.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

5 Ağustos 2018 Pazar

05.08.2018 Genel Gündem05.08.2018
TÜRKİYE  
Bedellinin Adresi Belirlendi 
Yasanın önceki gün yürürlüğe girmesiyle bedelli askerlik için 3 aylık başvuru süresi başlarken, zorunlu olan 21 günlük temel eğitimin yapılacağı birlikler de belli oldu. Milli Savunma Bakanlığı'nın uygulamaya yönelik çalışma taslağına göre, 3 Kasım'da sona erecek başvuruların ardından bakanlık tarafından bedelli askerlik yapacaklara ilişkin celp planlamaları hazırlanacak. Başvuruların sayısına göre bedelli askerlik yapacaklar için ayrı celp dönemleri oluşturulacak.
Hürriyet


Heybeli, Sanatoryumu Geri İstiyor 
Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar Bekiroğlu diyanethaber.com'a yaptığı açıklamada Diyanet İşleri Başkanlığı'nın İstanbul'da yeterli kapasitede bir eğitim merkezinin bulunmadığını, bu nedenle Heybeliada'da 200 dönümlük alanda bir eğitim merkezi kurmak için girişimlerde bulunduklarını söylemişti. Bekiroğlu'nun bu açıklamasından sonra Adalar Savunması, veremli hastaların tedavisi için 1924 yılında kurulan ve 2005'e kadar hizmet veren Heybeliada Sanatoryumu ile Çam Limanı'nın eğitim merkezi yapılmak üzere Diyanet Vakfı'na devredilmek istendiği yönünde bir açıklama yaptı.
Hürriyet

Men Dakka Dukka Misillemesi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi'nde ABD'ye sert tepki gösterdi. Arena Spor Salonu'nda yapılan kongreye eşi Emine Erdoğan ile birlikte gelen Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: Bugüne kadar hiçbir şehidimizin kanını yerde koymadık. Er ya da geç katil sürülerinden cinayetlerinin hesabını tek tek sorduk. Şehit yakınlarımız, gönüllerini ferah tutsun. Bir haftada 56 teröristi etkisiz hale getirdik. Onlar inlere girecek, biz onları inlerinde takip edeceğiz. Bu devlet kime şefkat göstereceğini kime de kadife eldivenin içindeki demir yumruğunu indireceğini çok iyi bilir. Teröristleri kutsayanlar, terör örgütüne payandalık yapanlar devletimizin pençesinden asla kurtulamayacak. 'Parlamentoya girsinler' diye onlara destek verenler de bunun hesabını verecekler. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, sırtlarını kime dayarlarsa dayasınlar ağzı daha süt kokan masum sabilerin kanını döken alçaklardan katliamlarının hesabını muhakkak soracağız.
Milliyet

PKK'lı Hainlerden Kalleş Pusu: 1 Şehit 
Hakkâri Yüksekova'da, zırhlı polis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristlerin önceden yola tuzakladığı el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu yaralanan 9 özel harekât polisinden Recep Emre Yılmaz (27), tedavi gördüğü hastanede şehit oldu. İlçeye yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Çobanpınar köyü yakınlarında önceki gece düzenlenen saldırıda, görevden dönen polisleri taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında PKK'lı teröristler, yola tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada yaralanan ve hastaneye kaldırılan 9 polis memuru ilk müdahalelerinin ardından Hakkâri'ye sevk edildi.
Milliyet

İmza Kaosu Sürüyor 
CHP'nin 24 Haziran'da cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Muharrem İnce'nin de "değişim" açıklamalarıyla delegeler, 16 Temmuz Pazartesi günü noter kanalıyla olağanüstü kurultay sürecini başlatmıştı. Sürecin tamamlanmasının ardından yeterli sayıya ulaştıklarını açıklayan delegeler, imzaları perşembe günü partiye teslim etti. "Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında imza toplayan delegeler kurultay için gerekli olan 622 sayısına ulaştıklarını açıklasa da genel merkez yöneticileri ilk incelemelere göre yeterli sayının olmadığını duyurdu. Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in çekilenler düşülmeden bile sayının 605 olduğunu söylemesi, partideki tartışmaları tetikledi.
Vatan

Yunan Bakandan Skandal Karar! 
Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kontonis'in, ülkede yakalanan ve Türkiye'nin "aranan teröristler listesi"nde yer alan Turgut Kaya'nın iadesine ret kararı verdiği bildirildi. Yunanistan resmi haber ajansı AMNA'nın haberine göre, daha önce Yüksek Mahkeme (Arios Pagos) tarafından Türkiye'ye iadesi kararlaştırılan Turgut Kaya'nın iadesi Bakan Kontonis tarafından durduruldu.
Vatan

DÜNYA  
Danimarka'da İlk Peçe Cezası 
Danimarka'da, bu ay yürürlüğe giren "Örtünme Yasası" kapsamında kamusal alanda yasaklanan burka ve peçe için ilk ihlal cezası verildi. Horsholm kentinde önceki gün meydana gelen olayda, peçesini çıkarmayı kabul etmeyen kadın 1000 Danimarka Kronu (790 TL) para cezasına çarptırıldı. Kopenhag Üniversitesi tarafından 2010'da yapılan bir araştırmaya göre, Danimarka'da 150 ila 200 kadının peçe taktığı, sadece 3 kadının ise burka giydiği tespit edilmişti.
Hürriyet

'Kuzey Kore Nükleer Programı Sürdürüyor' 
Birlemiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine sunulan bir raporda, Kuzey Kore'nin nükleer programını durdurmadığı bildirildi. Kuzey Kore'yi hedef alan yaptırımları takip eden uzmanların hazırladığı raporda, "Pyongyang yönetiminin, nükleer ve füze programını durdurmadığı, 2018'de gemiden gemiye petrol ürünleri ve kömür naklinde büyük artışla BM yaptırımlarını ihlal etmeyi sürdürdüğü" bildirildi. Raporda, tüm ülkelere, Kuzey Kore'ye "bu tür nakillere derhal son verilmesi" çağrısında bulunuldu.
Milliyet

'Hamas İle İsrail Anlaşmaya Varmak Üzere' 
Hamas ile İsrail arasında aşamalı olarak hayata geçecek 5 yıllık anlaşmaya varılması için üçüncü taraş ar aracılığıyla görüşmeler yürütüldüğü iddia edildi. İran ve Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Lubnan merkezli El-Ahbar gazetesinin Hamas'a yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Hamas ile İsrail arasında uzun vadeli anlaşmanın sağlanması için üçüncü taraş ar aracılığıyla yürütülen görüşmeler sonuç verdi, anlaşmanın ilk aşamasının bu hafta hayata geçmesi öngörülüyor.
Milliyet

İspanya Yeni Ölümcül Rota 
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, yeni kurulacak birimde her ay ülkeye gelen binlerce göçmen konusunda atılacak adımların koordine edileceğini belirtti. Sanchez, İspanya hükümetinin, insan kaçakçılarının göçmenleri Akdeniz üzerinden Avrupa'ya gönderdiği rotada çıkış noktası olan Fas ve göçmenlerin geldikleri ülkelerle de temas halinde olduğunu açıkladı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 5,0773-5,0868     
Euro: 5,8726-5,8884
Sterlin: 6,5921-6,6375                                             
Gram Altın: 198,2374-198,7555

6.3 Milyon Turist Eğlenmeye Geldi 
Türkiye'yi yılın ikinci çeyreğinde gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler için ziyaret eden yabancıların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarak 6 milyon 383 bin 955 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca açıklanan verilerden derlenen bilgilere göre, nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan yılın ikinci çeyreğinde Türkiye'den çıkış yapan ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24.9 artarak 11 milyon 67 bin 987 kişiye ulaştı.
Hürriyet

10 Yıllık Hesap İşletim Ücreti İade 
Geçtiğimiz günlerde Danıştay 15'inci Dairesi, bankaların 'hesap işletim ücreti' almasını sağlayan yönetmelik hükmünü iptal etmişti. Böylece vatandaşların geçmişe dönük 10 sene içinde ödedikleri hesap işletim ücretlerini iade almasının yolu açılmıştı. Ancak kafalarda soru işaretleri vardı. Dün Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaparak tereddütleri ortadan kaldırdı. Açıklamada, hesap işletim ücreti uygulamasının yasal dayanağının ortadan kalktığı belirtilerek, "Tahsil edilen ücret için bankalardan iade talebinde bulunun" denildi. Bakanlık, bankaların ücreti iade etmemesi durumundaysa 'dekont ve hesap ekstresi gibi belgelerle 6860 TL'ye kadar olan alacaklar için Tüketici Hakem Heyetlerine veya 'tuketicisikayeti.gtb.gov.tr'ye müracaat edin' çağrısında bulundu.
Posta

117 Milyon Abone 'Numara' Taşıdı! 
Cep telefonu operatörleri arasında numara taşıma işlemi sayısı 117 milyonu geçerken, bu sayı sabit telefonlarda 1 milyon 691 bin 38'de kaldı. Türkiye'de mobil abone sayısı 79 milyona yaklaştı. 4 Ağustos itibarıyla numara taşıma sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak, 106 milyon 540 bin 28'den 117 milyon 185 bin 264'e yükseldi. Türkiye'de 10 Eylül 2009'da başlatılan sabit hatlarda numara taşınabilirliği uygulaması ise beklenen ilgiyi görmedi. Bugüne kadar sabit hatlarda toplam 1 milyon 691 bin 38 numaranın taşınma işlemi gerçekleştirildi.
Milliyet

Fıstıkta Hasat Fiyatı Düşürdü 
Geçtiğimiz aylarda 'stok' tartışmalarıyla gündeme gelen ve 'boz fıstık' olarak kilo fiyatı 200 lirayı gören Antep fıstığının fiyatı, hasat döneminin başlamasıyla yaklaşık yüzde 50 düştü. Yeni mahsul iç Antep fıstığı, 90-110 liradan satılmaya başlandı. Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği Başkanı Neşet Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir hafta önce ağırlıklı olarak baklava üretiminde değerlendirilen boz iç Antep fıstık hasadının sürdüğünü, sofralık ve çerezlik fıstığın ise Kurban Bayramı sonrasında hasat edileceğini anlattı. Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Nevzat Aslan ise Antep fıstığındaki en düşük rekoltenin geçen yıl 78 bin ton olarak gerçekleştiğini hatırlatırken, bu yıl yüksek rekolte beklendiğini kaydetti.
Milliyet

Kimya İhracatı Yüzde 24 Arttı 
Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, bu yılın Temmuz ayında kimya ihracatı 2017'nin aynı ayına göre yüzde 24.25 artarak 1 milyar 482 milyon dolar oldu. Kimya ihracatında geçen ay ilk 10'da yer alan ülkeler ABD, Irak, Almanya, Çin, Mısır, İtalya, Hindistan, İngiltere, Fransa ve İsrail oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, ABD'nin zirvede olduğunu belirterek, "2017'nin Temmuz'una göre yüzde 173.18 artışla 171 milyon 424 bin dolar ile en çok ihracatı ABD'ye gerçekleştirdik. Bu aynı zamanda ABD'ye gerçekleştirilen son 5 yıldaki en fazla ihracat rakamı rekoru oldu" dedi.
Vatan

Ücret İadesi İçin Dolandırıyorlar 
Ticaret Bakanlığı, tüketicileri, "Hesap işletim ücretinin iadelerinin sağlanması için danışmanlık hizmeti verilebileceğine ve tüketici hakem heyetlerinde dosya açılmasına aracı olunabileceğine" ilişkin taleplere itibar etmemeleri ve bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Söz konusu ücrete ilişkin BDDK'nın düzenleme yaptığı ve ilgili yönetmelikte bu ücretin, finansal tüketicinin hesap sayısına bağlı olmaksızın, müşteri bazında ilgili kuruluşun belirlediği dönemlerde tahakkuk ve tahsil edilebileceğinin belirtildiği hatırlatıldı.
Vatan

SPOR 

Ramil Guliyev: Rekor Deneyeceğim 
Avrupa Atletizm Şampiyonası, 7-12 Ağustos tarihleri arasında Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılacak. Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, "Bir önceki Avrupa Şampiyonası'nda 12 madalya ile 4. olmuştuk. Hedefimiz bu başarının üzerine çıkmak" dedi. Dünya 200 metre şampiyonu Ramil Guliyev, "200 metre ve bayrak yarışında olacağım. 100 metre için henüz karar vermedik. 200 metrede rekor deneyeceğim" diye konuştu. 400 metrede yarışacak Yasmani Copello Escobar, 3 bin metre su engellide mücadele edecek Özlem Kaya ve milli ciritçi Eda Tuğsuz da madalyayı hedeflediklerini söyledi.
Posta

Mandzukic Planı 
Beşiktaş'ın forvet arayışları sürüyor. Negredo'yu istemeyen teknik direktör Şenol Güneş, "Sadece Larin yetmez. Mutlaka çok kaliteli bir golcü alınmalı" demişti. Harekete geçen asbaşkan Umut Güner ise Juventus'un Hırvat forveti Mario Mandzukic ile görüşmüştü. 32 yaşındaki Mandzukic yıllık 6 milyon euro istemişti. Başkan Fikret Orman ise, "Mandzukic büyük bir yıldız, bize katkı sağlar" diyerek bu oyuncunun transferi için kaynak arayışına başlamıştı.
Posta

'Süper Kupa Çığır Açacak' 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, TFF Süper Kupa maçının birlik ve beraberliği gösterme fırsatı sunacağını bildirdi. Demirören, TFF Süper Kupa maçı öncesi federasyonun çıkardığı maç kitabındaki yazısında şu ifadeleri kullandı: "Spor Toto Supper Lig şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu Akhisarspor'un karşı karşıya geleceği futbol festivaline, tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra koklu bir futbol geçmişine de sahip Konya şehrimiz ev sahipliği yapıyor. A Milli Takımımızın, EURO 2016 finalleri kapısını açan unutulmaz galibiyetlere imza attığı, EURO 2024 ev sahipliği adayı Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu, bir büyük finalle daha taçlanıyor.
Milliyet

Mete Altına Doymuyor 
Mete Gazoz fırtınası tüm hızıyla esmeye devam ediyor. Temmuz ayında Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Dünya Kupası 4. ayak yarışmalarında altın madalya kazanan 19 yaşındaki sporcu, dün kariyerine bir şampiyonluk daha ekledi. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen Avrupa Grand Prix müsabakaları klasik yay erkeklerde Mete, finalde Moldovalı Dan Olaru'yu 6-0 yenerek birinciliği elde etti.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme