.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

31 Temmuz 2018 Salı

31.07.2018 Genel Gündem31.07.2018 
TÜRKİYE  
Mgk'dan Abd'ye 'Tehdit' Yanıtı 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapılan yeni sistemin ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunan ABD'ye sert mesaj çıktı. MGK bildirisinde "ABD'nin kararının ve açıklamalarının, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığa ve güven ilişkisine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği vurgulanmıştır. ABD tarafından ülkemize karşı kullanılan tehdit dilinin ittifak ilişkilerine saygısızlık olduğu ve asla kabul edilemeyeceği belirtilmiştir" denildi.
Hürriyet


Kongrede Tek Aday Meral Akşener 
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, genel merkeze giderek Başkanlık Divanı'nı topladı. Akşener, içeri girişte aday olup olmayacağına yönelik herhangi bir açıklama yapmazken şunları söyledi: "Bir siyasi partinin altı aylık sürede 5 milyonun üzerinde oy almış olması Türkiye'deki siyasi tarih açısından bir vaka analizidir. Diğer yönüyle de hedeflerimizin somut ve yüksek olmuş olması ve o hedeflere ulaşamamış olmamız oradan bakıldığı zaman da gerçekten kendi adıma söylüyorum büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Bu açıdan bakıldığında bir başarısızlık tanımı söz konusu ise elbette o sorumluluk genel başkan olarak şahsıma aittir.
Hürriyet

Kesinlikle Kasıtlı Yaptı 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'ın, "Liderimiz Devlet Bahçeli" gafı ile ilgili olarak, "Kesinlikle kasıtlı yapılmış. Orada bir siyasi partinin genel başkanını yuhalattırabilecek bir tarzda gaf olmaz. Eğer bu yuhalama başlarsa bunun altından İYİ Parti kalkamaz. Herkes ayağını denk alsın. Ne yapmak istiyorlarsa ona göre hareket etsinler" dedi. Bahçeli, dün TBMM Başkanı Binali Yıldırım'a nezaket ziyaretinde bulundu. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme sonrasında açıklama yapan Bahçeli, 24 Haziran seçiminin ardından Yıldırım'ı tebrik ettiğini ve başarılar dilediğini söyledi. Bahçeli, nezaket ziyareti çerçevesinde karşılıklı sohbet ettiklerini bildirdi.
Milliyet

İmza Süreci Bitti Tartışma Bitmedi 
CHP'de, 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan olağanüstü kurultay hareketinde, delegelerden imza toplama süresi dün akşam sona erdi. Parti içi muhalefet kanadı, kurultayın toplanması için yeterli sayıda imzanın perşembe parti genel merkezine teslim edileceğini açıkladı. Genel merkez yönetimi ise "gerekli imzanın bulunamadığı" görüşünü dün de korudu.
Milliyet
  
Bedelli Eğitimi 11 İlde Yapılacak 
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanacak olan askerlerin hangi birliklerde eğitim göreceklerini açıkladı. Bedelli askerlikle ilgili planlamalar devam ederken TBMM'den geçen kanunun, Cumhurbaşkanınca imzalanıp, Resmi Gazetede yayınlanması bekleniyor. Bu aşamadan sonra 3 ay süre ile bedelli başvuruları alınacak ve celp dönemleri de Kasım ayından itibaren belirlenecek. 25 ve daha büyük yaştakiler, 15 bin lira karşılığında 21 gün askerlik yapacaklar.
Vatan

DÜNYA  
Soçı'de Gündem İdlıb 
Rusya'nın Soçi şehrinde Suriye krizine çözüm bulmak amacıyla Astana sürecinin 10'uncu tur görüşmeleri başladı. Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin göz ardı ettiği temaslarda Astana garantör ülkeleri Türkiye, Rusya ve İran başrolü oynuyor. Garantörler toplantısının ilk dokuzu, Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılmıştı. Soçi'de Beşar Esad yönetimini Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi temsil ederken, muhalefet adına Ahmed Toma hazır bulunacak. Görüşmelere BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da katılıyor. Görüşmelerde Rusya'yı Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiyev, Türkiye'yi Dışişleri Müsteşarı Sedat Önal ve İran'ı Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Ansari temsil ediyor.
Hürriyet
  
Hindistan'da Yeni Myanmar Korkusu! 
Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde yaklaşık 4 milyon kişi, vatandaşlıklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı. "Hindustan Times" gazetesinin haberine göre, Assam eyaletinde 4 milyon civarında kişi, federal hükümetin kamuoyuna açıkladığı, Yüksek Mahkeme'nin emriyle hazırlanan Ulusal Vatandaşlık Kaydı'nın (NRC) son taslağına dahil edilmedi. Hindistan Vatandaşlık Kayıt Dairesi yetkilisi India Saileş, listede isimleri yer almayanların, dava açma haklarının bulunduğunu belirtirken, sürecin, Assam eyaletindeki azınlıklara karşı "cadı avı" başlatacağından endişe ediliyor. Aktivistler, NRC'nin, hem Hindu milliyetçiler hem de muhafazakar Assamlılar tarafından çoğu Müslüman meşru Bengal topluluğuna saldırmak amacıyla kullanılacağını ifade ediyor.
Milliyet

 İngiliz Bakandan Tarihi Bir Gaf! 
İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Çin ziyaretinde ilginç bir skandala imza attı. 9 Temmuz'da, istifa eden Boris Johnson'ın yerine Dışişleri Bakanı olan Hunt, Pekin ziyaretinde Çin'le ne kadar derin ilişkileri olduğunu anlatmak isterken yuzune gozune bulaştırdı. Gençken gerçekleştirdiği Çin gezisinden bahseden Hunt daha sonra eşinin Japon olduğunu açıkladı. Ancak Hunt'ın eşi Çinli. "Eşim Çinli" diye duzelten Hunt, kahkalar arasında "Bu korkunç bir hata oldu" dedi. Hunt'ın 2009'da evlendiği Çinli eşi Lucia'ya niye "Japon" dediği çozulemedi.
Milliyet

 Merkel'in Kan Kaybı Sürüyor 
Almanya'da Emnid kamuoyu araştırma şirketi tarafından yapılan ankete göre, Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) geçen haftaya göre bir puan daha kaybetti. Böylece Hristiyan Birlik'in oy oranı 2006'dan bu yana en düşük seviyeye gerileyerek yüzde 29'a düştü. Bavyera'da Ekim ayında düzenlenecek yerel seçimler öncesi yapılan anketin sonuçları, Bild am Sonntag gazetesinde yayımlandı. Sonuçlar, sadece bu eyalette teşkilatı olan CSU'yu zorlu bir seçimin beklediğini gösteriyor. Hristiyan Birlik partileri, geçen yıl Eylül ayında düzenlenen genel seçimlerde oyların yüzde 32,9'unu almıştı. İki kardeş parti arasında iltica politikası konusunda yaşanan derin anlaşmazlık hükümeti dağılmanın eşiğine sürüklemişti.
Vatan
  
EKONOMİ 
Euro: 5,7203-5,7243
Sterlin: 6,4116-6,4178
Gram Altın: 191,8211-191,9856

Fitch Uyardı Bddk Kâr Açıkladı 
ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarının geçen ay kredi notlarının düşürülmesine yol açan unsurların bankaların kredi notunu etkilemeye devam ettiğini belirtti. Fitch tarafından dün yayımlanan raporda, "TL'nin değer kaybı, yükselen faiz oranları ve yavaşlayan ekonomik büyüme bankaların performansı, varlık kalitesi ve sermayelendirilmesi, fonlaması ve likiditesi üzerinde önemli riskler yaratmaya devam ediyor" denildi. Fitch Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin ardından 20 Temmuz'da Türk bankalarının kredi notunu indirmişti. Bankaların bazılarının not görünümü "negatif"te bulunuyor. Haftanın ilk işlem gününde 4.86 seviyesinden açılan dolar/TL, öğle saatlerine kadar tansiyonu yüksek bir seyir izledi. Kur, Fitch'in Türk bankaları için yaptığı uyarı sonrası 4.90'ın üzerini gördü.
Hürriyet
  
'Zam Kaçınılmaz' 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı. Buna göre, inşaat maliyet endeksi mayısta bir önceki aya göre yüzde 2.95, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23.04 yükseldi. Aylık bazda malzeme endeksinde yüzde 4.01, işçilik endeksinde yüzde 0.58 artış görüldü. Geçen yılın aynı ayına göre ise malzeme endeksi yüzde 26.58, işçilik endeksi yüzde 15.63 artış gösterdi.
Hürriyet

 Hesap İşletim Ücreti İadesinde Hakem Yolu 
Tüketici Sorunları Derneği'nin (TÜSODER) avukatı Rıdvan Yıldız, bankaların tüketicilerden aldığı hesap işletim ücretinin Danıştay kararıyla iptal edilmesiyle düzenlemenin yasal dayanağının kalmadığını söyledi. Danıştay kararlarının geriye de yürüdüğünü belirten Yıldız, "10 yıllık zamanaşımı süresi var. Tüketiciler bu süre zarfında ödedikleri hesap işletim ücretlerini bankalardan geri alabilirler" dedi. Yıldız, bankaların bu ücretleri geri vermemesi halinde tüketicilerin bulundukları illerdeki hakem heyetleri kanalıyla bu hakka kavuşabileceğini de sözlerine ekledi.
Milliyet
  
'Enerji Yatırımlarında' Yerlilik % 90'a Yaklaştı 
Türkiye'de ocak-haziran döneminde devreye alınan 926 megavat elektrik üretim kapasitesinin 756 megavatını (yüzde 86) yerli kaynaklar oluşturdu. Enerji sektöründe yerli ve yenilenebilir kaynak kullanımını artırma hedefi kapsamında, hidroelektrik, rüzgar, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi santrallerine yönelik yatırımlar artıyor. Haziran sonu itibarıyla Türkiye'nin elektrikte toplam kurulu gücü 86 bin megavatı aştı. Yılın ilk yarısında 926 megavat kapasiteli 58 elektrik üretim santrali faaliyete girdi. Bu santrallerden 44'ü yerli enerji kaynaklarından oluştu. Böylece ocak-haziran döneminde 756 megavat kapasiteye sahip yerli enerji santrali devreye alındı.
Milliyet
  
Bankalardan 6 Ayda 29 Milyar Lira Kâr 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Haziran ayına ilişkin 'Türk Bankacılık Sektörünün Konsolide Olmayan Ana Göstergeleri' raporunu yayımlandı. Buna göre, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü Haziran'da 3 trilyon 671 milyar 537 milyon liraya çıktı. Sektörün aktif toplamı 6 ayda 413 milyar 694 milyon lira yükseldi. Bu dönemde, en büyük aktif kalemi olan krediler 2 trilyon 353 milyar 170 milyon lira, menkul değerler 431 milyar 613 milyon lira oldu. Geçen yıl sonuna göre sektörün aktif büyüklüğü yüzde 12.7, krediler yüzde 12.1 ve menkul değerler toplamı yüzde 7.5 arttı.
Vatan

SPOR  
Ronaldo Zammı 
Juventus'un kadrosuna kattığı Cristiano Ronaldo, her geçen gün etkisini hissettirmeye devam ediyor. Portekizli yıldızın İtalya'ya transferi özellikle ekonomik gelişmeleri de etkiledi. Juventus'un Ronaldo'yu alması sonrası İtalya Serie A'da bulunan kulüpler bilet fiyatlarına ciddi bir zam yaptı. Tuttosport'ta yer alan haberde, bilet fiyatlarının yaklaşık yüzde 600'lük bir artış gösterdiği belirtildi. İtalya'da Juventus'u sahasında ağırlayacak kulüplerin yeni bilet politikası ciddi bir etki bırakacak. İlk ciddi örnek de Parma'dan geldi.
Milliyet
  
Avrupa Korkusu 
Son şampiyon Galatasaray'da transferdeki belirsizlik keyifleri kaçırırken, takımın özellikle ön tarafta agresif olmaması teknik direktör Fatih Terim ve ekibinin üzerinde çalıştığı konuların başında geliyor. Tecrübeli teknik adam bu durumun Türkiye için fazla sorun olmayacağını, ancak Şampiyonlar Ligi'nde başlarına dert açabileceğini düşünüyor. Aynı anda Gomis, Belhanda, Feghouli, Rodrigues gibi isimlerin sahada olmasının Avrupa'da savunma zafiyeti yaratabileceğini düşünen Terim ve ekibi, bu noktada oyuncularından bireysel olarak kendilerini zorlamalarını bekliyor. Futbolcuların savunma yönünü de geliştirmek isteyen teknik kadro, Türkiye'de sorun yaratmayan çok hücumculu oyun anlayışını Devler Ligi'nde kendilerini zorlayacağı öngörüsünde bulunuyor
Milliyet 

Ulusal Kahraman 
Fenerbahçe'de yeni sezon öncesi herkesin merakla beklediği isim olan Eljif Elmas, ülkesi Makedonya'da da büyük bir heyecanla izleniyor. Teknik Direktör Phillip Cocu ile formayı kapan ve gösterdiği etkili performansla şimdiden alkışları toplayan 18 yaşındaki yıldız, Makedonya'da da beklentileri artırdı. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Sport Daily'nin futbol muhabiri Ognen Dojcinovski, MİLLİYET için Makedonya'da Eljif Elmas'a olan hayranlığı anlattı. Eljif'in performansı, ülke için önemi, gelecek hayalleri ve son durumla alakalı bir değerlendirmede bulunan Ognen Dojcinovski, adeta bir ulusal kahraman gibi görüldüğünü aktardı. İşte Makedon muhabir Ognen Dojcinovski'nin Eljif Elmas değerlendirmesi: "Ülkemizin en değerli, en yetenekli ve en heyecan verici futbolcularının başında geliyor, hatta birinci sırada geliyor. Şu anda milli takım bazında da yeni jenerasyon içinde en değerlisi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme