.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

4 Ağustos 2018 Cumartesi

04.08.2018 Genel Gündem04.08.2018
TÜRKİYE 
Çavuşluktan Generalliğe 
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararı ile astsubay kökenli olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Personel Albay Remzi Albasan ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Hava Personel Albay Orhan Gürdal, tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Böylece mesleğe astsubay çavuş olarak başlayıp sonra subay olan iki isim, tuğgeneralliğe terfi ettirilen 41 albay arasında yer aldı. Şura'da terfilerle ilgili alınan kararlar, önceki akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onaylamasının ardından açıklandı. 41 albayın general ve amiralliğe terfi ettirildiği, yedi general ile iki amiralin bir üst rütbeye yükseltildiği terfi listesinde, dikkat çekici ayrıntılar yer aldı. Astsubay çavuş olarak TSK'da başlayan meslek hayatında 1993'te subay olan Personel Albay Remzi Albasan, 30 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Albasan, darbe girişiminden sonra Genelkurmay Başkanlığı döneminde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın özel kalem müdürlüğünü yapmaya başlamıştı.
Milliyet


Bedellide Son Tarih 3 Kasım 
Bedelli askerlik düzenlemesinin de yer aldığı "torba kanun" dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma (ASAL) Genel Müdürlüğü, kararın ardından bedelli askerlik sürecine ilişkin bir kılavuz yayımladı. Bakanlığın sitesinin çökmesine neden olan kılavuza göre, 15 bin lira karşılığında bedelli askerlikten yararlanmak isteyen hak sahipleri 3 aylık başvuru süresi (3 Kasım 2018 dahil) içinde işlemlerini gerçekleştirebilecek. Ortalama 500 bin başvurunun beklendiği bedelli askerlik başvuru sürecinde, bu haktan yararlanan çalışanlar ücretsiz izinli sayılacak.
Milliyet

Ekonomik Bir Savaş Var Yastık Altındakileri Çıkarın 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliye'de düzenlenen törenle Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 400 projeyi içeren 100 günlük eylem planını açıkladı. İşte 100 günlük vaatler… Orta vadeli programı ağustos ayı sonuna kadar ilan etmeyi planlıyoruz. 2019- 2023 dönemine ilişkin plan çalışmalarına başladık. Kasıma ayı sonuna kadar bunu da tamamlamayı hedefliyoruz. Aslında tamamlanacak proje sayısı 1000'in üzerindedir. Biz bunlardan 400'üne yer verdik. Projelerden biri, vatandaşlarımızın kamu işlerini kolaylaştıran hızlandıran edevlet sistemini etkinleştirmek olacaktır. Bir başka projemiz de tüm icraatların projelerin ülke geneli ve bölgesel ölçekte, takibini sağlayacak bir sistemi en kısa sürede cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurmaktır. 400 projenin 48'i savunma sanayiimize aittir. Bu projeler lazer silahından uydu fırlatma projelerine, SİHA ve İHA'ların geliştirilmesinden roket ve füzelere, helikopter motoru ve tasarımından mühimmat üretimine kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor.
Vatan

Chp'de 'İmza' Krizi 
CHP'DE, olağanüstü kurultay talebiyle toplanan imzalar önceki gün genel merkeze teslim edilmesi tartışmaları bitirmedi, aksine daha da şiddetlendirdi. Genel Merkez "yeterli imza yok" derken, muhalifler 'ipe un seriyorlar' karşılığını verdi. CHP kurultay delegelerinin 16 Temmuz'da olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza süreci tamamlandı. Delegelerden toplanan imzalar önceki gün genel merkeze teslim edildi. "Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında imza toplayan muhalifler, kurultay için gerekli 622 sayısına ulaştıklarını açıkladı. Ancak genel merkez yetkilileri "kurultay için yeterli imzaların kendilerine hiç ulaşmadığını" belirtiyor.
Vatan

101'er Kez Ağır Müebbet 
Terör örgütü DEAŞ'ın 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara'da gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısı sonucu 100 kişi hayatını kaybederken, 391 kişi de yaralandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 19'u tutuklu 36 sanık hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Yargılama boyunca, müştekiler ve avukatları kovuşturmanın genişletilerek, katliamda ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında da soruşturma açılmasını talebinde bulundu. Ancak mahkeme heyeti, bu talepleri kabul etmedi. Davanın karar duruşması dün yapıldı. Sanık Resul Demir, son savunmasını tekrarladığını ifade ederek, "Anayasal düzeni bozacak adam değilim" iddiasında bulundu. Sanık Esin Altıntuğ da mahkemeye yardımcı olmaya çalıştığını ifade ederek, "Halil İbrahim Durgun'un (bombacıları Ankara'ya taşıyan kişi) 13 Kasım gecesi yanına gittiğim için pişmanım. Kendisi geberdi gitti. Lekesi benim ve evlatlarımın üzerine kaldı. Yaptıklarım için pişmanım. Beraatımı istiyorum" dedi.
Hürriyet

DÜNYA 
'Yapıcı Görüşme' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Singapur'da gerçekleştirdiği görüşmesinin ardından gazetecilere açıklama yaptı. Ülkeler arasında görüş ayrılıkları olabileceğini dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye olarak her zaman sorunları diploması, diyalog, karşılıklı mutabakatla çözme yaklaşımını benimsediğini söyledi.
Milliyet

Rüşvet Günlükleri 
Arjantin'de eski bir makam aracı şoförünün 10 yılı aşkın süre tuttuğu günlüklerinin ortaya çıkmasıyla ülkede 10'un üzerinde kişi yolsuzluk ve rüşvetten gözaltına alındı. Yıllarca Planlama Bakanlığı'nda makam şoförü olarak çalışan Oscar Centeno'nun günlükleri, savcıların kapsamlı bir yolsuzluk soruşturması başlatmasına neden oldu. 2003 - 2015 yıllarında yaşananları kapsayan günlüklerde Centeno, devlete ait araçlarla nasıl para dolu çantaların teslimatlarını yaptığını anlatıyor. Söz konusu yıllarda Cristina Fernandez de Kirchner ile 2010 yılında hayatını kaybetmiş olan eşi Nestor Kirchner devlet başkanlığı görevini yürütmüşlerdi. Kirchner'lerin iktidarı döneminde Planlama Bakanlığı görevini yürütmüş olan Julio de Vido günlüklerde adı geçen Roberto Baratta ile yakın çalışmalar yürütüyordu.
Vatan

Golan Tepeleri'ne Rus Askeri 
Rusya Savunma Bakanlığı Operasyon Dairesi Başkanı General Sergey Rudskoy önceki gün Rus askerlerinin Golan Tepeleri'ne konuşlanmaya başladığını duyurdu. Rudskoy, "Rusya Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı askeri polis birlikleri, ilgili tüm taraflar ve BM Barış Gücü misyonuyla işbirliği içerisinde Golan Tepeleri'nde sınır hattı denetimine başlamıştır. Golan Tepeleri bölgesinde Rus askerlerinin görev yapacağı 6 kontrol noktası oluşturuldu. Bu noktalarda Rus askerlerinin yanı sıra BM Barış Gücü (UNDOF) görevlileri de bulunacak. Bu bağlamda perşembe günü Rus askeri polisi eşliğinde BM müfettişleri altı yıl aradan sonra Golan cephe hattını ilk defa teftiş etme imkânı bulmuştur. Golan Tepeleri'ndeki bu noktalar Suriye krizi belirli çözüm aşamasına geldikten sonra Şam yönetimine teslim edilecek" dedi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,9017-5,9046
Sterlin: 6,6290-6,6348
Gram Altın: 197,6534-197,8089

Abd İle İpler Hiçbir Zaman Kopmaz... 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde iplerin hiçbir zaman kopmayacağını belirterek, "Gayet yapıcı, olumlu bir süreç var. İki ülkenin menfaatine olacak şekilde, yapıcı bir iletişimin devamı yönünde güçlü irade masaya konulmuş" dedi. Albayrak, dün NTV'de katıldığı programda gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararına değinen Albayrak, son dönemdeki gelişmelere ilişkin sürecin duygusallıktan ari, rasyonel bir akılla yürütülmesi gerektiğini söyledi.
Milliyet

Enflflasyon 'Artış Hızını' Kaybetti 
Enflasyon, temmuz ayında yüzde 0.55 oranında, beklentilerin altında artarken, yıllık bazda yüzde 15.85 oldu. Temmuz ayı enflasyonunda piyasanın beklentisi, yüzde 0,9 ile yüzde 1.11 arasında bir artış olacağı yönündeydi. Haziran ayı enflasyonu ise bir önceki aya göre yüzde 2.61 oranında artmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜFE temmuzda bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 9.77, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12 artış gösterdi. Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı temmuz ayında endekste yer alan gruplardan, ev eşyasında yüzde 1.82, eğlence ve kültürde yüzde 1.62, sağlıkta yüzde 1.20 ve konutta yüzde 1.10 artış gerçekleşti.
Milliyet

Milyonerler Dövize Döndü 
Türkiye'deki milyonerler hesaplarına, Haziran'da 2017 sonuna göre 75 milyar liralık döviz, 16 milyar liralık Türk Lirası cinsinden para, 1 milyar liralık da altın ekledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, Haziran 2018 itibarıyla Türkiye'de hesabında 1 milyon lira ve üzeri bakiye olan 143 bin 128 kişi bulunuyor. Bu mudilerin bankalardaki toplam mevduatı Türk Lirası bazında 926 milyar 465 milyon lira düzeyinde hesaplanıyor.
Vatan

İlk Petrol Star'da 
Türkiye'de 6.3 milyar dolarla özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliğini taşıyan STAR Rafineri'de ham petrol işlenmesine başlandı. Star Rafineri'ye ilk ham petrol gemisi Azerbaycan'dan geldi. Ham petrol işlenmesine geçilmesi ve test işlemlerine başlanması dolayısıyla Aliağa ilçesindeki tesiste tören düzenlendi. SOCAR Türkiye CEO'su Zaur Gahramanov, SOCAR'ın Türkiye'ye 19 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi. Türkiye'deki yatırımlarına devam edeceklerini belirten Gahramanov, "Biz Türkiye'ye kısa müddetli bakmıyoruz. Türkiye bizim için önemli bir ülke. Bizim dış yatırım stratejisinde en önemli ülke Türkiye'dir. Bize 'Türkiye'nin en büyük yabancı yatırımcısı' diyorlar. Biz kendimizi yabancı saymıyoruz. Bunun nedeni de Türkiye hükümetinin bize olan desteği. Bu destek olmasaydı biz bunları gerçekleştiremezdik" diye konuştu.
Vatan

SPOR 
G.Saray İçin Dünyaları Geri Çevirdi 
Emre Akbaba'da her yol Galatasaray'a çıkıyor. 25 yaşındaki yetenekli futbolcu için Medipol Başakşehir kulübü Aytemiz Alanyaspor ile 5 milyon euroya anlaştı ama Emre, ne telefonlara çıktı ne de görüşmeye gitti. Bunun üzerine Başakşehir dün bir açıklama yayınlayarak transferden vazgeçtiğini duyurdu. Emre Akbaba, Galatasaray forması giyebilmek için gerekirse bir sene oynamamayı bile göze aldığını söyledi. Fransa doğumlu olan ve çocukluğundan beri Galatasaray'ı tutup, bu tutkusunu sosyal medyaya koyduğu fotoğraflarla paylaşan Emre Akbaba, kulübüne başvurarak, "Ya Galatasaray'a giderim ya da burada kalırım. Alanya'da iyi şeyler yaptığımı düşünüyorum. Bunun karşılığında sizden sadece önümü açmanızı istiyorum. Galatasaraylı olduğumu hepiniz biliyorsunuz" dedi.
Milliyet

'Keşke Daha Önce Alsaydık' 
B36 Torshavn maçında attığı gollerle dikkatleri üzerine çeken Cyle Larin için Beşiktaşlı yöneticilerin "Keşke daha önce alsaydık" dediği öğrenildi. Geçtiğimiz sezonun devre arasında gelen Kanadalı futbolcunun, bir önceki transfer döneminde de gündeme geldiği fakat yaşının çok genç olması nedeniyle o günlerde tercih edilmediği ortaya çıktı.
Milliyet

Benfıca Taktiği 
Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Benfica ile karşılaşacak olan Fenerbahçe'de tüm hazırlıklarda sona geliniyor. Zorlu sınav öncesinde tüm taktiksel detaylar belirleniyor. Fenerbahçe'de deplasmanda yapılacak ilk Benfica maçı taktiği ve kadrosu şekillenmeye başladı. Portekiz'de oynanacak karşılaşma öncesi teknik direktör Phillip Cocu, savunmayı biraz daha ön planda tutacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme