29 Temmuz 2018 Pazar

29.07.2018 Genel Gündem29.07.2018
TÜRKİYE 
Stratejik Ortaklığa Gölge Düşürüyor 
MHP Lideri Devlet Bahçeli, ABD'den yapılan açıklamalara Twitter'dan sert tepki gösterdi: "Malum papaz serbest bırakılmazsa yaptırım uygulayacaklarmış! On yıllardır müttefiklik hukuku içinde bulunduğumuz ABD, evanjelistlerin dolduruşuna gelip bir papazı bahane göstererek Türkiye'yi tehdit etmektedir. Bu ayıptır, ahlaki kural ihlalidir, stratejik ortaklığa gölge düşürmektir, haddi ve hududu aşmak demektir. Türkiye-ABD ilişkilerini casusluk suçlamasıyla bağımsız ve tarafsız Türk mahkemesinde yargılanan bir papaz riske atıp krize sokuyorsa ne söylense nafiledir. ABD Başkanı, papaz peşine düşeceğine misafir ettiği FETÖ'cüleri ne zaman iade edeceğini düşünmeli.
Hürriyet


Pazartesi Partideyim 
Olağanüstü kongre kararı alınan İYİ Parti'de aday olmayacağını açıklayan Genel Başkan Meral Akşener'i vazgeçirmek için parti teşkilatı ayağa kalktı. Başta Ankara olmak üzere çeşitli illerden sabah yola çıkan binlerce partili konvoy halinde Akşener'in İstanbul'daki evine gitti. Görüşmenin ardından pazartesi Genel Merkez'de olacağını açıklayan Akşener'in kararı evinin önünde toplanan partililer tarafından uzun süre alkışlandı. Akşener'in kararını açıklayan Koray Aydın, yanlışlıkla "Pazartesi günü saat 15.00'te Sayın Liderimiz Devlet Bahçeli" dedi.
Hürriyet

Türkiye Gözlemde 
21. yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulması önceki gece gerçekleşti. Dünya ve Mars gezegenlerinin birbirine en yakın konuma geleceği tutulma esnasında Dünya'nın gölgesinin altında kalan Ay, bakır rengini aldı. Tutulma sırasında Ay 22.30 - 01.13 saatleri arasında tamamen karanlığa büründü. Gölgeli Ay tutulması ise saat 02.12'de sona erdi. Bu muhteşem doğa olayı İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından canlı olarak izlendi.
Milliyet

'Yeni Dönemde Daha Hızlı İlerleyeceğiz' 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yeni dönemde Türkiye'nin kalkınmasının çok daha hızlanacağını belirterek, "Türkiye, önündeki engelleri çok daha hızlı şekilde aşmaya başlayacak" dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine geldikten sonra ilk yurt içi ziyaretini memleketi Yozgat'a yapan Oktay, kentte coşkuyla karşılandı. Oktay, Yozgat Valiliği'ni ziyaret ederek resmi kurumların çalışmaları hakkında düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.
Milliyet

ABD Bizi Kaybeder! 
Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 10'uncu Brezilya-Rusya-Hindistan- Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi'ne katılan ve çeşitli temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD'nin son olarak rahip Brunson gerekçesi ile Türkiye'ye yaptırım uygulama tehditlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şunu da bilmeleri lazım: Biz göbeğimizden Amerika'ya bağlı değiliz. ABD, bu tavrı değiştirmez ise, Türkiye gibi güçlü ve samimi bir ortağı kaybedeceğini de unutmamalı" diye yanıt verdi.
Vatan

CHP'de İmza Bilmecesi 
CHP'de olağanüstü kurultay için gerekli imza sayısına ulaşılıp ulaşılamayacağı bilmeceye dönüştü. Muhalif kanattan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün önceki gün, olağanüstü kurultay için kendilerine 559 ıslak imzalı belge ulaştığını, bunun dışında belgelerinin fotoğrafını gönderen 69 delegenin bulunduğunu belirterek, "Pazartesi bu sayının 700'e ulaşacağını hatta geçeceğini umut ediyoruz. CHP'nin kurultay yapmasına kimse engel olamayacaktır" dedi.
Vatan

DÜNYA 

Yeni Rota Cebelitarık 
İspanya insan kaçakçılarının yeni gözde rotası oldu. Önceki gün ajansların geçtiği bir fotoğrafta İspanya'nın Cebelitarık sahilindeki Tarifa kenti yakınlarında güneşlenen insanlar arasından sahile çıkan mültecilerin görüntüleri yer alıyordu. Tatilcilere el sallayan yaklaşık 30 kişi daha sonra karaya ayak basıp koşarak ağaçlıklı alana kaçıyordu. Son dönemde İspanya'nın Cebelitarık kıyılarında bu görüntülere sıkça rastlanmaya başladı. Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşmasıyla Ege rotasının kontrol altına alınması, Libya'da mültecilere yönelik denetimin arttırılması, İtalya'daki yeni hükümetin Akdeniz'de kurtarılan mültecileri almayı reddetmesi rotayı İspanya'ya çevirdi.
Hürriyet

Esad'dan YPG İle 12 Maddelik Anlaşma 
Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) bir süredir Esad rejimi ile yakınlaşma girişimi anlaşma ile sonuçlandı. SDG'nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Şam yönetimiyle müzakerelerin ilerletilmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı. Kürt kaynaklı IMP News'in haberine göre, SDG'nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) heyeti ile Suriyeli yetkililer arasında Şam'da başlayan müzakerelerin ilk aşaması sona erdi. Rejim temsilcileri ilk toplantıda, Kürt tarafına sunmak istediği anlaşma maddelerini izah etti.
Milliyet

Trump Ve Putin'e İkili Görüşme Yasağı! 
ABD Kongresi'ne, Başkan Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in birebir görüşmesine bir daha izin verilmemesi çağrısını içeren bir karar tasarısı sunulduğu bildirildi. Tasarının, Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin Demokrat üyelerinden Sheila Jackson Lee tarafından sunulduğu ve içeriğinde, Başkan Trump ile Putin'in 16 Temmuz'da Helsinki'de gerçekleştirdikleri görüşmede olduğu gibi, odada sadece iki lider ve çevirmenlerinin bulunduğu biçimde görüşmesinin engellenmesini içeren çağrıların bulunduğu aktarıldı.
Milliyet

İngilizler Ona Güvenmiyor 
İngiltere'de yapılan son kamuoyu yoklamaları, halkın büyük bölümünün, Başbakan Theresa May'in, Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden çıkış (Brexit) müzakerelerinde Brüksel'le iyi bir anlaşma yapacağına inanmadığını ortaya koydu. Ipsos MORI firmasınca yapılan ankete katılanların yüzde 72'si, May'in AB ile müzakerelerden kötü bir anlaşmayla çıkacağını düşündüğünü söyledi. Ankete göre May'i desteklediğini söyleyenlerin oranıysa yüzde 32'de kaldı. May'in başbakan olarak icraatlarını onaylayanların oranıysa, bir önceki ankete göre 5 puan düşerek yüzde 30 seviyesine geriledi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,8412-4,8434     
Euro: 5,6510-5,6668
Sterlin: 6,3420-6,3833                                            
Gram Altın: 190,4791-190,7059

23.7 Milyar Lira Prim Borcu Yapılandırıldı 
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 633 bin 740 sigortalının prim borçları için başvuru yaptığını, bu müracaatlarla toplam 23.7 milyar lira borcun yapılandırıldığını bildirdi. Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, 7143 sayılı Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) borcu bulunanlara ödeme kolaylığı getirildiğini anımsattı. Selçuk, şunları belirtti: "Şu ana kadar 633 bin 740 sigortalımız prim borçları için başvuru yapmıştır. Bu başvurular ile toplam 23.7 milyar lira borç yapılandırılmıştır. Yine bu dönemde 158 bin 700 4/B (BAĞ- KUR) sigortalımız 4.1 milyar lira tutarında ihya başvurusunda bulunmuştur."
Hürriyet

Tapu Harçları Geri Alınabilecek 
Depreme dayanıksız binaların yıkılıp yeniden inşasına izin veren kentsel dönüşüm 2012 yılında başlamıştı. İlk etapta 6.5 milyon konutun yenilenmesi öngörülmüştü. Dönüşüm konutlarına muafiyetler de tanınmıştı. Riskli Alanların Dönüştürülmesi Kanunu'na göre, KDV yüzde 18'den yüzde 1'e çekilirken, tapu harcı, belediye harcı, damga vergisinden de muaf tutulmuştu. Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz Karataş ise muafiyete rağmen arsa sahiplerinin tapu devir harcı ödediğini söyledi. Bunun iptali için İstanbul mahkemelerinde açılan bir davanın karara bağlandığını söyleyen Karataş, söz konusu harcın, 'kanuna aykırı olarak alındığı' konusunda İstanbul'da yürütülen davalarda mahkemelerin kararını açıkladığını duyurdu.
Posta

Doğalgaz Verileri Paylaşıma Açıldı 
Türkiye'nin enerji borsası Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ), doğalgaz iletim verilerini yayımlamaya başladı. EPİAŞ'ın internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Türkiye'nin günlük doğalgaz iletimine ilişkin veriler, Şeffaflık Platformu üzerinden ilk kez paylaşıldı. Buna göre, doğalgaz piyasasındaki tüm katılımcılar ve sektör paydaşları taşıma miktar bildirimi, sanal ticaret, kapasite, rezerve, gerçekleşme ve stok miktarı gibi verilere erişebilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararıyla paylaşılmaya başlanan veriler, EPİAŞ ve Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi'nin (BOTAŞ) ortak çalışması ile yayımlanacak.
Milliyet

Yerli Otomobil Zirvesi 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Gürcan Karakaş'ı kabul etti. İstanbul Dolmabahçe'de gerçekleşen kabul, yaklaşık bir saat sürdü. Bakan Varank, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu CEO'su Sayın Mehmet Gürcan Karakaş ile verimli bir toplantı yaparak projenin yol haritasını değerlendirdik. Elektrikli otomobil, ileri teknoloji ekosisteminin de önemli bir öncüsü olacaktır" ifadelerini kullandı.
Milliyet

'Kuşak Ve Yol' Kredisi Tamam 
ICBC, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin 2.7 milyar dolarlık mevcut kredisinin refinansmanı için lider düzenleyici olarak yetki aldı. ICBC Turkey, daha önce Türk bankacılık sistemi tarafından finanse edilen projeye, anlaşma çerçevesinde daha uygun koşullar ile uluslararası piyasalardan finansman sağlayacak. Refinansman yetkilendirme mektubu önceki gün ICBC Turkey tarafından Ankara'da gerçekleşen Kuşak ve Yol Yatırım ve Finansal İş Birliği Zirvesi'nde imzalandı.
Vatan

Türkiye'de 30 Milyon Kişi Oyun Oynuyor 
Türkiye'de 30 milyondan fazla kişinin oyun oynadığını belirten Monster Notebook Genel Müdürü İlhan Yılmaz, "Geçtiğimiz senenin üstüne, bir yıllık süre içerisinde 1 milyon oyuncu eklenmiş. Bu sayıya mobil cihazlarda oyun oynayan kişileri de eklediğimizde sayı daha da yükseliyor. Kısacası, oyun oynamayı seven bir ülkeyiz. Bu nedenle oyuncu sayısı da her geçen yıl katlanarak artacaktır" dedi. Yılmaz, geçen yıl Türkiye'de toplam 100 bin civarında oyun notebook'u satıldığını, bu yıl için piyasanın beklentisinin 125 bin seviyesinde olduğunu bildirdi.
Vatan

SPOR 

Kartal'a Hücum 
Beşiktaş'ta; Pepe ve Vida için ayrılık çanları çalmaya başladı. Avrupa kulüpleri; Kartal'ın iki stoperini almak için yoğun çaba harcıyor. Dünya Kupası'nda Hırvatistan formasıyla gösterdiği başarılı performans sonrası tüm dikkatleri üzerine çeken Vida, Monaco ve West Ham United'ın kıskacında. Başkan Fikret Orman'ın 30 milyon euro değer biçtiği Hırvat stoper için resmi teklif bekleniyor. Önümüzdeki hafta içinde bu iki kulübün Beşiktaş ile temas kurup transferi bitirmeye çalışacağı belirtiliyor.
Posta

Almanya'yı Devirdik 
Avrupa 18 Yaş Altı Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, ilk maçında Almanya'yı 73-67 mağlup etti. Letonya'da düzenlenen turnuvada milliler, B Grubu'ndaki ilk maçında Almanya ile karşı karşıya geldi. Ventspils kentindeki maçın ilk periyodunu 25-14 önde tamamlayan Almanya, soyunma odasına da 43-30 üstün gitti. Karşılaşmanın ikinci yarısına iyi başlayan Türkiye, farkı azaltarak final periyoduna 58-56 geride girdi. Son çeyrekte de üstün oyununu sürdürerek öne geçen Ay-Yıldızlı ekibimiz maçtan 73-67 galip ayrıldı. Türkiye, gruptaki ikinci maçında bugün Fransa ile karşılaşacak.
Posta

Thomas Zaferi Kaptı 
105. Fransa Bisiklet Turu'nun 20. etabını, Sunweb takımının Hollandalı sporcusu Tom Dumoulin kazandı. Yol bisikletinin en prestijli yarışı kabul edilen organizasyonun Saint-Pee-sur-Nivelle ile Espelette arasındaki 31 kilometrelik parkurunda bireysel zamana karşı yarışını, 40 dakika 52 saniyelik derecesiyle Dumoulin ilk sırada bitirdi. Etabı 41 dakika 6 saniyede tamamlayarak üçüncülük elde eden Sky takımından Büyük Britanyalı Geraint Thomas, en yakın takipçisi Dumoulin'in 1 dakika 51 saniye onunde genel klasmandaki liderliğini korudu son yarış öncesi şampiyonluğu büyük ölçüde garantiledi.
Milliyet

200 Milyon Lira Ödedik 
F.Bahçe Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, Divan Kurulu'nun toplantısında finansal konularla ilgili bilgiler verirken başkan Ali Koç'un desteğiyle 1.5 aydan kısa bir süre içinde 200 küsur milyon lira borç ödediklerini söyledi. Karaçam, "Şu an sporcularımıza ve çalışan personelimize hiçbir borcumuz yok. Bankalara ve finans kuruluşlarına da ödeme talimatları gitti. Sizlere güveniyoruz. El birliğiyle belirli bir süreçte bu yükün altından kalkacağımıza inanıyorum." dedi.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme