.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

30 Temmuz 2018 Pazartesi

30.07.2018 Genel Gündem30.07.2018 
TÜRKİYE 
Fetö'den Arananların Teknesi Battı: 6 Ölü 
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek isteyen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin bulunduğu teknenin batması sonucu 6 kişi öldü, bir kişi kayboldu, 9 kişi kurtarıldı. Önceki gece saatlerinde kaçak yollardan Midilli'ye gitmek isteyen Türk vatandaşı 14 kişi ile organizatörlük yaptıkları iddia edilen 2 kişinin bulunduğu fiber tekne, Ayvalık'ın Çıplak Ada açıklarında battı. Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki botların devriye gezdiği saatlerde termal kameralarla belirlenen 9 kişi kurtarıldı.
Vatan


Yeni Yapısıyla İlk Mgk Toplantısı 
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hayata geçmesinin ardından yeni yapısıyla bugün ilk kez toplanacak. Kurulun yeni yapısında yapılacak ilk toplantıda FETÖ ile mücadele ve Suriye'deki gelişmelerin ana gündem olması bekleniyor. ABD'nin "yaptırım tehdidi"nin de toplantıda değerlendirilebileceği, bu kapsamda ekonomi ile ilgili bakanların da toplantıya katılabileceği kaydediliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 24 Haziran'da hayata geçmesinin ardından yeniden yapılandırılan MGK, yeni dönemin ilk toplantısını bugün gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanları katılacak.
Milliyet

Küresel İklimde Parmakla Gösterileceğiz 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin küresel iklimdeki rolünün giderek arttığına dikkat çekti. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen ve Doğu ve Güneydoğulu gençlerin ağırlandığı "Yazımda Kardeşlik Var" projesinin kapanış programı, Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Bakan Albayrak, burada yaptığı konuşmada, programın binlerce gençle 'gönül köprüsü' oluşturacak kardeş şehir projesi kapsamında Doğu ve Güneydoğu'daki öğrencileri güzel bir iklime getirmek amacıyla başladığını kaydetti. Albayrak, Diyanet İşleri Başkanı'na bu ilk adımın yeterli olmadığını, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak maddi ne gerekiyorsa yapılacağını söylediğini ifade etti. Albayrak, "Son 16 yılda Türkiye'nin büyük ve güçlü ülke olma yolculuğunda, bazı şeyler birileri tarafından bu coğrafyada unutturulmaya çalışılsa da inşallah yeniden yeşermek için bunlar hatırlatılan bir nesil olarak tarihe geçeceksiniz" dedi.
Milliyet

Chp'de İmza Süreci Bitiyor 
CHP'de 16 Temmuz'da olağanüstü kurultay talebiyle başlayan imza toplama süreci yarın saat 17.30'da tamamlanıyor. CHP kurultay delegelerinin 16 Temmuz Pazartesi günü olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza sürecinde sona gelindi. Parti tüzüğüne göre, olağanüstü kurultay talebiyle başlanan imza süreci 30 Temmuz Pazartesi günü saat 17.30'da sona eriyor. CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, olağanüstü kurultayı toplayacak salt çoğunluğa ulaştıklarını belirterek, "559 delege imzası elimizde, 69'u da postada. Toplam 628 imza topladık" açıklamasını yaptı. "Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan CHP'li delegeler, 625 olan salt çoğunluktaki imzaya ulaştıklarını açıklasalar da genel merkez yöneticileri sayının çok daha aşağılarda olduğunu savunuyor. Genel merkeze göre bu sayı 530'lar civarında ve 30-40 kadar daha delege imzasını geri çekecek.
Vatan

Telafer'de Yenı Hayat 
DEAŞ terör örgütünün 2014 yılında işgal edip 4 yıl kontrol altında tuttuktan sonra Irak ordusu tarafından kurtarılan ülkenin en büyük Türkmen kenti Telafer'de hayat yeniden canlanmaya başladı. Çarşı yeniden açılırken, göç edenlerin yarıdan fazlası geri döndü. Kaymakamlık Müsteşarı Kasım Kara, "Elektrik, su ve belediye hizmetleri yeniden verilmeye başlandı. Milletimizin geri dönmesini istiyoruz. Eskisi gibi patlamalar ve saldırılar kalmadı. Durum eskisinden çok iyi. Çarşı ve pazarda dükkanlar açılıyor. Bu makam Telafer'in ulusal yeriydi. Her yıl şubatta Telaferliler toplanıp bayram yaparlardı. IŞİD geldiğinde burayı patlattı. İlk olarak burayı onardık" dedi.
Hürriyet


DÜNYA 
'Cesur Kız' Serbest 
İsrail askerlerini tokatlarken görüntülenen, bu nedenle Aralık 2017'de gözaltına alınan ve "Filistin'in cesur kızı" olarak anılan 17 yaşındaki Ahed Temimi ile annesi dün serbest bırakıldı. Temimi'nin serbest bırakılması Filistin'de coşkuyla karşılanırken, bir açıklama yapan 17 yaşındaki Temimi, "Filistin halkının, İsrail işgali bitinceye kadar direnişe devam edeceğini" söyledi.
Milliyet

Kesinti, Bakanı Yedi 
Irak'ta yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle ciddi protestolar gerçekleştirilmesi üzerine Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Elektrik Bakanı Kasım el-Fehdavi'yi görevinden uzaklaştırdı. İbadi'nin basın ofisinden yapılan açıklamada, "Başbakan İbadi, elektrik hizmetinin gerilemesinden dolayı hakkında başlatılan soruşturmalar bitene kadar Elektrik Bakanı Kasım el-Fehdavi'yi görevinden el çektirdi" ifadelerine yer verildi. İran'ın borçlarını ödeyemeyen Irak'ta meydana gelen elektrik kesintileri, ülkenin güneyindeki Basra'yı ve diğer birçok kenti günlerce elektriksiz bırakmıştı. Kesintiler nedeniyle hava sıcaklığının 50 dereceyi aştığı bölgede halk, protestolar düzenlemişti. İşsizlik sorunuyla başlayan ve elektrik kesintileriyle daha da tırmanan gösteriler, Basra, Musenna, Zikar, Meysan ve Necef'ten kısa süre sonra başkent Bağdat'a da sıçramıştı.
Milliyet

Berlin 300 Bin Mülteciyi Arıyor 
Almanya'da 297 bin 820 mülteci yakalanma kararıyla aranıyor. Haklarında gözaltı veya açık tutuklama kararı var. Bunlardan 126 bin 327 mülteci hakkında sınır dışı kararı bulunuyor. Diğerleri suç işlemiş veya izini kaybettirmiş suçlular. Hepsi de kaçak. Alman Welt am Sonntag gazetesinin polis enformasyon sistemi İnpol Merkezi'ne dayanarak verdiği bu sayılar, bir önceki yıla kıyasla yüzde 5.1 artış anlamına geliyor. Uzmanlar sınır dışı kararıyla aranan 126 bin mülteciden bazılarının kendi isteğiyle Almanya'yı terk etmiş olacağından hareket ediyor. Yakalanma kararıyla aranan mülteciler arasında radikal oldukları şüphesiyle 3 bin 151'i hakkında "dini ideoloji" kategorisinde tutuklama emri var.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 4,8412-4,8434     
Euro: 5,6510-5,6668
Sterlin: 6,3420-6,3833                                            
Gram Altın: 190,4791-190,7059

Hesap İşletim Ücreti İptal 
Danıştay 15. Dairesi, bankaların tüketicilerden hizmet karşılığı 'hesap işletim ücreti' adı altında para almasını düzenleyen yönetmelik hükmünü iptal etti. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER), 3 Ekim 2014'te yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10 ve 13. maddelerinin bazı hükümlerinin iptali istemiyle BDDK aleyhine Danıştay'da dava açtı. Danıştay 15. Dairesi, tüketicilerden 'hesap işletim ücreti' alınmasına yönelik hükmü oybirliğiyle iptal etti.
Milliyet

İş Merkez'den Çıktı 
Geçtiğimiz hafta Para Politikası Kurulu (PPK); piyasa katılımcılarının 100-125 baz puanlık faiz artışı beklentisine karşın para politikası faizlerini sabit tuttu. Haftalık repo faizi olan yüzde 17.75'i sabit tutan TCMB, "işgören faiz" dediğim piyasa faizlerinin yine gerisinde kaldı. Yüzde 21-22'lerdeki TL swap faizleri (karşılığında dolar verildiğinden dolayı dolar fonlama maliyetini de buna eklemek gerek) yüzde 24-25'lere yükselmiş olan TL kredi faizlerinin hayli gerisinde kalmayı başardı.
Vatan

Yapılandırmada Son Gün Yarın 
Yapılandırma kanunundan yararlanmak isteyenlerin yarın mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Son başvuru gününün 31 Temmuz Salı olduğu yapılandırma imkanından yararlanmak isteyenler vergi dairelerine gitmeden, www. gib.gov.tr ile e-devlet üzerinden de müracaatta bulunabiliyor. Yığılma yaşanmaması için vatandaşların son günü beklemeden başvuruda bulunması önem taşıyor. Vergi dairelerine ödemeler Eylül ayında yapılacak. Mükellefler, devlete borcunun bulunup bulunmadığını www.gib. gov.tr'den ya da Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) mobil uygulamasından sorgulayarak öğrenebiliyor.
Vatan

Ön Ödemeli Sayaç İçin 'Eşitlik' Ayarı 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nca (EPDK), ön ödemeli ile faturalı sayaç kullanan tüketiciler arasındaki eşitsizlik ve farklı uygulamaları ortadan kaldırmayı amaçlayan düzenleme yapıldı. EPDK'den yapılan yazılı açıklamada, geçmişte hem tüketici hem de dağıtım şirketi lehine özellikleri bulunduğu değerlendirilen ön ödemeli doğalgaz sayaçlarının, gelinen aşamada her iki taraf için de aleyhte sonuçlar ortaya çıkarabildiği ifade edildi.
Vatan

Deniz Rüzgârına 3 Milyar Dolar 
TÜRKİYE Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, denizde kurulacak rüzgar santralleri ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Offshore (klasik açık deniz) düzenlemesinin Resmi Gazete'de yayımlandığını belirten Ataseven şunları söyledi: "23 Ekim'de teklifler sona erecek. Saros, GeliboluŞarköy ve Kıyıköy kıyı alanları aday bölgeler olarak belirlendi. 1200 MW kapasite belirlendi. İlk etap 840 MW. Kalan kısım da sözleşme tarihi itibariyle 72 ay içinde tamamlanacak. Türbin ünite gücü minimum 6 MW olacak. Bunun sebebi yeni teknolojiyle hayata geçmesi isteniyor. Türbin ekipmanının yüzde 60'ı yerli olacak. Yüzde 80 yerli mühendis istihdam şartı aranacak. Lisans süresi 30 yıl. Katılım için 100 milyon dolarlık teminat mektubu istenecek."
Hürriyet

SPOR 
Tarihi Şampiyon 
105. kez düzenlenen Fransa Bisiklet Turu'nda genel klasmanı lider bitiren Sky takımının Büyük Britanyalı sporcusu Geraint Thomas, kariyerinin ilk şampiyonluğuna ulaştı. Geraint Thomas kazandığı bu ilk zaferiyle tarihi bir başarıya imza attı. Yol bisikletinin en önemli yarışı olarak kabul edilen Fransa Bisiklet Turu'nun 105.'si, Houilles ile Paris arasındaki 116 kilometrelik 21. etapla sona erdi. 7 Temmuz 2018 tarihinde başlayan dev organizasyon, dün akşam itibariyle Paris'te tamamlanmış oldu. Organizasyonun son etabını, 2 saat 46 dakika 36 saniyede tamamlayan UAE takımının Norveçli sporcusu Alexander Kristoff, Trek-Segafredo'dan John Degenkolb ve Groupama- FDJ'den Arnaud Demare'ın önünde birinciliği elde etti. Önceki günkü zamana karşı etap sonrası büyük ölçüde şekillenen genel klasmanda ise Sky takımından Geraint Thomas'ın birinciliği resmileşti.
Milliyet

İngiltere Gerçeği 
Avrupa ve dünya futbolunun en çekişmeli futbol ligi olarak kabul edilen İngiltere Premier Lig, 2018-19 sezonuna sayılı günler kala önemli bir veriyle dikkat çekti. Premier Lig'de yer alacak 20 kulübün forma reklam gelirleri ve kulüplerin kazanacağı miktarlar dikkatleri çekti. Hazırlanan raporda, hem göğüs hem de kollara alınacak sponsor isimlerinin kasaya ne kadar meblağa bırakacağı detaylarıyla verildi. Buna göre 6 büyük kulübün göğüs ve kol reklamlarından kazanacağı miktarlar yine gözlerden kaçmadı. Manchester United, 47 milyon sterlinle başı çekerken, son şampiyon Manchester City, 45 milyon sterlinlik bir anlaşmaya sahip. Üçüncü sıraya çıkan Arsenal, 10 milyon sterlinlik artışla 40 milyon sterline ulaştı. Chelsea ve Liverpool da benzer şekilde 40 milyon sterlinlik bir gelir elde edecek.
Milliyet

Teklif Var Israr Yok 
Bu sezon transferde aldığı oyunculardan çok cazip bonservis bedelleri karşılığında sattığı isimlerle konuşulan Beşiktaş'ta; Tosic, Mitrovic ve Fabri'den sonra Pepe'nin de her an takımdan ayrılabileceği iddia edildi. Daha önce Talisca'ya talip olan Premier Lig ekibi Wolverhampton'ın, Pepe için kesenin ağzını açacak olması nedeniyle, siyah-beyazlı yönetimin, Ersan Gülüm'ü yeniden gündeme aldığı belirlendi. Pepe'nin satılması halinde yeni sezonda stoper hattını Gary Medel-Enzo Roco ikilisinden kuracak olan Beşiktaş'ta, Ersan ve Fatih de yedek stoperler olarak kullanılacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme