.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

3 Ağustos 2018 Cuma

03.08.2018 Genel Gündem03.08.2018
TÜRKİYE
Soylu: Abd'de Bir Malımız Var Fetö 
ABD'nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yönelik aldığı yaptırım kararı Ankara'nın tepkisini çekti. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ABD Hazine Bakanlığı'nın iki bakana yönelik yaptırım kararının, hukuksuz ve son derece keyfi olduğunu belirtti. TBMM'deki dört siyasi parti grubu da kararı gece yarısı ortak açıklamayla protesto etti. Açıklamada, HDP'nin imzası yer almadı. Soylu da karara yönelik Twitter'dan "Amerika'da bir malımız var; FETÖ. Onu da orada bırakmayız, alacağız" mesajını attı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da "Yaşanan son gelişmeler, büyük devlet olmanın ekonomik, askeri veya coğrafi büyüklük ile aynı olmadığını bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir" mesajını paylaştı.
Milliyet


General Sayısı 244 Oldu 
Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) yeni dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki ilk toplantısı, ilk kez Beştepe'de yapıldı. Erdoğan başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu toplantılarının yapıldığı salonda toplanan Şura'da; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal hazır bulundu. YAŞ üyesi olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yurt dışı ziyareti nedeniyle toplantıya katılamadı.
Milliyet


Skandal Karara Ankara'dan Rest 
Amerika'nın ABD'li Papaz Brunson'un serbest bırakılmaması gerekçesiyle "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yaptırım uygulayacağını" açıklaması büyük tepki topladı. Rest çeken Ankara, "Aynı şekilde karşılık verilecek" derken, devletin zirvesinin yanı sıra siyasi partiler de ortak bildiriyle 'skandal'a sert karşılık verdi.
Vatan

Chp'de İmza Çelişkisi! 
CHP'de muhalif isimler olağanüstü kurultay toplanması için topladıkları imzaları genel merkeze teslim etti. Parti Meclisi Üyesi Gayi Usluer dün imzaları teslim etmeden düzenlediği basın toplantısında, partideki tartışmaları bitirilerek kurultayın toplanması gerektiğini söyledi, "Biz Atatürk'ün kendi öz partisini asla ve asla AKP'nin mahkemelerinde tartışılır duruma getirmeyeceğiz" ifadesini kullandı. Usluer, şunları söyledi: Bir düğüm var. Ve biz diyoruz ki bu düğümü, bir düğüne çevirelim. Biz diyoruz ki, CHP'nin kurultayları aynı zamanda CHP'nin düğünleridir. Önümüzde yerel seçimler var. Ve 24 Haziran 2018 tarihinde genel seçimlerde almış olduğumuz yüzde 22,6'lık bir sonucumuz var. Biz diyoruz ki yerel seçimlere hazırlanırken en büyük anket yakın zamandaki seçimlerdir.
Vatan

Karşı Davası 
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, "Karşı gazetesine yönelik soruşturmanın 25 Aralık sürecinde yaptığı algı operasyonu üzerine" başladığı, soruşturmanın gazetenin tüm çalışanlarına değil, sorumlu düzeydeki kişilere ve haberi yapanlara yönelik olduğu kaydedildi. Karşı gazetesi ve internet sitesinin 17/25 Aralık olarak bilinen dönem sonrasında FETÖ/ PDY'nin amacı doğrultusunda algı faaliyetlerini yürütmek amacıyla kurulduğu savunulan iddianamede, 25 Aralık süreci sonrası gazetenin internet sitesinde 'Fuat Avni' ile yapılan röportajın yayımlandığı kaydedildi.
Hürriyet
  
DÜNYA 
İran 'Gözdağı'na Hazırlanıyor 
ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından zor günler geçiren İran'ın, Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'nda askeri tatbikat gerçekleştirerek ABD'ye misilleme yapacağı, gözdağı vereceği iddia edildi. ABD merkezli CNN'de yer alan habere göre, İran Devrim Muhafızları, bölgede büyük bir deniz tatbikatı gerçekleştirecek. İran'ın yapacağı askeri harekatla, ABD ve bölgedeki ülkeler için büyük önem taşıyan Hürmüz Boğazı'nı abluka altına alma konusunda iradesini göstermek istediği iddia ediliyor. En az 100 geminin katılacağı ve bir gövde gösterisi olarak değerlendirilen harekatın, İran'ın yıllık askeri deniz tatbikatı çerçevesinde olduğu ancak tarihinin öne çekilerek ABD'ye bir mesaj verilmek istendiği iddia ediliyor. Nitekim ABD'li yetkililer, İran yönetiminin yıllık tatbikatlarının tarihini öne almasının bölgede üsleri bulunan Washington'la tansiyonu giderek artıracağını belirtirken, isminin saklı tutulmasını isteyen ABD'li kaynaklar, tatbikatın Washington'a mesaj vermek maksadıyla yapıldığını savundu.
Milliyet

'Yeni Görüşmeyi İple Çekiyorum!' 
ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan askerlerine ait kalıntıların ülkesine gönderilmesindeki katkılarından dolayı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a teşekkür ederken, onunla yeniden görüşmeyi iple çektiğini belirtti. 1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı sırasında ölen Amerikan askerlerine ait kalıntıların ABD'ye ulaştığı bildirilirken, Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bulundu. Trump, Kim'e ithafen "Sözünü tuttuğun ve orada hayatını kaybeden sevdiklerimizin kalıntılarını göndermek için süreci başlattığın için teşekkür ederim. Böyle güzel bir harekette bulunmasından dolayı hiç şaşırmadım. Ayrıca güzel mektubun için teşekkür ederim, seninle görüşmeyi iple çekiyorum" ifadelerine yer verdi.
Milliyet

İran'da İsyan Büyüyor 
İran'da halk, riyalin dolar karşısında rekor düzeyde değer kaybına uğramasının, ithal ürünlerdeki fiyat artışını tetiklemesinden şikayetçi. Bir başka sorun da yaz ortasında İsfahan'ı elektriksiz bırakan kesintiler. New Shapur'da yürüyüş yapan gösterilerin olduğu bir videoda protestocuların, "Canımı Gazze'ye değil, Lübnan'a değil, İran'a veririm" diye slogan attığı görüldü. Söz konusu söylem, İran genelinde son dönemde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde atılan ortak slogan durumunda. Haberde, birçok İranlının devlet idaresindeki İslamcı kesimin ülkenin kaynaklarını ve içişlerini çözmek yerine bölgedeki İslamcı militanları finanse etmek için kullanmasına destek vermediği aktarıldı.
Vatan

Türkmendağı'na Yığınak Iddıası 
Anadolu Ajansı, Esad rejimi ve İran destekli yabancı grupların Lazkiye ilinin kuzeyinde 'gerginliği azaltma bölgesi' sınırları içindeki Türkmendağı'na saldırmak için askeri yığınak yapmayı sürdürdüğünü bildirdi. Muhaliflere yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esad rejimi ve destekçisi İran'ın komutasındaki yabancı terörist gruplar Türkmendağı ve İdlib'in güneybatısındaki Cisir eş Şuğur ilçesini ele geçirmeye yönelik hazırlık yapıyor. Bölgedeki muhaliflerin rejime karşı mücadele için kurduğu 'Türkmendağı Operasyon Odası' komutanlarından Ebu Abid Ateyra, AA'a yaptığı açıklamada, Esad rejiminin Türkmendağı ve İdlib'e saldırmak için büyük askeri yığınak yaptığını söyledi. Ateyra, "Esed rejimi, Kürtdağı ve Türkmendağı'na yönelik operasyon hazırlığına devam ediyor. Rejim, önce İdlib'in Cisr eş Şuğur ilçesini ardından da muhaliflerin denetimindeki bütün bölgeleri ele geçirmeyi hedefliyor" dedi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,9017-5,9046
Sterlin: 6,6290-6,6348
Gram Altın: 197,6534-197,8089

Hazine Ve Maliye Bakanı Albayrak'tan Yaptırım Mesajı: Etkisi Sınırlı Olur 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD'nin aldığı yaptırım kararının kabul edilebilir olmadığını ifade ederek, "Sürecin, güçlü tarihi geçmişe ve müttefikliğe sahip iki ülke ilişkilerine uygun şekilde, diplomasi ve yapıcı çabalarla sonuçlanması önceliğimizdir" dedi. Albayrak, bu yanlışta ısrar edilmesi durumunda ortaya çıkacak tablonun Türkiye'ye ve Türk ekonomisine etkisinin sınırlı olacağını söyledi. Albayrak, "Gelişmeler sonrası ekonomiye yönelik ataklar kısa dönemlidir. Bu süreç içinde, spekülatif hamlelerle piyasalarda olumsuz hava oluşması için yapılan girişimlerin tamamı da boşa çıkacaktır" dedi.
Milliyet

Ekonomi Tek Çatı Altında 
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile özelleştirme uygulamaları hakkındaki yetki ve görevler artık cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek. Siber güvenlik ile ilgili politika, strateji ve eylem planlarını cumhurbaşkanı onaylayacak; bunların ülke çapında etkin şekilde uygulanmasına, kritik altyapıların belirlenmesine ve siber güvenlikle ilgili hükümlerden istisna tutulacak kurumlara cumhurbaşkanı karar verecek. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'nda toplanan kaynakların dağıtımına cumhurbaşkanı karar verecek. Kuruluşlara ait fiyat ve tarifelere sosyal faydayı artırmak amacı ile cumhurbaşkanınca müdahale edilebilecek.
Milliyet

Harcamayı Azaltacak Taksit Ayarı Geliyor 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi kapsamında kredi kartı taksit sayısı ve ihtiyaç kredileri vade sınırlarına ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapılmasını içeren taslaklar hazırlandı.
Vatan

'Konut Kredisinin Faizi Gelir Vergisinden Düşsün' 
Gayrimenkul sektörünü temsil eden 3 önemli dernek GYODER, İNDER ve KONUTDER, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı ziyaret ederek, Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat sektöründe yaşanan finansal sorunları masaya yatırdı. KONUTDER Başkanı Altan Elmas, İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ve GYODER Başkan Yardımcısı Ersun Bayraktaroğlu'nun katıldığı yaklaşık 45 dakika süren görüşmede, Bakan Albayrak'a konut satışlarını ivmelendirmek için alınabilecek acil önlemlere yönelik bir sunum yapıldı. Görüşmenin temelinde, sıfır konut satışını teşvik edecek uygulamalar vardı. Konut sektörü temsilcileri, ekonomide yaşanan faiz ve döviz artışının inşaat sektörüne direkt etki ederek sektörü durma noktasına getirdiğini belirtirken, inşaat sektörünün en kısa zamanda finansman kaynağına
Vatan

İlk Ve Son Kararı Verecek! 
Özelleştirmelerde artık ilk ve son kararı Cumhurbaşkanı verecek. Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre, özelleştirme yasasıyla Özelleştirme Yüksek Kurulu'na (ÖYK) verilen yetki ve görevleri Cumhurbaşkanı kullanacak. Bu yetki ve görevler arasında, kuruluşların özelleştirme programına alınması ve yapılan ihalelerde verilen nihai kararları onaylamak da bulunuyor. Genelgeye göre, Yüksek Planlama Kurulu'na verilen "ülkenin yurtiçi ve yurtdışı ekonomik hayatıyla ilgili konularda yüksek düzeyde kararlar almak", "yatırım ve ihracatın teşvikine ilişkin esasları tespit etmek" ve "toplu konut idaresi bütçesini onaylama" görevleri Cumhurbaşkanına veriliyor.
Hürriyet

SPOR 
Ayew Ve Ferdi Aslan Olacaktı 
Fenerbahçe'nin yeni transferleri Andre Ayew ile Ferdi Kadıoğlu'nun geçen yaz döneminde Galatasaray'ın adeta kapısından döndüğü belirlendi. Sarıkırmızılıların ilk planda Bafetimbi Gomis'i alırken, Ayew ile de temas kurduğu ancak Ganalı oyuncuyu kadrosuna katmayı başaramadığı ortaya çıktı.
Milliyet 

Gösteri Uçuşu 
UEFA Avrupa Ligi macerasına B36 Torshavn ile başlayan Beşiktaş, dün Vodafone Park'ta deyim yerindeyse rövanş değil antrenman maçı oynadı. İlk maçtaki 2-0 gibi bir skorun da verdiği avantajla, Vodafone Park'ın çimlerine çıkan Beşiktaş, yeni sezonda ilk kez buluştuğu taraftarına da, anlamlı bir galibiyet yaşatmış oldu: 6-0.
Milliyet 

Depay Rolü 
Fenerbahçe'de yeni sezon hazırlıkları tamamlanırken, son özel karşılaşmada Cagliari karşısında ideal 11 denendi. Sarı- lacivertlilerde, Phillip Cocu'nun kafasındaki takım da ideale yakın bir şekilde sahaya yansıtıldı. Hollandalı teknik adamın, Benfica maçları ve lig öncesinde en kritik ismi Alper Potuk oldu. Cocu'nun taktiksel hamlelerinde Alper'in çok önemli bir yerinin olması öne çıktı. 46 yaşındaki antrenörün, PSV döneminde Memphis Depay'ı kullandığı sistemin aynısını Alper Potuk'ta uygulaması da en önemli detay olarak göze çarpıyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme