.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

2 Ağustos 2018 Perşembe

02.08.2018 Genel Gündem02.08.2018 
TÜRKİYE 
Atacağımız Adımlar Yakın 
Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde, önceki gün astsubay eşini ziyarete gittiği üs bölgesinden evine otomobille dönerken, PKK'lı teröristlerin yola önceden tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaşamını yitiren Nurcan Karakaya (25) ile 11 aylık bebeği Bedirhan Mustafa Karakaya Türkiye'yi yasa boğdu. Şehit anne oğul için Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törende küçük Bedirhan için taşınan ve üzerinde sadece 'BEBEK' yazan boş fotoğraf çerçevesi yürekleri sızlattı. Acılı baba Astsubay Serkan Karakaya, törene bebeğinin yastığı ile geldi. Baba, saldırının izlerini taşıyan yastığı tören boyunca elinden bırakmadı. Törenin ardından şehit Nurcan Karakaya ve bebeğinin cenazeleri, uçakla önce Kayseri'ye gönderildi, ardından Sivas'ın Şarkışla ilçesine uğurlandı.
Hürriyet


 Chp'de 'Cepteki İmza' Hesabı 
CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetiminin değişmesini isteyen muhalifler, olağanüstü kurultay talebiyle topladıkları imzaları bugün Genel Merkez'e sunacak. Muhalif grubun sözcülerinden Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer, sosyal medya hesabından, "Değişim ve Umut Kurultayımız için verilen noter tasdikli imzaları 2 Ağustos 2018 Perşembe günü saat 16.00'da Genel Merkezimize teslim edeceğiz" mesajı paylaştı. CHP kurultay delegelerinin 16 Temmuz'da olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza sürecinin 30 Temmuz Pazartesi günü tamamlanmasının ardından yeni bir aşamaya geçilecek.
Hürriyet

Yüksek Askeri Şura Bugün Toplanıyor 
Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ), Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesinin ardından yeni üye yapısı ile ilk toplantısı, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. Daha önce Başbakan'ın başkanlık ettiği şura, ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak. Toplantıda, albaylar ile general-amirallerin terfi ve görev uzatma dosyaları ele alınacak. Toplantının bir gün sürmesi planlandı. Yeni dönemle ilgili yapılan düzenlemeye göre, YAŞ, bugün şu isimlerin katılımı ile toplanacak:
Milliyet

Vatandaş Mağdur Acil Politika Üretilmeli 
İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, ekonomik göstergeler nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu belirterek, hükümete, "piyasalarda istikrarın sağlanması, vatandaşların refah seviyesini yükseltecek politikaların acilen hayata geçirilmesi" için çağrı yaptı. İYİ Parti Başkanlık Divanı, dün "Türkiye gündemiyle" toplandı.
Milliyet

Son 15 Günde 4. Görüşme 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo'yla dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 15 günde dördüncü kez telefon görüşmesi yapan iki bakanın ABD'li Rahip Brunson krizi ile Münbiç'i konuştukları belirtildi. Çavuşoğlu ve Pompeo, 51. Güney Doğu Asya Ülkeler Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında planlanan yüz yüze görüşme öncesinde telefon konuşması yaptı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, telefon görüşmesi ABD'nin talebi üzerine gerçekleşti. Çavuşoğlu ve Pompeo, son olarak 18, 26 ve 28 Temmuz'da telefonda görüşmüştü. Son 15 günde 4 kez telefonda görüşen Çavuşoğlu ve Pompeo'nun, ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında bir araya gelerek ikili görüşme yapması öngörülüyor.
Vatan

DÜNYA  
Moskova'dan İdlıb Mesajları 
Rusya'nın Soçi kentinde tamamlanan 10'uncu Astana müzakere turunun ardından Rusya'dan İdlib'deki durumla ilgili açıklamalar geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiyev, Rus Interfaks haber ajansına yaptığı açıklamada, "Zamanı geldiğinde Türk askerlerinin Suriye topraklarından çekilmesini ısrarla talep edeceğiz. Günümüzde Türk askeri Azez ile Cerablus arasındaki geniş bir alanı kontrol ediyor. Ayrıca İdlib'deki çatışmasızlık bölgesinde kontrol noktalarında anlaşmalar gereği varlık gösteriyor. Tabii bu durum geçici. Suriye'de sivil halkın evlerine dönüp barış içinde yaşamasını sağlayacak şartlar oluştuktan sonra biz Rusya olarak Türk askerinin Suriye topraklarından çekilmesinde ısrarcı olacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğü ilkesi zaten bunu gerektiriyor" dedi.
Hürriyet 

Silahını Kendin Yap Tartışması 
Eski bir hukuk fakültesi öğrencisi olan Cody Wilson, ABD Anayasası'nın silah taşıma hakkı tanıdığını, buna kişinin kendi silahını yapabilmesinin de eklenmesi gerektiğini savunuyor. Sonunda beş yıldır süren tartışmanın ardından Trump Yönetimi, Wilson'ın şirketine üç boyutlu baskı sistemlerinden plastik silah üretilmesini sağlayacak taslakları internette paylaşmasına onay verdi.
Hürriyet


Ruhani'ye Soru Önergesi 
İran Meclisi'nde, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yanıtlaması istemiyle 80 milletvekilinin imzasıyla verilen soru önergesi kabul edildi. Meclis, Ruhani'den hükümetin döviz piyasası ve ürünlerin fiyatını kontrol konusundaki başarısızlığı, bankacılık ambargoları, işsizliğin düşürülememesi, ekonomik kriz ve döviz kurlarındaki artışa ilişkin sorulara cevap vermesini istiyor.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 5,8200-5,8293
Sterlin: 6,5469-6,5584
Gram Altın: 195,5794-195,9548

Hazine'den 2.3 Milyar Tl Daha Az Borç Planı 
Hazine'nin yeni iç borçlanma stratejisinde, iç borç çevirme oranları düşürüldü. 29 Haziran 2018 tarihinde açıklanan Temmuz- Eylül 2018 İç Borçlanma Stratejisinde, Ağustos-Eylül aylarına ilişkin iç borç çevirme oranları yüzde 125 olarak öngörülürken, önceki gün açıklanan Ağustos-Ekim 2018 İç Borçlanma Stratejisinde, iç borç çevirme oranları yüzde 110 seviyesine indirildi. Yetkililer, bu sayede Ağustos ayında 12.2 milyar TL yerine 10.8 milyar TL tutarında, Eylül ayında ise 9.6 milyar TL yerine 8.7 milyar TL tutarında iç borçlanma gerçekleştirilmesi planlandığını belirterek, "Bir önceki iç borçlanma stratejisine göre piyasalardan toplamda 2.3 milyar TL daha düşük tutarda nakit çekilmesi planlandı. Böylece borçlanma oranları-miktarları düştü. Bütçe disiplini kapsamında atılan adımlar meyvelerini vermeye başladı. Gelir-gider dengesindeki pozitf değişim Hazine'nin elini güçlendiriyor. Bu sayede oranlar revize edildi" dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir süre önce yaptığı açıklamada, mali disipline, bu sözlerle vurgu yapmıştı: "Bakanlıklarımızın tamamıyla konuştuk. Bütçe tasarrufu açısından, tüm bakanlıklara belli oranlarda hedefler verdik. Onlarla ilgili çalışmalar yapılıyor. Yapıldıktan sonra ben bire bir tüm bakanlıklarla toplantı yapıp geride kalan 5 ay içerisindeki Hazine'nin borçlanma limitleri içerisinde elini güçlü kılacak çok önemli adımlar atacağız."
Hürriyet

Omurga Ekonomi 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yarın seçim vaatleri arasında yer alan üç aşamalı icraat planının ilk 100 gün hedefindeki 400 projeyi açıklayacak. İlk hedefler listesinde enflasyonun tek haneye düşürülmesi, kur baskısıyla mücadele, kamuda ve yurtiçinde tasarrufların arttırılması, israfla mücadele edilmesi, yastık altı kaynakların ekonomiye kazandırılması için teşviklerin verilmesi başlıkları olacak. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde tüm bakanların ve yaklaşık 2 bin kişinin katılacağı programda Erdoğan, kısa vadede hayata geçirilecek 400 projeyi kamuoyuna duyuracak. İlk 100 günlük icraat planının omurgasını ekonomide atılacak adımlar oluşturacak. Erdoğan'ın açıklayacağı icraat planında yerel seçimlere dönük hedefler de ağırlıklı olacak. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde hedeflerle ilgili kapsamlı bir brifing alan Erdoğan, daha sonra "ikinci 100 gün" ve ardından da "6 aylık" proje, plan ve adımları kamuoyuna açıklayacak.
Hürriyet

Kritik Noktadayız 
Merkez Bankası'nın salı günü açıkladığı son enflasyon raporu enflasyonda geldiğimiz durumu gösteriyor. Durum iyi değil. Dünyada enflasyonun diplere sürüdüğü, birçok ülkenin enflasyon yaratmaya çalıştığı bir dönemde enflasyonla mücadeleyi göz ardı etmişiz; 2000'li yıllardaki kazanımların bir kısmını kaybetmişiz. Şimdi ise kritik bir noktadayız. Tedbir alınmazsa 1974-2001 arasındaki yüksek enflasyon dönemine doğru gidebiliriz. TCMB'nin kendi ifadesiyle, "Çekirdek enflasyon göstergelerinde ve enflasyon beklentilerinde belirgin bir bozulma gözlendi. Beklentilerin ulaşmış olduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışının bozulmasına ve ekonomide talep ve maliyet yönlü baskıların ötesinde bir fiyat artırma eğiliminin güçlenmesine neden oluyor... Ekonomik birimlerin fiyat artırma eğilimi oldukça güçlendi." Bu tablo bir Merkez Bankası'nın başına gelmesinden en fazla koktuğu durumlardan biridir.
Milliyet

Abd Yaptırımında Enerjiye Ayrıcalık 
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin Türkiye'ye finansal ambargo kararından enerji projelerine istisna çıktı. Özellikle Rus ve İran doğalgazına alternatif olabilecek projeler için Amerikan hükümetinin onayıyla ambargo gevşetilebilecek ve Türkiye uluslararası kuruluşlardan kredi alabilecek. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin, terör örgütleri FETÖ ve PKK'dan yargılanan ABD'li rahip Brunson'un tutukluluğunu gerekçe göstererek kabul ettiği ve Türkiye'nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan tasarıda enerji detayı ortaya çıktı. Buna göre Türkiye, enerji yatırımlarında kullanılmak üzere, ambargo kararı alması beklenen 12 kuruluştan kredi çekebilecek. Özellikle Türkiye'nin petrole ve Rus ve İran doğalgazına bağımlılığını azaltacak projeler için Amerikan hükümetinin onayıyla ambargo gevşetilebilecek. Karar için ABD Hazine Bakanlığı'nın onayı alınacak. İnsani amaçlar için sağlanan krediler veya mali-teknik yardımlar da ambargo kararından etkilenmeyecek.
Milliyet

En Güzel Karşılama 
3 gün üst üste dış ticaret verisi açıklama dönemi bitti. Yeni Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatla ithalat rakamlarının aynı gün açıklanması talimatı verince dış ticaret fotoğrafını aynı anda görme imkanı oldu. Verilerin ilk kez bir arada topluca açıklandığı günde yeni rekorlar geldi. Buna göre, Temmuz ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.8 artışla 14.1 milyar dolara ulaştı. Bu, bugüne kadar ulaşılan en yüksek Temmuz ayı ihracatı olarak kayıtlara geçti. Şimdiye kadarki en yüksek Temmuz ayı ihracatı 2014 yılında 13.3 milyar dolardı. Böylece Temmuz ayı rekoru 761 milyon dolar artmış oldu.
Vatan

SPOR  
Dev Tehlike! 
Son şampiyon Galatasaray'da AEK maçındaki görüntü endişe yarattı. Özellikle savunmada bireysel hatalar yapan, orta alanda ise varlık gösteremeyen sarı-kırmızılıların yaz döneminde oynadığı 6 hazırlık maçında ortaya çıkan fotoğraf, Avrupalı rakiplerin yarattığı sorunlar oldu. Son hazırlık maçında Yunanistan şampiyonu AEK'ya 3-2 yenilen Galatasaray, İsviçre'deki kampta da PSV Eindhoven'a 3-1, Valencia'ya ise 2-1 kaybetmişti.
Milliyet

Futbola Huzur Nezaket Geldi 
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, yeni transferlerin imza töreninin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türk futbolunda son dönemde güzel bir hava yakaladıklarının altını çizen Orman, "Biz hayatı bir tek Beşiktaşlılar ile birlikte yaşamıyoruz. Benim en yakın dostlarımın birçoğu Fenerbahçeli, Galatasaraylı ve Trabzonsporlu. Hayatı hep beraber yaşıyoruz. Ben geçmişte hangi çizgideysem aynı çizgide devam ediyorum. Başakşehir'le son 2 sezonda şampiyonluk yarışı yaptık ama hiçbir sorun yaşamadık. Galatasaray geçen sezon şampiyon oldu, onlarla da bir sürtüşmemiz olmadı. Pozitif bir hava var ve bunu da açık söylemek gerekirse Fenerbahçe Başkanı Ali Koç Bey'e borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Müthiş bir destek veriyor. Büyük bir nekazete muhatap olduğumuz için çok mutluyum. Kulüpler Birliği'nde aynı şekilde birlikte hareket ediyoruz. Ancak biz sahada rakibiz ve her zaman birbirimizi yenmek isteriz. Fenerbahçe bu ortamın oluşmasına çok büyük destek veriyor. Ali Bey bizimle ilgili çok pozitif şeyler söyledi. Bu ortam nedeniyle mutluyum. Kendisine teşükkür ediyorum. İnşallah bu ilişkimiz böyle devam edecek. Şu an futbolda nezaket ve huzur ortamı var" dedi.
Milliyet

Kaos Üretmeyin Var'a Destek Verin 
Türkiye Futbol Federasyonu'nun Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştirilen VAR tanıtım toplantısına, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile Süper Lig kulüplerinin başkanları katıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme