise dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BRICS Zirvesi için geldiği Güney Afrika'da dün, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. Bu yıl ikinci kez yüz yüze görüşen iki liderin görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü.
Milliyet

  
Ucuz Tehditlere Tahammül Etmeyiz 
Türkiye, ABD Başkanı Donald Trump ve Yardımcısı Mike Pence'in ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde 'yaptırım uygulanacağı' şeklindeki tehdidine, sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "ABD yönetiminin açıklamalarının, bir NATO müttefiki olan ülkemize yönelik kullanılan tehditkar dilin kabul edilmesi mümkün değildir" ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, "Kimse Türkiye'ye dayatmada bulunamaz. Kimsenin tehdidine boyun eğecek değiliz" sözleriyle Trump'ın açıklamalarına tepki gösterdi. PKK ve FETÖ adına casusluk yaptığı iddiasıyla Türkiye'de tutuklu yargılanan Brunson, çarşamba günü İzmir'deki duruşmada sağlık sorunları nedeniyle ev hapsine çıkarılmıştı.
Milliyet

Üç Bin 320 Hâkim Ve Savcının Yeri Değişti 
Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi, yaz kararnamesini tamamladı. Kararnamelerle 3 bin 19'u adli, 301'i idari yargıda görevli 3 bin 320 hâkim ve savcının görev yeri değiştirildi. FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma ve kovuşturmaları yürüten bazı yargı mensupları önemli görevlere getirildi. Adli ve İdari Yargı 2018 Yılı Ana Kararnameleri, HSK'nın internet sitesinde yayımlandı.
Milliyet

İl Başkanları: Kurultaya Gerek Yok 
CHP'de yaşanan imza tartışması dün başka bir boyuta taşındı. Aralarında Ankara, İzmir ve İstanbul'un da bulunduğu 59 il başkanı yaptıkları ortak açıklamada, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vererek, "Kurultaya gerek yok" dediler. Muhalifler sert çıkarken, Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu'na yüklendi: Koltuğa yapışanlar kalkmamak için her yolu deniyor.
Vatan

Ankara'dan Sert Yanıt 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik "yaptırım" tehdidi, Ankara'nın sert tepkisine neden olurken, Washington yönetimine yanıt peş peşe geldi. Trump'ın Rahip Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı şeklindeki tehdidine Twitter üzerinden yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Türkiye bir hukuk devletidir ve Türk adaleti herkese eşit mesafededir. Ucuz tehditlere karşı da tahammülümüz yoktur. ABD'li muhataplarımız, millet adına hüküm veren Türk yargısının kararlarına saygı duymak zorundadır" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da tepkisini şu açıklamayla dile getirdi: "ABD yönetiminin açıklamalarının, bir NATO müttefiki olan ülkemize yönelik kullanılan tehditkâr dilin kabul edilmesi mümkün değildir. FETÖ konusunda bugüne kadar hiçbir adım atmayan Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, bağımsız Türk yargısının yetki alanında olan bir hususu bahane ederek, Türkiye'ye karşı tehditler savurarak netice alamayacağını bilmelidir. Amerika Birleşik Devletleri, kendi çıkarlarına ve müttefiklik ilişkimize daha çok zarar vermeden, bir an önce tavırlarını gözden geçirerek yapıcı bir zemine dönmelidir."
Hürriyet

DÜNYA 
Kriket Sahasından Siyasi Zafere 
Pakistan'da önceki gün gerçekleştirilen seçimlerden, eski kriketçi İmran Han'ın partisi zaferle çıktı. Pakistan devlet televizyonu PTV'nin açıkladığı kesin olmayan son veriler, muhalefetteki İmran Han'ın partisi Pakistan Adalet Hareketi'nin (PTI), 2013 seçimlerinde 35 olan sandalye sayısını 119'a yükselttiğini gösteriyor. Geçen seçimlerde iktidarı elde eden Pakistan Müslüman Ligi-Navaz'ın (PML-N) sandalye sayısı 61'e düşerken, Şahbaz Şerif liderliğindeki PML-N'nin geçen seçimlere oranla 100'den fazla sandalye kaybettiği, Bilawal Butto Zerdari liderliğindeki Pakistan Halk Partisi'nin (PPP) ise 40 sandalye elde ettiği görülüyor. Resmi sonuçların uzun süre duyurulmaması üzerine gelen eleştirilere cevap vermek üzere sabaha karşı açıklama yapan Komisyon, sonuçların toplandığı elektronik sistemin çöktüğünü belirtmişti.
Milliyet

Cnn Muhabirine Toplantı Yasağı 
A BD Başkanı Donald Trump'ın sık sık 'yalan haber' yapmakla itham ettiği CNN televizyonunun Beyaz Saray muhabiri Kaitlan Collins'e getirilen 'toplantı yasağı', kamuoyunda tepkilere yol açtı. Collins, Trump'ın Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile gerçekleştirdiği görüşme öncesinde düzenlenen basın toplantısında ABD liderine eski avukatı Michael Cohen'le ilgili sorular sormuştu. Collins toplantıda kendisine söz vermemesine karşın Trump'a "Sayın Başkan, Michael Cohen size ihanet mi etti? Onun savcılara söyleyeceklerinden endişe duyuyor musunuz?" diye seslenmişti. Cohen, Trump'la ilişki yaşadığını iddia eden eski Playbol yıldızı Karen McDougal ve eski porno oyuncusu Stormy Daniels'ın medyaya konuşmalarını engelleyen isim olarak tanınıyor. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) dedektifleri, geçtiğimiz aylarda Cohen'in New York'taki ofisine ve kaldığı otel odasına baskın düzenlemişti.
Vatan

Elysee'ye Polis Baskını 
Fransız polisi, 1 Mayıs gösterilerinde polis kılığına girerek bir öğrenciye dayak attığı ortaya çıkınca gözaltına alınan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eski Koruma Müdürü Alexandre Benalla'nın Elysee Sarayı'ndaki ofisine baskın düzenledi. Benalla'nın da hazır bulunduğu baskında, korumanın bilgisayar kayıtları, ajandası ve programı başta olmak üzere, askıya alındığı söylenen dönemdeki programına ilişkin delil arandığı kaydedildi. Polis, Benalla'nın bilgisayarına, dokümanlarına ve günlük ajandasına el koydu. Polis geçtiğimiz Cumartesi günü de, Benalla'nın evine baskın düzenlemiş, ancak bir belgeye ulaşamamıştı. İki gün gözaltında sorgulanan Benalla ve 3 polis arkadaşı hakkında Pazar günü ön soruşturma başlatılmıştı. Bu arada Macron, Benalla'nın 'erkek arkadaşı' olduğu ve Fransa'nın nükleer silahlarını ateşlemeyi sağlayan gizli kodları bildiğine ilişkin medyada yer alan iddiaları yalanladı. Macron, önceki gün yaptığı açıklamada, skandalda tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul etmişti.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,6755-5,6813
Sterlin: 6,3845-6,3924
Gram Altın: 191,6294-191,8874

3.6 Milyar $'Lık Kredi Müjdesi 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çinli finans kuruluşlarından, enerji ve ulaştırma sektörü yatırımları için özel sektör, kamu kurumları ve bankalara sağlanacak 3.6 milyar dolarlık kredi paketinin tamamlandığını bildirdi. Albayrak, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, mayıs ayında gerçekleştirdikleri Çin seyahatindeki görüşmelerin meyvesini verdiğini belirtti. Çinli finans kuruluşlarından, enerji ve ulaştırma sektörü yatırımları için özel sektör, kamu kurumları ve bankalara sağlanacak 3,6 milyar dolarlık kredi paketinin tamamlandığına dikkati çeken Albayrak, "Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı. Albayrak, mayıs ayındaki Pekin ziyareti sırasında Uluslararası Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) Başkanı Yi Huiman ile görüşerek, Türkiye'deki enerji yatırımlarında finansman ve uzun vadeli stratejik iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunmuştu.
Milliyet

3 Yıl Sonra Gelir Doluluğu Solladı 
Rusya ile girilen uçak krizi ve yaşanan terör olayları nedeniyle 2016'da büyük kayıplar veren turizm sektörü, yeniden küllerinden doğuyor. 2017'de geri dönen Rus turistlerin dopingiyle yaralarını saran Türk turizmi, 2018'de rekorları alt üst ediyor. 2015 yılından sonra bir ilk gerçekleşti ve oda gelir artış hızı, doluluk artışını sollamayı başardı. Haziran'da otel dolulukları, 2017'nin aynı dönemine yüzde 24.9 artarak ortalama yüzde 56'ya çıktı. Asıl dikkat çeken yükseliş oda başı gelirde gerçekleşti ve yüzde 47.1 artışla 45.4 euroya ulaştı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, son 3 yıldan bu yana ilk kez konaklama sektöründeki oda gelir artış hızının doluluk artışını geçtiğini söyledi. Turist sayısındaki artıştan daha da önemli olanın fiyatların artması olduğunu vurgulayan Bayındır, "Haziran'da bu artış oldukça yüksek oldu. Geçtiğimiz 2-3 yıldaki büyük oranlı gerilemelerden kaynaklanan bir baz etkisi olsa da yükselişin hızlı olması memnuniyet verici. Dolayısıyla yıl sonu itibariyle hem turist sayısında hem doluluklarda çift haneli artış beklentimizi koruyoruz" dedi.
Vatan

Yabancılar 210 Milyon Dolarlık Hisse Sattı 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 20 Temmuz'la biten haftada yurt dışında yerleşik yatırımcılar net 210 milyon dolar hisse sattı. Tahvilde net satış 256.4 milyon dolar oldu. Toplam net portföy yatırımı çıkışı 466.4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü (repo dahil) bir önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak 256.4 milyon dolar azaldı. Böylece DİBS stokunun değeri 20.55 milyar dolardan 20.50 milyar dolara yükseldi. Hisse stokunun piyasa değeri 31.56 milyar dolardan 32.52 milyar dolara yükseldi.
Vatan

2.6 Milyarlık Bekleme! 
Türkşeker'e ait 25 şeker fabrikasından 13'ünün özelleştirme ihaleleri 24 Haziran seçimleri öncesinde tamamlanmış, Özelleştirme Yüksek Kurulunca da (ÖYK) satışlar onaylanmıştı. Ancak aradan geçen süre zarfında 2 milyar 241 milyon liralık 7 fabrikanın yeni sahiplerine devri yapılırken, 2.6 milyar liralık 6 fabrika için henüz devrin gerçekleşmediği öğrenildi. Doğuş Çay, ihalesini kazandığı ve 1 milyar 336 milyon lira ödemesi gereken 3 fabrikayı devralabilmek için Özelleştirme İdaresi Başkanlığından (ÖİB) ek süre istedi.
Hürriyet

Ekmeğe %15 Zam 
Kilogramı 5 liradan satılan ekmeğe, yüzde 15 zam yapılacağı açıklandı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, zammın ardından bir kilogram ekmeğin en fazla 5.75 liradan satılabileceğini ifade etti. Esnafın daha fazla dayanacak gücünün kalmadığını belirten Balcı, "Enflasyon oranlarını göre 2 yılı aşkın bir süredir fiyat değişikliği olmadığını göz önünde bulundurursak yüzde 15 fiyat artışı olacak. Bu demek değil ki bütün vilayetlerde ekmek kilogramı 5 lira 75 kuruş olacak. İllerde maliyet hesapları ona göre yapılacak. Yürürlüğe girmesi yine bir ayı bulacaktır. Bu fiyat artışının geçmiş yıllarda olduğu gibi yine uzun ömürlü olmasını temenni ediyoruz. Türkiye'de uygulanan kilogram fiyatı 5 lira olan ekmeğin fiyatı, 2016 ocakta alınan fiyattır. Yaklaşık 2 buçuk yıl geçmesine rağmen tüm girdilerimizde artış meydana gelmesine rağmen fırıncı esnafı olarak bugüne kadar değişiklik yapmadan geldik" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Başkan Çark Etti 
Mesut Özil'in Almanya Milli Takımı'nı bırakmasının yankıları sürüyor. Yıldız futbolcunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çekildiği fotoğrafın ardından oyuncuya karşı olumsuz tutum takınan Almanya Futbol Federasyonu Başkanı (DFB) Reinhard Grindel, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Öz eleştiri getiren Grindel, Mesut Özil ile ilgili bazı konularda hatalı olduğunu itiraf etti. Reinhard Grindel, yaptığı açıklamada, milli takımın Dünya Kupası'ndaki sportif performansının birçok şeyin sorgulanmasına yol açtığını belirterek, "Elbette bu süre boyunca daha iyi ne yapabilirim diye kendime de soruyorum. Kişisel eleştirimin beni vurduğunu açıkça itiraf ediyorum. Daha da ötesi, meslektaşlarımın, tabandaki birçok gönüllünün ve federasyondaki personelin ırkçılıkla ilişkilendirilmesine üzülüyorum" dedi.
Milliyet

Kartal'dan Ada Turu 
UEFA Avrupa Ligi'ne 2. ön eleme turundan başlayan Beşiktaş ilk resmi sınavını B36 Torshavn karşısında verdi. Faroe Adaları'nın başkenti Torshavn'da oynanan maçta Beşiktaş sahadan 2- 0 galip ayrılarak tur için önemli bir avantaj elde etti. Maça kırmızı formayla çıkan Beşiktaş ilk golü geçen senenin suskun isimlerinden Lens ile buldu. Hollandalı oyuncu 8. dakikada attığı nefis golle takımını 1-0 öne geçirdi. 26. dakikada kullanılan köşe vuruşunda ön direkte topuğuyla şık bir gol atan Gökhan Gönül, sevincini bu güzel golün asistini yapan Lens ile paylaştı. 39. dakikada Babel kaleyi teğet geçen topa dokunamazken, Larin'in 45+1'deki vuruşu ise üstten auta gitti.
Milliyet

Büyük Maçların Adamı 
Ganalı gazeteci Gary Al- Smith, yakından tanıdığı Andre Ayew'i Milliyet'e anlattı. Ülkesinde Premier Lig uzmanı olan Smith, Fenerbahçe'nin son derece isabetli bir karar verdiğini savunarak bunun gerekçelerini sıraladı. Smith, "Ayew üstün yetenekleri olan bir futbolcudur diyemem. Ancak sahip olduğu yeteneği en iyi şekilde nasıl kullanacağını iyi bilir. Fenerbahçe taraftarı onu çok sevecek. Çünkü her zaman yüzde yüzünü veren bir isimdir. Doğuştan lider karaktere sahiptir. Yeni takımında kaptan olur ya da önümüzdeki sezonun ardından da orada kalmaya devam ederse hiç şaşırmam. Geçen sezon sakatlıklara bağlı düşüş yaşadı ancak şu an iyi ve zaten kendisi formunun zirvesinde olduğunu söylüyor" dedi.
Milliyet 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme